Temel bilgiler
Yeni Zelanda: Eğitim Lokasyonları - Okunması gerekenler

Yeni Zelanda'da İklim Koşulları

14595

Çeşitli iklim tiplerini bir arada barındıran Yeni Zelanda’da kimi zaman çam ormanları ve yağmur ormanlarına, yer yer bataklık ve buzullara rastlayabilirsiniz.

 

Avustralya’nın sıcak ve kurak ikliminin aksine Yeni Zelanda’da pek çok bölgede şiddetli yağış hakimdir. South Island bölgesinin batı yakası bunlardan biridir. Burası Yeni Zelanda’da mutlaka seyahat edilmesi gereken yerlerden biridir. Diğer yerler hakkında bilgi almak için de https://www.hotcourses-turkey.com/study-in-new-zealand/student-life/travel-in-new-zealand/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Cook, Taranaki Dağı ve Milford Sound gibi bölgelerde yılın çok az günü güneş açmaktadır. Ani sağanak yağışları bu bölgelerde yaygındır. Pek çok yer 500 cm yağış almaktadır. Bu miktar İstanbul’daki yıllık ortalama yağışın on katıdır*.

 

Sel baskınlarının yaygın ve tehlikeli boyutta olduğu yerler de vardır. 1999'un Ekim'inde Queenstown'un sahil bölgesini ve diğer South Island şehirlerini ciddi şekilde sel basmıştır. Bu bölgelerde radyo ve yayın kanalları bu tarz doğal afetlere karşı erken uyarı sistemine sahiptirler.

 

Ülkenin doğu yakasında ise tam tersi kuru bir hava hakimdir. Hatta yaz mevsiminde kuraklık görülmesi de olasıdır. Ortalama olarak Auckland'da kışın yalnızca 12 yazın ise 6 günü yağmur yağar. Christchurch'te ise bu oran 6'ya 5 şeklindedir.

 

Kıyı kesimlerde sıcaklık farkları göze çarpmaz ancak iç ve dağlık bölgelerde hava sıcaklığı kar yağacak seviyeye kadar düşebilir. Dağlık alanlar dışında Yeni Zelanda'da sıcaklık orta derecelerdedir. Auckland'da yazın ortalama en yüksek sıcaklık 23 C iken Christchurch bir iki derece daha soğuktur. Bu şehirlerde kışın görülen en yüksek sıcaklık birinde 15 diğerinde 11 C civarındadır. Aralık/Ocak gibi ara sıra sıcak dalgaları görülür. En yüksek ortalama sıcaklık en kuzeydeki (ekvatora en yakın) Kaitaia'da görülür. Kaitaia'da günlük ortalama sıcaklık 16.3 C olarak ölçülmüştür.

 

İklimin karakteristik özelliği de sürekli esen rüzgarlar sonucu havanın hep temiz olmasıdır. Wellington, Auckland ve Christchurch en şiddetli rüzgarların rastlandığı bölgelerdir. Dağlık alanlarda rüzgar kıyıya göre daha sert esebilir.

Bölüm ara

Yeni Zelanda
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

undergrad