Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Kariyer

Türkiye’de Kolay İş Bulmak İçin Yurtdışı Eğitimin Avantajları

Yurtdışı eğitim alarak Türkiye’de kolay iş bulmak ister misin? Uluslararası öğrenciler için yurtdışı eğitim almanın kazandıracağı avantajlar ve merak edilenleri araştırdık.

Türkiye’de Kolay İş Bulmak İçin Yurtdışı Eğitimin Avantajları

Öğrenciler için yurtdışında üniversite okumak, her geçen gün daha kolay ulaşılabilir bir durum haline gelmektedir. Zira gelişen teknoloji, ülkelerarası eğitim ortaklıkları ve herkes tarafından yaygın bir şekilde kullanılan internet ağı sayesinde dünyanın hangi ülkesinde olursanız olun, bir üniversiteye online olarak başvuruda bulunup kayıt işlemlerini yapabilmenize olanak sağlar. Aynı zamanda Hotcourses Turkey sitemizde olduğu gibi çoğu makaleyi inceleyip ülkeler, şehirler, kültürler, eğitim kurumları, burslar ve daha birçok konuda bilgi edinebilirken, seçtiğiniz üniversite yetkilileri ile direkt olarak iletişime geçebilirsiniz. 

 

‘’Yurtdışında üniversite okumak bir öğrenci için neden bu kadar önemli ve yurtdışında okumanın avantajları nelerdir?’’ gibi sorular, öğrenim hayatınız boyunca sizi sürekli meşgul eder. Arkadaşlarınız Erasmus gibi değişim programlarına katılırken ya da yurtdışı burslar ararken bu koşuşturmacayı bir köşeden izlemek olmaz. Ortalama 4 yıllık bir üniversite hayatınızın, bir döneminde yurtdışı eğitim almak ya da ülkenizde bir üniversiteye kayıt olmaya karar vermemişken Avrupa'da, Amerika'da ya da Kanada'da bir okula başvurmak, mezun olduktan sonra size Türkiye’de başarılı bir kariyer için tahmin edemeyeceğiniz fırsatlar sunacaktır. Gelin, yurtdışı eğitim sayesinde elde edeceğiniz bu fırsatlara birlikte göz atalım!

 

1. Prestij ve saygınlık kazanırsın

 

Eğer Türkiye’de kariyer yapmak ve kendinizi dünya çapında tanınır bir şirkette üst pozisyonlarda görmek istiyorsanız, yurtdışında üniversite okuyacağınız ülkeyi iyi seçmelisiniz. Zira ülkemizde olduğu gibi uluslararası platformlarda da yapılan çoğu araştırmaya göre günümüzde Amerika, İngiltere, Avustralya ya da Kanada’da aldığınız eğitim size göz alıcı bir prestij ve saygınlık kazandıracaktır. İngiltere'de moda tasarım ya da makine mühendisliği, Amerika’da oyunculuk ya da bilişim, İtalya’da endüstriyel tasarım ya da sanat, Kanada’da tıp, Japonya’da bilgisayar mühendisliği, Fransa’da gastronomi üzerine göreceğiniz lisans ya da lisansüstü eğitimler Türkiye’de kariyer yapmak isteyen öğrenciler için ilk sıralardadır. 

 

 

Eğer aklınızda bir şirkette yöneticilik ya da CEO’luk gibi bir düşünceniz varsa yurtdışı MBA eğitimlerinin tam size göre olduğunu söylememiz gerekir. Günümüzde mühendislerden doktorlara ve teknoloji dünyasındaki üst düzey insanlara kadar çoğu başarılı isim ki, bunlar arasında PepsiCo’nun başkanı Indra Nooyi, Bloomberg’ün kurucusu Michael Bloomberg ve Google CEO’su Pichai Sundararajan yer alır, lisans eğitimlerini MBA eğitimiyle sürdürmüşlerdir. Dünyanın En Ünlü CEO’ları Hangi Üniversitelerde Okudu? ayrıntılar rehberimizde.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

2. Uluslararası geçerli diploman olur

 

Yurtdışında okumanın avantajları arasında, size Türkiye’de güzel bir kariyer yaşamı sunacak en önemli etkenlerden biri de mezun olduktan sonra elde edeceğiniz uluslararası geçerli diplomadır. Dünyanın hangi ülkesinde okumuş olursanız olun elde ettiğiniz diploma sizi iş görüşmelerinde bir adım öne çıkaracaktır. Diplomanızın yanı sıra stajlarda kazandığınız iş tecrübeleri, yabancı diliniz, ulusal ya da uluslararası firmalarda kurduğunuz bağlantılar ve aldığınız referanslar, hem özgeçmişinizde göz doldurur hem de işverenler için gözden kaçmayacak çarpıcı detaylar olarak yer alır. Bu aşamada size önerebileceğimiz birkaç ayrıntı şu şekildedir:

 

  • Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz ülkeyi doğru seçmek ki, Amerika’da bir üniversiteye gitmekle ille de yurtdışında okuyacaksınız diye kalitesine güvenmediğiniz ve uluslararası geçerliliği olmayan bir ülkeyi tercih etmeyin. Zira Türkiye’de, sahip olduğu birçok üniversite ile dünya sıralamalarında yer alarak uluslararası popülerliğe ulaşmıştır. 

 

 

  • Başarılı bir kariyer için yapılması gerekenler arasında en önemlisi, doğru bölüm seçimidir. Hangi alanda eğitim almak istediğinize kesin karar vermeniz ve mezun olduktan sonra hayatınızı tercih ettiğiniz meslekte devam ettirip ettiremeyeceğinizi iyi düşünmeniz gerekir. Bu doğrultu da ister Harvard’da hukuk, Stanford’da mühendislik ya da Oxford’da tıp okuyun önemli olan Türkiye’de kariyer yapmak için doğru mesleği seçip seçmediğiniz ve bu alanlarda istihdam açığı olup olmadığıdır. 

 

3. Kusursuz bir İngilizce bilgisine sahip olursun

 

Günümüz teknoloji ve internet çağında İngilizce bilmeyenlerin kariyer yapma şansı gitgide azalmaktadır. Ülkemizde özellikle medya, bilişim ve mühendislik gibi alanlarda iş bulmayı düşünen öğrencilerin yurtdışında üniversite eğitimi alırken dil bilgilerini olabildiğince ilerletmeleridir. Zira tıp, finans, işletme ve reklamcılık gibi sürekli gelişen ve kendinizi de geliştirmeniz gereken sektörlerde İngilizcenin önemi yadsınamaz bir gerçektir. Bu aşamada yurtdışında okumak isteyen öğrencilere tavsiyemiz, eğer;

 

  • İyi bir İngilizce bilgisine sahip değilseniz; İngiltere ve Amerika’yı,
  • İngilizce bilginize güveniyor ve ikinci bir yabancı dil öğrenmek istiyorsanız; Çin, Rusya, İspanya, Japonya ve Almanya’yı tercih etmenizdir. 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

4. Global bakış açısına sahip olursun

 

Yurtdışında üniversite eğitimi almak, çoğu öğrenci için ömür boyu unutamayacağı bir deneyim olacaktır. Bir yandan ailelerden uzakta olmanın getireceği sorumluluk ve özgürlük bilinci sayesinde kendi kendinize yetmeyi öğrenirken, diğer yandan da karşılaşacağınız farklı milletlerden insanlarla kuracağınız iletişimlerle öz güveniniz artacaktır. Yeni bir ülkeye, şehire, kültüre, yabancı dile, yemek ve yaşam alışkanlıklarına adapte olmaya çalışırken, farketmeden global bir vizyona ve bakış açısına sahip olursunuz. Yurtdışında üniversite okurken bir yandan katılacağınız ortak araştırmalar, seminerler ve öğrenci toplulukları sayesinde gelişmiş bir öngörü, anlık problem çözme, insanlarla iletişim kurabilme ve pratiklik gibi becerilerinizle Türkiye’de kariyer hedeflerinize ulaşırsınız. 

 

5. Yeni arkadaşlıklar kurarsın

 

Yurtdışında eğitim almanın en büyük avantajlarından biri de sizin gibi dünyanın farklı ülkelerinden gelen insanlarla hayat boyu sürecek arkadaşlıklar edinmektir. Okuyacağınız üniversitede, kampüste, katılacağınız topluluklarda, gönüllü hizmetlerde, stajlar ve part-time işlerde tanışacağınız yeni arkadaşlarınızla beraber bir yandan yabancı dilinizi geliştirirken bir yandan da ülkeler, kültürler ve gelenekler hakkında bilgi sahibi olursunuz. Yurtdışında okumanın Türkiye’de kariyer hayatınıza en güzel etkilerinden biri ülkenize döndüğünüzde de irtibatta kalacağınız uluslararası arkadaşlarınız olacaktır. 

 

6. Yeni kültürler tanırsın

 

Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin, yeni bir ülke ya da şehir görüp kültürel özelliklerini anlamaya çalışmak ve özümsemek size kariyer anlamında tahmin edemeyeceğiniz kapılar açacaktır. Yurtdışı eğitim alacağınız üniversite ister Amerika ya da İngiltere, ister İtalya ya da Almanya’da olsun sıradışı bir deneyim yaşarsınız. Elde ettiğiniz her bir deneyim, iş görüşmelerine gittiğinizde işverenleriniz tarafından dikkat çekmenizi sağlayacaktır. Zira günümüzde Türkiye, gelişen teknolojisi ile hem uluslararası bağlantılara hem de dünya çapında ünlü şirketlerin genel merkezlerine ev sahipliği yapar. Bu gibi yerlerde çalışabilmeniz için ihtiyacınız olan farklı bakış açılarına sahip olmaktırki, bu da kültür çeşitliliği ve gördüğünüz yerlerde elde ettiğiniz deneyimlere bağlıdır. 

 

Yurtdışı eğitim almanın Türkiye'de kolay iş bulmanıza olan faydalı ipuçlarını öğrenciğimize göre sıra geldi sizin için hazırladığımız faydalı linklere: Mezuniyetten Sonra İş Bulmanıza Yardımcı Olacak 9 İpucuÖğrenciler İçin En Çok Kazandıran MesleklerYurtdışında Mezun Oldunuz! Sıra İş Bulmada. İşte İpuçları!Öğrenciler İçin En Çok Kazandıran Meslekler

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Lisans