Temel bilgiler
İsveç: Bölüm Rehberleri

İsveç'te Öğrenim Görebileceğiniz 3 Alan

share image

Nobel Ödülleri’nin, ABBA’nın, Volvo ve IKEA’nın ortaya çıktığı ülke olan İsveç’te öğrenim görmek öğrencilere, geleceğe dönük bir düşünüş ve yenilik kültürüne dâhil olma imkânı sunar. Dünya genelinde en iyi ilk 200 üniversite arasında yer alan 8 üniversitesiyle İsveç’in akademik başarısı farklı öğrenim alanları geneline yayılmıştır. Ancak, ülkenin yenilikçi gücü, yaratıcılığı ve ilerleyici sosyal alışkanlıkları, İsveç’te yurtdışı eğitimi için başvuru yaparken düşünmeniz gereken 3 alanı öne çıkarmaktadır.

 

Teknoloji

 

Ayarlı anahtarı, dinamit ve The Pirate Bay isimli dosya paylaşım sitesinin yaratıcısı olan İsveç adeta yaratıcı teknolojik bir güçtür. Kapı kilitlerini elektronik olarak açmanızı sağlayan bir akıllı telefon uygulaması olan Zaplox gibi havalı cihazların ve herhangi bir bisiklet kazasında hava yastığı gibi şişebilen bir boyunluk olan  ‘hövding’ in yanı sıra Skype, Soundcloud, Spotify ve Ericsson hep birer İsveç ürünüdür. Yeni çıkacak Spotify’ı denemek için İsveç’e gelen çok önemli yatırımcılar dolayısıyla teknoloji sektöründeki gelişmeler ve imkânlar sürekli büyümektedir - bu da Teknoloji ve Genel Mühendislik alanlarında ve diğer Mühendislik ve Bilgisayar Bilimi ve Bilgi Teknolojileri alanlarında öğrenim görmek isteyen öğrenciler için harika bir haberdir.

 

İsveç aynı zamanda biyoenerji ve çevre teknolojisi kullanımında dünya lideridir. Dünyada çevre konulu ilk BM konferansı 1972 yılında Stockholm’de gerçekleştirilmiştir ve İsveç, günümüzde yenilenebilir enerji, sürdürülebilir su yönetimi ve ulaşım alanlarında çok önemli araştırmalar yapmaktadır. Umeå Üniversitesi Fen ve Teknoloji Fakültesi öğrencilere, Çevre Kimyası alanında yüksek lisans gibi çok sayıda spesifik, çevre konulu yüksek lisans programında öğrenim görme imkânı sunarken ülkenin en öncü kurumlarından olan Lund Üniversitesi, Çevre Bilimi alanında dünya 31. sidir.

 

İsveç'te eğitim sistemi hakkında bilgi edinmek için bu yazımızı okuyun!

 

Tasarım

 

İsveçliler yalnız teknoloji konusunda yaratıcı insanlar değildir; İsveçlilerin tasarımdaki şık ve işlevsel stil de herkesin gözüne çarpar. Minimalliği kullanışlılıkla birleştirmesiyle tanınan İsveç mobilya devi IKEA ve kıyafet markası H&M dünya geneline yoğun bir şekilde yayılmıştır. Malzemelerin potansiyeline, modern teknolojiye ve sürdürülebilir kalkınmaya odaklı yaratıcı bir yaklaşıma sahip olan İsveç tasarımında yeni yönlere yönelme imkânları sınırsızdır. İsveç’te tasarım öğrencilerine tasarımcıyı, müşteri ve onun ihtiyaçları arasında doğal bir bağ olarak hayal etmeleri öğretilir ve öğrenciler tasarılarında çokdisiplinli bir yaklaşım benimsemeye teşvik edilir.

 

Öğrenciler Konstfack Sanat, Beceri ve Tasarım Okulu ve Gothenburg Üniversitesi Tasarım ve El Sanatları Okulu gibi tanınmış çok sayıda okulda Tasarım programlarında öğrenim görebilir. Ülkedeki sanat ve tasarım merkezleri, dernekleri, tasarım ödülleri ve ticaret fuarlarıyla, öğrencilerin Yaratıcı Sanat, Endüstriyel Olmayan Tasarım, Moda ve Tekstil Tasarımı ve Endüstriyel Tasarım alanlarında kendi yaratıcı potansiyellerini keşfedebilecekleri çok fazla imkân mevcuttur.

 

İsveç'te öğrenci vize başvuruları için yapmanız gerekenleri buradan öğrenin.

 

Sosyal Bilimler

 

İlerleyici toplumsal duruşu ve ulusal eşitlikçi değerleriyle tanınan İsveç’te varlık/mal eşitliği en yüksek seviyededir. İsveç’e Social Progress Index (Toplumsal İlerleme Endeksi) tarafından dünyadaki, toplumsal anlamda en gelişmiş ülke unvanı verilmiştir - bu unvan oldukça başarılı olan öğretim programlarına yansımaktadır: İsveç’te 4 üniversite Siyaset ve Uluslararası Çalışmalar alanında dünyadaki ilk 200 üniversite arasında yer alırken, Sosyoloji öğretim programlarında ise 8 üniversiteden 6’sı aynı seviyededir.

 

İsveç’in sağlam politik duruşu ve Avrupa ile olan bağları öğrencileri, benzersiz siyasi düşünce ve toplumsal analiz biçimleriyle buluşturur ve onlara diğer Avrupa ülkelerinde bulunan çeşitli kaynaklardan faydalanma imkâna sunar. Dahası öğrencilerin, uluslararası yaşam kalitesi ve mutluluk anketlerinde İsveç’in neden bu kadar üst seviyelerde yer aldığına dair belirtilen sebeplerden olan liberal toplumsal tutumları ilk elden deneyimlemelerine imkân tanır.

 

Siz de yeni bir IKEA, Skype veya Spotify yaratmak istemez misiniz? O halde gelin İsveç’te bulunan öğretim programlarına bir göz atın ve yurtdışında öğrenim hayallerinize doğru ilerleyin...