Temel bilgiler
Yeni Zelanda: Once you arrive

Yeni Zelanda’da Öğrenciyken Çalışmak

share image

Yurt dışında öğrencilik hayatınız boyunca çeşitli sebeplerle çalışma ihtiyacı duyabilirsiniz. Öğrenci bütçenize katkı yapmak, gittiğiniz ülkede kariyer anlamında deneyim kazanmak ve boş vakitlerinizi değerlendirmek amacıyla çalışmak isteyebilirsiniz. Son yıllarda uluslararası eğitimde atılım yapan ve birçok ülkeden öğrenciye ev sahipliği yapan Yeni Zelanda’da öğrenciyken çalışma şartlarını ve seçeneklerini sizler için derledik.

 

Yeni Zelanda’da Eğitim Dönemi Boyunca Çalışabilir Miyim?

 

Sonda vereceğimiz cevabı başta verelim; EVET Yeni Zelanda’da öğrenciyken çalışma hakkına sahipsiniz, ancak çalışma hakkınız bazı şartlara tabidir. Aldığınız öğrenci vizeniz çalışmaya izin vermeli ve Yeni Zelanda Göçmenlik Bürosundan ülkede çalışabileceğiniz ile ilgili bir yazı edinmelisiniz. Çalışma hakkına sahip olmanız bazı ön koşullar vardır;

 

  • Eğitim programınız en az 2 senelik olmalıdır.
  • Eğitim bölümünüz Göçmenlik Bürosu tarafından belirlenen meslek kollarına hitap etmelidir.
  • İngilizce dil seviyeniz Yeni Zelanda’da çalışmak için yeterli olmalıdır ve bu yeterliliği uluslararası tanınırlığı olan bir sınavla belgelemelisiniz.

 

Yeni Zelanda’da öğrencilere tanınan çalışma süresi haftalık 20 saattir. Ancak bazı durumlarda bu sürede uzatılmaya izin verilmektedir. Örnek vermek gerekirse; çalışmanız eğitiminizin bir parçası olarak okul tarafından zorunlu tutuluyorsa öngörülen çalışma saatleri kapsamında 20 saatin üstüne çıkabilirsiniz.

 

Dönem arası Tatillerde Çalışabilir Miyim?

 

Dönem arası tatillerde öğrenciler full time çalışabilirler. Dönem arası tatillerde veya yaz tatillerinde çalışabilmeniz için en az 1 akademik yarıyıl eğitim görmüş olmanız ve toplamda 120 kredi ders almış olmanız gerekmektedir. Eğer eğitim programınız en az 1 yarıyıl olmasına rağmen 120 kredi ders almamışsanız Christmas tatili ve yeni yıl tatilinde çalışmanıza izin verilmektedir.

 

Yeni Zelanda'da konaklama seçenekleri

 

Ne Tarz İşlerde Çalışabilirim?

 

Birçok ülkede öğrencilerin yaptığı işler aşağı yukarı belli, part time işler cafe-bar-kütüphane-anket veya stant çalışmaları gibi işler öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Ancak Yeni Zelanda’da öğrenciyken çalışabileceğiniz ve kariyerinizi ilerletebileceğiniz bir meslek dalı var; Turizm! Ancak baştan söylemeliyiz ki Yeni Zelanda’da yaz ayları Kasım ve Mart aylarında yaşanmakta ve yılbaşı da yaz aylarına denk geliyor. Bu nedenle ülkenin en yoğun olduğu ve sizin öğrenci olarak iş bulabileceğiniz aylar da bu dönem. Yaz aylarında büyük oteller ve şirketler sezonluk personel arıyor ve sezonluk personellerin çoğunu genç öğrencilerden seçiyor. Ayrıca Yeni Zelanda ekonomisinin temelini oluşturan tarım iş kollarında da birçok part time iş olanağı mevcuttur. Özellikle hasat zamanlarında şirketler tarımda çalışacak işçiler aramaktadır. Öğrencilerin çoğu çilek ve vişne hasadı döneminde tarlalarda çalışarak hem eğlenceli zaman geçiriyor hem para kazanıyor hem de lezzetli meyvelerden tatma fırsatı buluyor.

 

Üniversite Tabanlı İşler

 

Yeni Zelanda’da öğrenciliğiniz sırasında üniversitenin size sağladığı iş olanaklarında ve üniversite tabanlı işlerde çalışabilirsiniz. Üniversite kütüphanesi ve üniversite öğrenci işleri gibi yerler part time işler için oldukça uygun. Ayrıca Yeni Zelanda’nın önde gelen büyük şirketleri öğrenciler arasından temsilci seçerek firmalarının tanıtım ve yaygınlaştırma çalışmalarını yaptırabiliyorlar. Bir şirketin üniversite temsilcisi olarak şirketin broşürlerini dağıtabilir, posterlerini asabilir ve duyurularını yaparak para kazanabilirsiniz. Üniversitenin yurtlarında yeni gelen öğrencilerin oryantasyon ve alışma sürecinde deneyimli bir öğrenci iseniz danışman olarak görev yapabilirsiniz.

 

Ücretli ve Ücretsiz Staj Seçenekleri

 

Yeni Zelanda’da üniversiteler öğrencilere staj seçenekleri sunmaktadır. Okulunuzun ilk 2 senesi ücretli staj bulma ihtimaliniz düşük olsa da deneyiminizi arttırmak için ücretsiz staj yapabilirsiniz. Peki staj sürelerim haftalık çalışma izninden sayılıyor mu? Stajınız zorunlu staj ise ve okulunuz tarafından sağlanıyorsa haftalık çalışma izninden düşülmemektedir. Ancak siz okulunuz haricinde kendi araştırmalarınızla staj bulursanız ücretli veya ücretsiz olması fark etmeksizin haftalık çalışma izninizden sayılmaktadır. 

 

Yeni Zelanda'da seyahat

 

Yarı Zamanlı veya Tam Zamanlı İş Nereden Bulabilirim?

 

Yeni Zelanda’da öğrencilik hayatınızda çalışmak istiyorsanız iş bulma ile ilgili birçok alternatifiniz bulunmaktadır. Üniversitelerin web siteleri, ilan panoları ve kariyer merkezleri size iş bulmanızda yardımcı olacaktır. Yeni Zelanda’da yaygın olarak kullanılan  WorkHere ve WorkingIn sitelerini de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Yeni Zelanda'da öğrenim sonrasında vize seçenekleri