Temel bilgiler
Yeni Zelanda: Bölüm Rehberleri

Yeni Zelanda’da Okumak İçin En İyi Bölümler

Yeni Zelanda’da Okumak İçin En İyi Bölümler

Son yıllarda dünyanın dört bir yanından öğrenciler, yeni mezunlar ve çalışanlar, yurtdışında okumak, iş fırsatları kazanmak ve mesleki gelişim için Yeni Zelanda’yı seçiyor. Hızla büyüyen ekonomisi, uluslararası fırsatları ve kültürel zenginliği ile Yeni Zelanda, öğrenciler arasında popüler bir destinasyon olmaya başladı. 

 

Yeni Zelanda üniversiteleri, dünyanın çoğu yüksek kaliteli eğitim veren ülkesinde olduğu gibi aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli bölümler ve programlar sunuyor. Özellikle mühendislik ve teknoloji, işletme, sağlık yönetimi ve finans gibi çeşitli sektörlerde çeşitli kurslar bulunmaktadır. Peki, hangi bölümü seçmeli? Bu, zorlu kararı verirken rehberimizin size yardımcı olacağını düşünüyoruz. 

 

1. Mühendislik ve Teknoloji

 

Yeni Zelanda, Mühendislik ve Teknoloji programları sunan dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle de her yıl çok sayıda uluslararası öğrenci hem ülkedeki yüksek kaliteli Yeni Zelanda üniversiteleri hem de iş fırsatları için Auckland ve Wellington gibi Yeni Zelanda şehirleri ve büyüleyici kampüslerini tercih ediyor. Yeni Zelanda’da eğitim veren en iyi üniversiteler arasında ilk 5’te yer alan Auckland Teknoloji Üniversitesi gibi eğitim kurumları, dünya çapında kendi başarı hikayelerini çizmek isteyen öğrencilere eşsiz fırsatlar sunuyor.

 

Yeni Zelanda’da mühendislik eğitimi veren üniversitelerin uygulamalı öğretim stili, okurken bağımsız, eleştirel ve yaratıcı düşünmenizi teşvik eder. Öğrencilerin tercih ettiği en popüler Mühendislik ve Teknoloji konularından bazıları bilgisayar bilimi, otomobil, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği ve havacılık mühendisliği alanlarıdır.

 

Mühendislik bölümü için Yeni Zelanda üniversite fiyatları, eğitim alacağınız okullara göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu açıdan seçtiğiniz üniversite ile doğrudan iletişim kurarak güncel fiyatları öğrenebilirsiniz. 

 

 

2. İşletme 

 

Yeni Zelanda, işletme bölümü için en iyi yer olarak görülmese de yüksek kaliteli öğretim ve dünya çapında tanınan işletme programlarına sahip üniversiteleri mevcuttur. Ülke, özellikle kendi işini kurmak isteyen genç girişimciler için sayısız fırsat sunan işletme yüksek lisans programları ve hükümetin teşvikleriyle bilinir. 

 

İngilizce konuşan, gelişmiş ve izole bir ülke olan ve aynı zamanda doğal güzelliği ile ünlü Yeni Zelanda, MBA adayları için de mükemmel bir rota olabilir. Amerika’daki gibi dünyanın en iyi üniversiteleri kadar olmasa da uluslararası tanınırlılığa sahip Yeni Zelanda üniversiteleri, yüksek kaliteli MBA programları ile dikkat çekiyor. 

 

 

3. Deniz Biyolojisi

 

Yeni Zelanda’da en iyi üniversite bölümleri denildiğinde Deniz Biyolojisi bölümünü Yeni Zelanda'daki diğer fen bilimleri derslerinden, özellikle öneminden dolayı ayrı olarak ele almak gerekir. Genel olarak Yeni Zelanda, Deniz Biyolojisi bölümü ile dünyanın en büyük çeşitliliğine ev sahipliği yapmaktadır. Bu alanda eğitim alan öğrenciler, dünya çapında oldukça tanınırken, çok sayıda öğrencinin Yeni Zelanda’da mezun olduğunu düşünürsek, deniz biyoloğu olarak iş bulma şansının ortalama olduğunu söyleyelim.

 

Deniz biyolojisi bölümü mezunları, deniz bitkilerini ve hayvanlarını doğal ortamlarında gözlemleyen, farklı deniz yaşamı türlerini tanımlayıp sınıflandıran ve koruyan kişilerdir. Ek olarak, kirliliğin deniz yaşamı üzerindeki etkisini incelerken, saha çalışmaları ve deneyler planlarsınız. Benzer şekilde, deniz ortamında gelecekteki olayları tahmin etmek için bilgisayar modelleme tekniklerini kullanarak çalışmalarının sonuçlarını, bilimsel dergiler için makalelerde yayınlayabilirler. 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

 

4. Tarım 

 

Yeni Zelanda'nın en büyük endüstrisi olan tarım, ülkenin ihracat gelirlerinin yaklaşık %70'ini ve gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) %12'sini oluşturuyor. Bu nedenle de Yeni Zelanda’da okumak için en iyi bölümler arasına tarım bilimi ve alt dallarının girmesi çok normaldir. Tarımda dünyaya öncülük eden ve tarımsal işletme inovasyonunun merkezi olan bir ülkede tarım, arıcılık, tomrukçuluk, hayvan bilimi, biyoteknoloji ve bağcılık gibi birçok alanda Yeni Zelanda iş imkanları yüksektir. 

 

Massey Üniversitesi, harika öğretim görevlileri, saha gezileri ve etkileşimli dersler ile Tarım Bilimi Lisansı sunmaktadır. Birçok üst düzey performanslı okul gibi biyoteknoloji programları sunan Waikato Üniversitesi ve Auckland Üniversitesi, tarım alanında Yeni Zelanda’da eğitim veren en iyi üniversiteler arasındadır.

 

5. Turizm 

 

Son derece popüler bir turizm merkezi olarak, her 11 Yeni Zelandalı’dan birinin turizm endüstrisinde olması şaşırtıcı değildir. Bu açıdan Yeni Zelanda’da okumak için en iyi üniversite bölümleri arasında ilk sıralardadır. Turizm endüstrisi; ulaşım, konaklama, yiyecek, içecek ve eğlence gibi çeşitli sektörleri içerir. Sürekli büyüyen bu endüstride seçebileceğiniz çok sayıda kariyer var. Eğer Yeni Zelanda’da eğitim alırken çalışmak ve ek gelir elde etmek isterseniz, kampüs içi ya da dışında tatil köyleri, restoranlar ve kafelerde yiyecek ve konaklama sektörlerinde çalışabilirsiniz. Hatta bungee jumping eğitmeni veya bir tur rehberi olmayı seçebilirsiniz. 

 

Yeni Zelanda hükümeti, ülkeyi giderek daha rekabetçi bir uluslararası turizm ortamında pazarlamak için sürekli olarak yeni girişimler başlatıyor. Tabii Yüzüklerin Efendisi, Avatar, King Kong gibi Amerikan film sektörünün katkıları ile dünyaya adını duyuran bu ülkenin turizm alanında öğrenciler arasında bu kadar popüler olması şaşırtıcı değildir. Lisans derecesinde turizm eğitimi veren Yeni Zelanda üniversiteleri şu şekildedir:

 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA