Temel Bilgiler
Güney Kore: Finans - Okunması gerekenler

Güney Kore’de Sizi Harekete Geçirecek 3 Burs Seçeneği

20115

Kore Yönetimi Bursları

 

Güney Kore yönetimi, ülkede eğitimini ekonomik hale getirmek isteyen uluslararası öğrencilere çeşitli burs imkânları sunar. Bu burslar, lisans ve yüksek lisans derecelerinde öğrenim gören ve kendi masraflarını kendi karşılayan öğrencilere, Asyalı ressamlara, değişim öğrencilerine ve Asya ülkelerinden gelen yabancı araştırmacı ve profesörlere yönelik para yardımını kapsar.

 

Güney Kore’de öğrenim sırasında yapılabilecek masrafların %30 ila %100’ünü karşılayabilecek boyutta burs seçenekleri mevcuttur - hatta bazıları uçak bileti, dil kursu, aylık cep harçlığı ve çok daha fazlasını kapsar!

 

Bu burslar çeşitli bakanlıklar tarafından verilir ancak tüm başvurular ülkenizdeki Kore Büyükelçiliği aracılığıyla yapılır. Başvurunuzu büyükelçiliğe veya konsolosluğa teslim ettikten sonra onlar başvurunuzu ilgili bakanlığa ileteceklerdir.

 

Bu başvurulara ilişkin süreçler genellikle Eylül ve Ekim ayları arasındadır ancak detaylar için ilgilendiğiniz burs programına göz atın.

 

Kore Hükümeti’nin sağladığı burslar hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.

 

Seoul National University’nin yurtdışında ikamet eden Koreli öğrencilere yönelik bursları

 

Bu burs, Güney Kore dışında ikamet eden ve lisans eğitimini Seoul National University’de almak isteyen Korelilere yöneliktir. 8 dönem boyunca öğrenim harcından tam muafiyet, Güney Kore’ye gidiş geliş bileti, sağlık sigortası, Korece dil eğitimi ve aylık 490£ cep harçlığı sağlayan bu burs yaklaşık 5 kişiye verilir.

 

Bu burs başvuru yapan öğrenciler doğrudan ülkelerindeki Kore Büyükelçiliği aracılığıyla başvuru yapacaklardır. Başvurular her yıl Mart ayında yapılır. Daha fazla bilgi için, SNU’nun internet sayfasına göz atın veya onlarla doğrudan irtibata geçin.

 

Bu üniversite aynı zamanda değişim programları kapsamında da çeşitli burslar sunar. Eğer kökeninizde Koreli yoksa burada sunulan değişim programlarına göz atabilirsiniz.

 

Kyung Hee Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Bursları

 

Kyung Lee Üniversitesi 1.sınıf lisans öğrencilerine ve kayıt yaptıran tüm öğrencilere, tam öğrenim harcı muafiyetinden kayıt ücreti muafiyetine kadar çeşitli burs imkânları sunar. Öğrenci, akademik not ortalaması, kredi şartları ve diğer şartları karşıladığı takdirde bazı burslar otomatik olarak yenilenir diğerleri ise ek başvuru süreçlerinin ardından yenilenebilmektedir.

 

Bu üniversite aynı zamanda Koreceyi çok iyi konuşan öğrencilere tam öğrenim bursu verir. Eğer Koreceyi gerçekten iyi konuşabiliyorsanız ve S-TOPIK 6. Seviye puanı elde edebilirseniz, KHU’da bu bursa kesinlikle başvuru yapmalısınız!

 

Burs başvuruları üniversiteye yapılır ve kabul aldığınız takdirde üniversite tarafından duyurulur. Daha fazla bilgi için şu internet sayfasına göz atın!

 

Buradaki örneklerin sizin daha fazla araştırmanıza yardımcı olmak için, mevcut örneklerin sadece birkaçı olduğunu unutmayın. Eğer bunlar arasında size uyan bir burs yoksa aramaya devam edin!

Bölüm ara

Güney Kore
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.