Temel bilgiler
İrlanda: Kariyer

İrlanda Kariyer Rehberi

İrlanda Kariyer Rehberi

Yüksek öğretimdeki başarıları ile dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip İrlanda, uluslararası düzeyde üst sıralarda yer alan kaliteli üniversiteleri, özellikle bilişim teknolojisi alanındaki popüler lisans ve lisansüstü programları ile 161 farklı milletin bir araya geldiği yabancı öğrenciler için son yılların en cazip eğitim destinasyonlarından biridir. İrlanda zengin kültürü, yemyeşil doğası, büyüleyici tarihi, Avrupa’nın en girişimci ve kozmopolit şehirlerinden biri olan Dublin şehri, festivalleri, Oscar Wilde, James Joyce, U2, Bob Geldof gibi müzik ve edebiyat alanındaki tanınmış isimleri ile göz doldurur. Gelin ülkede bir üniversiteye başvurmayı düşünen öğrenciler için İrlanda’da kariyer hakkında merak edilenlere birlikte göz atalım.

 

İrlanda’da İş Piyasası

 

İrlanda günümüzde, büyüyen ekonomisi ve gelişen teknolojisi sayesinde bir iş bulup çalışmak isteyen uluslararası öğrenciler için dünyanın en popüler çalışma yerlerinden biridir. 200,000'den fazla yabancı öğrenci ile ciddi bir eğitim destinasyonu olarak Amerika, Hindistan, Polonya ve Çin gibi ülkelerden öğrenci çeken İrlanda; rekabetsiz ortamı, nüfus azlığı ve göçmenlere uyguladığı ılımlı politikaları ile tercih sebebidir. Ülkede ekonomi daha çok tarıma ve endüstriye dayalı olmakla birlikte, son yıllarda düşük vergi oranları ile Google, Facebook, Apple gibi teknoloji devlerinin Avrupa üssü olarak bilinir. Aynı zamanda Avrupa’da kullanılan bilgisayarların %25’inin üretildiği Dublin şehri de, hem ülkenin hem de kıtanın Silikon Vadisi olarak adlandırılır. Paris ve Londra’dan sonra Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkent olan Dublin, çok miktardaki yüksek teknoloji sanayisi, iş ve finans merkezleri ile küresel bir üne sahipken, İrlanda ekonomisinin de kalbinin attığı şehirdir. 

 

Dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı İrlanda, samimi ve hoşgörülü ortamı ile ülkeye gelen yabancı öğrencilere farklı deneyimler sunarken, yüksek yaşam standartları ve kültür çeşitliliği ile sizi büyüler. İrlanda’da çalışmak istiyorsanız öncelikli olarak ülkenin resmi dilinin İrlandaca olmasına rağmen, İngilizce ikinci resmi dil olarak daha geniş bir kullanıma sahiptir. Bu açıdan iyi bir İngilizce bilginiz varsa, ülkede iş bulmanız daha kolay olacağı gibi, İrlanda’da eğitim alan öğrencilerin mezuniyetten sonra kalma şansları daha fazladır. Aynı zamanda hükümet, İrlanda'da bir yüksek öğretim kurumunu bitiren öğrencilere akademik kariyer yapma şansı sunarken, master ve doktora öğrencileri için araştırma imkanları ile de dikkat çeker. 

 

Hangi Alanlarda İş Bulabilirsiniz?

 

İrlanda’da kariyer yapmak isteyen öğrenciler, gelişen sanayiyle birlikte özellikle bilgi teknolojisi ve finans sektörlerinde sayısız iş imkanları ve rekabetsiz bir ortam ile karşılaşırlar. Ülkede özellikle IBM, Dell, Motorola, HP, Apple, Facebook, LinkedIn, Twitter, Google, Pfizer, PayPal, Oracle gibi dünyaca ünlü şirketlerin merkez ofislerinde çalışma imkanı bulurlar. Dünya standartlarında araştırma olanakları sunan İrlanda, araştırma ve inovasyon alanlarında yaptığı yatırımlarla, 2017 yılı Küresel İnovasyon Endeksi'nde ilk 10’da yer almıştır. Aynı zamanda nanoteknoloji alanında dünya genelinde ikinci, kimyada beşinci, bilgisayar bilimlerinde ise altıncı sıradadır. Bu açıdan İrlanda’da özellikle; 

 

 • İlaç, kimya, gıda, bilgisayar yazılımı ve dijital medya sektörlerinin hızla büyüdüğünü ve istihdam açığının yüksek olduğunu söylemekte fayda var. 
 • Bunun yanı sıra sağlık ve tıp alanında doktor ve hemşireler, bilim adamları, mühendisler, ulaştırma ve lojistik alanlarında ise yöneticiler için İrlanda çok çeşitliliğe sahip kariyer imkanı sunar. 
 • Finans alanında borsacılar ve sigorta brokerları, 
 • Bilgi teknolojisi alanında ise veri tabanı yöneticileri, web tasarımcılar, bilgi sistemi analistleri ve programcılar için iş imkanı oldukça fazladır. 

 

İrlanda’da Çalışma Koşulları

 

İrlanda’da eğitim almayı düşünen çoğu öğrencinin aklına gelen ilk sorulardan biri mezuniyetten sonra bir iş bulup ülkede kalıp kalmayacağıdır. Son yıllarda özellikle uygun eğitim ve yaşam maliyetleri ile sıkça tercih edilen İrlanda, uluslararası öğrencilere sunduğu vize politikaları ile dikkat çeker. Ülkede en az 1 yıl süreli lisans ve lisansüstü programlara kayıt olan öğrenciler, çalışma izni almalarına gerek olmadan haftada 20 saate kadar çalışabilirler. Aynı zamanda Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları boyunca tam gün olarak haftada 40 saat çalışma hakları vardır. 

 

Mezuniyetten sonra İrlanda’da kariyer yapmayı düşünen öğrenciler içinse durum biraz daha farklıdır. İngiltere ve AB ülke vatandaşları, İrlanda’da çalışmak için herhangi bir vizeye ihtiyaç duymazlar. Eğer bir AB üyesi olmayan ülke vatandaşı iseniz, İrlanda’da işe girmek için çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır. İrlanda’da bir lisans programından mezun olan öğrenciler daha önce 12 aya kadar lisansüstüler ise 24 aya kadar iş aramak için ülkede kalabiliyorken, hükümet tarafından yapılan yeni düzenlemeler ile 2017 tarihinden itibaren hem lisans hem de lisansüstü öğrenciler 24 aya kadar İrlanda’da iş bulmak için kalma hakkına sahiptirler. Bu süreden sonra ise bir yeşil kart ya da genel çalışma izni için başvuruda bulunabilirsiniz. 

 

İş Ararken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Yurtdışında çalışmak isteyen öğrenciler için İrlanda; refah yaşam standartları, yüksek maaş seçenekleri ve dünya çapında teknoloji şirketlerinde kariyer imkanları ile göz doldururken, ülkede İngilizce, hem iş hem de eğitim dili olarak kullanılır. Bu açıdan eğitiminiz süresince geliştireceğiniz yabancı diliniz, uluslararası şirketlerde yapacağınız stajlar ve part-time işler, size işverenlerin dikkatini çekecek çarpıcı bir özgeçmiş kazandırır. İrlanda’da çalışmak ve bir iş bulmak istiyorsanız, aşağıdaki siteler size yardımcı olacaktır; 

 

 • Profesyonel iş ağı oluşturmak için LinkedIn’e üye olabilirsiniz.
 • İrlanda’da grafik ve web tasarım alanlarında iş arıyorsanız, Behance gibi siteler portfolyonuzu geliştirebilmek için size yardımcı olabilir. 
 • Avrupa genelinde iş arama imkanı olan EURES’e kayıt yaptırabilirsiniz. 
 • Alanınızla ilgili bir şirkete başvuruda bulunmayı düşünüyorsanız, direkt olarak firmanın web sitesi üzerinden CV’nizi gönderebilir, mevcut iş imkanlarına göz atabilirsiniz. 
 • Ayrıca jobs.ie, irishjobs.ie, monster.ie, gradireland.com gibi siteler, İrlanda’da iş bulmanıza yardımcı olabilir. 

 

Kariyer Yapabileceğiniz Şehirler

 

Mükemmel eğitimin yanında İrlanda; dost canlısı insanları, güvenli şehir yaşamı, göz alıcı tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile ülkeye gelen uluslararası öğrencilere ömür boyu unutamayacakları bir deneyim yaşatır. Egzotik adalar, kırsal manzaralar, muhteşem plajlar, sayısız festivaller, geniş yelpazedeki etkinlikler, eğlenceli ve hareketli sosyal yaşam ile dikkat çeken ülke, Avrupa’nın en önemli kültür merkezlerinden biridir. İrlanda günümüzde, modern alt yapısı, alışveriş merkezleri, ulaşım olanakları ve yüksek kaliteli eğitim kurumları ile Dublin, Galway, Cork gibi öğrenci şehirlerinde, ülkeye gelenlere gelişen sektörler ve sanayisi ile istihdam imkanı sunar. Mezuniyetten sonra İrlanda’da kariyer yapabileceğiniz şehirler şu şekildedir; 

 

 • DUBLİN: QS En iyi Öğrenci Şehirleri sıralamasında ilk 50’de yer alan Dublin şehri, İrlanda’nın başkenti olmasının yanı sıra, ülkenin gelenek ve tarihini olduğu gibi muhafaza etmiş kozmopolit bir şehirdir. Bilgi teknolojileri ile finans ve kimya sanayinin geliştiği Dublin’de Google, Amazon, Yahoo gibi uluslararası şirketlerin varlığı şehri daha da popüler hale getirmiştir. Dublin’de mezuniyetten sonra öğrencilerine istihdam olanağı sağlayan üniversiteler arasında; Trinity College Dublin, University College Dublin ve Dublin Institute of Technology yer alır. 
 • CORK: İrlanda’da iş olanakları arayan öğrencilerin gelişmiş ilaç sanayisi ile tercih ettiği Cork şehri, ülkenin geneline hakim Ortaçağ mimarisi ile büyüler. Şehir, özellikle Pfizer, Johnson§Johnson, Novartis gibi şirketler ile University College Cork ve Cork Institute of Technology gibi uluslararası diploma imkanı sunan üniversiteleri ile göz doldurur. 
 • GALWAY: Renkli binaları, taşlı sokakları, kitaplar ve müzik aletleri satan dükkanları, sokak tiyatroları, kafeleri ile İrlanda’nın en çekici şehirlerinden olan Galway, bohem atmosferi ile öğrenciler için popüler bir şehirdir. Eğitim almak isteyenler için Galway Mayo Institute of Technology ve National University of Ireland, Galway üniversiteleri oldukça popülerdir. 

 

 

Bu yazılarımızda dikkatinizi çekebilir;

İrlanda Öğrenci Vizesi

İrlanda Kültürü Hakkında Merak Edilenler

Mezuniyetten Sonra İrlanda’da Kariyer