Temel bilgiler
Amerika Birleşik Devletleri: Eğitim Lokasyonları

Öğrenci Şehirleri: Boston, Massachusetts

bostonda eğitim
4003

Boston’un kısa tarihi

 

Boston, ABD’nin kuzey doğusundaki Massachusetts eyaletinin başkenti ve ülkenin en büyük şehirlerinden biridir. Şehir ülkenin doğuşu dahil olmak üzere en önemli anlarına sahne olmuştur. Boston Katliamı, Boston Çay Partisi (Boston Tea Party) ve Banker Tepesi Muharebesi (Battle of Bunker Hill) dâhil olmak üzere Amerikan Devrimi’nin - ayaklanan kolonilerin ABD’yi kurmak için İngilizleri yendiği çatışma - en önemli anlarından bazıları Boston’da yaşanmıştır. Şehirdeki hemen her caddenin üzerinde, tarihte iz bırakan bir olayı hatırlatan bir levha, heykel veya anıt vardır; bu yüzden Boston “Yürüyen Şehir” olarak da bilinir (dolayısıyla sadece yürüyerek şehrin pek çok simgesini keşfedebilirsiniz). Şehri keşfetmek için “Özgürlük Yolu (Freedom Trail)” adı verilen yolu takip edin - bu, yanınızda bir rehber olmadan ve şehrin hemen her köşesinden başlayabileceğiniz bir yoldur. Boston, Amerika’nın ilk metro sistemine sahiptir. Eğer tarihe meraklı biriyseniz veya Tarih öğrencisiyseniz, Boston kesinlikle sizin listenizde yer almalı!

 

Boston nasıl bir yer?

 

Boston, şehrin en ünlü yerlerinden biri olan doğal Boston Limanı’na sahiptir; buradan balinaları izlemeye veya taze yakalanmış deniz ürünlerinden bazılarını tatmaya gidebilirsiniz. Ya da isterseniz, Boston’ın ‘Zümrüt Kolyesi’ni oluşturan pek çok parktan birinin tadını çıkarabilirsiniz. Bu isim, Boston’daki İrlanda-Amerika köklerine atıfta bulunur - burada yaşayan insanlar için aile değerleri çok önemlidir. Tarih ve geleneğin bu kadar önemli olduğu bir şehirde, Amerika’nın milli etkinliği olan beyzbolu mutlaka izlemelisiniz; bunun için önce geleneksel bir İrlanda barına uğrayın; ardından şehrin Red Sox takımına ev sahipliği yapan Fenway Park’ta canlı bir maç izleyin. Uluslararası öğrenciler, Boston’un, pek çok sakininin başka ülkelerde köklerinin olduğunu hatırlayan bir şehir olduğunu ve dolayısıyla dışarıdan gelenleri de kendi halkı gibi sıcak karşıladığını fark edeceklerdir.

 

En başta anlaması zor olsa da Boston’daki İrlanda izleri konuşulan aksanda oldukça barizdir - ancak bu alışılmış İrlanda aksanından çok daha farklıdır. Eğer normal seslerini daha önce duyduysanız, Matt Damon, Ben Affleck veya Mark Wharlberg’i düşünün. Boston’da sık kullanılan bazı ifadelerden bazıları: bir şeyin ne kadar iyi olduğunu ifade etmek için kullanılan 'Wicked good' örneğin: 'That meal was wikkid good' denildiğinde bu 'O yemek harikaydı’ anlamı taşır; 'skeave' ise Boston’da kötü veya tiksinç olan kişiler/şeyler için kullanılan bir ifadedir. Ancak dikkatli olun, okuduğunuz pek çok ifade artık kullanılmıyor olabilir veya kulağa Boston’a özgüymüş gibi gelmeyebilir. Aynı zamanda ‘r’ ile biten kelimelerin sonunda sıklıkla 'aaahhhh' sesi kullanılır.

 

Boston’da nerede öğrenim görebilirsiniz?

 

Boston, Barack Obama, Bill Gates ve John F. Kennedy gibi dünyaca ünlü liderler yetiştiren 12 farklı okuldan oluşan Harvard Üniversitesi gibi çok sayıda prestijli üniversiteye ev sahipliği yapar. Aynı zamanda Northeastern University ve 700’ün altında kayıtlı lisans öğrencisi bulunan ancak iddiasını sürdüren Art Institute of Boston da bu şehirdedir. Boston aynı zamanda ülkenin en eski müzik okuluna (New England Conservatory ) ve en büyük özel üniversitelerden biri olan Boston University’ye ev sahipliği yapar. Bunlara ek olarak Emerson College da Edebiyat ve İletişim alanında 36’nın üzerinde farklı derece programına sahip olması dolayısıyla sosyal bilimler öğrencileri için harika bir seçenektir. Öğrenim gördükleri yerde “küçük bir kasaba” hissini yaşamak isteyenler 1.000 civarında öğrencisi bulunan ve önlisans ve lisans dereceleri veren Fisher College’da aradıklarını bulabilirler. Öte yandan, Boston yakınlarında bulunan Cambridge’te Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nü de tercih edebilirsiniz. Bu liste oldukça uzundur ve herkese uygun seçenek vardır.

 

>>Bostan'da bulunan Wentworth Teknoloji Enstitüsü hakkında daha fazla bilgi için bu yazımıza göz atın.

 

Senaryosu Boston’da geçen 5 film

 

  • The Departed
  • The Town
  • Good Will Hunting
  • The Fighter
  • The Boondock Saints

 

Study in the USA

Ücretsiz

'Amerika'da Eğitim' e-Kitabı!

Okuduğunuzu beğendiniz mi? Amerika'da eğitim ile ilgili popüler konuları sizin için bu e-Kitapta topladık.

e-Kitabını al

Bölüm ara

Amerika Birleşik Devletleri
Dereceye göre *
YAZAR HAKKINDA

bostonda eğitim

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans programından mezun oldu. Lisans döneminde T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda, mezuniyetinin ardından da İngiltere ve İspanya’da dünyanın önde gelen çeviri şirketlerinde staj yaptı. En büyük hayali Güney Amerika kıtası başta olmak üzere İspanyolca konuşulan bütün ülkelere seyahat etmek ve bu süreçte İspanyolca dilinde de çeviri yapabilecek yeterliliği kazanmaktır.