Temel bilgiler
İrlanda: Vize Rehberleri

Eğitim Sonrası İrlanda Çalışma Vizesi Seçenekleri

İrlanda'da çalışmak için uluslararası öğrencilerin tercih ettiği en popüler yollardan birinin İrlanda dil okulu sonrası kalmak olduğunu biliyor muydun? Eğitim sonrası İrlanda çalışma vizesi seçeneklerini sizin için araştırdık.

Eğitim Sonrası İrlanda Çalışma Vizesi Seçenekleri

İrlanda’da eğitim almayı planlıyorsanız, mezun olduktan sonra ülkede kalmayı ve eğitim sonrası İrlanda çalışma vizesi seçeneklerini düşünmeniz çok da şaşırtıcı değildir. Zira ülke son yıllarda Birleşik Krallık’a alternatif olarak dünyanın en iyi üniversiteleri ve eğitim kurumlarından bazılarına ev sahipliği yaparken İngilizce dil bilginizi geliştirme imkanı da sunuyor. Avrupa’nın en genç nüfuslarından biri olan İrlanda’da kariyerinize başlamak isterseniz de yüksek yaşam standartları ve dünyanın önde gelen şirketlerinin Avrupa merkezlerinde iş fırsatları sizi bekler. 

 

Birçok uluslararası öğrenci, eğitimlerini tamamladıktan sonra İrlanda'da kalabilmek ve çalışabilmek için eğitim sonrası İrlanda çalışma vizesi için başvurur. Bunun en kısa yollarından biri ise İrlanda dil okulu sonrası kalmak ve mezuniyet sonrası iş fırsatları aramaktır. İrlanda üniversitelerinden yeni mezun olduysanız ve bir eğitim sonrası İrlanda çalışma vizesi almayı düşünüyorsanız, yazımız başlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağlayacaktır.

 

Neden eğitim sonrası İrlanda çalışma vizesi için başvurmalısın?

 

 • Dünyanın en iyi şirketlerine ev sahipliği yapıyor - Bugün, aralarında Google, Apple, Facebook, Microsoft gibi çok sayıda ünlü şirketin merkezi İrlanda’da yer alır. Aynı zamanda ülke, genç girişimciler tarafından kurulan çok sayıda start-up şirketinde gözdesidir.
 • İngilizce becerileriniz gelişir - Uluslararası öğrenciler İrlanda'daki herhangi bir üniversitede okumak için başvurduklarında, bir İngilizce yeterlilik sınavını geçmeleri gerekir. Ancak lisans ve yüksek lisans için hazırlık programları ya da İrlanda dil okulu seçenekleri ile bunu aşabilirsiniz.
 • Uygun İrlanda üniversite fiyatları - İrlanda, yurtdışında üniversite okumak için en iyi seçeneklerden biri olduğu kadar yanı başındaki İngiltere’ye göre çok daha uygun eğitim maliyetleri ile de dikkat çeker. 
 • Düşük işsizlik oranı - Uluslararası öğrencilerin İrlanda’da eğitim almayı ve İrlanda çalışma vizesi için başvurmalarının bir diğer nedeni ise %5’in altındaki düşük işsizlik oranıdır. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

İrlanda eğitim sonrası çalışma izni avantajları neler?

 

 • PGW olarak bilinen eğitim sonrası çalışma izni ile İrlanda'daki lisans veya yüksek lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra İrlanda’da çalışmak ve pratik deneyimler edinmek için kalabilirsiniz.
 • Eğitim sonrası çalışma izni ile işe başvururken ve çalışırken İrlanda vatandaşları ile aynı haklara sahip olursunuz.
 • PGW çalışma izni, İrlanda’da Daimi İkamet-PR almanın ilk adımı ve yoludur. İrlanda çalışma vizesi aldıktan sonra İrlanda’da 5 yıllık çalışma ve kalma sağladığınızda Daimi İkamet başvurusunda bulunabilirsiniz.   

 

Kimler eğitim sonrası İrlanda çalışma vizesi almak zorunda? 

 

İrlanda’da eğitim aldınız, sıra iş bulmada! Peki, eğitim sonrası İrlanda’ya nasıl yerleşeceğim mi diyorsunuz? İrlanda göçmenlik durumunuz, hangi ülkeden olduğunuza bağlı olarak değişecektir. AB/AEA, Birleşik Krallık ya da İsviçre öğrencisiyseniz ülkede kalmak için İrlanda çalışma vizesi ihtiyacınız yoktur. Ancak AB üyesi olmayan bir uluslararası öğrenciyseniz eğitim sonrası İrlanda’da kalmak için Post Study Work Permit ya da PSW olarak bilinen çalışma izni ihtiyacınız olacaktır. 

 

İrlanda’da eğitim sonrası çalışma izni seçenekleri neler?

 

Eğitim sonrası İrlanda çalışma vizesi için birkaç seçenek vardır. Bu eğitim aldığınız programınızın derecesine ve uzunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Buna göre İrlanda’da tam zamanlı bir programa kayıtlı Visa Stamp 2 sahibi öğrenciler, Third Level Graduate Scheme yani Üçüncü Seviye Mezun Programı olan çalışma izni için hak kazanırlar. Bu, İrlanda çalışma vizesi öğrencilere yenilenemeyen 2 yıla kadar mezuniyet sonrası İrlanda’da çalışmak ve kalmak için imkan sunar. Bu çalışma izni uzatması, esas olarak uygun istihdam olanakları bulmak için sağlanmıştır. Daha sonraki bir aşamada, Kritik Beceriler İstihdam İzni veya Genel İstihdam İzni için başvurabilirsiniz.

 

Third Level Graduate Scheme nedir?

 

Üçüncü Seviye Mezun Programı, 2017’den beri İrlanda'da yasal olarak ikamet eden ve tanınmış bir kurumdan mezun olan uluslararası öğrencilerin iş aramak ya da yeşil kart veya çalışma izni başvurusunda bulunmak için ülkede kalmalarına izin veren bir programdır. Bu programa hak kazanmak için İrlanda Göçmenlik Servisi yani INIS’e göz atabilirsiniz.

 

Third Level Graduate Scheme için mezun olduğunuz günden itibaren 6 ay içerisinde bu vizeye başvurmanız gerekirken, AB ya da AEA üyesi olmayan 8. ve 9. seviye lisans ve yüksek öğrencilerinin 24 aya kadar iş aramak için İrlanda'da kalmalarına olanak tanınır. Bu İrlanda çalışma vizesi için hak kazanan kişiler çalışma izni olmadan haftalık 40 saate kadar İrlanda’da çalışma hakkı elde ederlerken 24 ay sonra ise Green Card çalışma izni başvurusunda bulunabilirler. 

 

Third Level Graduate Scheme Programı için gerekenler nelerdir?

 

 • İrlanda’da lisans, yüksek lisans ya da doktora derecelerinden birinden mezun olmak
 • Geçerli Stamp 2 öğrenci göçmenlik iznine sahip olmak
 • AEA dışındaki mezunlar için yedi yıllık maksimum kalış sınırını aşmamış olmak
 • Bu program için ikiden fazla başvuru yapmamış olmak 

 

 

Son olarak dereceniz, aşağıdakiler gibi tanınmış bir İrlandalı kuruluş tarafından verilmiş olmalıdır:

 

 

Third Level Graduate Scheme kapsamında İrlanda’da ne kadar kalabilirim? 

 

Third Level Graduate Scheme İrlanda çalışma vizesi kapsamında iş aramak amacıyla eğitiminizi tamamladıktan sonra İrlanda'da kalmak mümkündür. Bu program, yasal olarak ikamet eden AB üyesi olmayan üçüncü düzey mezunların iş aramak veya Green card çalışma izni başvurusunda bulunmak için İrlanda'da kalmalarına izin vermek için mevcuttur. Third Level Graduate Scheme, İrlanda yüksek öğretim kurumlarından mezun olan AB/AEA üyesi olmayan öğrencilerin iş aramak için 24 ay boyunca İrlanda'da kalmalarına olanak tanır. Bu program, mezunların haftada 40 saate kadar çalışmasına izin verir, ancak haftada 40 saatin üzerinde çalışmak için AEA üyesi olmayan öğrencilerin ilgili bir çalışma izni alması gerekir.

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

Program süresi dolduktan sonra ne olur?

 

Eğitim sonrası İrlanda'da kalma izni aldıysanız, İrlanda çalışma vizesi için başvurmayı düşünebilirsiniz. İrlanda, AB/AEA vatandaşı olmayanların İrlanda’da tam zamanlı çalışmasına izin veren bir dizi farklı çalışma izni seçeneği sunmaktadır. 6, 12 veya 24 ay derecenize bağlı olarak Third Level Graduate Scheme programından sonra İrlanda'da kalabilmek için Yeşil Kart ya da Genel Çalışma İzni seçeneklerinden birine başvurabilirsiniz. 

 

İrlanda Green Card nedir?

 

Yeşil Kart ya da Critical Skills Employment Permit yani Kritik Beceriler İstihdam İzni, özellikle İrlanda ekonomisini büyütmek için kritik öneme sahip becerileri olan yüksek vasıflı insanları İrlanda'da daimi ikamet etmeye teşvik etmek amacıyla işgücü piyasasına çekmek için tasarlanmıştır. Bu izne hak kazanmak için size teklif edilen rolün Critical Skills Occupations Listesinde yer alması gerekir. Yeşil Kart İrlanda çalışma izni için genel gereklilikler şu şekildedir;

 

 • Kritik Beceri Meslekleri Listesinde yer alan sınırlı sayıda stratejik olarak önemli meslekler için minimum yıllık maaşın 32.000€ olması istenir.
 • Başlangıç ücretinin 64.000€ veya daha fazla olması durumunda mesleğin Kritik Beceriler Listesinde olması gerekmez ve uygun bir derece gerekli değildir.
 • İşverenin İrlanda'da kayıtlı olması gerekir.
 • Sözleşmenin kalıcı olması veya belirli süreli sözleşmelerde en az 2 yıl olması gerekir.

 

Genel Çalışma İzni nedir?

 

General Employment Permit çalışma izni ile hükümet, İrlanda’da işgücü veya beceri sıkıntısı yaşayan meslekler için yabancı uyruklu göçmenleri ülkeye çekmeyi amaçlamaktadır. Özellikle belirli bir sektörde kalifiye olan yüksek vasıflı işçiler için verilen Kritik Beceriler İstihdam İzninin aksine, Uygun Olmayan Meslekler Listesinde listelenmedikçe tüm meslekler Genel İstihdam İzni kapsamında uygundur. Bu izin tüm meslekleri kapsar ve 12 aylık bir iş sözleşmesiyle alınabilir. İzin, iki yıllık bir başlangıç dönemi için verilebilir ve daha sonra üç yıla kadar yenilenebilir. Beş yıl sonra, uzun süreli ikamet için Immigration Service Delivery kısaca ISD’ye başvurabilirsiniz .

 

 

İrlanda çalışma vizesi ile son 12 ayda, İrlandalı bir kurumdan mezun olmuş ve EEA dışından bir öğrenci için en az 30.000€ veya 27.000€ tutarında bir yıllık ücret sunmalı ve Kritik Beceri Meslekleri Listesinden bir lisansüstü pozisyon teklif edilmelidir.

 

İrlanda dil okulu sonrası kalmak mümkün mü?

 

Evet, İrlanda’da tam zamanlı lisans ve lisansüstü öğrenciler için çalışma izni seçenekleri var. Peki, İrlanda dil okulu sonrası kalmak mümkün mü dediğinizi duyar gibiyiz. İrlanda’da uzun dönem 25 hafta ve üzeri Work and Study programı sunan bir dil okulunu tamamlayan öğrenciler 8 aylık oturma ve çalışma izni hakkına sahip oluyor. Aynı zamanda dil okulu sonrasında lisans ya da yüksek lisans eğitimlerine devam ederlerse mezun olduktan sonra yukarıda belirttiğimiz gibi otomatik olarak 2 yıllık ülkede oturma ve çalışma izni sahibi oluyorlar. Bu süreçtede iş arayıp bulduklarında İrlanda’da kalmaya devam edip uzun süreli oturma izni başvurusunda bulunabilirler.

 

İrlanda çalışma vizesi hakkında yeterince bilgi aldığımıza göre İrlanda’da eğitim almayı düşünenler için faydalı içeriklerimiz: İrlanda'da Eğitim Alabileceğiniz En İyi Bölümler, İrlanda’da Eğitim Veren En İyi Okullar, İrlanda’da Öğrenim Ücretleri, İrlanda Öğrenci Vizesi

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA