Temel bilgiler
Birleşik Krallık: Bölüm Rehberleri

İngiltere'de Mimarlık Eğitimi

İngiltere Mimarlık Eğitimi

Yurtdışında eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin Amerika’dan sonra en çok tercih ettiği ülkelerin başında yer alan İngiltere, öğrenciler için özellikle eğitim dilinin İngilizce olması ve yüksek kaliteli eğitim kurumları nedeniyle ilk sıralardadır. 500 binden fazla yabancı öğrencinin öğrenim gördüğü ülke, özellikle dünyanın moda, ekonomi ve teknoloji merkezlerinden biri olan Londra gibi kozmopolit bir şehre sahiptir. İngiltere günümüzde, köklü tarihi ve kraliyet geçmişinin yanında şık giyimli hanımları, sinema yönetmenleri ve oyuncuları, müzisyenler, tasarımcılar, müzeler ve fanatik futbol severleriyle tanınır. Gelin muhteşem sarayları ile ünlü İngiltere’de mimarlık eğitimi ile ilgili merak edilenlere birlikte göz atalım!

 

Mimarlık Bölümü Kimlere Göre?

 

Eğer İngiltere gibi bir ülkede mimarlık eğitimi alıyorsanız, etrafınız size ilham verecek birbirinden güzel yapılarla çevrili olacaktır. Neolitik taş devrinden kalma Stonehenge’ten Roma hamamlarına, Buckingham Sarayı’ndan Tate Modern Müzesi’ne, ülkenin sembolü haline gelmiş London Eye’dan ünlü saat kulesi Big Ben’e, British Museum’dan Tower Bridge’e, Windsor Sarayı’ndan Warwick Kalesi’ne kadar ülke hem gezilecek hem de İngiltere’de mimarlık eğitiminiz boyunca size kaynak oluşturacak yapılarla doludur. 

 

İngiltere’de eğitim almayı düşünen uluslararası öğrencilerin mühendislik ve moda tasarımından sonra sıklıkla tercih ettiği mimarlık bölümü, hem yetenek hem de donanımlı olmayı gerektiriyor. Fizik ve çevre kurallarını, teknoloji ve tasarım alanlarındaki bütünlüğü, bir projenin teknik ve işlevsel yararlılığını bilmeden hayalinizdeki bir fikri tasarlamak ve kurgulamak hiçbir işe yaramayacaktır. Zira iyi bir mimar; kullanıcı deneyimi tasarımı, grafik tasarım ve inşaat mühendisliği gibi alanlarla ilişki içerisinde olurken bir yandan da matematik, fizik, sosyal bilimler  gibi alanlarda bilgi sahibi ve mimari çizimler yapabilecek kadar resim alanında yeteneği de olmalıdır. 

 

Eğer siz de problem çözebilme, ekip çalışmasına yatkınlık, hızlı ve pratik olma, geniş perspektifli bakış açısına sahipseniz ve dahası İngiltere benim için ideal ülke diyorsanız, mimarlık bölümü tam size göredir diyebiliriz. 

 

Bölüm İçeriği

 

İngiltere'de mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler için ülke; dünya çapında ünlü tarihi binalarının yanı sıra Norman Foster, Richard Rogers, Zaza Hadid, David Chipperfield gibi İngiliz mimarların modern örnekleriyle doludur. Ülkedeki çoğu üniversite Amerika’dan sonra en iyi mimarlık lisans ve master programlarına sahipken, özellikle Cambridge ve Manchester School of Architecture ders programlarının zenginliği ve uzman akademisyenleri ile göz doldurur. 

 

 • Akademik yılın Eylül ayında başlayıp Temmuz ayında son bulduğu İngiltere’de mimarlık için başvuruda bulunacak öğrencilere, öğrenim süresinin 3 yıl olduğunu hatırlatmakta fayda var. 
 • Aynı zamanda istenilen belgeleri hazırlamak ve vize işlemlerini hızlandırmak adına erken başvuruda bulunmaya dikkat etmenizi öneririz. 
 • İngiltere'de lisans programlarına kayıt olmak isteyen öğrencilerin başvurularını UCAS aracılığıyla yapmaları gerekir. 
 • İngiltere'de mimarlık master programlarına devam edecek öğrencilerin ise üniversitelerin sitelerinden online olarak başvuruda bulunmaları yeterlidir. 
 • Genel olarak matematik, bina fiziği, mimari çizim, gibi temel derslerin yanı sıra, plan çizimi, strüktür, mimarlık tarihi, fotoğrafçılık ve bilgisayar destekli 3D tasarım gibi dersler alırsınız. 

 

>>>İngiltere'de mimarlık eğitimi almayı düşünen öğrenciler üniversitelerin listesine sitemizden ulaşarak kurumlarla direkt iletişime geçebilirler.

 

Giriş koşulları

 

İngiltere'de mimarlık üzerine lisans programlarına kayıt olacak öğrencilerin öncelikli olarak başvuru tarihleri ve gerekli belgeler için eğitim kurumlarının sitelerini sıklıkla ziyaret etmeleri gerekir. Genel olarak istenilen belgeler şu şekildedir; 

 

 • Diploma not ortalaması,
 • En az 6.0-6.5 olan IELTS test sonucu,
 • Eğitim alacağınız alanla ve kurumla ilgili niyet mektubu,
 • 2-3 adet arası öğretmenlerinizden alacağınız referans mektubu,
 • Pasaport,
 • İngiltere öğrenci vizesi,
 • Serbest çizim, tasarım ve üretimle ilgili çalışmalarınızın olduğu portfolyo.

 

Bu aşamada özellikle belgelerinizin eksiksiz, İngilizce tercümelerinin yapılmış ve zamanında ulaştırılmış olmasına dikkat etmeniz gerekir.

 

 

Aklınızda Olsun! 

 

İngiltere’de mimarlık eğitiminin 7 yıllık bir dönemi kapsadığını ve bunun 5 yılının üniversite eğitimi, 2 yılının da iş deneyimi olduğunu bilmekte fayda var. Mimar olmak isteyen öğrencileri İngiltere’de zorlu bir eğitim sürecinin beklediğini ancak elde edilen yüksek kaliteli eğitim ve staj deneyimlerinin ülkede kalmak isteyenler için iş fırsatlarına dönüşeceğini söylemek gerekir. Öğrenciler üniversite eğitimlerinin 3 yılını tamamlayıp bir yılda stajlarını yaparak İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü yani RIBA üyesi olurlar. Bu 3 yıllık üniversite eğitimini yeterli görmeyen ve uluslararası çapta büyük projelere imza atmak isteyen öğrenciler sonrasında BArch(Mimarlık Lisansı) ve MArch(Mimarlık Yüksek Lisansı) adı altında akademik eğitimin ikinci bölümüne geçiş yaparlar. Mimar statüsü kazanmak isteyen öğrenciler eğitim sonrasında mesleki stajlarına ek olarak bir yıl daha iş deneyimi edindikten sonra mezun olurlar.

 

Elde edilen 7 yıllık eğitim sonunda öğrenciler son sınavlarına girerek, Architects Registration Board yani ARB sözlü final sınavını geçmelilerdir. İngiltere'de mimarlık eğitiminin bütün aşamalarını almak zorunda olmadığınızı ve gerekirse 3 yıllık üniversite eğitiminizi bitirip ülkenize dönebileceğinizi belirtelim. 

 

Kariyer İmkanları

 

İngiltere'de eğitim almış olmanın öncelikle size uluslararası bir itibar ve saygınlık kazandıracağını söylemekte fayda var. İngiliz hükümeti tarafından sıklıkla denetlenen ve akademik gücü yüksek eğitim kurumlarında öğrenim görerek dünya çapında hem tanınırlık hem de geçerli bir diploma elde edersiniz. Siz de Charles Darwin, Francis Bacon, Stephen Hawking, Oscar Wilde, Bertrand Russell gibi dünyaca ünlü isimlerin eğitim aldığı bir ülkede mimarlık eğitimi alarak kariyer imkanlarından faydalanabilirsiniz.

 

İster İngiltere’de ya da yurtdışında uluslararası bir firma da olsun, isterseniz de Türkiye’de İngiltere’de aldığınız mimarlık eğitimi size her zaman yeni kapılar açacaktır. Zira ülkede yetişmiş mimarlar dünya çapında bir üne sahipken üniversitelerdeki akademisyenlerde bol ödüllü projelere imza atarak bir yandan da öğrencilerine şans verirler. Mimarlık bölümü mezunları genel olarak mimar, mimari teknisyen, iç mimar olarak iş bulabilir, mimarlık bürolarına başvurabilir.

 

Üniversiteler ve Burs Seçenekleri

 

İngiltere'de eğitim almak isteyenler için ülke dünyanın en çeşitli uluslararası topluluklarına ve kampüslerine ev sahipliği yapar. Özellikle Londra, Manchester, Liverpool, Birmingham ile Oxford ve Cambridge gibi dünyanın en iyi üniversiteleri ile aynı adı taşıyan şehirleri ile yabancı öğrenciler için vazgeçilmez bir eğitim destinasyonu olmuştur. Ülkedeki üniversiteler hem tarihleri hem de kendilerine ait müze, kütüphane ve sanat galerisi gibi çeşitli yapılarıyla göz doldurur. Hükümet tarafından desteklenen üniversitelerde öğrenim görmek isteyen öğrenciler, hem özel hem hayır kurumları ve hükümetten burs, hibe, mali ödül ve krediler almaya hak kazanırlar. 

 

UNIVERSITY COLLEGE LONDON

 

1826 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Araştırma ve öğretim odaklı UCL, dünyanın en disiplini ve entellektüel eğitim kurumlarındandır. Mühendislikten tıbba, hukuktan mimarlığa kadar çok geniş çerçevede lisans ve lisansüstü programlara sahiptir. Dünyada lider mimarlık eğitimi Bartlett School of Architecture’da verilir. UCL; Alexander Graham Bell, Mahatma Gandi, Christopher Nolan gibi ünlü mezunların yanı sıra Nobel Ödüllü akademisyenleri ile de göz doldurur. 

 

UNIVERSITY OF SHEFFIELD

 

1905 yılında kurulmuş bir araştırma üniversitesi olan Sheffield, dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alır. Özellikle ülkeye gelen uluslararası öğrencilerin mimarlık, işletme, hukuk ve mühendislik gibi lisans ve lisansüstü programlar için tercih ettiği üniversite, işverenlerle olan bağlantısı nedeniyle de çok sayıda kariyer imkanı sunar. Mezunlarının Rolls-Royce ve Boeing gibi uluslararası şirketlerde iş bulduğu okul, aynı zamanda burs seçenekleri ile de öğrencilerine sıradışı bir deneyim yaşatır. 

 

UNIVERSITY OF SALFORD 

 

Manchester şehrinde 1850 yılında kurulmuş bir yüksek öğretim kurumu olan Salford, Ben Kingsley gibi dünyaca ünlü bir mezuna sahiptir. Daha çok sektöre yönelik öğrenci yetiştiren üniversitenin mimarlık programları dünyanın en iyileri arasındadır. Mezunları arasında Apple, Saatchi&Saatchi, Kellogg gibi uluslararası firmalarda çalışan profesyonellere sahip Salford’da eğitim almak size iş piyasasında avantaj sağlayacaktır. İngiltere'de burslu mimarlık okumak isteyenler için üniversite çok sayıda imkana sahiptir. 

 

UNIVERSITY OF READING

 

1892 yılında kurulmuş üniversite, İngiltere’nin önde gelen araştırma ağırlıklı eğitim veren kurumlarındandır. Sanat, hukuk, ekonomi, bilim ve mühendislik gibi alanlarda lisans ve lisansüstü programlara sahip Reading Üniversitesi, İngiltere’de mimarlık eğitimi veren üniversiteler arasında en iyilerindendir. Öğrencilerine sunduğu burs ve hibelerle dikkat çeken okul, 140 ülkeden 5 binin üzerinde uluslararası öğrenciye sahiptir. 

 

>>>İngiltere'de burslu mimarlık eğitimi alabileceğiniz üniversitelerin listesine bu linkten ulaşabilirsiniz!

Ayrıca Bakınız:
 

Study in the UK

Ücretsiz

'Birleşik Krallık'ta Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Birleşik Krallık'ta eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al
KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA