Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Üniversiteye Başvuru

İngiltere'de Lisans ve Master Eğitim Rehberi

İngiltere'de Lisans ve Master Eğitim Rehberi

Günümüzde İngiltere, dünya çapında eğitim almak için en iyi destinasyonlardan biri olarak karşımıza çıkar. Çok da şaşırtıcı değildir aslında. Yüzlerce yıllık tarihe sahip yüksek kaliteli eğitim sistemi, İngilizce dilinde yetkinlik kazanma fırsatı, Amerika’dan sonra dünyanın en çok öğrenci çeken ülkesi olması, aralarında Oxford ve Cambridge gibi üniversitelerinde olduğu saygın okulları, uluslararası tanınırlılığa sahip diploma ve özgeçmiş fırsatı ile bugün İngiltere, öğrenciler için fırsatlarla dolu bir ülkedir. İngiltere’de eğitim almayı tercih eden öğrenciler, özellikle makine mühendisliği, finans, siyaset bilimi, mimarlık gibi konular üzerinde yoğunlaşırken, Avrupa’nın geri kalanını keşfetme imkanı, dünyanın her yerinden çalışmak ve eğitim almak için gelen öğrencilerin ve yeni mezunların oluşturduğu çok kültürlü yapısı ile ülke, size sıradışı bir eğitim dönemi sunar. Gelin İngiltere’de öğrenim görmek isteyen öğrenciler için lisans ve master eğitimi hakkında merak edilenlere birlikte göz atalım!

 

İngiltere’de Eğitim

 

İngiltere, her yıl Amerika’dan sonra en çok uluslararası öğrenciye sahip ülke olarak, 100’den fazla üniversitede geniş bir çeşitlilikte yüksek öğrenim imkanı sunar. Bugün QS ve Times Higher Education listelerinde ilk 10’da yer alan Imperial College London, Cambridge Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi’nde uluslararası araştırma projeleri ile tüm dünyadan üstün yetenekli ve başarılı öğrencileri kendine çeken ülkede, sizi son derece rekabetçi bir ortam bekler. 

 

Muhteşem tarihi ve mimarisi ile büyüleyen İngiltere, öğrenciler için Londra, Manchester, Liverpool gibi şehirlerde sıradışı bir sosyal ve kültürel yaşam sunarken, sofistike yapısı ve göz alıcı doğası ile görenleri kendine hayran bırakır. Geçmişte dünyanın ilk sanayileşmiş ülkesi olan İngiltere, günümüzde küresel ekonomiyi elinde tutan sayılı ülkelerden biridir ve özellikle kimya, ilaç, silah, havacılık ve uzay sanayinde büyük bir güce sahiptir. Bu açıdan İngiltere, her yıl daha iyi iş imkanları bulmak, yabancı dilini geliştirmek, bilimsel araştırmalara katılmak ve mezuniyetten sonra ülkede kalıp yaşamak isteyenlerin uğrak yeridir. 

 

Neden İngiltere’de Lisans Eğitimi Almalı?

 

İngiltere, bugün yurtdışı eğitim alıp mezuniyetten sonra uluslararası çapta iş imkanları sunan nadir ülkelerden biridir. Eğer yurtdışında bir üniversiteye başvurmayı düşünüyorsanız; tüm dünyanın gözdesi Londra, kuzey liman kenti Liverpool, dünyanın sanayileşmiş ilk kenti olarak tarihe geçen Manchester, Michelin yıldızlı restoranları ile Yorkshire, taş evleri ve bal rengi kasabaları ile Costwolds, eşsiz plajları ile Devon, Roma dönemi tarihi mimarisi ile Bath şehirleri hem eğitim hem de mezuniyet sonrası seçim yapmanız için harika fırsatlarla doludur. 

 

İngiltere’de lisans eğitimi, diğer ülkelerden farklı olarak seçtiğiniz programa bağlı olarak 3 yılda tamamlanırken, staj zorunluluğu olan alanlarda 4 yıl, tıp ve diş hekimliği gibi bölümlerde ise 4-5 yıl boyunca eğitim almak gerekir. Ülkede lisans eğitimi alabileceğiniz popüler kurslar arasında sosyoloji ve sosyal bilimler, hukuk, bilgisayar bilimleri, iletişim ve medya, moda tasarımı, işletme yer alır. Uluslararası öğrenciler için öğrenim ücretlerinin eğitim alacağınız şehirlere ve kurslara göre değiştiği İngiltere’de, lisans eğitim ücretleri ortalama yıllık 10.000£ ile 38.000£ arasındadır. Yaşam maliyetleri ise UK Border Agency tarafından yapılan anketlerde Londra gibi bir şehri seçtiğinizde aylık 1.265£ gibi ortalama bir bütçeye sahip olmanızı önerir. Ancak unutmayın, İngiltere tüm dünyadan öğrencilere başta Chevening Burs Programı olmak üzere çok sayıda finansal desteğe sahiptir. 

 

Yüksek Lisans Eğitimine Genel Bakış

 

İngiltere, günümüzde aralarında Isaac Newton, Alan Turing, Stephen Hawking, Bertrand Russell gibi dünyaca ünlü bilim adamlarını yetiştirmiş, çok sayıda buluş ve icada imza atmış, bugüne kadar 130 kez Nobel Ödülüne layık görülmüş dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Ülkede sadece mühendislik ve bilim alanında değil edebiyat, tarih, mimari, müzik, tiyatro ve sinema gibi pek çok sanat ve tasarım ağırlıklı konularda da sayısız başarı sağlanmıştır. Bugün edebiyatta William Shakespeare, Charles Dickens, JRR Tolkien; modada Vivienne Westwood, Alexander McQueen; sinemada Alfred Hitchcock, Michael Caine, Christian Bale, Helen Mirren; müzikte Beatles, Rolling Stones, Pink Floyd, Sting, David Bowie, Elton John gibi isimlerin varlığı İngiltere’ye her yıl yüksek lisans eğitimi için gelen hatırı sayılır bir öğrenci kitlesi çeker. 

 

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi, daha çok teorik eğitimin ağırlıkta olduğu ve yıl sonunda proje ve tez teslimi gerektiren Taught Master ve bir akademisyen eşliğinde araştırma yaparak yıl sonunda tez, sunum ve sözlü sınavdan sorumlu olunan Research Master olarak iki gruba ayrılır. Eğer lisans eğitiminizi İngiltere’de tamamlamadıysanız ve yeterli İngilizce ve not ortalamasına sahip değilseniz, yüksek lisans öncesi pre-master programına katılarak eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. 

 

Giriş Koşulları

 

İngiltere’de eğitim almayı düşünüyorsanız, bir üniversiteye başvuru ve giriş koşulları, seçtiğiniz üniversiteye ve programa göre değişiklik gösterir. Öncelikle üniversitelere başvuruların merkezi sistem olan UCAS üzerinden online olarak yapılması gerektiğini belirtelim. UCAS aracılığıyla yapılan başvurularda gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 

 • Lisans başvuruları için 12 yıllık bir orta öğretim diploması, master programları içinse lisans diploması. 
 • GPA not ortalaması.
 • İngilizce anadiliniz değilse eğer, IELTS testinden lisans derecesi için ortalama 5.5-6.0 ya da yüksek lisans programları için 6.5-7.0 arası puan almak. Ayrıca TOEFL testi de çoğu üniversitede kabul görmektedir.
 • Master programlarında seçtiğiniz konulara göre GMAT ve GRE testlerinden birine girmiş olmanız gerekebilir. 
 • UCAS başvuru formu. 
 • Lisans ve master derecelerine göre değişen 2-3 adet referans mektubu.
 • Başvuracağınız üniversiteye hitaben yazılacak olan niyet mektubu. 
 • Bazı üniversiteler, gerekli gördükleri taktirde öğrencilerle telefonda mülakat yapabilmektedirler. 
 • Eğer varsa geçmişteki iş deneyimlerinizi online olarak sisteme yüklemek.
 • Sanat, tasarım, mimarlık, moda gibi alanlar için portfolyo.

 

Kariyerinize Etkisi Olur mu?

 

Dünyanın beşinci büyük küresel ekonomisi ile İngiltere, yurtdışından gelen öğrencilere ve yeni mezunlara sayısız iş bulma imkanı sağlıyor. Hem lisans hem de yüksek lisans öğrencileri için farklı iş sektörlerinde bir iş bulup çalışma imkanı sunan İngiltere’de özellikle lisans öğrencileri; 

 

 • Bilgisayar programlama
 • Yazılım geliştirici
 • Makina mühendisi
 • Sağlık
 • Finans
 • IT yöneticiliği gibi sektörlerde iş imkanı bulur. 

 

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler, özellikle bankacılık, sigorta, kimya, havacılık ve uzay, gemi inşa, motorlu araçlar, tekstil ve giyim sanayilerinde istihdam imkanı bulur. İngiltere’de master eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin %86 oranında, lisans derecesine sahip öğrencilerin ise %75 oranında mezuniyetten sonra tam zamanlı bir iş bulup çalışmaya başladıkları görülmüştür. Aynı zamanda lisansüstü eğitimlerini tamamlayan öğrenciler arasında popüler meslekler ise şöyledir;

 

 • Muhasebe ve finans
 • İnsan kaynakları ve işe alım
 • Pazarlama
 • Eğitim
 • Sağlık

 

Yüksek Lisans Eğitiminin Avantajları Var mı?

 

Dünyanın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapan İngiltere, öğretim ve araştırma kalitesi ile ünlüdür. Bu nedenle yüksek lisans derecesine sahip olmak, gelişmiş İngilizce becerileri, çok kültürlü ve heyecan verici bir toplumda eğitim deneyimi işverenler tarafından olduğa olumlu karşılanır. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi almak öğrencilerin; 

 

 • Kariyer umutlarını arttırır. 
 • Master eğitimi sonrası, bir yıllık oturma ve çalışma izninden faydalanmalarını sağlar. 
 • Eğitim alırken, çalışıp staj yapmalarını sağlar.
 • Profesyonel ağını güçlendirir. 
 • Uluslararası tanınırlık kazandırır.
 • Harika bir özgeçmiş sahibi yapar.
 • İngiltere’de master eğitimi almak değer ve saygınlık kazandırır. 

 

Öğrenciyken Çalışma İmkanları Var mı?

 

Yurtdışı eğitim almak, tahmin edilebileceği gibi beraberinde belli başlı ek masrafları da getirecektir. Üstelik bu eğitimi İngiltere gibi dünyanın en pahalı yüksek öğretim ve yaşam masrafları ile dikkat çeken ülkelerinden birinde alıyorsanız. Bu açıdan ülkeye gitmeden öncelikli olarak burs imkanları hakkında derin bir araştırma yapın. Zira İngiltere, uluslararası öğrenciler için zengin finansal destek imkanları ile göz doldurur. Atlamamanız gereken diğer önemli bir nokta ise, gittiğiniz şehirde ve üniversitenizde kampüs içi ya da dışında öğrenciyken çalışma imkanları olup olmadığıdır. 

 

Unutmayın; İngiltere’de öğrenciyken çalışmak istiyorsanız, ülkeye gelmek için tam zamanlı bir lisans ya da yüksek lisans derecesine başvurduysanız eğer, aldığınız Tier4 öğrenci vizenizle haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz. Yarı zamanlı ya da dil eğitimi için gelenlere haftada 10 saatlik bir çalışma izni verilir. 

 

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir:

İngiltere’de Eğitim Sistemi

İngiltere’de Mezunların En Çok Para Kazandığı Meslekler

İngiltere’de Bir Yüksek Lisans Programına Nasıl Başvurulur?

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Okunması gerekenler

article Img

İngiltere’de Bir Yüksek Lisans Programına Nasıl Başvurulur?

İngiltere, günümüzde 500,000’den fazla uluslararası öğrenciyle Amerika’dan sonra dünyanın en popüler eğitim destinasyonudur. Kültürel zenginliği, küresel çapta kabul görmüş ve saygın akademik yeterlilik kazanma fırsatı, prestijli eğitim kurumları ve dünya standartlarında araştırma olanakları ile ünlü olan ülke; Londra , Manchester, Birmingham, Glasgow gibi kozmopolit öğrenci şehirleri, eşsiz tarihi ve mimarisi ile göz doldurur. Gelin güçlü ekonomisi ve köklü

12.1K
article Img

İngiltere'de Yüksek Lisans

İngiltere, QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında Oxford ve Cambridge başta olmak üzere, 4 üniversite ile ilk 10’da yer alır. Sunduğu uluslararası kalitede eğitim sistemi, birbirinden modern ve donanımlı program seçenekleri, öğrencilere sağladığı kampüs ve  kariyer imkanları ile uluslararası eğitim almak isteyenlerin tercih ettikleri ilk ülkelerden biri durumundadır. Dünyaca ünlü bilim adamlarından, sinemanın en iyi aktör ve aktrislerine; yemek

11.1K
article Img

İngiltere'de Eğitim Alabileceğiniz En İyi Okullar

İngiltere, günümüzde akademik mükemmelliği ve kaliteli programları ile tartışmasız dünyanın en iyi eğitim rotalarından biridir. Her yıl, bir milyonun üzerinde uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapması sadece Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversiteleri ile sınırlı değildir. İngiltere’de üniversite okumak ve yaşamaya karar verdiyseniz öncelikle dünyanın her yerinde geçerli bir diplomaya, saygınlık ve tanınırlılığa, daha yüksek

2.5K
article Img

Complete University Guide 2024: En İyi İngiltere Üniversiteleri

Yurtdışı eğitim için doğru üniversiteyi seçmek bir öğrencinin verebileceği en zor kararlardan biri olabilir. Bu aşamada dünyanın en iyi üniversiteleri ve okullarının olduğu Birleşik Krallık'ta eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için Complete University Guide Lig Tabloları ilk kontrol etmeniz gereken sıralamalardan biri olmalıdır. 2024 yılı en iyi İngiltere üniversiteleri listesi henüz yayınlandı ve yurtdışın eğitim yolculuğunuz boyunca size rehberlik

506