Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Finans

Üniversite Bursları: Gates Cambridge Scholarship

İngiltere’de burslu üniversite okumak isteyen öğrenciler için harika bir haberimiz var! Gates Cambridge Scholarship ile Cambridge Üniversitesi’nde burslu eğitim sizi bekliyor.

İngiltere’de Burslu Okuma Şansı: Gates Cambridge Scholarship

İngiltere, bugün Amerika’dan sonra bir akademi ve eğitim ülkesi olarak dünya çapında üne sahiptir. Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi gibi tarihi 800 yıl öncesine dayanan ve birçoğu dünya sıralamalarında ilk 50’de yer alan üniversiteleri ve Londra, Manchester gibi cazibe merkezi İngiltere şehirleri ile ülke, dünyanın hemen hemen her yerinden öğrenciler için en popüler ikinci eğitim merkezidir. 

 

Özellikle Sanat ve Tasarım, İşletme ve Yönetim, Medya Çalışmaları alanlarında zengin derece seçeneklerine sahip İngiltere, aynı zamanda lisans eğitiminin 3 yıl ve yüksek lisans eğitiminin 1 yılda tamamlandığı ender ülkelerden biridir. Dolayısıyla öğrencilere hem erken mezun olma hem de konaklama ve yaşam gibi masraflardan tasarruf etme imkanı sunar. Üstelik, Gates Cambridge Scholarship gibi dünyaca ünlü üniversite bursları ile uluslararası öğrencilere İngiltere’de burslu eğitim alma şansı sunuyor. Gates Cambridge üniversite bursları ile yüksek lisans ve doktora derecelerinde burs başvurusu yapma imkanı sunar. Gelin, İngiltere’nin en iyi üniversite bursları arasında yer alan Gates Cambridge için ayrıntılara birlikte göz atalım.

 

Gates Cambridge Scholarship nedir?

 

Gates Cambridge Scholarship, dünyanın her yerinden seçkin lisansüstü öğrencileri Cambridge Üniversitesi’nde okumaya teşvik eden prestijli bir burs programıdır. Gates Cambridge, Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından 2000 yılında, Cambridge Üniversitesi’ne yapılan 210 milyon ABD Doları değerindeki bağışla oluşturuldu. Bu, aynı zamanda bugüne kadar Birleşik Krallık’ta bir üniversiteye yapılan en büyük bağıştır. 

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

Cambridge Üniversitesi ile İngiltere’de okumak ister misin?

 

Cambridge Üniversitesi, 1209 yılından bu yana aralarında Charles Darwin, Isaac Newton, Alan Turing, Lord Byron, Mario Vargas Llosa, Bertrand Russell, Stephen Hawking gibi dünyanın en iyi beyinlerini kendine çekiyor. Bugün üniversite, 7.500’ü lisansüstü olmak üzere 20.000 öğrenciye sahiptir. Aynı zamanda yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yarısı yabancı ülkelerdendir ve %40’tan fazlası da kadındır. Cambridge Üniversitesi’ne burs başvurusu yaparak Gates Cambridge Scholarhips burs programından faydalanabilirsiniz. Cambridge Üniversitesi Hakkında merak edilenler rehberimizde. 

 

 

Neden Gates Cambridge için burs başvurusu yapmalısın?

 

University of Cambridge’te Gates Cambridge Bursu ile okumak, öğrenciler için ilgi çekici ve eşsiz bir deneyim olacaktır. Seçtiğiniz bölümde akademik mükemmellik çerçevesinde, kişisel ve profesyonel gelişim için sayısız fırsat bulacağınız gibi uluslararası öğrenci ve mezun ağına sahip olursunuz. Ayrıca eğitim aldığınız derece ya da bölüm ne olursa olsun, olağanüstü akademik kaynaklara erişim imkanınız olur. Üstelik bunu yaparken dünyanın en popüler kariyer fırsatlarına sahip ülkesi İngiltere’nin gelişmiş finans, medya, mühendislik sektörlerinde çalışma deneyimi elde edersiniz. İngiltere’de lisans ve master eğitim rehberimize göz atın!

 

Burs başvurusu için kriterler nedir?

 

Gates Cambridge programı ile 2000 yılının Ekim ayından bu yana 110’dan fazla ülkeden, 1.800’den fazla öğrenciye burs verilmiştir. İngiltere’de eğitim almak istiyorsanız, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan University of Cambridge ile yüksek lisans burs başvurusu yapma ve doktora bursu alma şansı sizi bekliyor. Peki, burs başvurusu için seçim kriterleri nedir?

 

 • Akademik mükemmellik
 • Liderlik potansiyeli
 • Başkalarının hayatlarını iyileştirme taahhüdü
 • Başvuruda bulunan adayların, Cambridge Üniversitesi’nde seçtikleri kursu tamamlamak için yeterli entellektüel beceri ve uzmanlığa sahip olması

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Yurt dışında burslu eğitim hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz? 

2021-2022 Akademik Yılı İçin Burs Başvuruları Açıldı!

Birleşik Krallık'ta Burs Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Lisansüstü Eğitim İçin 10 Akademik Burs

Yurtdışı Burs Bulmak İçin En İyi 10 Web Sitesi

 

Burs miktarı ve süresi nedir?

 

Dünyanın en prestijli burs veren kurumlar listesinde ilk sıralarda yer alan Bill ve Melinda Gates Vakfı, her yıl İngiltere’de okumak isteyen öğrencilere Cambridge Üniversitesi’nde finansal destekler sunar. Tüm dünyadan adaylara açık olan program için yaklaşık 80 tam maliyetli burs sağlanmaktadır. Bu ödüllerin 25’i sadece Amerika’dan, 55’i ise ABD ve İngiltere dışından uluslararası öğrencilere verilmektedir. 

 

Üniversite bursları, Cambridge Üniversitesi’nde seçtikleri bölümde yüksek lisans burs başvurusu ve doktora bursu başvurusu yapacak öğrencilerin öğrenim ve yaşam masrafları da dahil Cambridge'de eğitim almanın tüm maliyetini kapsar. 

 • Uygun oranda University Composition Fee yani üniversite kompozisyon ücreti
 • Tek bir öğrenci için bakım ödeneği - 12 ay için 18.744£, doktora öğrencileri içinse 4 yıla kadar
 • Eğitimin başında ve sonunda kullanılacak uçak bileti 
 • Vize maliyeti ve sağlık sigortası ücreti 

 

Aynı zamanda Gates Cambridge Scholarship programı, öğrencilere istenirse gerekliliğe bağlı ek finansman desteği de sunar:

 

 • Akademik gelişim fonu - konferanslara ve kurslara katılmak için eğitimin uzunluğuna bağlı olarak 500£ ile 2.000£ 
 • Aile yardımı 
 • Doktoranızın bir parçası olarak saha çalışmasındayken normal bakım ödeneğinizi almak için başvurabilirsiniz
 • Annelik/Babalık fonu – ihtiyaç duymanız halinde, eğitiminize 6 aya kadar ara vermek için başvurabilir ve bu süre boyunca ödeneğinizi almaya devam edebilirsiniz.
 • Öngörülemeyen zorluklar için zorluk finansmanı 

 

Cambridge Üniversitesi için eğitim maliyetlerinin çoğunu Gates Cambridge karşılar, ancak üniversite bursları bilimsel ekipman, akademik kaynaklar gibi özel maliyetleri kapsamaz.

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

Burs başvurusu için son tarihler ne zaman?

 

İngiltere üniversiteleri arasında prestij ve saygınlık denilince ilk akla gelen eğitim kurumlarından olan Cambridge Üniversitesi’nde yüksek lisans burs başvurusu ve doktora bursu alma imkanı sunan Gates Cambridge bursu için başvurular, 15 Eylül’de açıldı. 2023-2024 akademik yılında, eğitim alacağınız programa göre uluslararası öğrenciler için iki olası son başvuru tarihi vardır:

 

 • 1 Aralık 2022
 • 5 Ocak 2023

 

Gates Cambridge burs sonuçları, 3 Mart 2022 tarihinde burs başvurusu sahiplerine duyurulmaya başlanır. Gates Cambridge burs başvuruları hakkında daha ayrıntılı bilgi için www.gatescambridge.org adresine göz atabilirsiniz. 

 

Üniversite bursları için kimler başvuruda bulunabilir? 

 

Gates Cambridge burs başvurusu yapacak olan öğrencilerin, aşağıdaki durumlarda programa başvuruları kabul edilir;

 

 • İngiltere dışındaki herhangi bir ülkenin vatandaşı olmak
 • Cambridge Üniversitesi’nde tam zamanlı veya yarı zamanlı bir doktora programına başvurmak
 • Tam zamanlı MLitt için başvurmak

 

Peki, hali hazırda Cambridge Üniversitesi öğrencisiyseniz?

 

Eğer Cambridge’de lisans ya da yüksek lisans eğitimi alıyor ve master ya da doktora eğitiminize devam etmek istiyorsanız Gates Cambridge Scholarship programına başvurabilirsiniz. Ancak hali hazırda bir master ya da doktora programına başladıysanız geri kalan süreyi finanse etmek için burs başvurusu yapamazsınız. 

 

Hangi durumlarda Gates Cambridge burs başvurusu yapamazsınız?

 

Bir işverenden maaş alıyorsanız veya başka bir önemli bursunuz varsa Bill ve Melinda Gates Vakfı, standart bakım ödeneğini azaltma veya ödememe hakkını saklı tutar. 

 

Gates Cambridge Bursu kapsamında olmayan programlar hangileri?

 

 • Herhangi bir lisans derecesi
 • İşletme doktorası - BusD
 • İşletme yüksek lisansı - MBA
 • Finans yüksek lisansı - MFin
 • Yüksek lisans kursları
 • PGCE
 • MBBChir Klinik Çalışmaları
 • Tıp doktoru derecesi - MD (yarı zamanlı, 6 yıl)
 • Tıpta yüksek lisans - A101
 • Yarı zamanlı master ve doktora programları
 • Derecesiz kurslar

 

İngiltere'de eğitim alma imkanı sunan dünyanın en iyi üniversite bursları arasında yer alan Gates Cambridge ile Cambridge Übiversitesi'nde yüksek lisans ve doktora derecelerinde burslu okuma fırstı sunar. Daha fazla burs fırsatı için yenilenmiş burs sayfamıza göz atabilirsiniz. 

 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA