Temel Bilgiler
Almanya: Eğitim Lokasyonları

Almanya'da En İyi 5 Öğrenci Şehri

22209

Bu yazımızda sizin için Almanya’da en iyi 5 öğrenci şehrini araştırdık!

 

5. Frankfurt

 

Frankfurt; Main nehri kıyısında kurulmuş olan, 690.000'den fazla nüfusuyla Hessen eyaletinin en büyük, Berlin, Hamburg, Münih ve Köln'den sonra Almanya'nın beşinci büyük şehridir. Frankfurt; İktisat, İşletme, Maliye ve Bankacılık bölümü mezunları için harika bir şehir çünkü Almanya’nın banka merkezi! Bu sebeple bir çok banka Ekonomi mezunlarına iş fırsatları sunmaktadır. Frankfurt; Avrupa çapında da önemli bir finans, fuar ve de hizmet merkezidir. Liverpool Üniversitesi'nin 2010 yılında gerçekleştirdiği araştırmaya göre kişi başına Satın alma gücü paritesine göre Avrupa'nın en zengin kenti olarak sayılmaktadır. 2008 yılı Mercer yaşam standartları yönünden Dünya'nın en yaşanabilir kentleri sıralamasında 7. sıradadır. Bunun yanında Almanya'nın en yoğun iş bölgesidir. Frankfurt Goethe Üniversitesi 46.000 öğrenci nüfusu ile Almanya’nın en büyük 5 üniversitesinden biridir. Goethe Üniversitesi öğrenciye çalışma ortamı, eğitim sistemi ve sosyal ihtiyaçlar konusunda üst düzey hizmet vermektedir. Frankfurt Goethe Üniversitesi özellikle İşletme ve Ekonomi okumayı düşünen öğrenciler için harika bir tercih olacaktır.

 

 

4. Heidelberg

 

Romantik şehir Heidelberg! Almanya’nın küçük şehirlerinden biri olmasına rağmen Almanya’nın en eski üniversitesi Heidelberg Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan şehir. 150.000 nüfuslu şehirde bir çok öğrenci barınmaktadır. Heidelberg Üniversitesi 1386 yılında kuruldu ve dünyanın en iyi 55.üniversitesidir. Batı Avrupa’nın en eski ve en prestijli üniversitelerinden biri olan Heidelberg Üniversitesi ağırlıklı olarak sosyal ve fen bilimleri üzerine kurulmuştur. Öğrencilerinin yaklaşık %25’i yabancı öğrencilerden oluşmaktadır ve bu da sizi kültürler arası bir ortamda öğrenim görmenizi sağlayacaktır. Sosyal hayat açısından diğer Alman şehirlerine göre biraz sönük kalsa da Heidelberg doğal güzellikleri ve öğrenci atmosferi ile sizin için harika bir üniversite deneyimi olacaktır. Unutmadan söylemek gerekir ki gitmeden önce Heidelberg’in 2. Dünya savaşında tek bombalanmayan şehir olduğunu unutmayın.

 

 

 

3. Aachen

 

Aachen şehrini listemize 3. Sıradan aldık çünkü şehir Almanya’nın en büyük teknik üniversitesine ev sahipliği yapıyor! Almanya’nın Hollanda ve Belçika sınırlarında yer alan şehirde yer alan Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen dünyanın en iyi 145. Üniversitesi ve Almanya’nın da en büyük 8. Üniversitesi! Aachen Üniversitesi Avrupa’nın en iyi teknik üniversitelerinden biri ve inovatif çalışmaların öncüsü olarak kabul edilmektedir. Eğer mühendislik ( özellikle Makine Mühendisliği) okumak istiyorsanız kesinlikle Aachen Teknik Üniversitesi sizi geleceğe hazırlayacaktır. Son olarak, Aachen Teknik Üniversitesi dünyanın önde gelen bir çok  üniversitesi ile stratejik ortaktır.

 

 

2. Berlin

 

Almanya’nın başkenti Berlin QS Dünyanın En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında 16. Sırada yer alıyor. Şehirde 3 üniversite bulunmaktadır: Freie University of Berlin, Humbolt University of Berlin, Technical University of Berlin

 

Berlin’de öğrenci yaşamı hem hayat şartları hem de okul ücretleri açısından avantajlı. Eğer maddi imkanlarınız kısıtlıysa Berlin’de bulunan üniversitelere göz atmalısınız!

 

Özellikle Humbolt Üniversitesi Çevre Mühendisliği ve iklim değişikliği konusunda ön plana çıkmaktadır. Freie University of Berlin de sosyal bilimler, tarih ve sanat konusunda size üst düzey eğitim imkanı sunmaktadır.

 

 

1. Münih

 

Bavyera’nın merkezi ve Almanya’nın en büyük 3.şehri Münih! Oktoberfest’e ev sahipliği yapan şehir; QS Dünyanın En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında 14. Sırada yer alıyor. Şehirde 2 büyük üniversite bulunmaktadır: Technical University Munich ( Münih Teknik Üniversitesi) ve Ludwig Maximilian University of Munich.

 

Technical University Munich ( Münih Teknik Üniversitesi) Almanya’nın en iyi üniversitesi ve dünya üniversiteler sıralamasında 60. Sırada yer almaktadır. Üniversite teknik ve mühendislik bölümleri açısından ön plana çıkmaktadır. Üniversitenin MIT, Stanford, Cornell, and Georgia Tech gibi dünya çapında üniversitelerle ortaklıkları bulunmaktadır.

 

Ludwig Maximilian University of Munich ise Almanya’nın en iyi 3. Üniversitesi ve dünya üniversiteler sıralamasında 75. Sırada yer almaktadır. Üniversitenin %15’i yurt dışından gelen öğrencilerden oluşmaktadır. Üniversitede 100’den fazla bölüm bulunmakta ve eğitimde öne çıkan bölümler işletme, psikoloji, yönetim bilimi ve fiziktir.

 

 

Bölüm ara

Almanya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.