Temel bilgiler
Hollanda: Bölüm Rehberleri

Hollanda'da Okumak için 3 Bölüm

6325

Mutlu insanlarla vakit geçireceğiniz, kaliteli yüksek öğretim alabileceğiniz, bisikletle ulaşım yaşamınızın bir parçası olacak ve Avrupa’nın 5. En büyük ekonomisi olan bir ülke Hollanda. Hollanda bir çok öğrencinin tercih ettiği bir ülke ve gün geçtikçe bu sayı artıyor. Peki Hollanda’da eğitim görmek istiyorsanız hangi bölümleri tercih etmelisiniz?

 

1. Mühendislik

 

Kariyer ve eğitim hedefiniz mühendislik dallarında ise, dünyanın en iyi teknik üniversiteleri sıralamasında düzenli bir şekilde yükseliş gösteren Hollanda üniversiteleri sizin için ideal olacaktır. Kanallarla dolu bir ülkede mühendislere çok ihtiyaç duyuluyor.

 

Havacılık mühendisliği, makine mühendisliği imalat mühendisi dallarında dünya genelinde 19.sırada bulunan, Yapı Mühendisliği dalında 14.sırada bulunan Delft University of Technology (TU) teknik üniversitesi Hollanda’nın en önemli akademik kurumlarından biridir. Öğrenciler Hollanda’da bulunan teknik üniversitelerde lisans, yüksek lisans (master) ve doktora konusunda eğitim görebilirler. Ayrıca teknik üniversitelerde mühendislik eğitimi alırken alanınızda uzmanlaşmaya yönelik kısa dönemli kurslar da üniversitelerin eğitim programlarında yer bulmaktadır. Hollanda’da mühendislik eğitimi içeriği genellikle Avrupa’da inovatif süreç yöneten şirket ve kurumların taleplerine yönelik oluşturulmuştur. Proje yönetimi, teknik eğitim, problem ve kriz yönetimi, teknolojik gelişmeler mühendislik bölümlerinin temelini oluşturmaktadır.  Hollanda’da mühendislik eğitiminden sonra ülkede mühendislik işlerinin yanı sıra bankalarda, danışmanlık şirketlerinde işletme yönetimi bölümlerinde iş bulma şansına sahipsiniz.

 

Hollanda’da Mühendislik Eğitimi Veren Üniversiteler:

 

 1. Utrecht University  
 2. Delft University of Technology
 3. Maastricht University
 4. Van Hall Larenstein, University of Applied Sciences
 5. Eindhoven University of Technology
 6. HAN University of Applied Sciences
 7. Inholland University of Applied Sciences
 8. Alterra - Centre for Water and Climate
 9. Saxion University of Applied Sciences
 10. University of Groningen
 11. University of Amsterdam
 12. Radboud University
 13. Hz University of Applied Sciences

 

2. Sosyal Bilimler

 

Türk öğrencilerin yurt dışında en çok tercih ettiği bölümlerden biri sosyal bilimler temelli üniversite programları çünkü sosyal bilimler temelinde hem eğitim açısından hem de eğitim sonrası iş fırsatları açısından Türkiye’de önemli eksiklikler bulunmaktadır.

 

Hollanda özellikle sosyoloji ve uluslararası ilişkiler bölümlerinde dünyanın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapıyor. Hollanda eşitlik, insan hakları ve demokrasi konusunda gelişmiş olduğundan dolayı bu etkenler sosyal bilimlerde ders içeriklerini olumlu yönde etkilemektedir. Sosyal bilimlerin teması olan demokrasi, insan hakları, eşitlik gibi kavramlarda dünya literatürüne etki eden üniversiteleri tercih edebilirsiniz. Leiden University ve The University of Amsterdam (UvA), Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde Dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasındadır.

 

Hollanda’da Sosyal Bilimler Eğitimi Veren Üniversiteler:

 

 1. Utrecht University
 2. Leiden University
 3. The University of Amsterdam (UvA)
 4. University of Groningen
 5. Eindhoven University of Technology
 6. Tilburg University
 7. Protestant Theological University
 8. Design Academy Eindhoven

 

3. Çevre Bilimi ve Tarım Bölümleri

 

Çevre Mühendisliği ve Enerji bölümlerini, Yenilenebilir enerjinin önemli kaynağı olan yeldeğirmenleri ( rüzgar enerjisi ) ile meşhur Hollanda’da okumak harika bir fırsat olacaktır.

 

Avrupa’nın enerji merkezi olarak görülen ve endüstrisinde enerji verimliliği ön plana çıkan Hollanda’da yenilikçi çevre politikaları ve yenilenebilir enerji konusunda uygulamalı eğitim alabilirsiniz. Özellikle karbon emisyonları konusunda önemli çalışmaların yapıldığı Hollanda, ulusal emisyon stratejileri ile Avrupa Birliği Karbon Ayak İzi çalışmalarının öncülerinden biridir. Ayrıca tarımsa sulama konusunda yenilikçi ar-ge çalışmalarının yoğun gerçekleştirildiği Hollanda; Su Ayak İzi kavramının ve politikalarının doğduğu ülkedir.

 

Tarım ve Orman ile ilgili mühendislik dallarında dünyanın en iyi 2. Üniversitesi olan Wageningen University Hollanda’da okuyabileceğiniz üniversitelerin başında gelmektedir. Ayrıca dünyada ilk 50’de bulunan Delft University of Technology teknik üniversitesine de mutlaka göz atmalısınız.

 

Hollanda’da bulunan üniversitelerde çevre, yenilenebilir enerji ve tarım bölümlerinde lisans eğitimi aldığınızda, yüksek lisans ve doktora konusunda oldukça şanslısınız. Hem akademik kadronun kalitesi hem de uygulamalı olarak yapılan inovatif çalışmalar akademik kariyerinize önemli katkıda bulunacaktır.

Bölüm ara

Hollanda
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.