Temel bilgiler
Yeni Zelanda: Üniversiteye Başvuru

Yeni Zelanda’da Eğitim Veren En İyi Üniversiteler

Yeni Zelanda’da eğitim almayı mı planlıyorsun? Öyleyse Yeni Zelanda’da eğitim veren en iyi üniversiteler hangileri sizin için araştırdık.

Yeni Zelanda’da Eğitim Veren En İyi Üniversiteler

Yeni Zelanda’da okuma fikri, size çok mu uzak geliyor? Dünya çapında tanımış üniversiteleri, yüksek yaşam kalitesi, çarpıcı doğa manzaraları ve hoşgörülü insanları ile tanınan Yeni Zelanda, son yıllarda öğrenciler arasında popüler bir eğitim rotası haline geldi. Özellikle Auckland ve Wellington gibi şehirler, kültür çeşitliliği ve modern yapıları ile dikkat çekerken ülkenin en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapıyor. Uluslararası öğrenciler için Amerika, Avustralya, İngiltere gibi ülkelere göre nispeten daha uygun öğrenim ücretlerine sahip olan Yeni Zelanda üniversite fiyatları, lisans programlarında ortalama yıllık 22.000 ile 32.000 Yeni Zelanda doları civarındadır. 

 

Yazımızda Yeni Zelanda’da eğitim almayı planlayan öğrenciler için ülkenin en iyi üniversitelerine yer verdik. Sıralamayı hazırlarken QS 2022: Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralaması ve Times Higher Education Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2022'yi kullandık. Böylelikle Yeni Zelanda’da eğitim veren en iyi üniversiteleri seçerken kapsamlı rehberimiz sayesinde kendinize en uygun olanı seçmekte zorlanmayacaksınız. Keyifli okumalar. 

 

1. University of Auckland

 

Yeni Zelanda’nın en iyi eğitim kurumu olan Auckland Üniversitesi, 1883 yılında ülkenin en iyi öğrenci şehirlerinden biri olan Auckland’da kurulmuştur. Yeni Zelanda’nın en büyük ve ekonomik merkezi olan Auckland şehrinde kurulan üniversite, 40,000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yaparken şehre yayılmış 6 kampüsü ve 60’ın üzerinde araştırma merkezi ile göz doldurur. 

 

Yeni Zelanda’nın en prestijli üniversitesi olan Auckland, QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında ilk 100’de yer alırken sanat, bilim, tıp, mühendislik gibi çok sayıda Yeni Zelanda üniversite bölümleri arasında bir dizi program seçeceğine sahiptir. Auckland Üniversitesi’nde yüksek lisans programları daha çok araştırma ve uzmanlık tabanlıdır ve çoğunlukla 18 ay ya da daha kısa bir sürede tamamlanabilir. Üniversite için İngilizce yeterlilik puanları şu şekildedir:

 

 • Minimum IELTS puanı: Lisans için 6.0 - Yüksek Lisans için 6.5
 • Minimum TOEFL puanı: Lisans için 80 - Yüksek Lisans için 90

 

Yeni Zelanda üniversite bölümleri için lisans programlarında, 2022 yılı ortalama yıllık eğitim ücretleri Yeni Zelanda Doları cinsinden aşağıdaki gibidir:

 

 • Hemşirelik: 36.079 - 39.789 NZ$
 • Eczacılık: 46.525 NZ$
 • Güzel Sanatlar: 37.894 NZ$
 • Hukuk: 33.894 - 39.786 NZ$

 

2. University of Otago 

 

Yeni Zelanda’nın 1869 yılında kurulmuş ilk eğitim kurumu olan Otago Üniversitesi, görkemli mimarisi ile dünyanın en güzel kampüsleri arasında yer alarak haklı bir üne sahiptir. Araştırma odaklı bir üniversite olan Otago, özellikle sağlık bilimleri alanında sunduğu lisans ve doktora programları ile tanınır. 100’den fazla ülkeden 20,000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapan okul, 4 bölümden oluşur: sağlık bilimleri, beşeri bilimler, fen bilimleri, işletme. 

 

QS sıralamasında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk 200’de kendine yer bulan Otago Üniversitesi, Yeni Zelanda’nın ise en iyi ikinci üniversitesidir. Aralarından seçim yapabileceğiniz 200’den fazla lisans ve Yeni Zelanda yüksek lisans programı ile öğrenciler için zengin bir profil sunan üniversite, dünyaca ünlü araştırmaları, uzaktan/online eğitim seçenekleri ve burs fırsatlarıyla dikkat çeker. 

 

 • Minimum IELTS puanı: Lisans için 6.0 - Yüksek Lisans için 6.5
 • Minimum TOEFL puanı: Lisans için 80 - Yüksek Lisans için 95

 

Yeni Zelanda üniversite başvurusu yapmak isteyenler için Otago Üniversitesi’nde öğrenim ücretleri, lisans programları için ortalama yıllık 35.020 NZ$, yüksek lisans ücretleri ise 34.770 NZ$ civarındadır. Bölümlere göre lisans ücretleri ise şu şekildedir:

 

 • Muhasebe: 35.461 NZ$
 • Kimya: 37.812 NZ$
 • Bilgisayar Bilimi: 37.726 NZ$
 • Dişçilik: 70.894 NZ$

 

3. Auckland University of Technology

 

Auckland Teknoloji Üniversitesi, Times Higher Education dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında Yeni Zelanda’nın en iyi ikinci üniversitesi olarak yer bulmuştur. Geçmişi 1895’lere kadar uzanan ve 2000 yılında Auckland şehrinde kurulan üniversite, öğrencilerinin hızla değişen teknoloji dünyasında başarılı ve yaratıcı olmalarını sağlayacak bir öğretim anlayışı benimserler. 141 ülkeden 6,000’den fazla uluslararası öğrenciye sahip Auckland, Yeni Zelanda üniversiteleri denildiğinde teknik eğitim sunan en iyi okullardan biridir. 

 

5 fakülteden oluşan AUT, mezunlarının %86’sının ilk dokuz ay içerisinde tam zamanlı bir işe yerleştikleri ülkenin en iyi eğitim kurumlarından biridir. Üniversite özellikle Yeni Zelanda’nın en iyi sağlık programları ve dünyanın en iyi spor bilim okullarından birine sahipken 60 araştırma merkezinde inovasyon ve araştırma ağırlıklı eğitim anlayışı ile dikkat çekiyor. 

 

 • Minimum IELTS puanı: Lisans için 6.0 - Yüksek Lisans için 6.5
 • Minimum TOEFL puanı: Lisans için 80 - Yüksek Lisans için 90

 

Yeni Zelanda'nın uluslararası öğrencilere sunacağı çok şey var ve daha fazla araştırma yaparak fırsatlardan haberdar olmayı unutmayın. Yeni Zelanda üniversiteleri için tam listeye buradan ulaşabilir ve Yeni Zelanda eğitim sistemi hakkında yazılarımıza göz atabilirsiniz: Yeni Zelanda'da Yaşam Giderleri, Yeni Zelanda Üniversitelerine Nasıl Başvuru Yapılır?, Yeni Zelanda’da Öğrenim Sonrası Vize Seçenekler

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA