Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Eğitim Lokasyonları

Öğrenci Şehri: Glasgow

Arkadaş canlısı, uygun fiyatlı ve yaratıcı bir şehirde eğitim almak ister misiniz? O halde, göz alıcı Viktorya mimarisi ve tarihi ile ünlü Glasgow şehri tam size göre!

Öğrenci Şehri: Glasgow

İskoçya'nın batı yakasında, Clyde Nehri kıyısında canlı ve gelişen bir şehir olan Glasgow, Roma öncesi döneme kadar uzanan zengin bir endüstriyel mirasa sahiptir. Başlangıçta gemi inşası ve ticaretiyle ünlü olan şehir, zamanla evrim geçirerek günümüzde müzik, sanat, tiyatro ve medya severler için birçok eğlence seçeneğiyle geniş bir yaratıcı sahneye ev sahipliği yapıyor.

 

Yurtdışında eğitim almak için eşsiz bir yer mi arıyorsunuz? İskoçya'nın en büyük şehri Glasgow dinamik, canlı ve gerçekten herkes için bir şeyler sunan eşsiz bir şehir olarak öğrencileri bekliyor. 

 

Glasgow’da öğrenci yaşamı nasıl?

 

Birleşik Krallık’taki en büyük ikinci öğrenci nüfusuna sahip şehir olan Glasgow, gelişen bir kültürel sahneye ve çok sayıda yeşil alana ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenciler için dünyanın en iyi 50 şehrinden biri olarak derecelendirilen şehir, sıcak ve misafirperver olmasıyla bilinir. Her yıl 185'den fazla ülkeden 48.000 uluslararası öğrenci İskoçya'da eğitim alırken, heyecan verici bir deneyim sizi bekliyor olacaktır. 

 

Metro ve otobüs servisi sayesinde şehri keşfetmek çok kolay ve kısa sürede kendinizi yerli gibi hissedeceksiniz. Ayrıca, Glasgow'daki öğrenciler için başkent Edinburgh, sadece bir tren yolculuğu mesafesinde ve İskoçya'nın daha fazlasını keşfetmek için iyi bir konumdadır. Bir havaalanı ve şehirdeki birkaç tren istasyonuyla, İngiltere ve Avrupa'da daha ilerideki maceralar da sizi bekliyor.

 

Neden Glasgow’da eğitim almalı?

 

Glasgow'da okumak, heyecan verici bir deneyim olacaktır. Hızla büyüyen şehir, daha fazlasını başarıyor. Bu büyük şehrin kalbinde ve Glasgow'u diğer tüm üniversite şehirlerinden farklı kılan, yetenekli insanlarıdır. Tıptan sanata, mühendislikten dansa, iş dünyasından sağlık hizmetlerine kadar Glasgow'daki insanlar hırslı ve ilham verici bir şehirde öğreniyor, yenilik yapıyor, deniyor, araştırıyor, öğretiyor, işbirliği yapıyor ve fikirlerini paylaşıyor. 

 

Glasgow’da nerede eğitim alınır? 

 

Glasgow'daki üniversitelerden ikisi, dünyanın en iyi 300 üniversitesi arasında yer almaktadır. Glasgow Üniversitesi, 140'tan fazla ülkeden yaklaşık 30.000 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor ve Russell Group üniversiteleri arasında öğrenci memnuniyeti için 2. sırada yer alıyor. Strathclyde Üniversitesi ise önde gelen araştırmaları, yüksek konu sıralaması ve işverenlerle güçlü bir itibarı ile tanınanlardan biridir.

 

Glasgow’da eğitim almanın maliyeti nedir? 

 

Glasgow’da eğitim ve yaşam maliyetleri İngiltere’ye göre çok daha uygundur. Örneğin; Glasgow Üniversitesi'nde, uluslararası öğrenciler için öğrenim ücretleri yıllık 17,650£'den başlar. Bununla birlikte, mühendislik, hemşirelik, veterinerlik bilimleri gibi konular için maliyet  yılda 23.000£ civarındayken, diş hekimliği  yıllık 46.950 GBP,  tıp ise 49.950 GBP'dir. 

 

Yaşam maliyeti, nerede eğitim alacağınıza karar vermede önemli bir faktör olabilir. Öğrenim ücretlerinin yanı sıra, öğrenciler konut, yemek ve sosyal yaşam gibi öğeler dahil olmak üzere yerel yaşam maliyetini de göz önünde bulundurmalıdır. 

 

Glasgow’da okumak için bir dil sertifikasına ihtiyacınız var mı? 

 

Öğrencilerin yurtdışı eğitim almaya karar verirken merak ettikleri ilk sorulardan biri, dil yeterliliğidir. Her ülkenin ve hatta bazen üniversitelerin, öğretim dili için kendi gereksinimleri vardır. Bu açıdan Glasgow’da okumak için bir dil sertifikasının gerekli olup olmadığını üniversiteyle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. 

 

Glasgow’da ulaşım nasıl?

 

Glasgow, bir ızgara sistemi üzerine inşa edilmiş, gezinmesi basit bir şehirdir, bu nedenle dolaşması kolaydır. Metro, şehir merkezinde seyahat etmenin en iyi yollarından biridir ve sadece 1,55 GBP'lik bir başlangıç maliyetiyle her beş dakikada bir çalışır. Trenle sadece bir saatlik mesafedeki Edinburgh gibi İskoçya'daki diğer şehirlere de kolayca ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, şehri keşfederken aktif kalmak istiyorsanız, şehre yürüyerek veya bisikletle de kolayca ulaşılabilir. Seyahat masraflarına yardımcı olmak için öğrenciler, tüm yolculuklarda 30 GBP'ye bir tren kartı da satın alabilirler.

 

Glasgow’da yapılacaklar listesi 

 

Glasgow'un tarihini ve kültürünü deneyimlemenin en iyi yolu, şehirde bulunan dünyaca ünlü galeri ve müzeleri ziyaret etmektir. 8.000'den fazla nesnenin sergilendiği 22 galeriye sahip Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi, şehrin en iyisidir. Üstelik, bu cazibe merkezi tamamen ücretsizdir. 

 

Ayrıca Glasgow doğumlu ünlü mimar ve dünya çapında tanınan sanatçı Charles Rennie Mackintosh'un çalışmalarını görebileceğiniz Hunterian Müzesi ve Sanat Galerisi de kampüs çevresindeki farklı binalarda bulunan Glasgow Üniversitesi'nin bir parçasıdır. 

 

 

Glasgow, şehrin dört bir yanına yayılmış canlı müzik, komedi, film ve konserler için birçok popüler mekanıyla gece hayat buluyor. Glasgow ayrıca İskoç Operası, İskoç Balesi ve İskoç Kraliyet Orkestrası'na da ev sahipliği yapmaktadır. Eğer canlı performanslardan hoşlanıyorsanız harikadır. Aynı zamanda 2 milyondan fazla nüfusu ile Glasgow'da sakin bir yer bulmanın zor olabileceğini düşünebilirsiniz. Ancak şehrin 90'dan fazla parkı ve açık yeşil alanı vardır ki bu da diğer tüm şehirlerden daha büyüktür. 

 

Glasgow hakkında ilginç bilgiler

 

Glasgow, çoğu halka ücretsiz giriş sunan 20'den fazla müzesi, sanatı, mimarisi ve kültürü ile dünyaca ünlü bir şehirdir. 

 

  • Glasgow, 600.000 civarında nüfusu ile İskoçya'nın en büyük şehridir.
  • Glasgow'un yeraltı demiryolu sistemi, İskoçya'daki tek ve dünyadaki en eski 3. sistemdir.
  • Glasgow Hunterian Müzesi,1807 yılında inşa edilmiş, İskoçya'nın en eski kamu müzesidir. Müze, dünyanın ilk ultra ses makinesi de dahil olmak üzere geniş bir sanat koleksiyonuna ve bilimsel kalıntılara sahiptir.
  • İlk uluslararası futbol maçı 1872'de Glasgow'da Batı İskoçya Kriket sahasında oynandı ve İskoçya ile İngiltere arasındaydı. Maç 0-0 berabere bitti.
  • City Chambers, 1996 yılından beri Glasgow Belediye Meclisine ev sahipliği yapmaktadır ve Vatikan'dan daha fazla mermer kullanılarak inşa edilmiştir.
  • Glasgow’un Viktorya Parkı, dinazorların iki katı yaşlı ağaçlara sahiptir. Soyu tükenmiş 11 fosilleşmiş ağacın tarihi, 330 milyon yıl öncesine kadar dayanmaktadır. 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA