Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Açıklandı: 2021 Yılı QS Sıralaması

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Açıklandı: 2021 Yılı QS Sıralaması

Dünyanın en iyi üniversitelerinde okumak ister misiniz? O halde QS Dünya Üniversite Sıralamalarına göz atmadan ve hangi üniversitelerin zirveye çıktığını görmeden karar vermeyin! 

 

Quacquarelli Symonds yani QS, dünya çapında yüksek öğretim sıralamaları yapan şirketlerden biridir. Her yıl güncellenen sıralamalarda, komisyonlar dünyanın her yerinden 5.000’den fazla eğitim kurumunu akademik itibar, öğrenci-öğretim üyesi oranı, işveren itibarı, uluslararası öğrenci oranı gibi çeşitli kriterlere göre değerlendirirken, en iyi ilk 1.000 üniversitenin listesi açıklanır. 

 

Sıralamalarda dikkat çeken ayrıntılar

 

  • 2021 yılı QS listesinde, Massachusetts Institute of Technology, üst üste 9 yıl dünyanın 1 numaralı üniversitesi seçildi.
  • İlk 10’da Amerika ve İngiltere’nin üstünlüğü devam ediyor. 
  • Listede genel olarak ABD kurumları düşüş gösterirken, Asya okullarının yükselişi dikkat çekiyor. 26 Asya üniversitesi ilk 100’de yer aldı. 
  • İlk üç 2018 yılından bu yana değişmiyor. 
  • İlk 25’te Çin, Singapur, Hong Kong ve Japonya üniversitelerinin yoğunluğu görülüyor. 

 

İlk 10’da yer alan üniversiteler hangileri?

 

1. Massachusetts Institute of Technology

 

Bir kez daha dünyanın en iyi üniversitesi olma ünvanına sahip olan MIT, dokuz yıldır kendine Harvard ve Oxford gibi en köklü ve saygın okulların üstünde yer bulmuştur. Akademik itibar, işveren itibari, uluslararası öğrenci oranı gibi göstergelerin çoğunda mükemmel sonuçlar elde eden üniversite, bugün kimya, mühendislik ve teknoloji, bilgisayar bilimi, matematik gibi çok sayıda konuda da dünya lideridir.

 

2. Stanford University

 

Silikon Vadisi’ne yakınlığı ile bilinen Stanford University, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ikinci sıradaki yerini korumaya devam ediyor. MIT’den sonra özellikle işveren itibarında en yüksek ortalamalara sahip üniversite, öğrencilerine ilk 6 ayda en yüksek istihdam edilebilirlik oranları ile dikkat çekiyor. Bunda aralarında Yahoo, Google, HP gibi şirketlerin kurucularının olduğu mezun ağının da katkısı büyüktür. 

 

3. Harvard University

 

Saygınlık, itibar ve akademik başarı denilince Harvard University, dünyada marka niteliği taşıyan nadir üniversitelerden biridir. 1636 yılında kurulan okul, bugün dünyanın en büyük akademik kütüphanesi ve ‘Harvardlı olmak’ gibi klasikleşmiş bir kalıpla öğrencileri karşılar. Özellikle tıp, hukuk, ekonomi, işletme, tarih ve biyoloji bilimleri alanlarında dünyada birinci sırada yer alan Harvard, zorlu öğrenci alım koşulları ile de adından söz ettirir. 

 

4. California Institute of Technology

QS dünyanın en iyi üniversiteleri 2021 sıralamasında California Institute of Technology, bir sıra daha yükselerek dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan University of Oxford’u bir sıra geriletmiştir. Her yıl, uluslararası başarısını ve akademik itibarını mükemmelleştiren Caltech, adım adım yükselmeye devam ediyor. 

 

5. University of Oxford 

 

1096 yılına uzanan tarihi ile İngiltere ve dünyada önemli gelişmelere imza atmış, 26 Nobel ödülüne layık görülmüş, sayısız bilim adamı, politikacı, yazar ve oyuncuyu mezun etmiş olan Oxford Üniversitesi, şüphesiz Harvard gibi güçlü bir markadır. Son 4 yıldır yükselişte olan üniversite, bir sıra gerileyerek Caltech’in arkasında kalmıştır.

 

6. ETH Zurich

 

Dünyanın en iyi okulları arasında ilk 10’da her yıl kendine yer bulan ETH Zurich, kuşkusuz kıta Avrupa’sındaki liderliğinde ve mükemmel akademik başarısında araştırma alanındaki gücünün payı büyüktür. Aralarında Albert Einstein’ın da olduğu 21 Nobel ödülü sahibi ünlü mezunları, bilimsel araştırmaları ve mühendislik, kimya, fizik gibi konulardaki yüksek performansı ile ETH Zurich, sıralamalardaki yerini 2 yıldır koruyor. 

 

7. University of Cambridge

 

QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer alan 4 İngiliz üniversitesinden biri olan University of Cambridge, güçlü rakibi Oxford’un gerisinde kalmaya devam ediyor. 1209 yılında kurulan ve 800 yıllık bir tarihe sahip olan Cambridge Üniversitesi, 96 kez Nobel Ödülü kazanmış mezun ve akademisyenlerden oluşan bir ağa sahiptir. 

 

8. Imperial College London

 

Bu sene bir sıra yükselen Imperial College London, İngiltere’nin başkenti Londra’nın en iyi eğitim kurumlarından biridir. Uluslararası öğrenci ve akademik itibar göstergelerinde iyi puanlar alan üniversite, özellikle inşaat mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği, makine mühendisliği ve tıp konularında öğrencilerin tercihidir. 

 

9. University of Chicago

 

1890 yılında John D. Rockefeller tarafından kurulan özel bir üniversite olan Chicago Üniversitesi, en çok Nobel Ödülü alan üçüncü üniversitedir. Amerika’da okumak isteyen öğrencilere tarih, ekonomi, sosyoloji, muhasebe gibi alanlarda başarılı bir eğitim süreci sunan üniversitenin QS sıralamalarındaki akademik itibar puanı oldukça etkileyicidir.

 

10. University College London

 

İngiltere’nin en popüler okullarından biri olan UCL, ilk 10’da kalmayı başarsa da, iki sıra gerilemiştir. Ancak psikoloji, mimarlık, eczacılık, tıp gibi alanlardaki yüksek akademik itibarı UCL’nin, dünyanın en iyi üniversiteleri 2021 sıralamasında etkili bir yere sahip olmasını sağlıyor.

 

Yurt dışında kendinize en uygun üniversiteyi bulmanıza yardımcı olacak ücretsiz broşürlerimizi indirerek, bölümler ve giriş koşulları hakkında bilgi edinin. 

Asya’nın üniversiteleri yükselişte

Gelişmiş teknolojileri ile son yıllarda eğitim sektöründe ciddi yatırımlar yapan Asya ülkeleri, bu yıl QS sıralamalarında ilk 30’da kendilerine yer buldular. Buna göre Amerika, İngiltere ve İsviçre’nin ilk 10’daki hakimiyetine karşı Singapur, Çin ve Hong Kong gibi Asya ülkeleri ilk 100’de 26 üniversite ile bugüne kadar ki en yüksek ortalamaya sahip olmuşlardır.  

 

11. National University of Singapore - Singapur

13. Nanyang Technological University - Singapur

15. Tsinghua University - Çin

22. The University of Hong Kong - Hong Kong

23. Peking University - Çin

24. The University of Tokyo - Japonya

27. The Hong Kong University of Science and Technology - Hong Kong 

 

QS sıralamalarında Türkiye’nin yeri

 

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında Koç Üniversitesi, bu yıl 465. sıraya gerilese de hala ilk 500’deki yerini korumaya devam ediyor. Buna göre Türkiye’nin ilk 1.000’de yer alan en iyi ilk 5 üniversitesi şu şekildedir;

 

1. Koç Üniversitesi

2. Sabancı Üniversitesi

3. Bilkent Üniversitesi 

4. Orta Doğu Teknik Üniversitesi

5. Boğaziçi Üniversitesi

 

En çok okunan yazılarımıza göz atın;

Girilmesi zor olan dünyanın en iyi 15 üniversitesi

Mezun olduktan sonra kolay iş bulmanızı sağlayacak 10 bölüm

Yurt dışı burs bulmak için 10 basit adım