Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Üniversiteye Başvuru

Amerika’da Eğitim Sistemi

Amerika'da eğitim

Dünyada üniversite eğitimi denince akla gelen ilk ülkelerden biri de Amerika Birleşik Devletleri. Times üniversite sıralamasında birincilik de dahil olmak üzere ilk 100'de 39 üniversite ile yer alan Amerika Birleşik Devletleri'nde üniversite eğitimi, oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip. Siz de Amerika'da üniversite okumak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

Amerika'daki üniversitelerin resmi broşürlerini indirin!

 

Community College

 

Amerika'da doğrudan bir üniversiteye başlayabileceğiniz gibi, aynı zamanda eğitiminize Community College olarak adlandırılan yüksekokullarda da başlayabilirsiniz.

 

Community College'lar, iki yıllık yüksekokul eğitimi sunmaktadırlar. Amerika'daki pek çok öğrencinin üniversite eğitimin ilk basamağı olan bu okullar, temel eğitimin yanı sıra mesleki eğitim de verirler. Community College'ların en büyük avantajı, öğrenim ücretlerinin herhangi bir lisans programına göre düşük olmasıdır. Amerika’da Community College’ler fakültelere göre daha düşük İngilizce dil yeterlilik puanları talep ederler ve SAT sonucu da talep etmezler. Bu sebeple pek çok öğrenci Amerika'da üniversite hayatına Community College'de başlamayı tercih etmektedir.

 

Amerika'da Community College'e başvurmak için lise mezunu olmanız ve İngilizcenizin okulun belirlediği taban puan seviyesinde olması yeterlidir. Bunun dışında, başvurduğunuz okula bağlı olarak referans mektubu, gelir düzeyini gösterir belgeler ve ek belgeler istenebilmektedir.

 

 

Amerika'daki üniversiteleri buradan görüntüleyin!

 

Amerika'da Lisans Eğitimi

 

Amerika'da lisans eğitimine doğrudan başlamak için İngilizce dil yeterliliğinin yanı sıra, Scholastic Aptitude Test (SAT) sonucu da istenmektedir. SAT yılda 7 kez düzenlenir ve öğrenciler kendileri için en uygun olan zamanda sınava girerler. 1926 yılından bu yana düzenlenmekte olan SAT 3 saat 45 dakika sürmektedir. Katılımcılar sınavın son 45 dakikasında makale yazarlar. Bir katılımcı SAT sonucunda en düşük 200, en yüksek 800 puan alabilir.

 

Amerika'da Community College eğitimini tamamlayanlar da lisans eğitimine başvurulabilirler.

 

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki lisans eğitimi bölüme göre değişse de çoğunlukla 4 yıl sürmektedir. Bu süre boyunca öğrenciler kendi bölümlerinde temel derslerin yanı sıra, kendi bölümlerinin (major) derslerinin yanı sıra, yardımcı dal (minor) dersleri de alırlar.

 

Öğrenciler okumak istedikleri okula doğrudan başvuru yapabilirler. Başvuru sırasında öğrencilerin lise diploması, İngilizce dil sınav sonucu, SAT sonucu, referans mektubu ve okulun talep ettiği diğer dokümanları hazırlaması gerekmektedir. Öğrencilerin başvurularını 1 yıl önceden yapmış olmaları gerekir.

 

Amerika'da Master Eğitimi

 

Amerika'da yüksek lisans eğitimi (master), genellikle 2 akademik yıl boyunca sürmektedir. Ancak bununla birlikte 1 ya da 1.5 akademik yıl süren programlar da bulunmaktadır. Amerika'da yüksek lisans eğitimine girebilmek için öğrencilerin girmesi gereken sınavlar vardır. Fen bilimleri ya da sosyal bilimler alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler The Graduate Record Examination (GRE), işletme ve alt dallarında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler Graduate Management Admission Test (GMAT) başvurusunda bulunması gerekmektedir.

 

Amerika’da master yapmak isteyen öğrencilerin lisans diplomaları, İngilizce dil yeterliliğini gösterir sınav sonucunu, başvurdukları bölümün talep ettiği GRE ya da GMAT sonucunu, referans mektubu ve okulun talep edeceği diğer dokümanları hazırlaması gerekmektedir.

 

Amerika'daki burs olanaklarını buradan görüntüleyin!

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al