Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Eğitim Lokasyonları

Cardiff'te Öğrenci Olmak İçin 10 Neden

Cardiff'te Öğrenci Olmak İçin 10 Neden

Birleşik Krallık’ın en iyi öğrenci şehirlerinden biri olan Cardiff’te eğitim almaya ne dersiniz? Her yıl giderek artan yabancı öğrenci sayısı, büyüyen ekonomisi ve uygun yaşam maliyetleri ile dikkat çeken Cardiff, aynı zamanda uluslararası tanınırlılığa sahip üniversiteleri ile eşsiz bir eğitim destinasyonudur. Birleşik Krallık’ın en hızlı büyüyen şehrinde gelecek 10 yıl içerisinde yapılacak çok fazla şey bulacağınız kesindir. Peki, neden Cardiff’te bir üniversiteye başvurmalısınız? Ayrıntılar yazımızda. 

 

1- Cardiff’te nerede eğitim alabilirsiniz?

 

Birleşik Krallık ülkelerinden Galler’in başkenti Cardiff şehri, bugün 44 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapar. Ülkenin en büyük şehri olan Cardiff, yaşamak, eğitim almak ve çalışmak için kesinlikle harika bir yerdir ve güzel kırları, uzun sahilleri, hareketli ve canlı şehir merkezi ile dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler arasında oldukça popüler bir seçim olacaktır. Cardiff’te eğitim almayı düşünüyorsanız, sizi Galler’in en iyi 3 üniversitesi bekliyor olacak: Cardiff Metropolitan University, Cardiff University, University of South Wales. Cardiff’te okumak için benzersiz bir deneyim sunan üniversiteler, aynı zamanda mezuniyetten sonra iş imkanları ile de tanınır. Yapılan anketler mezunların %93’ünün eğitimini tamamladıktan sonra 6 ay içinde istihdam edinebildiğini göstermiştir. 

 

2- Heyecan verici, yenilikçi ve destekleyici öğrenme ortamı

 

Cardiff, son yıllarda sürekli olarak güçlü öğrenci memnuniyeti skorları ile dikkat çekerken eğitim ve araştırma odaklı üniversiteler, yüksek kaliteli program çeşitlilikleri ile göz doldurur. Araştırmaya dayalı öğretimde en iyisini sunmaya çalışan okullar, akademik bilgiyi gerçek dünyada uygulamaya yönelik analitik beceriler kazandırmaya ve öğrencilerin istihdam edilebilirliklerini arttırmaya yönelik bir sisteme sahiptirler. Aynı zamanda Cardiff University, sahip olduğu araştırma merkezi ile ünlüdür ve burada birçok akademik araştırma yürütülmektedir. Araştırma çalışmaları ve yatırımları ile Birleşik Krallık’ta ilk 5 üniversite arasında yer alır. 

 

Birleşik Krallık'ta eğitim almak istediğiniz üniversiteyi seçerken uzmanlarımıza danışmak ve bilgi almak ister misiniz?

3- Ucuz öğrenci şehri

 

Cardiff, öğrenciler için mükemmel bir yerdir. Yanı başındaki İngiltere’nin pahalı metropolü Londra’ya bakarsanız, ucuz eğlence, ulaşım ve konaklama seçenekleri sizi cezbedecektir. Hepimiz öğrenci hayatının biraz zor olduğunu ve bütçe konusunda sıkıntılar yaşandığını bilir. Neyse ki Cardiff, tam da buna uygun bir şehirdir. Zira Natwest tarafından yayımlanan Öğrenci Yaşam Endeksi sonuçlarına bakıldığında diğer Birleşik Krallık şehirlerine göre Cardiff, en uygun fiyatlı şehir seçilmiştir. Üstelik, şehirde okurken çalışmak istediğinizde part-time işlerde kazanacağınız ortalama ücret Londra, Edinburgh, Birmingham gibi şehirlere göre de daha fazla olacaktır. 

 

4- Eğlence ve yaşam çeşitliliği

 

Uluslararası bir öğrenci olarak Cardiff’te okumak için çok sayıda neden bulabilirsiniz ve bunlardan en önemlisi eğitim alacağınız üniversitenin küresel tanınırlılığı olacaktır. Diğer bir neden ise eğitiminiz süresince elde edeceğiniz sosyal ağ olacaktır. Cardiff’te okumak istiyorsanız, şehrin Birleşik Krallık’ta yer alan Londra, Edinburgh, Glasgow gibi diğer öğrenci şehirlerine nazaran daha küçük ve kullanışlı olduğunu bilmeniz de fayda var. Uluslararası bir öğrenci olarak yeni insanlarla tanışıp yerel halkla iç içe olmak çok keyifli ve eğlenceli bir deneyim olacaktır. 

 

Cardiff şehri, yıl boyunca bahar ve yaz aylarında çok çeşitli müzik festivallerine ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapar. Her yıl Coldplay, Robbie Williams ve Ed Sheeran gibi isimler konserler için şehre gelirken, tiyatro, sinema gösterileri ve canlı müzik için Swn Music Festival, Hub Festival, Oktoberfest ve Out Festival zengin seçenekler sunar. 

 

5- Muhteşem manzaralar

 

Cardiff’te öğrenci olmak ve yaşamanın en büyük avantajlarından biri, şehre yakın kırsal alanların ve parkların çokluğudur. Açık havada yürüyüş yapmak, eğlenmek, dinlenmek ve hareketli şehir yaşamından uzaklaşmak isterseniz, şehir merkezine yakın mesafede yer alan Brecon Beacons Ulusal Parkını ve Bute Parkı ziyaret edebilirsiniz. Nefes kesen manzaralara sahip parklar, şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenlerin uğrak yeri olduğu gibi şehir içerisinde de 300’den fazla park bulunmaktadır. 

 

Aynı zamanda Cardiff, dünyanın en iyi plajlarına ev sahipliği yapar. Merkeze 50 dakikalık mesafede Rhossili Plajı ve daha yakın mesafede yapay bir plaj olan Cardiff Bay Beach, yaz tatillerini şehirde geçirecekler için harika bir seçenek olabilir. Avrupa’nın en iyi yenilenme projelerinden biri olan Cardiff Bay, bir zamanların en işlek rıhtımıyken bugün tamamen değişikliğe uğrayarak spor, müzik sahnesi, gece hayatı ile çok çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan bir kültür merkezine dönüştürülmüştür. 

 

6- Yeni bir kültür sizi bekliyor

 

Cardiff şehri hakkında bilgi almak ya da kültür özelliklerini öğrenmek istiyorsanız, şehrin köklerine Viktorya dönemi çarşılarında ya da şehrin her köşesine dağılmış kahve dükkanların da rastlayabilirsiniz. Yeni insanlarla tanışabileceğiniz bu küçük ve şirin mekanlar, aynı zamanda yerel öğrencilerle ya da sizin gibi yabancı bir ülkeden gelenlerle tanışabilmeniz için de önemlidir. 

 

Cardiff’te ne yenir diyorsanız, yeni mutfakları denemek için güzel bir fırsat olabilir. Aralarında İtalyan, İspanyol, TürK, Hint ve Lübnanlıların olduğu farklı ülkelerden gelen öğrencilerin de ihtiyaçlarını karşılamak için farklı lezzetlerin sunulduğu çok sayıda restoran ve kafe bulacağınız kesindir. Şehirdeki yemek mekanlarının çoğu gerçekten çok iyidir ve düşük yaşam maliyeti ile dışarıda yemek beklenmedik bir şekilde oldukça ekonomiktir. Şehirde her yıl yapılan yemek festivalini ya da Street Food Circus etkinliklerini kaçırmayın. Ayrıca Cardiff’te hapishane çalışanları tarafından işletilen ‘’The Clink’’ isminde bir restoran vardır ve 2015’te TripAdvisor’s Travellers Choise Awards tarafından 10. En İyi Restoran ödülü almıştır. 

 

8- Ucuz Konaklama 

 

Cardiff’te öğrenci olmak, diğer Birleşik Krallık şehirlerine göre size bir miktarda olsa daha uygun yaşam maliyetleri sunacağı gibi konaklama ihtiyaçlarınızı karşılayacak bütçenize uygun çok çeşitli imkanlarda bulacağınız kesindir. Üniversitelerin yurtları dışında bir konaklama düşünürseniz, şehirde  aylık kira ücretleri de oldukça uygundur. Aynı zamanda şehrin en yoğun öğrenci ve genç profesyonel nüfusuna sahip bölgeleri Cathays ve Roath iken, Cardiff Bay ise kozmopolit yaşam tarzı arayanların gözdesidir. 

 

8- Rahat ulaşım seçenekleri

 

Cardiff, 400 bin nüfusu ile Avrupa’nın diğer şehirlerine göre daha kompakt bir şehirdir. Cardiff’te gezilecek yerler ve tarihi cazibe merkezlerinin çoğuna yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca bisiklet kullanmayı seviyorsanız, seyahat etmenin ya da ulaşım aracı olarak kullanmanın en ekonomik ve eğlenceli yoludur. Bunun yanında şehir içinde ve çevresinde düzenli olarak çalışan otobüs ve tren ağları da rahat ulaşım seçeneklerine sahiptir. Aynı zamanda daha modern ve kalabalık bir şehir yaşamı isterseniz, hafta sonları trenle Londra, Bristol, Birmingham gibi şehirlere kısa bir yolculuk yaparak ulaşabilirsiniz. 

 

9- Yeni bir dil öğrenin

 

Birleşik Krallık denilince aklımıza ilk gelen İngilizce olur. Zira İngiltere, Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda gibi ülkelerde eğitim almayı seçenler için ilk önemli neden İngilizce dilinde eğitim almaktır. Londra’dan çok uzak olmayan bir şehirde İngilizcenizi ilerletebilir ya da henüz öğrenmediyseniz kolayca geliştirebilirsiniz. Üstelik samimi Galliler bu konuda size yardımcı olmak için de oldukça hevesli olacaktır. Aynı zamanda öğrenci birliklerine üye olarak, İngilizce dilinde konuşma ya da yazma sınıflarına kayıt olabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. 

 

10- Cardiff’te gezilecek yerler

 

Cardiff, günümüzde iki bin yıldan fazla zengin tarihe sahip eşsiz bir şehirdir. Şehir merkezinin tam kalbinde yer alan Cardiff Kalesi, 13. yüzyıldan kalmış Roma dönemi sur kalıntıları ile Cardiff’te gezilecek yerler listenizin başında olmalıdır. Bir diğer noktanız ise Cardiff National Museum olmalıdır. Galler ve Cardiff hakkında bilgi edinebileceğiniz müze, neo klasikten günümüze kadar çok sayıda esere sahipken bir diğer müze ise St. Fagans Ulusal Tarih Müzesidir. Şehirde yaşamaya başladıktan sonra ise en çok uğrayacağınız yerlerden biri Wales Millennium Center olacaktır. Tüm yıl boyunca etkinlik ve konserleri izleyebileceğiniz merkezin etkinlik takvimini internet üzerinden kontrol edebilirsiniz. 

 

Birleşik Krallık'ta eğitim almak istediğiniz üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al