Temel Bilgiler
Güney Kore: Finans - Okunması gerekenler

Güney Kore’de Öğrenim Ücretleri

share image

Güney Kore’de öğrenim görmeyi mi planlıyorsunuz? Bütçenizi ayarlayabilmek ve bu deneyimin tadını çıkarabilmek için ilgili tüm masrafları önceden değerlendirmeniz önemlidir. Güney Kore’de öğrenim harçları ABD veya Birleşik Krallık’a kıyasla çok düşüktür. Güney Kore’de inanılmaz bir deneyimden önce bütçenizi ayarlayabilmeniz için bilmeniz gereken masraflar genel olarak aşağıdaki gibidir.

 

Ne kadar?

 

Öğrenim harçları üniversiteden üniversiteye değişir ancak genel olarak, özel üniversitelerde daha yüksektir. Nerede öğrenim görürseniz görün, sağlık sigortası için aylık 15£ civarında bir bütçe ayırmanız gerekir.

 

Özel Üniversiteler

 

Bu üniversitelerde öğrenim harçları, lisans seviyesinde dönemlik olarak 2100£ ila 4300£ arasında; yüksek lisans seviyesinde ise dönemlik olarak 2600£ ila 5000£ arasında değişir. Ücretler genellikle aldığınız derece türüne göre değişiklik gösterir - örneğin beşeri bilimler alanında bir programda öğrenim ücreti, fen veya tıp alanındaki bir programa göre daha düşük olacaktır.

 

Devlet Üniversiteleri ve Ulusal Üniversiteler

 

Güney Kore’de devlet üniversiteleri ve ulusal üniversiteler, özel üniversitelere göre daha ekonomiktir. Bu tür kurumlarda bir lisans derecesi genellikle dönemlik olarak 1400£ ila 3200£ arasında; yüksek lisans derecesi ise dönemlik olarak 1700£ ila 3600£ arasında değişir. Bu üniversitelerde öğrenim ücretleri, özel üniversitelerde olduğu gibi konu alanına göre de değişiklik gösterir - dolayısıyla ilgilendiğiniz programla ilgili detayları dikkatli bir şekilde gözden geçirmeniz önemlidir! Güney Kore'de eğitim sistemi hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinin.

 

Ek Masraflar

 

Güney Kore’de öğreniminizi planlarken karşılaşabileceğiniz diğer masraflar, başvuru ücreti (genellikle 35£ ila 105£ arasında değişir), konaklama ücreti, ulaşım ve internettir. Konaklama masrafları hakkında daha fazla bilgi için ilgili makaleye göz atınız.

 

İlgili Makaleler

Güney Kore’de burslar 

Güney Kore için öğrenci vize başvurusu