Temel Bilgiler
Almanya: Üniversiteye Başvuru

Almanya'da Yüksek Lisans Eğitimi

Almanya'da Yüksek Lisans Eğitimi

Orta Avrupa’da bulunan Almanya, Avrupa Birliği’nin en kalabalık, Amerika’dan sonra ise dünyanın en çok göç alan ülkelerinden biridir. Aldığı göçlerle şekillenen çok kültürlü yapısı ve hoşgörülü insanları ile uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği eğitim destinasyonlarından biri olan Almanya, milattan önce 500’lere dayanan köklü tarihi, muhteşem mimari örnekleri, sanat, bilim ve mühendislik alanlarındaki sayısız başarısı ve eşsiz doğası ile göz doldurur. Bugün Almanya’yı daha çok birbirinden güzel Berlin, Münih, Frankfurt, Köln, Heidelberg gibi büyüleyici şehirleri ile tanısak da ülke, özellikle Bach, Brahms, Beethoven gibi bestecileri, Kant, Nietzche, Hegel gibi filozofları ve Albert Einstein, Carl Bosch, Max Planck gibi bilim adamları ile geçmişten günümüze tüm dünyayı etkisi altına alacak başarılara imza atmıştır. Gelin yüksek öğretim sistemi, İngilizce ve Almanca dil seçenekleri, lisans ve lisansüstü düzeyde yüksek kaliteli eğitim veren saygın üniversiteleri ile popüler Almanya’da master eğitimi hakkında merak edilenlere birlikte göz atalım!

 

Almanya Yüksek Lisans Eğitim Sistemi

 

Almanya’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler için başvuruda bulunabilecekleri 300’ün üzerinde eğitim kurumu ile ülke özellikle bilim, teknoloji ve araştırma alanında bir dünya lideri olarak bilinir. ‘’Fikirler Ülkesi’’ olarak günümüzde Almanya, lisansüstü öğrenim görmek isteyenler için büyük fırsatlar sunar. Ülkede eğitim kurumları;

 

 • Devlet tarafından yönetilen kamu üniversiteleri, 
 • Bağımsız şirketler ve kuruluşlar tarafından desteklenen özel üniversiteler olarak ikiye ayrılır. 

 

Almanya’da kamu üniversitelerinde, hem lisans hem de lisansüstü programlarda bir uluslararası öğrenci olarak ücret ödemezsiniz. Sadece katkı, onay ve uygulama aşamalarında dönem başına küçük bir ücret alınır. Bunun yanında özel üniversiteler ücretlidir, ancak onlarında ücretleri Amerika ve İngiltere gibi ülkelere göre oldukça düşüktür. Almanya’da master dereceleri sunan devlet ve özel eğitim kurumları; 

 

 • Araştırma Üniversiteleri,
 • Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri,
 • Sanat, Film ve Müzik Kolejleri olarak üç gruba ayrılır. 

 

Master dereceleri ile Almanya’da öğrencilerin eğitim alacakları konuya göre iki ve dört dönem arasında değişen süre boyunca, staj ve araştırmalar yoluyla uygulamalı deneyimler ve program hakkında derinlemesine bilgi sahibi olacağınız teorik derslerle desteklenirsiniz. Genel olarak ülkedeki bir üniversiteden yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler, mezun olduktan sonra iş piyasasına girebilir ya da doktoraya başvurarak akademik kariyer yapabilirler. Almanya güçlü ekonomisi ile göz doldururken eğitim kurumları, işbirliği içinde oldukları BMW, Bosch, Siemens gibi Alman şirketlerinde finans, pazarlama, mühendislik gibi konularda staj ve iş imkanı sunar. Ülkede master eğitiminiz sonrasında iki yıl süreyle tam zamanlı olarak okuduğunuz alanda çalışma izniniz vardır. 

 

Başvurular İçin Gerekli Belgeler

 

Almanya üniversiteleri, yüksek öğretimdeki başarıları ve kaliteli eğitim sistemleri ile dünya çapında üne sahipken, ülkedeki kurumlara ve öğrenim göreceğiniz bölümlere göre hazırlamanız gereken belgeler ve başvuru koşulları değişiklik gösterebilir. Başvuruda bulunurken aşağıdaki adımlara dikkat etmenizde fayda var. 

 

 • Almanya’da master eğitimi başvurusunda bulunacak öğrencilerin öncelikle lisans mezunu ya da mezuniyet aşamasında olmaları istenir. 
 • Ülkedeki üniversiteler; Almanca ve İngilizce olarak iki seçenekte eğitim sunarken, İngilizce eğitim veren bazı üniversitelerde ve alanlarda da Almanca dil yeterliliğini belgelemeniz istenebilir. 
 • Her ülkede olduğu gibi yurtdışında eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için erken başvuru önemlidir. 
 • Mezun olacağınız ya da olduğunuz lisans dereceniz hangi alanda ise, yüksek lisansınızı da o alanda yapmanız gerekir. 

 

Gerekli belgeler ise şu şekildedir;

 

 • Almanya’da yüksek lisans eğitimine başvuruda bulunmak için her ne kadar GPA yani not ortalamanızın mühendislik, bilim gibi alanlarda en düşük 2,40 ve işletme master programı için 2,65 olma şartı aransa da, ülkedeki prestijli bir üniversitede okumak için bu ortalamaların üzerine çıkmanızda fayda var. Ayrıca İngilizce eğitim veren programlarda rekabete dayalı bir başvuru süreci yaşandığı için not ortalamanızın en az 3,00 olması gerekir. 
 • Transkript.
 • Almanca yeterliliğinizi TestDAF testi ile belgelemeniz istenir. 
 • İngilizce için IELTS 6,5 ya da TOEFL 70 şartı aranır. 
 • Bazı üniversiteler; GMAT, GRE ya da SAT gibi bölümünüzle ilgili sınavlara girmenizi isteyebilir. Yurtdışında eğitim alacağınız ülkelere göre girmeniz gereken sınavlara buradan göz atabilirsiniz. 
 • Pasaport.
 • Diploma.
 • Öğrenim görmek istediğiniz bölümü ve üniversiteyi neden seçtiğiniz, bu alanla ilgili gelecekteki planlarınızı anlattığınız niyet mektubu.
 • Lisans eğitiminiz süresince öğretmenlerinizden aldığınız referans mektupları.
 • Stajlar ve iş tecrübelerinizi eklediğiniz özgeçmiş. Yurtdışı eğitim başvurusu yaparken CV hazırlama teknikleri için yazımızı inceleyebilirsiniz. 
 • Güzel sanatlar, mimarlık gibi alanlarda eğitim alacakların hazırlamaları gereken portfolyo. 

 

Ayrıca hazırlayacağınız tüm belgelerin Almanca dilinde eğitim alacaksanız Almanca, İngilizce dilinde ise İngilizce tercüme edilmiş olmasına dikkat etmenizde fayda var.

 

Yüksek Lisans Süreleri ve Tarihleri

 

Birçok Almanya üniversiteleri için başvurular, kış ve yaz dönemleri olmak üzere yılda iki kez alınır. Genel olarak kış kayıtları için başvurular 15 Temmuz’a kadar yapılırken, yaz kayıtları ise 15 Ocak’a kadar uygulanır. Ancak başvuru tarihleri kurumlar arasında, hatta aynı kurumda eğitim alacağınız master programları içerisinde de farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle üniversitelerin web sitelerinden tarihleri sık sık kontrol ederek iletişiminizi kesmemenizi öneririz. Aynı zamanda eksik olan belgelerinizi tamamlayabilmek ve düzeltmelerinizi rahatça yapabilmek için son başvuru tarihinden en az 6 hafta öncesi okullara başvuruların yapılmasını tavsiye ederiz. 

 

Başvurular Nasıl Yapılır?

 

Almanya’da master eğitimi alacak öğrenciler, iki şekilde eğitim kurumlarına başvuruda bulunabilirler. Birinci olarak üniversitelerin resmi web siteleri üzerinden iletişime geçerek, ikincisi de İngiltere’de olduğu gibi merkezi başvuru sistemi olan ve DAAD yani Alman Akademik Değişim Servisi tarafından yürütülen ve tüm üniversitelerin yer aldığı çevirim içi portal uni-assist üzerinden yapabilirsiniz. Her iki şekilde de, eğitim alacağınız okulları önceden araştırmanızı, bölümleriniz konusunda gereklilikleri üniversitelerin öğrenci danışma servislerinden öğrenmenizi öneririz.

 

Üniversiteler ve Burs Seçenekleri

 

Almanya’da üniversite okumak isteyen uluslararası öğrencilere, ücretsiz ya da daha uygun maliyetlerle eğitim almak ve yaşamak için DAAD destek sağlar. Hem lisans ve master öğrencileri hem de akademisyenler ve araştırmacılar için sunulan burslar çok çeşitlidir. Ülkedeki çoğu üniversite özellikle yüksek lisans derecesinde zengin program çeşitliliği ile göz doldururken Almanya; makine mühendisliği, bilgisayar bilimleri, biyoloji ve çevre bilimleri gibi konularda popüler bir eğitim destinasyonudur. Almanya’da yüksek lisans eğitimi veren en iyi üniversiteler şu şekildedir; 

 

RWTH Aachen University: 130 lisans ve master programıyla Almanya’nın en büyük teknik üniversitesidir. 1870 yılında kurulan eğitim kurumu araştırma ağırlıklı yüksek lisans programları ve 40 binden fazla öğrencisiyle göz doldurur. 

 

Ludwig Maximilian University of Munich: Münih şehrinde 1472 yılında kurulan üniversite asırlık bir geleceğe ve tarihe sahiptir. Hem Almanya hem de Avrupa’nın en güçlü eğitim kurumlarından olan üniversite, araştırma ve öğretim alanında eşsiz başarılara imza atmıştır. İşletme ve yönetim, bilgisayar bilimi, matematik gibi konularda lisansüstü programları dikkat çekicidir. 

 

Free University of Berlin: 1948 yılında Berlin’de kurulan üniversite, küresel bir araştırma kurumudur. Tıp, hukuk, bilgisayar bilimi ve bilişim, mühendislik ve teknoloji alanlarında Almanya’da master eğitimi alabileceğiniz en iyi okullardandır.  

 

University of Heidelberg:1386 yılında Almanya’nın Heidelberg şehrinde kurulmuş bir araştırma üniversitesidir. Dünyanın en eski eğitim kurumları arasında yer alan Heidelberg Üniversitesi, bilimsel itibarı ve saygın akademisyenleri ile dikkat çeker. 

 

 

Ayrıca bakınız:

Almanya’da Üniversiteye Nasıl Başvurulur?

Almanya’da Öğrenim Görebileceğiniz En İyi Bölümler

Mezuniyetten Sonra Almanya’da Kariyer