Temel bilgiler
İrlanda: Vize Rehberleri

İrlanda'da Eğitim Sonrası Vize Seçenekleri

share image

İrlanda’da eğitim gördünüz ve mezuniyetinizden sonra İrlanda’da kalarak çalışmak istiyorsunuz. İrlanda size bu konuda ne imkanlar sağlıyor ve ne gibi vize opsiyonları var?

 

İrlanda’da eğitim sonrası vize alma şartları vatandaşlığına sahip olduğunuz ülkeye ve eğitim sonrası ne yapmayı hedeflediğinize bağlıdır.

 

Öncelikle eğitim sonrası 3 ay ve daha kısa İrlanda’da kalmak istiyorsanız bazı şartlara bağlı olarak bu hakkı kazanabiliyorsunuz

 

3 aydan daha uzun dönem, eğitim sonrası İrlanda’da kalmak istiyorsanız vatandaşı olduğunuz ülke önem arz etmektedir. Eğer Avrupa Birliği üyesi bir ülke, EEA ( Avrupa Ekonomik Alanı ) üyesi bir ülke veya İsviçre vatandaşlığına sahipseniz, aktif bir şekilde iş arama ve devletin sunduğu finansal desteklerden yararlanmama koşulu ile İrlanda’da vize hakkı kazanabilirsiniz. Buna ek olarak aileniz de sizinle beraber bu haklara sahip olarak vize alabilir ve sizinle yaşayabilir.

 

Eğer AB, EEA veya İsviçre vatandaşlığınız yoksa, belirtmek gerekir ki Türkiye AB ve EEA üyesi değildir, süreç üniversite veya yüksek lisans sonrası iş arama koşullarınıza bağlı olarak değişmektedir. Third Level Graduate Scheme vize şartlarında öncelikle 2007 senesi sonrası İrlanda’da üniversite, teknik üniversite, yüksek lisans veya doktora programında mezun olmanız şart koşulmaktadır. Mezun olduğunuz günden itibaren 6 ay içerisinde bu vizeye başvurmanız gerekmektedir. Mezuniyet derecesi 8 olan öğrenciler 12 ay için, mezuniyet derecesi 7 olan öğrenciler ise 6 aylık vize için başvuruda bulunabilirler. Bu vizeye hak kazanan kişiler çalışma izni olmadan haftalık 40 saate kadar çalışabilirler.

 

Third Level Graduate Scheme İçin İstenen Belgeler:

 

  • Üniversiteniz tarafından imzalı mezuniyet ve başarı belgesi
  • Pasaport
  • Ulusal Göçmen Bürosu tarafından hazırlanan sertifika

 

Peki derecenize göre 6 ay veya 12 ay vizeye hak kazanıp bu vize bittikten sonra ne gibi seçenekleriniz var?

 

  • Yeşil Kart
  • Çalışma İzni Başvurusu
  • Büyükelçilikten çalıştığınız işte devam edeceğinize dair vize talebi
  • Araştırmacı – Akademisyen Vizesi

 

Yeşil Kart Başvuru

 

Yeşil kart, İrlanda’da iş sektörlerinde yüksek nitelikli personel ihtiyacı olan bölümlerde yurt dışından iş gücü alınması temeline dayalı bir sistemdir. Eğer mezun olduğunuz bölüm ile alakalı bir meslekte açık var ise ve siz nitelikleri karşılıyorsanız İrlanda Yeşil Kart başvurusu yapabilirsiniz. Birçok iş dalında 60.000 Avro ve daha fazlası yıllık maaş olanağı bulunan işlerde talep bulunmaktadır. 30.000-59.999 Avro arasında yıllık maaşa sahip iş kollarında ise daha kısıtlı bir başvuru imkanı vardır. İş kollarında bulunan taleplere https://www.djei.ie/en/What-We-Do/Jobs-Workplace-and-Skills/Employment-Permits/ linkinden ulaşabilirsiniz. Yeşil kart 2 yıllık süreyle verilmekte ve uzatılmaktadır.

 

Çalışma İzni Başvurusu:

 

Çalışma izni başvurusu genellikle iş gücü kıtlığı bulunan sektörlerde istihdama yönelik çalışma izni alınmasına dayanmaktadır. Çalışma izni başvurusu için başvuruya açık meslek grupları 30.000 avro ve üstü yıllık maaşa sahip bölümlerdir. Çalışma izni 2 senelik alınmakta ve bitiminde yenilenmektedir.

 

Araştırmacı – Akademisyenlere Yönelik Vize:

 

Bu vize başvurusunda ise İrlanda’da akredite olan bir araştırma enstitüsünde bilimsel araştırma gerçekleştirmek amacıyla başvuru alınmaktadır. Araştırmacı – Akademisyenlere yönelik vize en fazla 5 yıl en az 1 ay alınmaktadır.