Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Harvard Hakkında 10 İlginç Bilgi

Dünyanın en iyi üniversiteleri denilince ilk akla gelenlerden biri Harvard’dır. Öyle ki ‘’Harvardlı olmak’’ gibi bir terim ve küresel prestijden bahsetmiyoruz bile!

Harvard Hakkında 10 İlginç Bilgi

1636 yılında kurulan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski yüksek öğrenim kurumu olan Harvard Üniversitesinin ünü, yüzyıllardır faaliyette olmasından ve seçiciliğinden gelir. İlk olarak New College olarak adlandırılan Harvard University, Massachusetts’te yaşayan Püriten vatandaşlar için din adamlarını eğitmek amaçlı bir lisans okulu olarak ortaya çıktı. 

 

Harvard, adını bir din adamı olan ve üniversiteye 779£ ve 400 kitap bağışlayarak, bugün 15 milyondan fazla kitabı barındıran dünyaca ünlü kütüphanenin oluşmasına katkıda bulunan hayırsever John Harvard’dan alır. 49 Nobel Ödülü sahibi, rekor sayıda onur ve ödüle sahip Harvard Üniversitesi, bugün dünyanın en prestijli eğitim kurumlarından biri olarak öğrenciler arasında popülerliğini korur. 

 

1. Harvard nerede?

 

Pek çok öğrenci için Harvard’a kabul almak ve Amerika’da eğitim almanın hayalini kuruyor. Peki, tam olarak Harvard Üniversitesi nerede? Harvard Üniversitesi, Massachusetts Eyaleti'nin Cambridge şehrinde bulunan özel bir Ivy League okuludur. Charles Nehri boyunca Boston'un kuzeybatısında, Middlesex County'de yer alan Harvard, güneydoğusunda bulunan Massachusetts Institute of Technology ile birlikte yaklaşık 100,000 öğrenci, akademisyen, araştırmacı nüfusuna sahiptir. 

 

2. Harvard, 3 kampüsten oluşur

 

Harvard hakkında bir diğer ilginç bilgi de üniversitenin toplam da 3 kampüsten oluştuğudur. 

 

 • Cambridge: Harvard Üniversitesi’nin ana kampüsünün bulunduğu şehir olan Cambridge, çoğu idari binayı, lisans yurtlarını ve Harvard College’ı barındırır. 
 • Allston: Harvard’ın ana kampüsünün güneybatısında, Charles Nehri boyunca yer alan kampüs, Harvard’ın spor tesislerine ve ünlü Harvard Business School yani işletme okuluna ev sahipliği yapar.
 • Longwood, Boston: Charles Nehrinin güneyinde yer alan kampüs, Harvard Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Halk Sağlığı Okulunu barındırır. 

 

3. Girilmesi zor olan dünyanın en saygın üniversitesidir

 

Harvard, dünyanın en kaliteli ve prestijli birkaç okulundan biri olarak yer alıyor. Haliyle bu da her yıl, Harvard Üniversitesine kabul edilen öğrenci sayısının azlığı ile ilgili haberleri gündemde tutuyor. Zira üniversite, başvuru yapan öğrencilerin ortalama %5.2’lik bir kısmını kabul ediyor. Yani 100 başvurudan 95’i red alıyor. Harvard Üniversitesi Yine Birinci, peki en çok hangi alanlarda?

 

Harvard Üniversitesine nasıl girilir, dediğinizi duyar gibiyiz! Birkaç önemli soru sizi bekliyor olacak;

 

 • Akademik ve kişisel başarı - 5 ya da 25 yıl sonra nerede olacaksın sorusu en bilinenler arasındadır.
 • İlgi alanları ve aktiviteler - İlgi alanlarınızdan ne öğrendiniz?
 • Liderlik - Harvard’a ve sınıf arkadaşlarınıza bir şey katacak mısınız?
 • Kendiniz için hangi seçimleri yaptınız?

 

4. Dünyanın en büyük akademik kütüphanesine sahiptir

 

Dünyanın en güzel kütüphaneleri arasında yer alan Harvard Kütüphanesi, aynı zamanda Amerika’daki en eski koleksiyona sahip dünyanın en ünlü üniversite kütüphanelerinden biridir. 100’den fazla dilde, neredeyse 3,5 milyon esere ev sahipliği yapan kütüphane 92 kilometrelik raftan oluşur. Harvard hakkında en ilginç bilgi, kütüphane binasına genişletme yapılamadığı için 4 kat yeraltına inildiğini biliyor muydunuz? 

 

 

Aynı zamanda Harvard Kütüphanesi, beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanlarındaki kaynaklar, dünyanın en kapsamlı araştırma koleksiyonlarından oluşur. 79 birimden oluşan kütüphanenin en büyük bölümü, Widener Memorial odasıdır. Dünyanın En İyi Üniversite Kütüphaneleri ve Dünyanın En İyi Dijital Kütüphaneleri hakkında merak edilenler rehberimizde. 

 

5. Ünlü Harvard mezunları kimler?

 

Amerika’nın en eski üniversitesi Harvard hakkında, en popüler ilginç bilgiler arasında sayısız ünlü ismin bu salonlardan geçtiği gerçeğidir. Siyasi figürler, bilim insanları, film yıldızları, rock starları ve daha fazlası var. 

 

 • TS Eliot - Nobel Ödüllü yazar, Harvard Üniversitesi felsefe bölümü mezunudur. 
 • Tommy Lee Jones - Oscar Ödüllü ünlü oyuncu, Harvard’da İngilizce lisans derecesini almış, hatta odasını Nobel Barış Ödülü sahibi, Amerikalı siyasetçi Al Gore ile paylaşmıştır. 
 • Joh F. Kennedy - ABD’nin 35. başkanı Kennedy, Harvard Üniversitesi, uluslararası ilişkiler mezunudur. 
 • Helen Keller - Harvard Radcliffe College mezunu olan Keller, üniversiteden lisans derecesi alan ilk kör ve sağır kişiydi. 
 • Natalie Portman - Leon filminde oynadığı unutulmaz karakterle hafızalarımızda yer edinen dünyaca ünlü oyuncu Natalie Portman hakkında en ilginç gerçek, kendisinin Harvard psikoloji mezunu olmasıdır. 
 • Barack Obama - Ünlü Harvard mezunları arasında Amerika Birleşik Devletleri eski başkanı Barack Obama’da vardır ve Harvard Law School mezunudur. 
 • Aynı zamanda Matt Damon, Bill Gates, Mark Zuckerberg gibi isimlerse Harvard Üniversitesi’ne kabul alıp mezun olamayanlardır. 
 • Peki, Harvard’dan Mezun Olan Ünlü İsimler kimler merak ediyor musunuz?

 

6. Ünlü Harvard Stadyumu, U şeklindedir

 

Boston’un Allston semtinde, nehrin hemen karşısında yer alan ünlü Harvard Stadyumu, aynı zamanda Amerika’nın en eski stadyumudur. 1903 yılında Yunan ve Roma mimarisinden esinlenerek yapılan stadyum, günümüzde atletizm, rugby, buz hokeyi gibi farklı hizmetler veren, çok amaçlı bir arena haline gelmiştir. 

 

7. Üç Yalan Heykeli nedir?

 

Harvard Yard’da bulunan Üç Yalan Heykeli, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler ve en çok fotoğraflanan üçüncü heykeldir. Ancak heykel, adını da aldığı üç yanlışı barındırıyor. Gelin, bu ilginç bilgiler hakkındaki gerçeklere biraz daha yakından bakalım!

 

 1. John Harvard’ın Harvard Üniversitesi’nin kurucusu olduğu sanılır. Aslında Harvard’a bağış yapmış ilk büyük hayırseverdi. 
 2. Harvard, 1638 değil 1636’da kurulmuştur.
 3. Heykel, John Harvard’a değil Harvard’da okuyan Sherman Hoar adında bir öğrenciye aittir. 

 

8. Film, fotoğraf çekmek yasaktır

 

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Harvard hakkında en ilginç bilgilerden biri de üniversitede, film ve fotoğraf çekmenin yasak olduğudur. Muhtemelen Harvard Üniversitesi hakkında  pek çok film izlemiş olabilirsiniz, ancak pek azı okulun sınırları içerisinde çekilmiştir. 1970’ten beri üniversite, öğrencilerinin dikkatinin dağıtılacağı düşüncesiyle katı bir politika izleyerek bu talepleri reddetmiştir. The Social Network, Good Will Hunting, Love Story gibi filmler bunlardan sadece birkaçıdır. 

 

9. Harvard’da okumanın maliyeti yüksektir

 

Hayır, öyle değildir demeyi çok istedik, ancak Harvard’da okumak gerçekten çok pahalıdır. Zaten Harvard hakkında, ‘’Harvard’a girmek için ya zengin ya da çok yetenekli olmalısın’’ bile denilir. Eğer yeteneğinizle giriyorsanız, Harvard Üniversitesi tüm dünyadan öğrencilere zengin burs imkanları sunuyor. Bugün, lisans öğrencilerinin %55’i Harvard’da burslu okuyabilirken, geliri düşük olan öğrencilere ihtiyaç temelli finansal destekler sağlanıyor. 

 

10. Dünyanın en zengin mezunlarının okuludur

 

Harvard Üniversitesi, prestijli ve zengin mezunlara sahiptir. Öyle ki 2018 yılında üniversite, 39,2 milyon bütçesi ile dünyanın en zengin okulları arasında ilk üçte yer almıştır. Dolayısıyla da üniversitede okuyan ve mezun olan birçok ünlü, Harvard mezunudur ve aralarında Mark Zuckerberg ve Bill Gates gibi 1.800’den fazla zengine sahiptir. Dünyanın En Ünlü CEO’ları Hangi Üniversitelerde Okudu? merak ediyorsanız yazımıza hemen göz atın!

 

Harvard Üniversitesi hakkında daha ayrıntılı bilgi için U.S. News: 2021 Yılı Amerika’nın En İyi Üniversiteleri Açıklandı, QS World University RankingsWhatUni Student Choice AwardsComplete University Guide League TablesTimes Higher EducationGuardian University Guide ve U21 Higher Education System sıralamalarına göz atabilirsiniz. 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA