Temel bilgiler
Malezya: Eğitim Lokasyonları

Malezya'da Lisans Eğitimi Almak İçin 7 Neden

Malezya'da Lisans Eğitimi

Günümüzde Malezya, sıradışı karşıtlıkların ve çok kültürlü etnik yapısının altında hızla gelişen ekonomisi, teknoloji alanındaki ilerlemesi, modern şehirleri, göz alıcı doğası, yüksek yaşam kalitesi ve nispeten düşük öğrenim ücretleri ile uluslararası öğrenciler için son yılların en popüler eğitim destinasyonlarından biri haline gelmiştir. Ülkede İngilizce dilinin yaygın olarak kullanılması, saygın ve uluslararası tanınırlılığı olan üniversiteleri, zengin program çeşitliliği ve öğrencilere sunulan burs imkanları ile günümüzde 150.000’den fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan Malezya’da lisans eğitimi almak için nedenleri araştırdık. 

 

 

1-Çok Kültürlü Ortam

 

Bugün halkın yarısından fazlasını Malayların, geriye kalan kısmını ise Çinlilerin, Hintlilerin ve farklı etnik kökenlerin oluşturduğu Malezya, Asya ülkeleri içerisinde sıradışı kültür çeşitliliği ile ülkeye gelenlere büyüleyici anlar yaşatır. Malezya, İngilizcenin yaygın olarak kullanılması nedeniyle uluslararası öğrenciler için cezbedici bir ülke olmasının yanı sıra, rahatlıkla sosyalleşebilecekleri hoşgörülü insanların yaşadığı güzelliklerle ve süprizlerle dolu bir ülkedir. Bir tarafta çarpıcı doğal güzellikleri, diğer tarafta ise modern ve hareketli metropol bölgeleri ile göz dolduran Malezya, dünya çapında kültür çeşitliliği en fazla olan ülkelerin başında gelir. Malezya’da yaşam gibi bir düşünceniz varsa; rahat ulaşım sistemleri, modern şehirleri, tarihi ve egzotik tapınakların yanında yükselen gökdelenleri, görkemli plajları, milli parkları ve alışveriş merkezleri ile ziyaret etmek için ilginç bir yerdir. 

 

 

2-Asya’nın Yükselen Öğretim Merkezi

 

Malezya, son yıllarda Asya’nın en kaliteli eğitim fırsatlarını Amerika, Avustralya, İngiltere ve Kanada gibi ülkelere göre daha uygun maliyetlerle sunmasıyla meşhurdur. Ülkede yer alan saygın üniversiteler, dünya standartlarına ulaşabilmek için hükümet tarafından denetlenirken, uluslararası öğrencileri Malezya’ya çekebilmek için de burs, hibe ve fonlarla desteklenirler. Malezya’da lisans eğitimi almak isteyenlere, ülkenin hızlı bir şekilde üst eğitim destinasyonu haline gelmesinde devlet yatırımlarının büyük bir bölümünün harcandığı Avustralya, İngiltere gibi ülkelerle olan eğitim ortaklıklarının payı büyüktür. Monash Üniversitesi ile Nottingham Üniversitesi’nin Malezya şube kampüslerine sahip ülke; siyaset, mühendislik, hukuk ve matematik alanlarında kaliteli lisans ve lisansüstü programları ile dikkat çeker. Ülkenin en iyi eğitim kurumları arasında, Asya üniversiteleri içerisinde 24. sırada yer alan Malaya Üniversitesi’ni sayabiliriz. Aynı zamanda Petronas Teknoloji Üniversitesi mühendislik ve teknoloji konularında lisans dereceleri ile göz doldururken, hızla gelişen ekonomisi ile Malezya; muhasebe, bilgisayar bilimleri ve biyoteknoloji konularında mezun olan öğrenciler için iş imkanları ile doludur. 

 

 

3-İngilizce Dilinde Eğitim Avantajı

 

Malezya’da okumak gibi bir düşünceniz varsa, ülkede hiçbir dil bariyeri ile karşılaşmayacağınızı söylemekte fayda var. Her ne kadar ülkede resmi ve ulusal dil Malayca olsa da, hem eğitim ve iş hemde günlük yaşamda halkın %80’inin İngilizce bildiğini söylemek gerekir. Aynı zamanda ülkede Çince, Hintçe, Tamilce gibi farklı etnik grupların dilleri de konuşulmaktadır. Malezya’da okumanın size kazandıracağı en büyük artılardan biri de, İngilizcenizin hızla gelişmesi ve sıklıkla pratik yapma şansınızın olacağıdır. 

 

4-Seyahat Hedefleri İçin Harika Seçenekler

 

Bulunduğu konum itibariyle Malezya, dünyanın en çok merak uyandıran Tayland, Singapur, Endonezya, Brunei gibi Asya ülkelerine komşudur ve ucuz maliyetlerle seyahat edebilirsiniz. Modern havaalanları, geniş karayolları, demiryolları ve denizden ulaşım ağları ile kolaylıkla geçebileceğiniz ülkelere, eğitim alırken hafta sonları geziler düzenleyebilir, yeni arkadaşlıklar kurabilir ve Malezya’daki yaşamınıza renk katabilirsiniz. Aynı zamanda Malezya dünyanın en rahat, huzurlu ve güvenli ülkelerinden biri olarak tanınmakla birlikte doğal afetlerden de uzaktır. Ülkede hava tüm yıl güneşli ve ılık geçerken, zaman zaman Muson yağmurlarının sıradışı manzaralarına şahitlik edersiniz. Tropik iklimden hoşlanıyorsanız, Malezya’da keyifli zamanlar sizi bekliyor diyebiliriz. 

 

 

5-Uygun Yaşam Giderleri

 

Öğrenciler için Malezya’da yaşam; gelişmiş telekomünikasyon altyapısı, sağlık hizmetleri, ulaşım ağları, dünya çapında üniversite kampüsleri ve modern konaklama tesisleri ile göz doldurur. Malezya, yüksek kaliteli yaşam standartlarını uygun maliyetlerle sunan muhteşem bir ülkedir. Baştan söyleyelim ülkede konaklama, ulaşım ve gıda için ödeyeceğiniz para sizi şaşırtabilir. Singapur ve Hong Kong gibi Asya ülkelerine ve Amerika ve İngiltere'ye göre nispeten ucuz olan Malezya’da, yıllık olarak gıda, seyahat ve konaklama maliyetlerinize 2.000-3.000$ arasında bir ücret ödersiniz. Ülkenin en pahalı ve lüks yaşam standartlarına sahip şehri olan Kuala Lumpur bile Tokyo, New York gibi metropollere göre daha uygundur. Aynı zamanda harcamalarınıza ek gelir olabilmesi açısından eğitiminiz süresince haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz. 

 

6-Göz Alıcı Öğrenci Şehirleri

 

Malezya’da eğitim almayı düşünen uluslararası öğrenciler için ülkenin, Asya’nın en heyecan verici şehirlerinden bazılarına ev sahipliği yaptığını söylemekte fayda var. Modern mimarileri, nefes kesici güzel doğa manzaraları, macera arayanlar için yağmur ormanlarında gezinti keyfi ve geleneksel Malay kültürü ile sizi büyüler. Malezya’da dikkat edebileceğiniz en önemli nokta her ne kadar hoşgörülü bir toplum olsa da kıyafet kuralları ve bazı konularda muhafazakar olmalarıdır. Ülkenin belli başlı öğrenci şehirlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 

  • Kuala Lumpur, Malezya’da okumak isteyen öğrencilerin ilk sırada tercih ettikleri şehirlerdendir. Ülkenin en kalabalık ve kozmopolit şehri olan Kuala Lumpur, sürekli yenilenen modern görünümü, dünyanın en yüksek yapılarından biri olan Petronas İkiz Kuleleri, İngiliz mimarisinin etkilerini gördüğümüz Merdeka Meydanı, müzeleri, beş yıldızlı otelleri ve eğlence merkezleri ile göz doldurur. Malezya’nın en iyi üniversitelerine sahip şehirde Malaya Üniversitesi, Kebangsaan Malezya Üniversitesi, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi yer alır. 
  • Penang, Malezya’nın kuzeybatısında yer alır ve ülkenin en iyi eğitim kurumlarından olan Sains Malezya Üniversitesi’ne ev sahipliği yapar. Penang, günümüzde teknoloji merkezi konumundadır ve Malezya’nın Silikon Vadisi olarak girişimcilerin dikkatini çeker. Şehir, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan İngiliz sömürge sokakları ile bilinen George Town ile ziyaretçi akınına uğrar. 
  • Johor Bahru, Malay yarımadasının güneyinde yer alır ve Singapur’a yürüme mesafesindedir. Bu açıdan Malezya’nın da dışarıya açılan kapısı gibi olan şehir aynı zamanda ticaret, turizm ve önemli bir sanayi merkezidir. Johor Bahru, özellikle mühendislik alanında eğitim almak isteyenler için Malezya Teknoloji Üniversitesi’ne sahiptir. 
  • Aynı zamanda ülkenin Selangor eyaletinde yer alan Genting Highlands dağ tatil köyünü ve Batu Mağaralarını görebilir, Kinabalu şehrinde dağ, tırmanma ve günübirlik doğa gezisine çıkabilir, Borneo’da yağmur ormanlarını, Gunung Mulu Milli Parkını ve Kuala Lumpur Kuş Parkını, Sipadan Adasını ve Sabah Çay Bahçelerini  ziyaret edebilirsiniz.

 

 

7-Gelişmiş Gıda Çeşitliliği

 

Malezya’da lisans eğitimi almayı düşünüyorsanız renkli kültürü ile dikkat çeken ülkede her damak zevkine uygun yemek bulma şansınızın olduğunu söyleyelim. Sadece yerel mutfakları değil, aynı zamanda Çin, Hint, Tayvan, Orta Doğu, Kore yemek kültürlerinin de eşsiz örneklerini hem de her bütçeye uygun mekanlarda yemeniz mümkün olacaktır. Özellikle sokak satıcılarında birbirinden leziz soslarla ızgaralarda veya kızartılarak pişirilen şişte kalamar, karides ve tavukların tadına bakmanızı öneririz. Ülkenin en meşhur yemekleri arasında ançuez, mürekkepbalığı, yumurta, salatalık ve kırmızı biber ezmesinden oluşan Nasi Lemak ve hindistan cevizinde pişirilen pirinç yemeği yer alır. 

 

 

 

>>>Mezuniyetten Sonra Malezya’da Kariyer Yapmak İçin 7 Neden yazımıza göz atabilirsiniz.

Study in Malaysia

Ücretsiz

'Malezya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Mazlezya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

E-KİTABINI AL