Temel bilgiler
Malezya: Bölüm Rehberleri

Malezya'da Diş Hekimliği Eğitimi

Malezya’da diş hekimliği

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi, değişen yaşam koşulları, ülkeler arasındaki sosyal ve siyasal ilişkilerin artmasıyla birlikte dünyada olduğu gibi Türkiye’de de öğrenimini yabancı bir ülkede devam ettiren ve ettirmek isteyen öğrenci sayısında dikkat çekici bir artış görülmüştür. Yurt dışı eğitiminin bir sektöre dönüştüğü ülkemizde gençlerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada, Almanya gibi ülkeler olsa da Tayvan ya da Malezya gibi uzak doğu ülkelerinin de bu sıralamada yer aldığı görülmüştür. Son yıllarda özellikle tıp, diş hekimliği ve eczacılık alanlarında eğitim veren üniversitelerin tercih edildiği Malezya’da okumak isteyen öğrenci sayısında da büyük bir artış söz konusudur.

 

Diş Hekimliği Bölümü Kimlere Göre?

 

Diş hekimliği eğitimi hem pratik hem de teorik eğitimin yer aldığı disiplinli çalışmayı, üç boyutlu düşünebilmeyi, estetik ve sanatsal bir göz zevkini ve sabırlı olmayı gerektirir. Tercihi bu bölümde eğitim almak olan öğrencilerin bilmeleri gereken ilk konu diş hekimliğinin sadece diş çekmek ve doldurmaktan ibaret olmadığıdır. Sürekli kendini geliştiren, yenilikleri takip eden, kaliteli eğitim almak isteyen ve yurtdışında kariyer hedefleri olan öğrencilerin bu alanda tercih edebilecekleri üniversitelerin yer aldığı Malezya’da okumak fikri sizin için sıra dışı bir deneyim olabilir. Doğal güzellikleri, gelişen ekonomisi, eğitim kalitesi, farklı etnik grupları ve kültürleri içinde barındırması ve hoş görülü insanlarıyla meşhur Malezya’da diş hekimliği eğitimi sürecinin nasıl işlediğini bu rehberimizden öğrenin!

 

Lisans Eğitimi Üzerine Merak Ettikleriniz!

 

Malezya 13 eyaletten oluşan federe bir devlet olduğu için eğitim de federal hükümetin eğitim bakanlığı tarafından yönetilir. Ülkedeki üniversiteler devlet tarafından takip edilmekle beraber öncelikli hedefleri kalite bakımından uluslararası üniversitelerin yanında üst sıralarda yer almaktır. Lisans eğitimi genel olarak 3 ile 8 yıl arasında alınacak olan bölüme göre farklılıklar gösterirken tıp eğitimi 5, eczacılık ve mühendislik gibi bazı fakülteler 4 yıllık eğitim verirler. Diş hekimliğinde gideceğiniz üniversiteye göre eğitim süreleri genel olarak 5 yıldan başlar.

 

Malezya, Güneydoğu Asya’nın en kaliteli eğitim fırsatlarını, diğer bilindik uluslararası üniversitelerden daha uygun bir bütçeyle sunmasının yanında öğrencilere eğitim alırken sağladığı kolaylıklar sayesinde de son yıllarda en çok tercih edilen ülkeler arasına girmeyi başardı. Seçilecek olan üniversitenin bulunduğu şehir, sosyal yaşantı, çalışma imkanı, kampus ve yurt olanakları özellikle yurtdışından gelip burada eğitim alacak öğrencilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir. Amerika, Avustralya, İngiltere gibi ülkelerdeki üniversitelerin eğitim ve konaklama masraflarının neredeyse yarı yarıya olduğu ülkedeki yurtlarda telefon, internet erişimlerinin yanında ısınma ve elektrik gibi masraflarda konaklama olanakları içerisinde ücretsizdir. Tercihiniz ev kiralamaktan yanaysa bu konuda da destek verildiğini belirtmekte yarar var.

 

Eğitime Başlangıç Tarihleri ve Eğitim Süreci

 

Eğitime başlangıç tarihleri üniversitelere göre değişiklik göstermekle beraber, akademik yıl Eylül ve Şubat aylarında olmak üzere iki döneme ayrılır. İlk dönem Eylül ayında başlayıp Ocak ayının sonuna kadar devam ederken, ikinci dönem ise Şubat ayının sonlarından Ağustos ayının sonuna kadar sürer. Üniversitelere başvuruların Haziran ayına kadar yapılması gerekir. Zira kabul süreci 4 - 8 hafta arasında değişmektedir.

 

Final sınavları yine üniversitelerin akademik takvimlerine göre değişmekle beraber genel olarak Aralık sonu, Ocak ve Haziran ortası olmak üzere yapılır. Sınavlar 3 haftalık bir süreyi kapsamaktadır. Bazı üniversitelerde sınavlar her yılın sonunda yapılır. Yazılı ve uygulamalı olmak üzere iki aşamalı yapılan sınavlarda değerlendirme esasları laboratuarlarda pratik çalışma, klinik çalışma, probleme dayalı öğrenme ve proje çalışmalarından oluşur. Malezya’da eğitim lisans öğrencileri için özel üniversitelerde çoğunlukla İngilizce verilirken, devlet üniversitelerinde %80 ve %50 oranlarında İngilizce ve Malayca dillerinde verilir.

 

Malezya’da diş hekimliği okumak isteyen öğrenciler, üniversitelerin akademik programlarında ciddi bir eğitimden geçerler. İlk yıl anatomi, fizyoloji ve biyokimya gibi biyomedikal bilimler üzerine uzmanlaşan öğrenciler, ikinci yıl daha çok periodontoloji ve diş teknoloji laboratuarında uygulamalı klinik beceriler üzerinde yoğunlaşır. 3. ve 4. yıllar da eğitimler ağız cerrahisi ve sağlığı, ortodonti ile pediatrik diş hekimliği alanlarında verilirken 5. yıl üniversitelerde öğrencilere tamamen pratik deneyim kazandırılarak çalışma hayatına hazır hale gelmeleri sağlanır.

 

Bölümün Avantajları

 

Malezya’da eğitim alan öğrenciler öncelikli olarak uluslararası  geçerliliği olan bir diplomaya sahip olacaktır. Aynı zamanda partnership programlarına katılarak Malezya’da okuyup diplomanızı İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya gibi İngilizce eğitim veren seçtiğiniz ülkelerden birinden alabilirsiniz. Diş hekimliği eğitim programlarındaki öğrencilere genelde probleme dayalı öğrenme, klinik beceri, el becerisi, her yaştan insanlarla çabuk iletişim kurma, metodik ve bilimsel yaklaşımlarla beraber çocuklara güven aşılama gibi eğitimler verilerek öğrencilerin son derece nitelikli ve deneyimli bireyler olarak mezun olmaları sağlanır. Ayrıca çok kültürlü bir etnik yapıya sahip olan Malezya’da okumak isteyen öğrenciler, hem dil eğitimlerinde hem de kendilerini geliştirmeleri bakımından ister istemez bu kültür ve zenginlikten yararlanır ve farklı bir bakış açısına sahip olur.

 

Başvuru Koşulları

 

Malezya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için başvuru koşulları ve istenilen belgeler üniversitelere göre değişiklik gösterir. Genel olarak lise mezunu olan herkesin istediği bölüme başvurma imkanı olmasına rağmen denklik kapsamında ÖSS’den taban puanı almak gerekebilir. Yabancı dil için bazı kurumlar minimum IELTS notunu 6.0 olarak kabul etmekle beraber, bazıları için de  TOEFL’dan en az 79 almak yeterlidir. Bunun yanında Malezya’da okumak isteyen öğrenciler için yabancı dil seviyelerine bakılmadan da başvurular kabul edilmektedir. Zira üniversiteye kabul edilen öğrenciler için seviye tespit sınavları yapıldıktan sonra sınavda yeterli puanı alamayan öğrenciler hazırlık sınıfı okurlar. Hazırlık sınıfını başarıyla bitiren öğrenciler okudukları üniversitelerin 1. sınıfına geçmeye hak kazanırlar.

 

Genel olarak başvurular için; pasaportunuzun fotokopisi, kimlik kartınızın fotokopisi, sağlık raporu, lise diplomasının onaylı fotokopisi, transkript, başvuru ücretleri ve dekontları, üniversite başvuru formu gibi belgeler istenir. Bunun yanında evrakların ayrıntılı bilgileri başvuracağınız üniversiteler ve programlara göre değişebilir.

 

Kariyer Zamanı!

 

Eğitimimizi başarıyla tamamladık, şimdi ne yapmalıyız? Malezya’ da eğitim almak size öncelikli olarak kaliteli bir eğitim sunmasının yanında Türkiye’de diş hekimliği okuyan öğrencilere nazaran daha avantajlı ve bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Çoğu üniversite eğitiminizi tamamladıktan sonra size en az bir yıllık bir çalışma imkanı sunar. Böylece ülkenize döndüğünüzde elinizde uluslararası bir referans olmuş olur. Kariyer hedefleri arasında çalışmak ve hemen iş hayatına atılmak olmayanlar ise yine Malezya’da eğitim hayatlarına devam edebilirler. Zira okulların lisans eğitimlerini aratmayacak kalitede yüksek lisans ve doktora programları da akademik kariyerini geliştirmek isteyenler için uygun bir seçenek olabilir. Yeter ki eğitiminizi başarılı bir şekilde tamamlayın!

 

Diş hekimliği okuyan öğrencilerin çalışma alanları hem dünyada hem de Türkiye’de hemen hemen aynıdır. Kendi kliniklerini açabilir, devlet kurumlarında işe başlayabilir ya da özel hastane ve kliniklerde çalışabilirler. Bu sebeple Malezya’da aldığınız kaliteli eğitimi ve uluslararası platformlarda kabul görecek olan diplomanızı avantaja çevirerek kariyerinizi şekillendirmek biraz da size kalıyor. Özellikle gideceğiniz okulun dil eğitim seçeneklerini iyi bir şekilde değerlendirmelisiniz. Eğitim aldığınız okulun imkanları el verdiğince anlaşmalı olan ülkelerin transfer ve partnership programlarına katılıp ülkeler arası geçişler yaparak gittiğiniz ülkelerin kültürleriyle aldığınız eğitimi birleştirebilirsiniz.

 

Diş hekimliğinin el becerisi, sanatsal ve estetik bir bakış açısı gerektirdiğinden daha önce bahsetmiştik. Farklı bir ülkede, özelliklede çok kültürlülüğün, doğal güzelliğin yanı sıra tarihi ve mimari güzelliklerin de bir arada olduğu Malezya’da diş hekimliği okumak sizin özellikle ağız ve diş cerrahisi alanındaki becerilerinizi geliştirmenize katkı sağlayacaktır. Aldığınız İngilizce eğitimini sizin gibi farklı ülkelerden gelen öğrencilerle pratik yaparak ilerletebilir, bu sayede ülkenize döndüğünüzde de dünyadaki bu alanla ilgili haberlere, yeniliklere ve gelişmelere rahatlıkla ulaşma ve eş zamanlı inceleme imkanınız olur.

 

Malezya’da kariyerine devam etmek isteyenler Malezya’da Kariyer Rehberi makalemize göz atabilirler!

 

Yüksek Lisansa Devam!

 

Günümüzde lisans eğitimini tamamlayıp iş arayan birçok insanın işsiz kaldığını ya da iş bulmaya çalışırken kaybettiği zamanı düşünürsek eğer bunu en azına indirmek için yüksek lisans yapmak iş yaşamınızda size prestijli bir kariyer imkanı sunabilir. Özellikle yurtdışında yüksek lisans yapmak iş görüşmelerine gittiğinizde size olumlu dönüşlerin olmasını sağlayacaktır.

 

Aldığınız dil eğitiminin yanında pratiğinizin de olması, yurtdışında yaşama ve çalışma deneyimleriniz, uluslararası yüksek lisans diplomanız, yeterli donanım ve özgüveni edinmeniz size mülakatlarda fark katacaktır. Bu bakımdan Malezya’da yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen öğrenciler için kaliteli ve modern üniversite alternatiflerinin çok fazla olduğunu söylemeliyiz. Tercih edeceğiniz üniversiteye ve uzmanlık alanınıza göre değişmekle beraber genel olarak alacağınız eğitim kredi koşullarınıza bağlı olarak 1 ila 5 yıl arasındadır. Lisansüstü programlara kayıt şartları, istenilen belgeler ve başlangıç tarihleri üniversitelere göre değiştiği için bu konularla ilgili Malezya’da diş hekimliği master ve doktorası yapmak istediğiniz  üniversiteyle iletişime geçmenizde yarar var.

 

Üniversite Seçenekleri

 

Malezya’da diş hekimliği okumak için hem lisans hem de lisansüstü üniversite seçenekleri çok çeşitlidir. Çoğu üniversite başvuru aşamasında öğrenciler için online kitapçıklar ve tanıtım broşürleri imkanı sunar. Bunları dikkatlice inceleyip gerektiğinde kurumla direkt irtibata geçip başvurularınızı online olarak da yapabilirsiniz.

 

  1. University of Malaya: Malaya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, öğrencilerine uluslararası kalitede ve imkanlarda eğitim vermesinin yanı sıra bulunduğu konum itibariyle de Malezya’nın kalbinde yer almaktadır. Üniversite, bu alanda eğitim alacak öğrencilere  akademik İngilizcenin yanı sıra profesyonel yazma becerisini de kazandıracak eğitimleri zorunlu kılar.
  2. International Medical University (IMU): Uluslararası düzeyde tanınan ilk özel üniversite olma özelliğine sahip IMU, Malezya’da diş eğitimi almak isteyen öğrencilere Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık’ta ki üniversitelerde ortak programlara katılıp diplomalarını bu üniversitelerden alma imkanı sunuyor.
  3. AIMST University: 2001 yılında kurulan üniversite hazırlık, lisans ve yüksek lisans programları ile öğrencilere modern bir yaklaşımla eğitim vermektedir. Malezya ve yurtdışındaki diş hekimliği fakültelerine denk öğrenci yetiştirmeyi amaçlayan üniversitede dersler İngilizce okutulmaktadır. Eğitimine bu üniversitede devam etmek isteyenlere dinlenme tesisi, sanat merkezi, kafeterya, spor salonu ve kütüphane gibi konfor ve rahatlığın bir arada olduğu modern tesis imkanları sunulmaktadır.

 

Malezya’da diş hekimliği eğitimi veren diğer üniversitelere sitemizden göz atabilirsiniz!

 

Kaynak Siteler:

Study in Malaysia

Ücretsiz

'Malezya'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Mazlezya'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

E-KİTABINI AL
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA