Temel Bilgiler
Almanya: Eğitim Lokasyonları

Almanya'da Eğitim Alabileceğiniz Öğrenci Şehirleri

Almanya'da Eğitim Alabileceğiniz Şehirler

Almanya’da eğitim almayı mı planlıyorsunuz? Her yıl yaklaşık iki yüz bin öğrenciye ev sahipliği yapan ve dünyanın en kaliteli eğitim kurumlarına sahip ülkede, bir üniversiteye kayıt olmak için hangi şehre gideceğinize karar veremediniz mi? Size yardımcı olacağını düşündüğümüz, Almanya’da eğitim alabileceğiniz öğrenci şehirlerini; yaşam standartları, kültür çeşitliliği, yüksek kalitede eğitim ve araştırma imkanı, düşük eğitim ücretleri, kariyer fırsatları ve daha birçok konuda merak ettiğiniz bilgileri yazımızda derledik. Keyifli okumalar!

 

BERLİN 

 

Almanya’da eğitim almak isteyenlerin ilk tercihi olan Berlin şehri, 2017 yılı QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında altıncı olmuştur. Şehrin bu denli yükselişe geçmesinde, özellikle sanat, moda, tasarım, mimari ve müzik alanlarında New York ve Londra kadar önemli bir cazibe merkezi haline gelmesinin payı büyüktür. Berlin şehri, hem ulusal hem de uluslararası öğrenciler için dünyanın en iyi araştırma imkanı sunan üniversiteleri ile göz doldurur. Öğrenciler bu okullarda eğitim alırken, Nobel ödüllü ve dünyaca ünlü öğretim üyelerinin derslerine katılma ve araştırmalarına ilk elden tanıklık etme fırsatı yakalar.

 

Tabii ki Berlin, sadece eğitim ve kariyerden ibaret değil! Almanya’nın başkenti olan şehir, dünyanın en ünlü tarihi yapılarına, çok kültürlü sosyal yaşamına ve sayısız eğlence fırsatlarına ev sahipliği yapar. Modern ve kozmopolit yapısı ile tanınan Berlin, aynı zamanda sayısız park, bahçe ve gölün çevrelediği yemyeşil görünümü ile sizleri büyüler. Berlin’de eğitim almayı düşünüyorsanız, şehirde sizin gibi yurtdışından gelen birçok öğrenciyle beraber 200 bin civarında Türk yaşadığını göreceksiniz. Almanya’nın gelecekteki bilim ve teknoloji merkezi olarak görülen Berlin, medya sektörünün de en geliştiği şehirdir. Berlin’de eğitim alacaklara özellikle Kaiser-Wilhelm-Gedachtniskirche olarak bilinen Yıkık Kilise’yi, Yahudi Müzesi’ni, Brandenburg Kapısı’nı, Berlin Katedrali’ni ve Berlin Duvarı’daki grafitileri görmelerini öneririz. 

 

Berlin’de öğrenim görebileceğiniz kurumlar;

 

  • Humboldt University of Berlin, bilgisayar bilimleri alanında master programları ile dikkat çeken okul 1818 yılında kurulmuş Berlin’in en eski eğitim kurumudur. Fizik, kimya ve tıp alanlarında 40 Nobel ödülü ile ilişkilendirilen üniversite mezunları ve akademisyenleri arasında çarpıcı isimler bulunur. Ünlü fizikçiler Albert Einstein ve Max Planck, Karl Marx, düşünür Schopenhauer, filozof Hegel bunlardan sadece birkaçıdır. 
  • Free University of Berlin, Nobel ödüllü mezunları ve bilim adamları ile göz doldururken, sosyal bilimler ile sanat ve beşeri bilimler alanlarında güçlü programları ile göz doldurur. Üniversitenin bilgisayar bilimleri lisans derecesi uluslararası öğrencilerin ilk tercihleri arasındadır. 
  • Technical University of Berlin, Almanya’nın en büyük ve uluslararası üne sahip teknik üniversitelerinden biridir. Makine mühendisliği alanında lisans ve bilgisayar bilimleri alanında yüksek lisans programları ile tanınır. 

 

MÜNİH

 

Berlin ve Hamburg’dan sonra Almanya’nın en büyük üçüncü kenti olan Münih, özellikle yüksek yaşam standartları ile göçmenlerin sıklıkla tercih ettiği bir şehirdir. Bavyera Eyaleti’nin başkenti olan şehir, her yıl düzenlenen ve dünyanın en büyük 10 festivali arasında yer alan Oktoberfest yani Ekim Festivali ile 1810 yılından bu yana ziyaretçi akınına uğrar. Mükemmel yaşam koşulları, geleneksek süslü Bavyera mimarisi ve çok kültürlü yapısı ile dünyanın her yerinden öğrenci çeken Münih, mühendislik ve yüksek teknoloji sektörlerinde geniş istihdam olanakları ile tanınır. BMW, MAN, Allianz, Siemens gibi firmaların genel merkezlerine ev sahipliği yapan şehir, aynı zamanda Google, Intel, Microsoft gibi uluslararası firmaların Almanya ofislerini barındırır. Münih Almanya’nın en pahalı şehirlerinden biri olmasına karşın ülkenin genelindeki düşük öğrenim ücretleri ve burs imkanları nispeten öğrenciler için olumlu bir gelişmedir. 

 

Münih’te öğrenim görebileceğiniz en iyi üniversiteler şu şekildedir; 

 

  • Ludwig Maximilian University of Munich, 1472 yılında kurulmuş Avrupa’nın öncü akademik ve araştırma kurumlarından biridir. Her yıl 125 ülkeden yaklaşık 7.000 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Almanya’da üniversite okumak isteyenler için entellektüel derinlik, sosyal beceri ve konuya özel uzmanlık hedefiyle çok yönlü eğitim verilen okulda, MBA ve bilgisayar bilimleri en popüler alanlardır.

 

  • Technical University of Munich, Avrupa’nın en iyi araştırma üniversitelerinden biri olmasının yanında inovasyon alanında lider eğitim kurumlarındandır. Otomotiv yazılım mühendisliği ve gelişmiş inşaat ve yapı teknolojisi üzerine lisansüstü programlarıyla başarılara imza atan Münih Teknik Üniversitesi, İngilizce program çeşitliliği ile göz doldurur.  

 

KÖLN

 

Farklı kültürlerden insanların eğitim ve kariyer yapmak için buluştuğu Köln şehri, bir milyondan fazla nüfusu ile Almanya’nın dördüncü büyük şehridir. Kentin tam ortasından geçen Ren Nehri, gotik tarzdaki çift kuleli Köln katedrali, yılın her zamanı düzenlenen festivalleri, her yıl 11. ayın, 11. gününde saat 11:11’de başlayan büyük Köln Karnavalı, muhteşem manzaraları, müzeleri ve kültürel mekanları ile göz doldurur. Almanya’da en iyi öğrenci şehirleri arasında Köln, özellikle hareketli yaşamı, Paris, Brüksel gibi Avrupa şehirlerine direkt ulaşım sağlayan tren ağı ile dikkat çeker. Avrupa’nın önde gelen sanayi bölgelerinden olan Köln’de mezuniyetten sonra, otomotivden kimyaya, makineden turizme kadar birçok sektörde iş bulabilirsiniz. Şehirde yer alan şirketler arasında Ford, Bayer, Lufthansa en önemlileri arasındadır. 

 

Almanya’da üniversite okumak isterseniz, ülkenin en köklü okullarından olan 1388 yılında kurulmuş University of Cologne doğru bir seçim olabilir. Özellikle bilgi sistemleri ve işletme konularında lisansüstü düzeyde eğitim veren Köln Üniversitesi, aynı zamanda ekonomi, hukuk ve tıp konularında zengin lisans programları sunar. Nobel ödüllü birçok mezuna sahip üniversite Kurt Alder, Henrich Böll, Peter Grünberg gibi ünlü isimler ile adından söz ettirir. 

 

HEIDELBERG

 

Eski kaleleri, dar sokakları, romantik parkları, bahçeleri, Neckar Nehri ile masalsı bir eski şehir ve kale kalıntılarına sahip Heidelberg, tarih boyunca bozulmamış görünümü ile filozoflara ve sanatçılara ilham kaynağı olmuştur. Şehir, her yere yürüyerek ya da bisikletle gidebileceğiniz mesafelere sahipken, dik sokaklar ve yokuşlara otobüs ya da tramvaylarla ulaşabilirsiniz. Heidelberg daha çok 1386 yılında kurulmuş ve Almanya’nın en eski ve prestijli üniversitelerinden biri olan University of Heidelberg ile dünya çapında üne sahiptir. Bugün üniversitenin tıp fakültesi, yaptığı bilimsel araştırmalar ve ödüller ile yabancı öğrencilerin dikkatini çekerken; Hegel ve Karl Jaspers gibi felsefeciler ile modern sosyolojinin kurucusu olan Max Weber üniversitenin profesörleri arasındadır. 

 

FRANKFURT

 

Frankfurt şehri, sadece Almanya değil Avrupa’nın da finans merkezi olarak görülürken ekonomik zenginliği ile dikkat çeker. Avrupa Merkez Bankası’na ev sahipliği yapmasının yanında, Opel ve Sanofi gibi şirketlerle otomotiv ve kimya sanayinde istihdam olanakları ile uluslararası öğrencilere kariyer fırsatları sunar. Main Nehri kıyısında çoğu bankalara ait olan Avrupa’nın en yüksek gökdelenleri ve yanlarındaki tarihi binaları ile büyüleyici bir görünüm sunan Frankfurt, canlı şehir hayatı ve yaşam standartları ile göz doldurur. Şehir özellikle dünyanın en büyük kitap fuarı olarak kabul edilen Frankfurt Kitap Fuarı ile 100’den fazla ülkeden yayıncıyla kitapseverleri buluşturur. 

 

Almanya’da en iyi öğrenci şehirleri arasında yer alan Frankfurt şehri, 1914 yılında kurulmuş Goethe University of Frankfurt ile geniş yelpazede akademik programlar sunar. Çeşitli konularda araştırma enstitüleri ile tüm dünyadan her yıl 130 farklı milletten yaklaşık 7000 yabancı öğrenciye ve araştırmacıya kapılarını açan okul; finans, işletme ve mühendislik konularında kaliteli eğitim programlarına sahiptir. 

 

BONN

 

Almanya’da üniversite okumak gibi bir düşünceniz varsa, yaklaşık 45.000 öğrenci, ünlü sanatçılar, uluslararası siyasetçiler ve karnaval severlerin buluştuğu Bonn şehri, Ren Nehri’nin her iki kıyısına yayılmış büyüleyici bir kenttir. 200 yıllık tarihi ile Almanya’nın en eski yerleşim yerlerinden olan şehir, klasik müzik tutkunları için Beethoven’ın doğduğu şehir olarak bilinir. Ortaçağ mimarisinin en güzel örnekleri ile dolu Bonn, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere sayısız politik ve kamu kurumunun merkezlerine sahiptir. Uygun yaşam maliyetleri ile öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler arasında yer alan Bonn, düşük işsizlik oranları ve istihdam imkanları ile göz doldurur. 

 

Bonn’da eğitim alabileceğiniz en iyi üniversite, University of Bonn’dur. Almanya’da 1818 yılında kurulmuş, araştırma ağırlıklı eğitim veren Avrupa’nın en tanınmış üniversitelerinden olan Bonn Üniversitesi, eleştirel düşünme ve liberal değerler üzerine inşa edilmiştir. Üniversite özellikle matematik, fizik, astronomi ve iktisat konularında lider eğitim kurumlarındandır. Fizik ve ekonomi dallarında Nobel ödüllerine sahip okulun aynı zamanda Friedrich Nietzche, Karl Marx ve besteci Robert Schumann gibi ünlü mezunları göz doldurur. 

 

HAMBURG

 

Almanya’nın en işlek ve en büyük limanına sahip Hamburg, bugün ülkenin en önemli medya grupları ve büyük şirketlerine ev sahipliği yaparak ülkenin ekonomi merkezi durumuna gelmiştir. Tipik çok kültürlü bir şehir olan Hamburg, liman kenti olmasının avantajı ile Almanya’nın dünyaya açılan kapısı durumundadır. Tarihi Romalılar dönemine kadar giden eşsiz mimari örnekleri ile göz dolduran Hamburg, çok sayıda festivale ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapar. Canlı şehir yaşamı, sayısız eğlence yerleri, şehrin ortasında yer alan göl manzarası ve çok sayıda köprüsü ile uluslararası öğrencileri büyüleyen şehir, gelişen ekonomisi ile dikkat çeker. Hamburg’da eğitim almayı düşünenler için şehrin, havacılık sanayinde dünyanın en büyük üçüncü uçak üretim merkezi olduğunu kimya, makina, gemi inşaatı ve bankacılık sektörlerinin yabancı öğrenciler tarafından tercih edildiğini belirtmek gerekir. 

 

Almanya’da eğitim alabileceğiniz şehirler arasında ilk sıralarda yer alan Hamburg aynı zamanda şehirdeki University of Hamburg ile yabancı öğrencilere hizmet verir. 1919 yılında kurulan üniversite, Almanya’nın en genç eğitim kurumlarındandır. Hukuk, siyaset, tıp ve doğa bilimleri alanlarında sayısız lisans ve lisansüstü program sunan Hamburg Üniversitesi, araştırma ve eğitim konularında ulusal ve uluslararası lider kuruluşlarla işbirliği içindedir. 

 

 

Almanya'da eğitim alabileceğiniz tüm üniversitelerin listesine bu linkten ulaşabilirsiniz. 

Faydalı Linkler:

Almanya’da Bir Üniversiteye Başvurmak İçin 5 Neden

Almanya’da Mezunların En Çok Para Kazandığı Meslekler

Öğrenim Görebileceğiniz En İyi Bölümler