Temel Bilgiler
Almanya: Finans

Almanya'da Öğrenci Yaşam Giderleri

share image

Almanya; uluslararası eğitim dünyasında hem sağladığı iş ve staj olanakları hem de kaliteli eğitim standartları ile ön plana çıkıyor. Yoğun Türk nüfusu ve Türkiye’ye yakınlığı nedeniyle de birçok Türk öğrenci Almanya’da eğitim almak için araştırmalarını sürdürüyor. Araştırmalarınızın temel noktası olacak Almanya’da öğrenci yaşam giderlerini sizler için derledik!

 

Almanya’da Üniversite Maliyetleri

 

Almanya’nın öğrencilere sağladığı en büyük avantaj; üniversite ücretlerinin çok düşük olması hatta bazı üniversitelerde ücretsiz olmasıdır. Almanya’da bulunan devlet üniversitelerinin neredeyse tamamı düşük harç ücretlerinde eğitim sunmaktadır. Bu üniversiteler öğrencilerden sadece yıllık olarak 300- 500 Euro kadar katkı bedelleri almaktadır. Almanya'daki üniversiteler hakkında detaylı bilgi için bu sayfaya göz atın.

 

Yaşam Maliyeti

 

Almanya’da bir öğrenci ortalama 550 Euro – 650 Euro ile geçinebilmektedir. Öğrencilere verilen yasal çalışma izni ile eğitim bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Çünkü Almanya’da öğrencilerin çoğunluğu hem yaz tatillerinde full-time hem de eğitimleri sırasında part-time çalışmaktadır.

 

1. Konaklama Maliyetleri

 

Almanya’da öğrenciler konaklama için hem kampüs içi hem kampüs dışı birçok alternatife sahiptir. Kampüs içerisinde yurtlarda aylık 120-200 Avro ücretle kalabilirsiniz. Ayrıca kampüs dışında öğrenci yurtlarında 180-300 Avro fiyat aralığında kalma imkanı yakalaybilirsiniz. Almanya’da çok tercih edilen konaklama seçeneklerinden biri de ev arkadaşı bularak ev kiralamak. Yaşanılan şehre bağlı olarak kiralar 3+1 100 m2 bir ev için 500 – 1200 Avro arasında değişmektedir. Almanya'da konaklama seçenekleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan öğrenin.

 

2. Ulaşım Giderleri

 

Almanya’da öğrencilik yaşamınız boyunca indirimli öğrenci kartı çıkartarak metro, otobüs, tren gibi toplu taşıma araçlarından faydalanabilirsiniz. Günde 1 kez okula giden gelen ve haftada bunun dışında 5 kez toplu taşımayı kullanan bir öğrenci aylık ortalama 50-60 Avro arası bir ücret ödemektedir. Toplu taşıma konusunda en kısa güzergah ve avantajlar ile ilgili akıllı telefonlarda bir çok aplikasyon bulunmaktadır.

 

3. Beslenme

 

Almanya’da öğrencilere yönelik kampüste ve kampüs çevresinde restoranlarda ve kafelerde uygun beslenme seçenekleri bulunmaktadır. Üniversitelerin yemekhanelerinde günlük 5-7 Avro fiyatla yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca bazı restoranlarda öğrencilere yönelik indirimler bulunmaktadır. Eğer arkadaşlarınızla bir eve çıktıysanız çok yaygın olan süpermarketlerden bir çok gıda alternatifi arasından seçim yaparak evde kendi yemeğinizi daha ucuza getirebilirsiniz.

 

4. Sağlık Sigortası

 

Almanya’da öğrencilerin sağlık sigortası yaptırması zorunludur. Sağlık sigortasının maliyeti genellikle 30€ ile 50 € arasındadır.

 

Global Fiyat İndeksleri: (Almanya)

 

Big Mac Fiyatı

US$3.93

İPad Fiyatı

US$545.64