Temel Bilgiler
Almanya: Üniversiteye Başvuru

Almanya'da Yüksek Lisans Eğitimi

7190

Almanya teknik üniversiteleri ve mühendislik bölümleri ile ünlü ve Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biri! Eğer Türkiye’de her hangi bir örgün öğretim lisans bölümünde okuyorsanız, geç kalmış sayılmazsınız! Lisans eğitiminizin bitimi ile birlikte Almanya’da harika yüksek lisans (master) fırsatları sizleri bekliyor!

 

Almanya'da yüksek lisans (master) başvurusu yapabilmek için temel olarak lisans mezunu olmanız ya da mezuniyet aşamasında olmanız yeterlidir.

 

Almanya'da yüksek lisans (master) eğitimi almak isteyen öğrenciler için 4 temel kriter bulunmaktadır;

 

  1. Lisans not ortalamanız 2,70 ve üzeri olmalıdır. Lisans not ortalamanız 2,70 ve altı olması durumunda üniversiteler size şartlı kabul verseler bile Konsolosluk’ta vize başvurusunda sıkıntı yaşama ihtimaliniz bulunmaktadır.
  2. Lisans bölümünüz ve yüksek lisans yapmak istediğiniz bölüm arasındaki ilişki önemlidir. Almanya’da yüksek lisans yapmak istiyorsanız lisans eğitimi bölümünüze benzer bir bölüme başvurmak önemli. Örnek vermek gerekirse Sosyal Bilimler lisans mezunu bir öğrenci, Almanya’da teknik bir üniversiteden yüksek lisans için kabul alamamaktadır.
  3. Yüksek lisans başvuru aşamasında kendinizi tanıtıcı ve hedeflerinizi içeren motivasyon mektubu çok önemli! Motivasyon mektubunda neden Almanya’da yüksek lisans yapmak istediğinizi ve ne gibi gelecek idealleriniz olduğunuzu belirtmeniz kabul almanızda avantaj sağlayacaktır. Ayrıca lisans eğitiminiz süresince öğretim üyelerinden alacağınız referans mektupları da başvurunuzda önemli rol oynayacaktır.
  4. Master eğitimi için de Almanca yeterliliğinizi TestDAF skoru ile belgelemeniz gerekiyor. Almanca dil belgenizi almadan tam kabul alamazsınız, ancak şartlı kabul alabilirsiniz.

 

>>Almanya'daki üniversitelerin danışmanlarına ücretsiz sorularınızı yöneltin

>>Almanya'da okumanız için size önerdiğimiz 4 üniversite bölümü

 

TestDAF sınavına giriş(Test für Deutsch als Fremdsprache)

TestDaF ileri düzeyde bir dil sınavıdır. B2 ile C1 seviye arası üniversiteye giriş için bütün üniversiteler tarafından dil seviyesini gösteren belge olarak kabul edilmektedir.

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang)

Her üniversitenin kendi DSH sınavı vardır. DSH sınavında öğrencinin tüm dil becerileri  eşit derece ölçülür ve puan sistemiyle değerlendirilir. DSH 2 seviyesiyle üniversiteye giriş hakkı kazanılır.

 

Almanya'daki eğitim sistemine göre yüksek lisans programları 2 yıl sürmektedir. Kış ve yaz olarak bir eğitim yılını oluşturmaktadır. Merkezi bir yerleştirme sınavı olmadığı için yaz ya da kış döneminde eğitime başlamak mümkündür. Türkiye'de lisans eğitimini tamamlayan bir öğrenci Almanya'da yüksek lisans eğitimi için başvuru tarihleri arasında başvurularını gerçekleştirebilir.

 

Almanya’da master yaparken haftada 20 saat yasal çalışma hakkına sahip olursunuz. Böylelikle oradaki günlük masraflarınızı karşılayabilirsiniz.

 

Almanya’da yüksek lisans devlet üniversitesinde iseniz ücretsiz! Maddi açıdan büyük kolaylıklar sunan Alman yüksek öğrenim sistemi, bu kolaylığı maalesef derslerde sunmuyor. Almanya’da yüksek lisans bölümleri hem ders içerikleri hem de sınavlar açısından oldukça zor, gerçekten okuduğunuzu hissettirecek kadar zor. Bu zor süreci başarı ile tamamlarsanız ve iyi bir Almanca’ya sahipseniz sizi geniş bir yelpazede iş fırsatları bekliyor. Hayallerinizi süsleyen dünya devi bir şirkette işe başlamanız an meselesi olabilir!

 

>>Almanya'daki üniversitelerin danışmanlarına ücretsiz sorularınızı yöneltin

 

Almanya’ da Almanca Yüksek Lisans başvurusu için hazırlamanız gereken belgeler:

 

  • Diploma- Noter onaylı Almanca tercümeli-
  • Transcript – Noter onaylı  Almanca tercümeli-
  • Pasaport
  • TestDAF Sınav skorunuz- Almanca akademik dil yeterliliği

 

Üstte bulunan başlıkta bir kelime dikkatinizi çekmiş olmalı “ Almanca” yüksek lisans! Almanca dışında yüksek lisans eğitimi alabileceğim başka bir dil var mı derseniz, evet İngilizce ve Fransızca dillerinde de yaygın olmasa da eğitim alabilirsiniz. Bu diller için de dil belgesi istenmektedir ancak yazımızın başında da söylediğimiz gibi eğer yeterli Almanca bilginiz yoksa üniversiteden kabul alsanız bile Konsolosluk vize görüşmesinde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 

>>Almanya'daki üniversitelerin danışmanlarına ücretsiz sorularınızı yöneltin

>>Almanya'da okumanız için size önerdiğimiz 4 üniversite bölümü

Bölüm ara

Almanya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.