Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Once you arrive

İngilizce Öğrenme ve Geliştirme Teknikleri

İngilizce öğrenme ve geliştirmek için kendinizi motive edebileceğiniz metodlar, İngilizce öğrenme teknikleri mi arıyorsunuz? Ayrıntılar yazımızda.

İngilizce Öğrenme ve Geliştirme Teknikleri

Dünyanın birçok ülkesinde ortak global dil olarak kabul edilen İngilizce’yi öğrenmek aslında o kadar da zor değil. Hem eğitim hem de kariyer alanında hayatımızın hemen hemen her döneminde karşımıza çıkan bu dili öğrenmek için birçok farklı metod vardır. Gelin, İngilizce öğrenme ve geliştirmek için kendinizi nasıl motive edebilirsiniz sorusunun cevabını ve İngilizce öğrenme teknikleri hakkında merak edilenleri birlikte bulalım!

 

1. Hedefler belirleyin ve uygulayın!

 

İngilizce öğrenmek istiyorum, dahası bu dilde eğitim almak ya da yurtdışındaki eğitim fırsatlarından yararlanmak istiyorsunuz. Öncelikle kendinize hedefler belirleyin ve zaman yaratın! Yeni bir dil öğrenmek kolay olmadığı gibi üzerinde durmanızı, tekrar edip çalışmanızı gerektirir. Günlük olarak 5 kelime ezberlemekle başlayabilirsiniz. Kelime dağarcınız ne kadar geniş olursa cümle kurmanız ve konuşulanları anlamanız da o kadar kolaylaşır. İngilizce Öğrenirken Sizi Motive Edecek 10 İpucu rehberimizde. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

2. Notlar alın!

 

Bulduğunuz her fırsatta ve ortamda not tutmaktan, öğrendiğiniz bir kelimeyi ya da cümleyi hafızanıza yerleşene kadar yazmaktan çekinmeyin. Ne kadar çok yazarsanız o kadar çok tekrar etmiş ve aşinalık kazanmış olursunuz. En iyi İngilizce öğrenme teknikleri arasında yabancı film seyretmeyi ve müzik dinlemeyi sayabiliriz. İngilizce bir filmi izlerken ya da sevdiğiniz bir şarkıyı dinlerken yakalayabildiğiniz kadar çok kelimeyi not almaya çalışın. Aynısını okuyacağınız kitaplar veya gazete ve dergiler üzerinde de deneyin. Altını çizin, yanına not edin ve elinizin altında daima bir sözlük bulundurun! İngilizce Geliştirmek İçin 13 Farklı Yöntem rehberimizde. 

 

3. İngilizce ile yaşamayı öğrenin

 

İngilizce öğrenme gerekli midir, sorusunu düşüncelerinizden olabildiğince uzaklaştırın. Zira günümüzde bu dili kullanmadığımız bir eğitim sistemi ya da kariyer hedefi yok. İngilizce hayatınızın her alanında karşınıza çıkacak. Onunla yaşamayı öğrenmeniz ve bir an önce kendinizi geliştirme yollarına gitmeniz gerekir. Özellikle eğitim için yabancı bir ülke de okumak isteyenlerin lise hatta ortaokuldan itibaren İngilizce konusunda ciddi adımlar atması gerekiyor. Kendilerine en uygun İngilizce öğrenme teknikleri geliştirerek olabildiğince erken yaşlarda bu dili öğrenmeye çalışmalılar. Biliyoruz ki çoğu öğrencinin ve hayatının bir döneminde İngilizce öğrenme ve geliştirmeye çalışan insanların ortak sorunu eğitim hayatları boyunca derste İngilizce dilini öğrenememiş olmalarıdır. Bunu artıya çevirmek ve daha eğlenceli hale getirmek biraz da size kalıyor.

 

4. İletişim kurun

 

Bir diğer İngilizce öğrenme tekniği ise sosyalleşmekten geçiyor. Eğer eğitim için yurtdışındaki bir üniversitede okuyacaksanız İngilizce öğrenmek zor değil. Zira etrafınız sizin gibi İngilizce konuşmaya çalışan öğrenciler, bu dili bilen insanlarla dolu olacaktır. Eğitim için İngiltere’yi seçtiyseniz işinizin daha da kolay olduğunu söylemeliyiz. Edineceğiniz arkadaş çevresinden katılacağınız gruplara, gideceğiniz bir restorandan alışveriş yapacağınız mağazaya kadar her yer İngilizce kelimeler ve cümlelerle sizi motive etmekle kalmayacak ister istemez her gün pratik yaparak öğrenmeye devam edeceksiniz. Bu arada okulunuzda alacağınız İngilizce dersleriyle de gramerinizi geliştirme fırsatı bulursunuz. Akıcı İngilizce Konuşmak İçin Öneriler hakkında rehberimize göz atın. 

 

5. İnterneti kullanın

 

Kendi kendine İngilizce öğrenme metodları geliştirmeye çalışanlar için internet bunun en iyi yoludur. İngilizce e-kitap, dergi ve gazeteleri okuyabilir, videoları izleyebilir, forumlara abone olabilirsiniz. Özellikle forumlarda katılacağınız konuşma grupları ve yazışmalar sayesinde pratik kazanırsınız. Eğer internette zaman kısıtlamanız yoksa, İngilizce konuşan ya da sizin gibi öğrenmeye çalışan insanlarla tanışıp sık sık yazışarak dil arkadaşlıklarınızı ilerletebilirsiniz. Bunun yanında telefonunuzdan da sözlük, kelime oyunları, podcastler ve gramer bilgileri gibi mobil uygulamaları indirebilir, dilediğiniz her an göz gezdirebilirsiniz. Size yardımcı olması açısından İngilizce öğrenebileceğiniz ücretsiz online eğitim siteleri ve İngilizce Kelimeler Ezberlemek İçin 10 Web Sitesi başlıklı makalemizi incelemenizi öneririz.

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

6. Hata yapın!

 

İngilizce öğrenmek istiyorum diyenlerin ya da eğitim hayatları boyunca öğrenmeye çalışanların ilk söyledikleri şey, ‘’Anlıyorum; ama konuşamıyorum’’dur. Esasında bunun sebebi daha önce konuşmayı hiç denememiş ya da konuştuklarında hata yapacaklarını, sorulan soruya karşılık veremeyeceklerini düşünmelerinden kaynaklanır. Biraz cesaret ederek, kelimeleri yanlış söyleseniz bile doğrusunu bulmaya çalışana kadar deneyerek başarıya ulaşabilirsiniz. Önemli olan içinizdeki öğrenme isteğinin gitmemesi ve çabuk pes etmekten vazgeçmeniz. Gittiğiniz yabancı ülkede siz bir cümle kurarken hata yaptığınızda karşınızdaki kişinin size güleceğini ya da ayıplayacağını düşünmeyin. Kendinize İngilizce öğrenme teknikleri geliştirerek adaptasyon sürecini olabildiğince çabuk atlatmaya çalışın.

 

7. Keyif alın!

 

İngilizce öğrenmeyi bir zorunluluk olmaktan çıkarın ve keyif almayı deneyin. Kendinizi sıkmadan, belirli aralıklarla, farklı metodları deneyerek öğrenme sürecinizi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bir gün gramer çalışırken, diğer gün İngilizce şarkılar dinleyip Türkçeye çevirebilir, sonrasında gazetelerden yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Okuyacağınız kitapları ve dergileri, sevdiğiniz ya da merak ettiğiniz konular üzerinden seçebilir, böylelikle hem İngilizce çalışmış hem de bilgi edinmiş olursunuz. Öğrenmenizi kolaylaştırmak açısından seçeceğiniz konuların çok ağır bir İngilizceyle yazılmamış olmasına dikkat edin. Ve tabiî ki bilmeniz gereken en önemli nokta İngiliz kültürünün ne ifade ettiğini anlamaya çalışmak ve yaşayarak öğrenmektir.

 

İngilizce öğrenme teknikleri hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuza göre sıra geldi üniversite ve bölüm seçimi yapmaya: Hotcourses Turkey İle Yurt Dışı Bölüm ve Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?Mükemmel Bir Bölüm Araştırma Yöntemi Şimdi Sizinle!Hangi Bölüm Mezunları Ne Kadar Kazanıyor?

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans