Temel Bilgiler
İtalya: Bölüm Rehberleri

İtalya’da Öğrenim Görebileceğiniz En Popüler Bölümler

İtalya’da Öğrenim Görebileceğiniz En Popüler Bölümler

İtalya, geçmişten günümüze muhteşem kültürel ve tarihi mirası, Colosseum, Duomo ve Pisa Kulesi gibi ikonik anıtları, eşsiz mutfağı, dünyanın en eski ve saygın eğitim kurumları ile hem turistlerin, hem de uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerin başında yer alır. Ülke, uluslararası çapta Roma, Napoli, Milano, Floransa, Venedik gibi şehirler ile tanınmasının yanı sıra Leonardo Da Vinci, Marco Polo, Alessandro Volta, Galileo Galilei gibi çok sayıda kaşif, sanatçı ve bilim adamına ev sahipliği yapmıştır. İtalya’da üniversite okumak gibi bir fikri olan öğrencilerin eğitim alabilecekleri çok sayıda bölüm mevcutken, en ilgi çekenler arasında ülkenin dünya çapında popüler yemek kültürünü öğrenmek isteyenler için gastronomi, Armani, Dolce&Gabbana, Versace gibi dünyanın en ünlü markalarıyla çalışma fırsatı bulmak için moda tasarımı ve Botticelli, Leonardo, Michelangelo, Caravaggio gibi isimlerin, heykelden resime kadar sanat kavramının ne demek olduğunu sonuna kadar hissedeceğiniz eserlerini yakından incelemek isteyenler içinse sanat eğitimi yer alır. Gelin bu bölümleri ve daha fazlasını yakından inceleyelim!

 

Mutfak Sanatları

 

İtalya'da eğitim almayı düşünen öğrenciler için Culinary Arts olarak bilinen mutfak sanatları okumanın ayrı bir yeri vardır. Zira ülkenin adıyla özdeşleşmiş dünya çapında o kadar çok yemek çeşidi vardır ki, bunları yakından görmek, orijinalini tatmak, dahası pişirmenin inceliklerini öğrenmek isterseniz mutfak sanatları eğitimi tam size göre bir bölüm diyebiliriz. Özellikle Türk öğrencilerin bu alanda Fransa ile birlikte en çok tercih ettiği ülkelerin başında yer alan İtalya, sadece sıcak insanları ile değil ağız tadı bakımından da Türk kültürüne olan yakınlığı ile de dikkat çeker. 

 

İtalyan mutfağı; Etrüsk, Antik Yunan, Antik Roma, Yahudi ve Arap mutfaklarından etkilenerek günümüze ulaşmıştır. İtalya'da her bölge hatta her şehrin kendine özel bir yemek kültürü ya da ismiyle bütünleşen bir yiyecek mevcuttur. Napoli’de pizza, Floransa’da az pişmiş ızgara bifteği, Milano’da safranlı risotto, Roma’da baharat soslu arabbiata ya da meşhur Roma dondurması yemek bir ritüel haline gelmiştir. Pizzadan spagettiye, tiramisudan mozzarellaya, cappucinodan parmesana kadar İtalyan ve dünya mutfağının inceliklerini öğreneceğiniz mutfak sanatları, İtalya’da en iyi bölümler arasında yer alır.

 

İtalya’da okumak isteyen öğrenciler için mutfak sanatları bölümü; gastronomi bilimi, yemek kültürü, İtalyan aşçılığı, gastronomi ve gıda ilişkisi, dünya mutfakları ve tarihi, pastacılık, fırıncılık  gibi teorik ve uygulamalı derslerden oluşur. Aynı zamanda restoran düzeni, işletme, beslenme ve diyet, şarap ve kültür, hatta mitoloji gibi genel kültür ağırlıklı konularla da öğrenciler çalışma hayatına hazır hale getirilir. İtalya'da mutfak sanatları eğitimi alırken bir yandan da staj yapabileceğiniz ve part-time çalışabileceğiniz trattorialar, pizzerialar, ristoranteler ve gelaterialar gibi çok sayıda yer bulunur. 

 

 

Moda Tasarımı

 

İtalya denince modanın aklımıza gelmesi, ülkenin Bulgari, Moschino, Gucci, Prada, Armani gibi dünyaca ünlü moda evlerinin ve Milano gibi modanın başkenti sayılan bir şehrin varlığından kaynaklanır. İtalya'da okunacak bölümler içerisinde moda tasarımı oldukça popülerdir. Çok sayıda özel okulun varlığını gösterdiği İtalya’da en iyiler arasında NABA, Domus Academy, Instituto Europe di Design, Polimoda ve Polytechnic University of Milan yer alır. 

 

İtalya’da moda tasarımı eğitimi alacak öğrencilerin bilmesi gereken en önemli konu ülkedeki moda okulları her ne kadar yüksek öğrenim ücretlerine sahip olsalar da, mezun olduktan sonra öğrencilerine sundukları kariyer imkanları ile göz doldururlar. Ülkedeki eğitim kurumlarının çoğu  uluslararası firmalarla iş ortaklığına sahipken, öğreniminiz sırasında çok sayıda ünlü modacıyla tanışma ve deneyimlerini dinleme fırsatı bulursunuz. İtalya’da okumak isteyen öğrenciler için, eğitim süresi okullara göre değişmekle beraber, İngilizce lisans ve lisansüstü programların yoğunluğu öğrenciler için önemli bir kriterdir. Aynı zamanda ülkede, özellikle Roma, Floransa ve Milano gibi şehirlerdeki yüksek yaşam masraflarını, hükümetin ve okulların sağladığı çok sayıda burs ile açılan moda tasarım yarışmaları sayesinde de finans elde ederek en aza indirgeyebilirsiniz. 

 

 

Mimarlık

 

Avrupa’da eğitim almayı düşünen uluslararası öğrenciler için İtalya'da mimarlık eğitimi en popüler bölümlerden biridir. Zira ülkenin tarihi, Roma İmparatorluğu’nun antik dönemlerinden günümüze kadar ulaşan eski Roma kalıntıları, gotik kemerler ve barok saraylar ile mimarlık okumaya gelenlere muazzam bir görsel şölen sunar. İtalya'da üniversite okumak ve mimarlık eğitimi almak istiyorsanız ülkenin yaklaşık 100 bine yakın müze ve anıt ile UNESCO dünya mirası listesinde 53 tarihi alana sahiptir. Sistine Şapeli, Trevi Çeşmesi, Pantheon, Colosseum, Milano’da Duomo, Pisa Kulesi, Floransa’nın kuyumcu dükkanları ile ünlü Ponte Vecchio Köprüsü, Napoli’de Pompei eğitiminiz sırasında size ilham verecek yapılarla doludur. 

 

İtalya'da eğitim almayı düşünen uluslararası öğrenciler için ülke, dünyanın en etkileyici ve ikonik binalarına sahipken öğrenciler eğitimleri sırasında modern mimari stüdyolarda yaratıcı fikirler geliştirip uygularken, bir yandan da araştırma ve işbirliği projelerinde yer alır ve binaların restorasyonlarına katkıda bulunurlar. İtalya’da mimarlık eğitimi için en iyi üniversiteler arasında Polytechnic University of Milan, Politecnico di Torino, University of Rome Tre ve Sapienza University of Rome yer alır. 

 

 

Endüstriyel Tasarım

 

İtalya’da tasarım okumak isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği endüstriyel tasarım bölümü, ülkenin kuzeyinde gelişen sanayi ve kariyer fırsatlarıyla göz doldurur. Endüstriyel tasarımcılar, bir ürünü tasarlamak ve imal etmenin yanı sıra, ona estetik bir güzellik, işlevsellik ve çekicilikte katmak zorundadırlar. İtalya'daki tasarım okullarının çoğunun ülkedeki sektörlerle olan güçlü bağlarının yanı sıra uluslararası firmalarlada olan anlaşmaları sayesinde öğrenciler teorik eğitimlerini stajlar ve part-time işlerle pekiştirerek uygulama fırsatı bulurlar.

 

Mezun olduktan sonra sahip olacağınız yüksek kaliteli eğitim ve uluslararası diplomanız sayesinde otomotivden yazılıma, küçük ev aletlerinden mobilyaya, bisikletten yat tasarımına kadar birçok alanda iş bularak hem İtalya’da hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde çalışma imkanınız olur. İtalya'nın özellikle Milano, Bologno ve Torino gibi sanayinin ve ekonominin gelişmiş olduğu şehirlerinde Alfa Romeo, Ferrari, Iveco, Maserati, Ducati, Bianchi, Indesit, DeLonghi gibi şirketlerde iş bulma oranınız oldukça yüksektir. 

 

Modern ve geleneksel endüstriyel tasarım, grafik sanat, dijital tasarım, 3D grafik ve 3D animasyon gibi çeşitli konuların işlendiği derslerde öğrencilerin fikirlerini rahatlıkla geliştirebilecekleri yüksek teknoloji ekipmanları kullanılır. İtalya'da endüstriyel tasarım okumak isteyen öğrenciler için ülkenin en iyi eğitim kurumları arasında Florence Design Academy, Polytechnic University of Milan ve Sapienza University of Rome yer alır. 

 

 

Sanat 

 

İtalya denince resimden heykele, mimariden tarihe kadar ülke sanatın her dalını gözler önüne seren canlı bir açık hava müzesi gibidir. Eğitim almayı düşündüğünüz şehir ister Floransa ya da Roma, ister Bologna ya da Siena olsun ülke kuzeyden güneye tarihi dokunun hiç bozulmadığı görkemli sarayları, ihtişamlı binaları, piazza adı verilen büyük meydanları, daracık sokakları ve anıtları ile sizi karşılar. 

 

İtalya, Rönesans’ın başladığı yer olmasının yanı sıra, sanatın merkezi olarak geçmişten günümüze uluslararası çapta bir üne sahip olmuştur. Ülkede, sanat alanındaki gelişmeler, yenilikler sadece İtalya’daki ressamları değil aynı zamanda çok sayıda Alman, Fransız, Hollandalı sanatçıya da öncü olmuştur. Michelangelo’nun Davut heykeli, Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği duvar resmi, Caravaggio’nun Judith Holofernes’in Başını Keserken tablosu, Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu resmi, Bernini’nin Persephone’un Kaçırılması heykeli dünyanın en önemli sanat eserleri arasında ilk sıralarda yer alır. 

 

İtalya'da okumak ve sonrasında ülkede bu alanda kariyer fırsatları arayanlar için sanat eğitimi en geçerli bölümlerdendir. İtalya'da sanat eğitimi daha çok özel akademilerde ve enstitülerde verilirken University of Bologna, University of Padua, John Cabot University, University of Florence gibi çoğu devlet ve özel üniversitede resimden heykele, sanat tarihinden sinemaya kadar çok sayıda lisans ve lisansüstü programlara sahiptir.  

 

 

Faydalı Linkler:

İtalya’da Yemek Kültürü

İtalya’da Burslu Okumak Hayal Değil!

İtalya Kültürü

Mezuniyetten Sonra İtalya’da Nasıl Kariyer Edinebilirim?

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA