Temel bilgiler
Hollanda: Once you arrive

Hollanda Karnavalı

1223

Yılda 4 gün, güney Hollanda’nın canlı ve çekici şehirleri ses, bağırış ve renklerle dolar. Dini bir geleneğe dayanan Hollanda Karnavalı, Paskalya’dan önceki geleneksel büyük perhiz öncesinde içki içmek, dans etmek ve genellikle eğlenmek için günlük yaşama 4 günlük bir arama verdirir. İster uluslararası bir öğrenci ister sadece bu tür şeylere meraklı olan biri, Hollanda kültürünü tanımak için daha iyi bir bahane olamaz.

 

Karnaval nedir?

 

Hristiyan Kilisesi tarafından düzenlenen geleneksel bir pagan kutlaması olan bu Karnaval, Ash Wednesday adı verilen (Büyük Perhiz’den bir önceki gün) günden 3 gün önce başlar - Lent’in ve ilerleyen perhiz döneminin başlangıcına işaret eder. Genellikle, Hollanda’nın yaygın olarak Katolik olan bölgelerinde - Maastricht, Den Bosch, Breda ve Eindhoven - kutlanır. Her bir şehrin farklı etkinlik programı vardır ancak hepsi aynı kültürel temele dayanır.

 

Ortaçağ Hollanda’sında Hristiyanlar, bu Karnavalı, 40 gün süren Büyük Perhiz’den (Lent) önce et ve içki gibi lüks şeyler tüketmek ve eğlenmek için son şansları olarak görmekteydi. Modern toplumda karnavalın ortaya çıkışı II. Dünya Savaşı’ndan hemen sonraki yıllara dayanır - bu gelenek bu dönemde güney şehirlerinde yeniden canlanmaya başlamıştır.

 

Karnaval dönemi resmi olarak, o yılın Karnaval Prensi’nin ant içtiği 11. Ayın 11. Gününde saat 11.11’de başlar. Kültürel anlamda önemli olan 10 ve 12 rakamlarının arasında yer alan 11 genellikle ‘aptalların sayısı’ olarak bilinmektedir, dolayısıyla Karnaval ile özel olarak bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

 

Paskalyadan 7 hafta önceki Pazar günü, katılımcı şehrin belediye başkanı yeni seçilen prense koltuğunu devreder, ardından prens kendi yönetiminde saçmalıklarla dolu 4 günlük bir maraton başlatır.

 

Bu geçici ‘Aptallar Krallığı’ndaki halk, tuhaf kıyafetler (genellikle maske ile) giyerek yemek yer, içki içer ve her bir katılımcı şehre özgü çok sayıda etkinlik ve yürüyüşe katılır. Eğlenceler genellikle, yüksek makamlar ve toplumsal düzenlerle alay etmeye yönelik sokak etkinliklerini ve yürüyüşleri kapsar. Bir sonraki gün olan Salı günün gecesinde, Karnaval maskotlarının ve sembollerinin boğulup, yakılıp, gömüldüğü ritualistik veda töreni düzenlenir.

 

Neler var?

 

Karnavalı kutlayan her bir şehrin kendine özgü etkinlik ve kutlama program vardır. Ancak hepsi çılgın kıyafetler ve sokak partilerinin farklı çeşitleriyle doludur. Örneğin, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’ndeki öğrenciler karnaval süresince öğrenimlerine ara verebilmekte ve merkez tren istasyonundan saat tam 1.11’de başlayarak şehrin içine doğru giden yürüyüşe katılabilirler.

 

Etkinliklere katılabilmek için özel olarak giyinmiş olmak gerekmez ancak kutlamanın ardındaki temel fikir, perhiz dönemi ciddiyeti başlamadan önce baskı ve engelleri yıkmaktır - eğer çılgınca giyinmezseniz bu karnavalı doyasıya yaşayacağınız tartışılır.

 

Karnavalı gerçek anlamda yaşamak için herhangi bir kural veya plan yoktur. Sürekli devam eden müzik, yemek, içki ve renklerle, günü nasıl geçireceğiniz tamamen size kalmış.

 

Ne zaman ve nerede?

 

Karnaval temel olarak Hollanda’nın güney şehirlerinde kutlanır - etkinlikler şehre bağlı olarak ya 1 Mart ya da 2 Mart’ta başlar; tüm gün ve gece sürer - 4 gün boyunca müzikli gösteri ve şovlar yapılır. Program resmi olarak 4 Mart Salı gününün gecesinde sona erer.

 

Artık Hollanda kültürü hakkında daha fazla bilgi edindiğinize göre, hemen şimdi Hollanda’daki öğrenim programları hakkında aramaya yapmaya ve ülkeyi kendiniz keşfetmeye ne dersiniz?

 

Bölüm ara

Hollanda
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.