Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Bölüm Rehberleri

İngiltere'de Mimarlık Eğitimi

İngiltere Mimarlık Eğitimi
14180

Mutlaka hepiniz mimar olmak için gereken uzun eğitim sürecinden haberdarsınızdır. Peki mimarlar kimdir ve tam olarak ne iş yaparlar?

 

Günümüzün gözde mesleklerinden biri olan mimarlık; hem yetenek hem de iyi bir eğitim gerektiriyor. Mimarlık alanında, bir fikri hayal etme, tasarlama ve kurgusunu yapma önemli olduğu gibi fizik, çevre kuralları, teknoloji ve tasarım alanlarındaki denge bütünlüğü de bu noktada çok önemlidir.

 

Yurtdışında mimarlık eğitimi almak ve uluslararası arenada mimarlık alanında yetişmek isteyenler için gerekli olabilecek bazı bilgileri bir araya getirdik.

 

>>İngiltere'deki Burslu Mimarlık Eğitimlerini Gör
 

Mimar olabilmek için ne gibi kalifikasyonlara sahip olmak gerekir?


Öncelikle mimar olmaya giden yolun çok uzun ve zorlu bir yol olduğunun altını çizmek gerek. İngiltere'de mimarlık eğitimine BA veya BSc, kısaca lisans, eğitimleri ile başlamak gerekiyor.

 

Bu iki lisans programı da mimarların geçmesi gereken ARB (The Architects Registration Board) / RIBA (Royal Institute of British Architects) sınavlarını kapsıyor. Bu eğitim sürecinin sonucunda RIBA Bölüm 1 mesleki derecesini kazanmış olursunuz. Bu eğitim sürecinin sonunda eğitime 1 sene ara verip staj yaparak iş hayatının inceliklerini öğrenmek mümkün.


Mimarlık lisans programları yurtdışında genellikle 3 sene olup bu 3 sene içerisinde mimarlık tarihi, inşaat mühedisliği, inşaat materyalleri, çevre planlama gibi konuların üzerinde durulur. Müfredat çeşitli üniversitelere göre değişebileceği gibi, bazı kurumlar mimarlık tarihi üzerine yoğunlaşırken, bazı kurumların da fizik ve inşaat gibi pratik alanlara yoğunlaşması mümkündür. Öğrencilerin en büyük avantajı ise inşaat bölgelerini ziyaret etme ve burada çalışan mimarlarla tanışma imkanına sahip olabilirler.Lisans eğitiminin ardından RIBA - Bölüm 2 derecesini kazanmak için BArch olarak tanınan 2 senelik ek bir eğitim gerekir.  3 bölümden oluşan RIBA - Bölüm 3 mesleki derecesini kazanmak için sınava girmeden önce, öğrencilerden mesleki stajlarına ek olarak 1 sene daha mimarlık alanında iş tecrübesi edinmeleri beklenir.RIBA Bölüm 3 veya Mesleki Uygulamalar sınavı mimarlık eğitiminin son aşamasını oluşturur. Tüm bu eğitim ve staj sürecini tamamladıktan sonra, öğrenciler artık kendilerini tam donanımlı bir mimar olarak ilan etmeyi hak ederler. İngiltere'de mimar olabilmek için gereken toplam süre 6 ila 7 yıl arasında değişmektedir.Tabii bu 7 yıl süren zorlu eğitim süreci daha sonraki kariyer fırsatları açısından kesinlikle çok değerlidir. Mezunlar iş bulma konusunda zorluk çekmeyeceği gibi yurtdışında bu alanda eğitilmiş olmaları da önemli bir katma değerdir.

 

>>İngiltere'deki Burslu Mimarlık Eğitimlerini Gör

 

Bölüm ara

Birleşik Krallık
Yüksek Lisans
YAZAR HAKKINDA

İngiltere Mimarlık Eğitimi