Temel bilgiler
İrlanda: Finans

İrlanda’da Yaşam Ücretleri

İrlanda, günümüzde yurtdışı eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Peki, İrlanda’da yaşam için ne kadar bütçe ayırmalı? Ayrıntılar rehberimizde.

İrlanda’da Yaşam Ücretleri

Bir uluslararası öğrenci olarak lisans ve lisansüstü programlarda yurt dışında okumak için İrlanda’yı tercih etmenizin birden fazla nedeni vardır. İrlanda eğitim sistemi dünyanın en iyilerinden biridir ve özellikle gelecek vaat eden kariyer seçeneklerine sahip yenilikçi bir ülkede birinci sınıf bir eğitim sunar. Tabii bunu yaparken muhteşem manzaralar, mimari güzellikler, sayısız müze ve sanat galerileri, geleneksel canlı müzik ve kahve kültürü size eşlik eder. Peki, İrlanda’da yaşam pahalı mı? Eğitim ücretleri ile beraber ülkede yaşarken ne kadar bir bütçe ayırmanız gerek. Sizin için harika bir yazı hazırladık. 

 

İrlanda’da eğitim ücretli mi?

 

İrlanda’da eğitim almak isteyen öğrenciler için eğer Avrupa Birliği’nde ikamet ediyor ya da İrlanda vatandaşı iseniz ücretsizdir. Ancak AB dışı ülkelerden gelen bir uluslararası öğrenciyseniz İrlanda üniversite fiyatları için ücret ödersiniz. Üstelik bu Almanya, Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkelerine göre oldukça yüksektir. Bunun yanında İrlanda’da eğitim almanın diğer İngilizce öğretilen İngiltere, Amerika, Avustralya gibi ülkelere göre daha uygun ücretli olduğunu söyleyebiliriz. 

 

Buna göre İrlanda’da lisans programları için yıllık 9.850 ile 55.000€ arasında bir ücret ödersiniz. Yüksek lisans ve doktora dereceleri ise nispeten daha uygundur ve 9.950 ile 35.000€ arasındadır. İrlanda’da Eğitim Ücretleri ve İrlanda’da Burslu Eğitim hakkında ayrıntılı rehberimize göz atarak İrlanda’da eğitim yolculuğunuzu planlamaya başlayabilirsiniz. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

İrlanda’da yaşam pahalı mı?

 

Avrupa’nın diğer ülkelerine göre İrlanda’da yaşam biraz yüksektir, ancak İngiltere kadar da pahalı değildir. İrlanda’da yaşam ve eğitim için aradığınız şehri seçerken üniversitenize, alışveriş merkezlerine ve konaklama tesislerine yakınlığına dikkat etmenizde fayda var. Çoğu İrlanda şehirler i, iyi donanımlı ve gelişmiş olsa da insanlar, Cork ve Dublin gibi daha büyük şehirlerde yaşamak istiyor. 

 

 

İrlanda başkenti Dublin, aynı zamanda İrlanda’da yaşam için en pahalı şehirdir. Daha ucuz seçenekleri tercih etmek isterseniz, İrlanda'da Galway ve Cork gibi başka İrlanda şehirleri de vardır. İrlanda’da eğitim almak isteyen bir uluslararası öğrenci için ortalama yaşam maliyeti yıllık, 7.000 ile 12.000 Euro civarındadır. Bu maliyetler içerisinde konaklama, gıda ile elektrik, internet, su gibi faturalar ve ek giderlerde dahildir. Tabii bu ücretlerde şehirlere göre değişiklik gösterir: 

 

 • Dublin: 1.100 - 1.800€ / aylık 
 • Cork: 860 - 1.400€ /aylık
 • Galway: 800 - 1.100€ /aylık

 

İrlanda’da konaklama ücreti ne kadar?

 

İrlanda’da yaşam ve eğitim hayali kuran uluslararası bir öğrenci için iki tür konaklama seçeneği vardır: kampüste ve kampüs dışında. Kampüs içi konaklama, bir üniversite kampüsü içindeki yurtları veya apartmanları içerirken kampüs dışı konaklama, kampüs alanı dışında bulunan evler, apartmanlar ve aile yanında konaklamaları ifade eder. İrlanda’da kampüs içi konaklama fiyatları, üniversitelere göre farklılıklar gösterir. Genel olarak İrlanda’da kampüs içi konaklama maliyeti, aylık 600 ile 1.100€ arasında ve yıllık ise yaklaşık 4.000€ ile 6.000€ civarındadır. Kampüs dışı konaklama içinse bir odayı paylaşmak en ekonomik seçenektir. 

 

 

Üniversite tarafından işletilen kampüs dışı konutlarda yaşamanın maliyeti, kampüs içi konaklamalardan nispeten daha düşüktür. Ancak, üniversiteye ulaşmak için yapılan seyahat maliyetini de göz önünde bulundurmak gerekir. İrlanda’da konaklama seçenekleri hakkında ayrıntılı rehberimize göz atın. 

 

 • Kampüste konaklama: 300-600€
 • Tek kişilik oda kirası: 850€
 • Paylaşımlı oda kirası: 350€

 

İrlanda’da ulaşım masrafları için ne kadar ücret ödersin?

 

İrlanda’da öğrenciler için en ucuz ulaşım şekli otobüslerdir. Bu nedenle İrlanda’da ulaşım için otobüs ya da tramvay gibi toplu taşıma ağlarını 80€ aylık maliyeti olan Student Leap Card satın alarak tercih edebilirsiniz. Bu kart sayesinde, İrlanda’da okurken toplu taşıma sistemini büyük bir indirimle kullanmanızı sağladığı gibi bir dizi giyim, yemek ve eğlence mekanında öğrenci indirimleri alabilir, bir öğrenci olarak İrlanda’da yaşam maliyetinizi gerçekten düşürebilirsiniz.

 

İrlanda’da eğitim almak için başkent Dublin şehrini seçtiyseniz nispeten küçük bir şehirdir ve bisikletle veya yürüyerek dolaşmak tamamen mümkündür. Eğer uzun bir yolunuz varsa, toplu taşıma ve özel ulaşım kullanmanız gerekiyorsa Dublin'in toplu taşıma sistemi birinci sınıftır. Ancak, aynı zamanda 105€’ya kadar mal olan ulaşım ücreti ile dünyanın en pahalıları arasındadır.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

İrlanda’da gıda ücretleri yüksek mi?

 

Kampüste ve bazı uygun fiyatlı daha ucuz restoranlarda satın alınan yemekler dahil olmak üzere yemek fiyatları, haftada 70 ile 100€ civarındadır. Aynı zamanda yaşam şekliniz ve yeme alışkanlıklarınız İrlanda’da yaşam ve eğitim alırken düşündüğünüzden daha ucuza gelebilir. Aylık yemek masraflarınız 250€ ile 350€ arasında değişiklik gösterecektir. 

 

 • Bir fincan kahve: 2.7€
 • Ucuz bir restoranda yemek: 15€
 • 1 litre süt: 1.15€
 • 6’lı paket yumurta: 1.60€
 • 1 adet ekmek: 1.50€
 • 1 kilogram patates: 2.00€

 

İrlanda’da okurken ek masrafların neler olacak?

 

İrlanda’da yaşam masrafları için bütçe ayırmanız gereken bir diğer konu ise ek harcamalar olacaktır. Bunlar daha çok cep telefonu, internet, elektrik gibi faturalarınızdan oluşacaktır. Bir veya iki odalı ortalama büyüklükte bir daire için, soğutma, elektrik, çöp vb. maliyeti aylık yaklaşık 180 Euro iken internet ve cep telefonu faturasının ortalama fiyatı 80€'ya yakındır.  

 

 • Cep telefonu abonelik: 20€
 • Elektrik, ısınma: 30-50€
 • Sinema bileti: 9€
 • Ders materyalleri: 75€

 

İrlanda’da öğrenciyken çalışmak mümkün mü?

 

İrlanda'da uluslararası bir öğrenci olmak, size büyüleyici bir deneyim sunacaktır. Peki, İrlanda’da yaşam maliyeti ve diğer düzenli harcamaları finanse etmek için ne yapabilirsiniz? Çoğu uluslararası öğrencinin yaptığı gibi İrlanda’da okurken yarı zamanlı bir işe girmek, düzenli giderlerinizi karşılamanıza yardımcı olacaktır. 

 

Aynı zamanda birçok İrlanda üniversitesi, öğrencilere kampüste bazı yarı zamanlı işler sunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir: araştırma asistanı, kütüphane görevlisi, kampüs tur rehberi. Kampüs dışında ise barista, mağaza asistanı, garson, çağrı merkezi görevlisi olarak İrlanda’da çalışmak mümkündür. İrlanda'da Eğitim Sonrası Vize Seçenekleri ve İrlanda’da Çalışmak hakkında merak edilenlere göz at. 

 

İrlanda’da yaşam maliyetleri hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuza göre üniversitelerden gelen güncellemeleri ve uluslararası eğitim hakkındaki en son haberleri kaçırmayın! Bültenlerimize abone olun ya da üniversite ve bölüm seçimi yapmanızda size yardımcı olacak faydalı makalelerimize göz atın: Hotcourses Turkey İle Yurt Dışı Bölüm ve Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?, Mükemmel Bir Bölüm Araştırma Yöntemi Şimdi Sizinle!Hotcourses Turkey'den Öğrenciler İçin Kullanışlı Araçlar

 

Bölüm ara

İrlanda
Lisans