Temel bilgiler
Hollanda: Essentials - Okunması gerekenler

Hollanda Kültürü

13916

Yurt dışı eğitim konusunda Hollanda’ya karar verdiniz, Hotcourses Turkey aracılığıyla Hollanda’da bulunan bir çok üniversite ile iletişime geçtiniz ve kabul aldınız. Peki Hollanda’da sizi neler bekliyor? Nasıl bir kültürel yapı ile karşılaşacaksınız? Aklınızda tüm soruların cevabı yazımızda!

 

Hollanda Yemek Kültürü

 

Hollanda kültürü hakkında yazımıza en zayıf yerinden başlayalım. Patates ve peynir ağırlıklı bir yemek kültürüne sahip Hollanda’da kahvaltı alışkanlığı da yok denecek kadar azdır. Eğer Hollanda’ya Türkiye’den gidiyorsanız kahvaltıda dilim ekmek ve kahve ikilisine hazır olun. Peynir ve sucuk hem yemeklerde hem aperatiflerde önemli yer tutuyor. İçki kültüründe alkollü içecekler ve kahve Hollandalıların en çok tercih ettiği içeceklerden.

 

Hollanda Mimari Yapı

 

Mimarı yapı ve estetik kaygı Hollanda’nın en temel özelliklerinden! Biblo gibi evler, estetik yapılar ve iç dekorasyona önem veren yapı anlayışı hayal gibi şehirlerde yaşamınızı mümkün kılıyor. Mimari yapıların yaygınlığı Hollanda’da mimarlık bölümüne de yansımıştır ve dünyaca ünlü mimarlar Hollanda’da yetişmiştir. Tanınmış Hollandalı mimarlara örnek olarak Rem Koolhaas (Guggenheim Hermitage Müzesi, Las Vegas), Gerrit Rietveld (Rietveld Schröderhuis, Utrecht), Herman Hertzberger (Sosyal İşler ve İstihdam bakanlığı, Lahey), Wim Quist (Museon, The Hague) ve H.P. Berlage (Beurs van Berlage, Amsterdam, Gemeentemuseum Den Haag) isimleri verilebilir. Amsterdam Kraliyet Sarayı barok tarzı mimariye verilecek en güzel örneklerdendir.

 

Hollanda Müzik Kültürü

 

Avrupa’nın bir çok yerinde olduğu gibi müzik ve festivaller Hollanda’da önemli yer tutuyor. Her yıl on binlerce insanı misafir eden ve tekno müzikten house müziğe geniş bir yelpazede içeriğe sahip olan Welcome the Future, Elektronik müziğin dünyadaki başkenti Hollanda’da her yıl 60.000 kişiye müzik ziyafeti çeken Mysteryland, Amsterdam'da düzenlenen ve türünün başarılı dj'lerini sahneye çıkaran Electronic Family Festival önemli müzik festivalleridir. Elektronik müzik ve underground müzik Hollanda’da özellikle gençler arasında hayatın bir parçası. Pop müzik ulusal bazda yaygın olsa da, Hollanda’nın dünya çapında bir megastar çıkartamadığını görüyoruz. Ayrıca klasik müzik ve müzikal tarzı Hollanda’da sanat camiasında oldukça yaygındır.

 

Hollanda’da Sosyal Yaşam

 

Yazımızın belki en can alıcı noktası. Hollanda denilince akla gelen ilk şey sosyal yaşam ve etkinlikler. Başta söyleyelim bisiklet sürme konusunda deneyiminiz yoksa Hollanda’da işiniz gerçekten çok zor. Tüm halk bisiklet aşığı ve dünyanın en çok bisiklet kullanılan şehirleri Hollanda’da! Bisiklet parkları, bisiklet yolları, bisikletlilere özel trafik ışık ve levhaları Hollanda’da yaygın olarak görebileceğiniz kareler. Hollanda’da yaşam ucuz değil hatta dışarıdan gelen biri için pahalı sayılabilir. Sosyal yaşam genellikle ev-iş-eğlence mekanları arasında geçiyor. Hollanda’da şehirlerde kanallar çok olduğundan kanallarda tekne turu ve Hollandalıların bayıldığı doğa yürüyüşleri gezi için size alternatif oluşturabilir. Eğlence ve müzik Hollanda’da yaşayacağınız en güzel deneyimleri oluşturabilir. Cafe ve barlar farklı zevke sahip bir çok kişiye hitap edecek çeşitlilikte. Sosyal yaşamda ve sosyal ilişkilerde Hollanda’nın eğitim seviyesinde ileriliği de önemli rol oynuyor. Hollanda, dünyadaki "en kaliteli" eğitim sistemine sahip olan ülkelerden biri. Okur-yazar oranı ise %99.

 

Hollanda Edebiyat Kültürü

 

Hollanda; özgürlüklere ve insan haklarına saygı duyulan bir ülke, dolayısıyla bu durum edebiyatına da yansıyor. Genelde barışçı dil, demokratik bir zaminde edebiyat anlayışı benimseyen Hollanda kültür şokunu 2. Dünya Savaşı ile yaşamıştır. Dünya çapında bir fenomene dönüşmüş olan "Anne Frank’ın Defteri" 2. Dünya savaşı ile ilgili yazılmış en iyi edebiyat eserlerinden biridir. Savaş yılları sonrasında yaşanan trajediyi romanlaştıran Harry Mulisch de yapıtları ile Hollanda edebiyatında ön plana çıkıyor. Savaş sonrasının ustalarının ardından gelen kuşağı ise A.F.Th. van der Heijden, Adrian van Dis, Marcel Möring, Margriet de Moor ile Leon de Winter gibi isimler oluşturuyor. Hollanda çağdaş edebiyatının temsilcisi Arnon Grünberg Türkiye’de de çokça okunan yazarlardan.

Bölüm ara

Hollanda
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.