Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Kariyer

Yurtdışında Üniversite Okumanın Türkiye’deki Kariyere Etkileri

6004

Yurtdışında üniversite okuma kararı bir öğrencinin belki de gelecekteki yaşamına ve kariyerine dair vereceği ilk ciddi ve önemli karar olacaktır. Bu, en basitinden, yaşadığı ülkeyi geçici ya da kalıcı bir süre için terkederek daha önce hiç aşina olmadığı bir kültüre ve yaşantıya ayak uydurma çabasıdır.

 

Yurtdışı Eğitime Karar Verirken

 

Öncelikle okumak isteyeceğiniz bölümle ilgili dünyada hangi ülkelerin eğitim lideri olduğunu bularak, bu ülkelerde kabul almak isteyeceğiniz üniversiteleri araştırmaya başlayabilirsiniz.

 

Eğitim lideri ülkeleri seçmek zorunda olmadığınız durumlar da olabilir; mesela mühendislik eğitimi için Almanya’da eğitim almak ne kadar önemliyse, bu eğitimi İngilizce konuşulan bir ülkede almanın da farklı getirileri olabilir. Bu surette hem yine dünya çapında bir üniversitede eğitim alıp, hem de Almanca’dan daha popüler, dünyanın en çok konuşulan dilini de öğrenmiş veya bu dildeki eksiklerinizi kapatmış olabilirsiniz.

 

>>Yurtdışında eğitim almış ünlüleri ve üniversitelerini bu yazımızdan öğrenin

 

Yurtdışı Eğitimin Önemli Olduğu Alanlar 

 

Ülkemizde, özellikle akademik kariyer alanında yurtdışı eğitim olmazsa olmaz bir artı nitelik taşımaktadır. Dışarıdan her ne kadar şart değilmiş gibi gözükse de, üniversitede bir akademisyen veya ilerde bir hoca olmak için yurtdışında yüksek lisans veya doktora yapmak gizli bir kural, gerekliliktir. Bunun haricinde özel sektörde, hemen hemen her alanda yurtdışı eğitimin size artı bir değer kattığını unutmamalısınız. Günümüzde özellikle akademik, yabancı dil eğitimi, mühendislik, telekomünikasyon, mütercim tercümanlık, pazar araştırma, online pazarlama ve mimarlık gibi iş alanlarında yurtdışı eğitim görmek, etkisi hızla hissedilen bir fark yaratmaktadır.

 

 

Yurtdışı Eğitimin Faydaları

 

Yurtdışı eğitim, genel anlamıyla bireyin yurtdışında yaşamaya ve öğrenmeye verdiği tepkiyle beraber kendini kanıtlamasına, bu surette de özgüven sahibi olmasına yol açar. Bunun yanında ülkemizde bize öğretilenden fersah fersah ilerde bir yabancı dil yetkinliğini de yaşayarak kazandırır. Alacağımız eğitimin daha pratik, daha sorgulayıcı ve interaktif olacağını da düşünürsek genel olarak daha kaliteli bir eğitimle kariyerimizi çeşitlendirmiş oluruz. Bunların neticesinde de ülkemizde aynı bölümden mezun ve muadil kariyerlilerle aramızda fark yaratmış oluruz.

 

>>Yurtdışında eğitim almış Türk iş adamlarını ve üniversitelerini bu yazımızdan öğrenin

 

Yurtdışında Üniversite Eğitiminin Faydaları

 

  • Aldığınız eğitim ve kurduğunuz network (tanıdık ağı) ile yurtiçinde ve yurtdışında daha çok iş imkanı ve yüksek maaş avantajı sunar.
  • Türkiye’de herhangi bir özel üniversiteye ödenecek meblağ ile hemen hemen aynı paraya yurtdışında, dünya çapında bilinen üniversitelerde eğitim alma şansı verir.
  • Bulunduğu ülkede kullandığı ve etrafındakilerle konuştuğu yabancı dillere hakimiyetinin artmasını sağlar.
  • Bazı alanlar için olmazsa olmaz niteliktedir (örn: akademik, yabancı dil, mütercim tercümanlık).
  • Kişiye yeni bir ülkede ve zorluklar içerisinde başardıklarıyla özgüven aşılar.
  • Kişiye daha geniş bir perspektifte dünya görüşü kazandırır.
  • Eğitim gördüğü üllkede veya başka yabancı bir ülkede yaşamayı düşünüyorsa önemli bir basamak niteliği taşır.

 

 

Bu yazılarımıza da göz atın...

 

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

content generation for HCTurkey

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.