Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Eğitim Lokasyonları

Neden İskoçya’da Eğitim Almalısınız?

1546

Yurt dışında eğitim almaya karar verdiniz ve önünüze ilk çıkacak ülkeler Amerika, İngiltere, Almanya gibi ülkeler olacaktır. Size bu yazımızda çok farklı ve son yıllarda popülerliği artan bir ülke olan İskoçya’da eğitim hakkında bilgileri sunacağız. Uluslararası eğitimde İskoçya, İngiliz kültürünün gölgesinde kalsa da İskoçya’da eğitim almanız için çok geçerli nedenleriniz var.

 

Dünya Çapında Eğitim Kalitesi

 

İskoçya; son yıllarda “ Dünyanın En iyi Üniversiteleri” listelerinin parlayan yıldızı. University of Glasgow Times Higher Education tarafından hazırlanan listede 94.sırada! University of Glasgow işletme, yönetim, tıp ve veterinerlik bölümlerinde ön plana çıkıyor. İskoçya’da eğitim almanız halinde öğrenci odaklı, teori ve pratiğin tamamlayıcı olduğu, modern ve özgürlükçü bir sistemde öğrenim göreceksiniz. İskoçya tarihi ve kültürünün zengin olması da eğitimde kaliteyi etkileyen en önemli ögelerdir.

 

İskoç Üniversitelerinden Mezun Ünlüler

 

Üniversiteden mezun olan kişiler üniversitelerin prestij kaynaklarından biridir. St. Andrews üniversitesinden mezun Prens William İskoçya’da bulunan üniversitelerin en ünlü mezunlarından biri. Prens William gelecekte eşi olacak olan Kate Middleton’ı üniversitede tanıdı ve anne-babası memur olan Kate Middleton ile öğrenim hayatı bittikten sonra evlendi. Mad Men ve Community dizilerinin sevilen aktörü Alison Brie, ünlü müzisyen Bob Dylan, Hollywood starları Michael Douglas ve Gerard Butler İskoç üniversitelerin mezun ünlüler. İskoçya’da eğitim almaya başladığınızda kraliyet ailesi üyesi bir prens veya geleceğin televizyon yıldızı ile aynı sırayı paylaşabilirsiniz.

 

İskoçya'daki üniversiteleri buradan görüntüleyin

 

İklim Şartları ve Harika Kış Ayları

 

Öğrenim gördüğünüz ülkenin iklim şartları eğitim hayatınızdaki mutluluğunuzu etkileyecek en önemli faktörlerden biri. İskoçya iklim şartları açısından biraz soğuk olsa da hava olayları size görsel bir şölen yaşatabilir. İskoçya’da yıl geneli hava sıcaklığı ortalaması 7-9 derece arasında değişmektedir ve İskoçya’da yıl boyu hissedebileceğiniz en yüksek sıcaklık 32 derece dolaylarında. Özellikle kış aylarında yağan yoğun kar size harika deneyimler yaşatabilir. Ayrıca İskoçya’nın dağlık ve tepelik alanlarının turizme kazandırılması nedeniyle kayak ve kış sporlarına ilgiliyseniz bol bol aktivitelerde bulunabilirsiniz.

 

Kültür, Spor ve Eğlence Merkezi: İskoçya

 

Üniversite hayatınız derslerden ve eğitimden ibaret olmayacak, birçok sosyal aktiviteye de ihtiyaç duyacaksınız. İskoçya’da üniversite eğitimi aldığınızda; kültür, spor ve eğlence aktivitelerine doyacaksınız. Her yaz Edinburgh’ta düzenlenen Fringe Festivali dünyanın birçok noktasından ziyaretçilerin akınına uğruyor. Glasgow şehri; UNESCO tarafından Avrupa’nın kültür başkenti ve Avrupa’nın müzik başkenti gibi ünvanlarla onurlandırılmıştır. Eğer spor dalları ile ilgili biriyseniz; İskoç tenisçi ve şu anda teniste Britanya'nın bir numarası konumunda bulunan Andy Murray’in ülkesinde olacağınızı unutmayın. Glasgow şehrinin 2014 yılında Commonwealth Games etkinliğine de ev sahipliği yaptığını hatırlatmakta fayda var.

 

Harry Potter, Sherlock and Macbeth’in Evi İskoçya

 

Dünyanın en çok bilinen kurgusal dedektifleri arasında yer alan Sherlock Holmes İskoç Sir Arthur Conan Doyle tarafından 1854 yılında yaratıldı. J.K. Rowling en ünlü eseri olan Harry Potter’ı yazarken Edinburgh Kalesinde esinlenerek yazmıştır ve hikâyenin çoğunu da İskoçya’da tamamlamıştır. William Shakespeare'in en önemli eserlerinden biri olan Macbeth, oyunun, bir kısmı Raphael Holinshed'in ve İskoç filozof Hector Boece'nin İskoç Kralı Mac Bethad (Macbeth) hakkında yazdıklarına dayanır. İskoçya edebiyat ve sanat alanında çok gelişmiş bir seviyede ve bu nedenle eğitim hayatınız sırasında kültürünüz oldukça gelişecektir.

 

İskoçya'daki üniversiteleri buradan görüntüleyin

Kaynak: https://www.hotcoursesabroad.com/study-in-the-uk/destination-guides/5-reasons-you-should-study-in-scotland/

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

Yurt dışı eğitim fırsatları ve yurt dışı üniversiteler ile ilgili blog yazarlığı ve Yurt dışı eğitim sürecinde; başvuru ve vize süreçleri, kabul aşaması, ülkelerin eğitim potansiyeli ve şehirlerin sosyal hayatları konusunda çalışmalar yapmaktayım.