Temel Bilgiler
İtalya: Bölüm Rehberleri

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Almak

20918

Mimarlık bölümü okumak isteyen birine “Mimarlık bölümünü nerede okumak istersin “ diye sorulsa eminiz ilk 3 tercihinden biri kesinlikle İtalya olurdu. Roma mimarisi, tarihi, anıtlar ve mimari yapıları ile ünlü İtalya’da mimarlık bölümü okumak uygulamalı bilimler açısından çok avantajlıdır.

 

İtalya’da Mimarlık Bölümüne başvuru aşamaları:

 

İngilizce mimarlık bölümü İtalya’da iki büyük devlet üniversitesinde verilmektedir:

 

  1. Politecnico di Milano
  2. Politecnico di Torino

 

Bu devlet üniversiteleri hem mühendislik hem de İngilizce mimarlık bölümlerinde dünya sıralamasında ilk 100 içindedirler. Mimarlık sınavı ister İngilizce ister İtalyanca dilinde yapılabilir.

 

Öğrenciler, İtalyan üniversitelerine girebilmek için sınava tabii tutulurlar (İtalyanca, bilim materyalleri). Bu sınavlar genelde Eylül sonunda öğrencinin seçtiği üniversitelerde gerçekleşir.

 

  • Avrupa Birliği vatandaşları girmek istedikleri üniversitenin yapacağı sınava Temmuz ayında yazılabilirler. Kayıt için İtalyanca ’ya çevrilmiş lise diploması ve kendi ülkelerindeki İtalyan Konsolosluğundan alınmış bir belge gerekmektedir.

 

  • Diğer ülke vatandaşları sınav başvurularını Nisan/Mayıs aylarında kendi ülkelerindeki konsoloslukların duyurduğu tarihte yaparlar. Üniversite giriş sınavından önce (bilim konuları) öğrenciler İtalyanca dil seviyelerini ölçen bir sınava girmek zorundadırlar (ileri seviye).

 

 

İtalya’da Mimarlık Bölümüne başvuru aşamaları:

 

Ekim-Mart Ayları Arası: İtalya’daki üniversitelere başvuru (On-line başvuru ve gerekli evrakların temini)

Ocak-Mart: Üniversitelerin sistemlerine başvuru (bazı üniversiteler başvurularını mayısa kadar açık tutar)

Nisan-Mayıs: Sınav kaydı yapılması (İtalyan Eğitim Bakanlığı sistemi üzerinden)

Mayıs-Haziran: İtalyan Konsolosluklarında diploma denklik işlemleriniz ve resmi dilekçelerin teslimi

Ağustos: Sınav vizesi işlemleri

8 Eylül 2016: İtalya’da mimarlık sınavı,

Eylül: Sonuçların ilanı, üniversitelere kayıt evraklarının elden teslimi ve kaydın tamamlanması

Ekim: Akademik yılın başlangıcı ve dersler

 

İtalya’da mimarlık okumak istiyorsanız teknik ve bilimsel temelli bir giriş sınavını geçmemek zorundasınız. Avrupa Birliği vatandaşları bu sınavı İtalya’da herhangi bir üniversitede alabilmektedir. Avrupa Birliği dışındaki öğrenciler ise bu sınava İtalyan Konsoloslukları aracılığıyla başvuru yapmaktadırlar.

 

Sınav içeriği sanat tarihi, mimari terimler, İtalyanca dil bilgisi, matematik, fizik, tarih ve coğrafyayı kapsamaktadır. İtalya'da üniveresite başvuruları hakkında detaylı yazımızı okuyun

 

Okul Bilgileri

 

Politecnico di Milano ( Milano Teknik Üniversitesi )

 

 

1863 yılında kurulmuş olan Politecnico di milano İtalya’nın en büyük teknik üniversitesi olup Avrupa’da en önde gelen mühendislik ve mimarlık alanlarında üst düzey ve saygın bir teknik üniversitedir. Avrupa’daki üniversitelerin içinde ilk 20’de yer almaktadır. 1200 profösörü,18 departmanında 43000 öğrencisi mevcuttur. Milano, Como, Lecco, Montova, Piacenza’da kampüsleri bulunmaktadır. Bölümlere göre eğitim alınacak kampüsler değişmektedir. En büyük kampüsü Milano’dur. Hem İtalyanca hem de İngilizce bölümleri mevcuttur. İtalyanca lisans ve yüksek lisans programları için en az orta seviyede İtalyanca seviyesine sahip olmak gerekmektedir. İngilizce program başvuruları için ise İngilizce yeterlilik belgesi ( TOEFL – IELTS ) veya üniversitedeki lisans eğitim dilinin tamamen İngilizce olması gerekmektedir. Eğer öğrencinin lisans eğitimi tamamen İngilizce ise, mezun olduğu üniversite kurumundan İngilizce eğitim aldığına dair bir belge ile başvuru yapabilirler. Milano teknik üniversitesi 3 yıl süreyle öğrenim vermektedir ve teorik çalışmalar ön plana çıkmaktadır.

 

Politecnico Di Milano Üniversitesi denkliği Türkiye'de YÖK tarafından kabul edilmektedir.

 

Politecnico di Torino

 

 

Kuzey İtalya'da yer alan mühendislik üniversitesidir. 1856'da kurulmuştur. İtalya'nın en eski teknik üniversitesidir. 26.000 öğrencisi vardır. ESDP ve TIME ağına üyedir. Üniversitede 3+2 şeklinde lisans ve yüksek lisans eğitimi verilmektedir. Üniversitede mimarlık eğitimi inter-disipliner seviyede verilmektedir ve uygulamalı modelleme çalışmalarına önem verilmektedir.

 

Politecnico di Torino üniversitesinde eğitim İtalyanca’nın yanı sıra İngilizce de verilmektedir. Üniversitenin amacı İtalyanca ve İngilizce dillerinde teknik mimari dilin öğrencilere kazandırılarak mezunların bir çok ülkede uluslararası çalışma yapmalarıdır. Üniversitenin denkliği Türkiye'de YÖK tarafından kabul edilmektedir.

 

İtalya'da öğrenim harçları

 

 

İTALYAN ÜNİVERSİTELERİNE GİRİŞ ŞARTLARI

 

İTALYA'DA ÜCRETSİZ DEVLET VE VAKIF ÜNİVERSİTELERİNE GİRİŞ VE KABUL ŞARTLARI

 

YÖK tarafından kabul edilen devlet üniversiteleridir.

1) 12 senelik eğitim yılını tamamlamış olmak

2) ÖSS sınavından barajı geçmiş olmak

3) Üniversiteye müracaatın konsolosluk kanalıyla yapılması

4) İtalyanca dil mülakat ve test sınavından geçmiş olmak

5) Öğrenci adayının eğitim almak istediği üniversitede eylül başında belirlenen tarihte test ve mülakat sınavından geçmiş olması

6) Hazırlık sınıfı göze alınmaksızın üniversite, açık öğretim ve uzaktan eğitim veren okulların herhangi bir bölümünün birinci sınıfını tamamlamış öğrenciler

 

İtalya'da eğitim sistemi hakkında bilgi edinin.

 

İTALYA'DA GÜZEL SANATLAR ÖZEL AKADEMİLERİNE GİRİŞ ŞARTLARI

 

1) Lise mezunu olmak

2) İtalyanca veya İngilizce dil bilgisine sahip olmak

 

Bölüm ara

İtalya
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.