Temel bilgiler
Yeni Zelanda: Bölüm Rehberleri

Yeni Zelanda'da Öğrenim Görebileceğiniz 3 Bölüm

share image

Yeni Zelanda üniversite eğitimi açısından gerçekten ilginç bir ülke, ülkede bulunan 8 üniversitenin altısının en iyi 500 üniversite sıralamasına girmesi eğitim açısından az ve öz olarak nitelendirilebilir. Ülkenin Güney Büyük Okyanus'da bir ada ülkesi olması ve buna bağlı kültürel ve doğal çeşitlilik üniversite bölümlerini de geniş bir yelpazede değerlendirilmesini sağlıyor. Sizler için Yeni Zelanda’da okumanız gereken 3 bölümü derledik!

 

Coğrafya ve Çevre Çalışmaları

 

'Yüzüklerin Efendisi'' ve ''Hobbit'' serisi için kullanılan bütün dış mekanlar, serilerin yönetmeni Peter Jackson'ın da ülkesi olan Yeni Zelanda'da çekildi. Filme ilham veren soluk kesen doğal güzellikler, Yeni Zelanda’da coğrafya ve çevre çalışmalarının yoğun olarak yapılmasını sağlıyor. Dağcılık, doğa turları, tırmanma gibi outdoor sporlar Yeni Zelanda’da çok yaygın ve bu yaygınlık üniversite bölümlerine yansıyor. Yeni Zelanda’da bulunan 3 üniversite en iyi 100 Coğrafya Eğitimi sağlayan üniversite arasında! En iyi 200 üniversite arasında ise 3 çevre mühendisliği bölümü, 4 de denizcilik bilimi bölümü bulunmaktadır.

 

Denizcilik ve çevre çalışmaları yoğunluğu tarım endüstrisine de yansımaktadır. Yeni Zelanda ekonomisinin temeli tarım ve tarımla ilgili bölümler çevre bölümleri ile koordineli olarak çok tercih edilmektedir. Tarım, besin ve ormancılık ürünleri Yeni Zelanda dış ticaretinin %70’ini oluşturmaktadır ve bu sektörler her yıl %3.3 büyüme eğilimindedir. Sürdürülebilir tarım ve çevre politikaları Yeni Zelanda’nın önümüzdeki 20 senesinde önemli rol oynayacaktır. Üniversitelerde gerçekleştirilen yenilikçi çalışmalar ve Ar-Ge faaliyetleri ön plana çıkmaktadır.

 

Yeni Zelanda’da bulunan coğrafya bölümleri için tıklayınız!

Yeni Zelanda’da bulunan Çevre Çalışmaları bölümleri için tıklayınız!

 

Hukuk

 

Yeni Zelanda dünyada vatandaşlarına en çok sosyal haklar sağlayan ülkelerden biri! Yapılan araştırmalara göre tolerans ve hoşgörü konusunda dünya 4.sü, kişisel özgürlükler ve saygı konusunda ise dünya lideri bir ülke! Yeni Zelanda eğitim sistemi öğrencilere insan hakları temelinde bir çok sosyal hak sunan ve öğrencilerin açık görüşlü, yaratıcı olmalarını teşvik eden bir yapıya sahip. Yeni Zelanda yerlileri olan Maoriler özgürlük düşkünlükleri ve savaşçılıkları ile ünlülerdir. Maorilerin sosyal hakları, modern insanla ilişkileri ve toplum ilişkileri öğrenciler için büyük bir kaynak durumundadır.

 

Yeni Zelanda’da hukuk fakülteleri de başvuru konusunda oldukça esnek ve bir çok ülkeden öğrenci hukuk bölümünde eğitim almaktadır. Ayrıca hukuk bölümünde zengin staj ve iş başı eğitim olanakları da verilmektedir. Yeni Zelanda’da bulunan 3 üniversite; University of Auckland (28th), University of Otago (37th) or Victoria University of Wellington (49th) dünyanın en iyi 100 hukuk fakültesi içerisinde yer almaktadır.

 

Yeni Zelanda’da bulunan hukuk bölümleri için tıklayınız!

 

Psikoloji

 

Yeni Zelanda’nın ileri görüşlü yapısı ve sosyal imkanları nedeniyle psikoloji bölümü öğrenciler arasında oldukça yaygındır. Psikoloji bölümü, dünyada psikoloji literatürüne önemli makaleler ve bilgi kaynakları sağlamaktadır. Psikoloji bölümünde yenilikçi çalışmalar ve araştırmalar bir çok çalışmaya kaynaklık ve öncülük etmektedir. University of Otago’da bulunan psikoloji bölümü ülkenin en iyi psikoloji eğitimi veren departmanı konumunda! University of Otaga aynı zamanda dünyanın en iyi 19. Psikoloji bölümüne sahip üniversitesi derecesine sahip. Yeni Zelanda’da bulunan 8 üniversitenin 5’inde bulunan psikoloji bölümleri en iyi 150 psikoloji bölümü sıralamasına girmiş durumda!

 

Yeni Zelanda’da bulunan psikoloji bölümleri için tıklayınız!