Temel bilgiler
Yeni Zelanda: Üniversiteye Başvuru

Yeni Zelanda’da Eğitim Veren En İyi Mühendislik Üniversiteleri

Mühendislik alanında Yeni Zelanda’da eğitim almaya ne dersiniz? Peki, ülkedeki en iyi mühendislik okulları hangileri merak ediyor musunuz?

En İyi Mühendislik Üniversiteleri

Muhteşem manzarası ve mükemmel eğitim fırsatlarıyla Yeni Zelanda, son yıllarda öğrenciler için eşsiz bir eğitim rotası haline geldi. Özellikle öğrenim ve yaşam maliyetlerinin Avustralya’ya göre daha uygun olduğu ülke, her biri QS ve THE gibi dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında yüksek puan alan çok sayıda eğitim kurumuna sahiptir. 

 

Yeni Zelanda’da mühendislik alanı, son birkaç yıldır oldukça hareketli ve öğrenciler tarafından talep görüyor. Yeni Zelanda’da mühendislik eğitimi veren üniversiteler, mühendislik kariyerinize hızlı bir başlangıç yapabilmenizi sağlayan programlar sunuyor. Üstelik ülke, son yıllarda güçlü bir ekonomik büyüme gösterirken, mezuniyetten sonra iş imkanlarıyla da öğrenciler için tercih sebebidir. Gelin, yurtdışı mühendislik eğitimi almak isteyenler için Yeni Zelanda’da eğitim veren en iyi üniversiteler hangileri birlikte göz atalım!

 

1. University of Auckland

 

Yeni Zelanda’nın en iyi mühendislik üniversiteleri arasında ilk sırada, 1883 yılında kurulan Auckland Üniversitesi yer alıyor. 10,000’den fazla uluslararası öğrenciye sahip bir devlet üniversitesi olan University of Auckland, Times Higher Education World University Rankings 2022 ve QS World University Rankings 2022 sıralamalarında dünyanın en iyi ilk 150 mühendislik okulu arasındaydı. 

 

Auckland Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi beş bölümden oluşur ve hem lisans hem de lisansüstü düzeyde 10 uzmanlık alanı sunar. Bunlar arasında yer alan mühendislik programları aşağıdaki gibidir:

 

  • Biyomedikal mühendislik
  • Mühendislik bilimi
  • Yazılım mühendisliği
  • Elektrik ve elektronik mühendisliği

 

2. University of  Canterbury 

 

Yeni Zelanda’nın 1873 yılında kurulmuş en eski ikinci üniversitesi olan Canterbury Üniversitesi, QS sıralamalarında ilk 300 mühendislik üniversitesinden biri olarak kendine yer bulmuştur. Yeni Zelanda’nın en iyi öğrenci şehirleri arasında olan Christchurch’te bulunan Canterbury Üniversitesi, 150’den fazla disiplinde 18,000’den fazla öğrenciyi barındırır. Üniversitenin mezunları arasında Nobel Ödüllü Ernest Rutherford ve Yeni Zelanda Başbakanı John Key ile Google Mühendislik Direktörü Craig Nevill-Manning yer almaktadır. 

 

Canterbury Üniversitesi, dünyanın ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış çeşitli mühendislik programları sunmaktadır. Mühendislik Fakültesinin çeşitli ulusal ve uluslararası ödüllere sahip olduğu bilgisayar bilimi mühendisliği programları, dünya çapında değer görmektedir. Üniversitenin odaklandığı başlıca mühendislik bölümleri ise şunlardır:

 

  • Bilgisayar mühendisliği 
  • Orman mühendisliği 
  • İnşaat mühendisliği

 

3. Victoria University of Wellington

 

1897 yılında Yeni Zelanda’nın Wellington şehrinde kurulan Victoria Üniversitesi, kraliçe Victoria’nın adını almış bir devlet üniversitesidir. 9’dan fazla fakülteden oluşan üniversite, aynı zamanda 40’tan fazla araştırma enstitüsüne ve 22,000 öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Üniversiteye kabul almak için iyi derecede İngilizce bilgisi ve akademik başarı geçmişi gerekmektedir. 

 

Victoria University of Wellington Mühendislik Fakültesi’nde eğitim alarak geleceğin robotlarını inşa edebilir, süper iletkenliği araştırabilir veya dünyanın dört bir yanındaki topluluklara sürdürülebilir enerji seçenekleri sunabilirsiniz. Üniversite, seçtikleri eğitim alanında uzmanlaşmış mezunlar yetiştirirken mezun ortalamalarına bakıldığında %96’lık bir oranla öğrenciler, ilk 6 ay içinde istihdam edilir. Mühendislik Lisans Derecesi, dijital tabanlı teknolojiye odaklanan dört yıllık bir profesyonel lisans derecesidir. 

 

4. Auckland University of Technology 

 

1895 yılında kurulan Auckland Teknoloji Üniversitesi, Yeni Zelanda’nın en iyi mühendislik üniversiteleri içerisinde mezunlarının %95’inin ilk 9 ay içerisinde iş bulduğu seçkin okullardan biridir. Auckland Teknoloji Üniversitesi, diploma seviyesinden doktoraya kadar mühendisliği içeren 250'den fazla kurs ve program sunmaktadır. Eğitim alabileceğiniz mühendislik alanlarından bazıları elektrik, mimari, denizcilik ve yazılım mühendisliğini içerir. 

 

29,000’den fazla öğrencisiyle kariyer destek hizmetleri ve modern tesisler sunan üniversite, Yeni Zelanda’da iş imkanları en yüksek bölümlerden biri olan mühendislik alanında AUT, en iyi okullardan biridir.

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

5. University of Waikato

 

Dünyanın en iyi mühendislik üniversiteleri arasında yer alan University of Waikato, 1964 yılında kurulmuştur. Kültürel açıdan farklı atmosferiyle uluslararası öğrenciler arasında popüler bir seçim olan üniversite, Yeni Zelanda'daki en iyi mühendislik okulları arasında da klasik bir seçimdir. Waikato Üniversitesi’nin, mühendis arayan endüstrilerle yakın bağlantıları vardır ve size hem iş hem de staj fırsatları sunar. Mühendislik bölümleri tarafından sunulan bazı programlar şu şekildedir:

 

  • Mühendislik mekaniği
  • Mühendislik hesaplama
  • Elektrik ve elektronik 

 

Yeni Zelanda'nın uluslararası öğrencilere sunacağı çok şey var ve daha fazla araştırma yaparak fırsatlardan haberdar olmayı unutmayın. Yeni Zelanda üniversiteleri için tam listeye buradan ulaşabilir ve Yeni Zelanda eğitim sistemi hakkında yazılarımıza göz atabilirsiniz: Yeni Zelanda'da Yaşam GiderleriYeni Zelanda Üniversitelerine Nasıl Başvuru Yapılır?Yeni Zelanda'da Burslu Eğitim Alabileceğiniz Üniversiteler, Yeni Zelanda’da İş İmkanı Olan Bölümler

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA