Temel bilgiler
Birleşik Krallık: En Son Haberler

Birleşik Krallık Ülkeleri İçin UCAS Başvuruları Kapanıyor!

Aralarında İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya’nın da olduğu Birleşik Krallık ülkelerinde eğitim almak mı istiyorsun? Dünyanın en iyi üniversiteleri ve kolejlerinde UCAS başvuruları için geri sayım başladı!

Birleşik Krallık Ülkeleri İçin UCAS Başvuruları Kapanıyor!

The Universities and Colleges Admissions Service yani UCAS, Birleşik Krallık ülkelerinde bir üniversiteye başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin kullandığı online merkezi kabul sistemidir. Buna göre başta İngiltere olmak üzere tüm Birleşik Krallık ülkelerinde lisans ya da lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenciler UCAS aracılığıyla başvuruda bulunmak zorundadır. UCAS, öğrencilerin doğru üniversiteyi bulmalarını ve başvurularının sorunsuz işlemesini sağlamak için vardır. Peki, UCAS başvuruları nasıl yapılır, son başvuru tarihleri ne zaman, giriş gereksinimleri ve ipuçları neler? Ayrıntılar için okumaya devam edin!

 

UCAS ile üniversite başvurusu nasıl yapılır?

 

Birleşik Krallık üniversiteleri için başvuru yapacak öğrencilerin öncelikle bilmesi gereken en önemli konu bir öğrencinin en fazla 5 üniversite ya da bölüm seçebileceğidir. Ayrıca eczacılık, veterinerlik, diş hekimliği alanlarında ise en fazla 4 program seçebilmenizdir. UCAS, her yıl yarım milyondan fazla başvuru alırken, dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise minimum giriş şartlarına uygun olup olmadığınızdır. Tüm bu şartları doğru karşılayıp karşılamadığınızı UCAS web sitesi üzerinden öğrenebilir, başvurularınız esnasında form doldururken hata yaptığınızda sizi uyarır ve istediğiniz gibi düzeltmeler yapabilirsiniz. 

 

İngiltere’de eğitim alabileceğin üniversitelerin listesine bu linkten göz atabilirsin. Aynı zamanda İngiltere’de üniversite okumak istediğin tüm bölümleri buradan görüntüleyebilirsin. 

 

Ocak başvuruları için son tarih ne zaman?

 

Aralarında İngiltere’nin de olduğu Birleşik Krallık üniversiteleri için son başvuru tarihi 15 Ocak, İngiltere saatiyle 18:00’de kapanıyor. Buna göre çoğu bölüm ve program için bu tarihten önce hazırlıklara başlamanızda fayda var. Ayrıca AB üyesi olmayan uluslararası öğrenciler, ya da tıp, diş hekimliği gibi bazı bölümler için başvuru tarhileri değişiklik gösterebilir. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

Başvuruları tamamlayamayanlar için fırsat devam ediyor!

 

Yurtdışı eğitim başvuruları yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, başvuru tarihleri olmalıdır. Bu nedenle araştırma yapmak, belgelerinizi ayarlamak ve üniversite seçiminize karar vermek için her şeyi son dakikaya bırakmak yerine 8-10 ay öncesi başvuruda bulunmanız önemlidir. İngiltere üniversiteleri için UCAS başvuruları Ocak son teslim tarihini kaçırdıysanız, endişelenmenize gerek yok.

 

UCAS, 15 Ocak tarihinden sonra alınan başvuruları işler ve üniversiteler yeterli sayıda başvuru alamadıklarında bunları değerlendirir. Ancak İngiltere gibi yoğun uluslararası öğrenci nüfusuna sahip bir ülke için son tarihi kaçırmamanız da fayda var. Ayrıca birçok üniversite ve kolej, kurs başlangıcına yaklaşan yılın sonlarına kadar uluslararası öğrencilerden başvuruları kabul etmeye devam eder. Böyle olsa da çok geç kalmamaya dikkat edin, zira kabul aldığınız anda vize ve konaklama için zamanınız olması önemlidir. 

 

İngiltere’de üniversite okumak mı istiyorsun? Peki, İngiltere’de başvurabileceğin burslu üniversiteler olduğunu biliyor musun? Hemen linkten daha fazlasını öğren

 

UCAS başvuruları için önemli tarihler neler?

 

Birleşik Krallık üniversiteleri için başvuru sürecinizde size yardımcı olacak ve atlamamanız gereken önemli tarihleri genel olarak aşağıda listeledik. Ancak bu tarihler her yıl güncellenerek bir ya da iki gün önce ve sonrasına denk gelebilir. Bu nedenle son tarihler için UCAS web sitesini kontrol ederek başvurularınızı gerçekleştirmenizde fayda var. 

 

  • 1 Ekim: Konservatuar için son başvuru tarihi
  • 15 Ekim: Oxford ve Cambridge üniversitelerine giriş için ve Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik Bilimleri derslerinin çoğu için son başvuru tarihi
  • 15 Ocak: UCAS başvuruları için çoğu bölüm ve üniversitede son başvuru tarihi

 

Lisans başvuruları için genel giriş gereksinimleri nelerdir?

 

 

Bu yıl başvurada bulunabilir miyim?

 

Başvurularınız için yeterli zamanınız olmadığını düşünüyor, kendinizi yabancı bir ülkede eğitim almak için yeterli donanımlara sahip görmüyor ya da İngilizce dil şartlarını karşılayamıyorsanız,  bir yıl ara vermek mantıklı olabilir. Genel olarak yoğun katılım sonrası UCAS üzerinden yapılan başvuruların belli bir kısmı ertesi yıla ertelenmiş olarak kabul edilmektedir. Bu arada bir iş bulup çalışabilir, yurtdışı eğitim başvuruları için yeterli maddi kaynak ve bilgi elde edebilir, pratik beceriler kazanabilirsiniz. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

UCAS lisans başvurunuzu nasıl dolduracaksınız?

 

Birleşik Krallık üniversiteleri için UCAS başvuruları, online olarak yapılır. Ancak başvurunuzu bir kerede yapmanız gerekmiyor, ilerlemenizi kaydedebilir ve istediğiniz zaman tekrar oturum açarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. UCAS başvurunuzu tamamlarken, size sunulan rehberden faydalanmayı unutmayın. Zira üniversiteler, tercihlerini yaparken eksiksiz doldurulmuş formlar ve başvuruları göz önüne alırlar. 

 

  • Adres, telefon, e-posta adreslerinizi doğru girdiğinizden emin olun. 
  • Okulunuzun ismini ve bölümünüzü tam olarak yazın, kısaltmayın.
  • Sınav notlarınız ya da GPA not ortalamanız konusunda değişiklik yapmayın. Zira yanlış ve eksik verilen bilgiler tespit edilirse o yıl üniversitede yer alma şansınızı kaybedersiniz. 
  • Personal statement yazarken neden seçtiğiniz konuda eğitim almak istediğinizden, bu konuda geliştirebileceğiniz nitelikler ve deneyimlerinizden, herhangi bir iş deneyiminiz olup olmadığından, kariyer beklentilerinizden bahsedebilirsiniz. 
  • Başvurunuzda olağandışı bir şey varsa örneğin girişinizi ertelemek istiyorsanız nedenini belirtmeniz gerekir. 

 

İngiltere üniversiteleri için UCAS başvuruları hakkında yeterince bilgi aldığımıza göre yurtdışı eğitim başvurularınızı organize etmek ve planlama yapmak için kurs eşleştirme aracımızı kullanarak mükemmel bölümününüzü ve kurumunuzu arayabilir ve en güncel öğrenci haberlerini almak için bültenlerimize üye olabilirsiniz.

 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Lisans