Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Times Higher Education Dünyanın En Genç Üniversiteleri Sıralaması

Yurt dışı üniversiteleri araştırırken sıralamalarda aynı üniversiteleri görmekten sıkıldınız mı? Peki, listeleri hızla tırmanan dünyanın en iyi genç üniversitelerine bir göz atmaya ne dersiniz?

Times Higher Education Dünyanın En İyi Genç Üniversiteleri Sıralaması

Hangi üniversiteye gideceğinize karar verirken Oxford, Harvard, Stanford, MIT gibi uzun soluklu bir geçmişe sahip dünyanın en ünlü ve prestijli kurumlarından bazılarına rastlarsınız. Bu üniversiteler, listelerde üst sıralarda yer alsa da birçok genç üniversite böylesine üretken bir geçmişe sahip olmamasına rağmen tanınmayı ve araştırılmayı hak ediyor.

 

Bu açıdan Times Higher Education, 50 yaşında veya daha genç olan nispeten yeni nesil üniversitelerden oluşan THE Dünyanın En Genç Üniversiteleri Sıralaması 2020 ile harika bir sıralama yayınladı. Bu listeler, 400’den fazla üniversitenin standart sıralamalarla aynı metodolojiyi kullanarak araştırma, öğretim, uluslararası görünüm ve bilgi transferini değerlendiriyor. Gelin, rehberimize daha yakından göz atalım! 

 

1. The Hong Kong University of Science and Technology - Hong Kong 

 

1991 yılında kurulan Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, geçen yılki sıralamalarda olduğu gibi yine en üsteki yerini korurken, hali hazırda HKUST, THE Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralaması 2021'de 56. sırada yer alıyor. 

 

Bilim ve teknolojide uzmanlaşmış, en son araştırmalar ve yüksek kaliteli öğretim sistemiyle bilinen HKUST, ayrıca mühendislik, işletme, yönetim ve beşeri bilimler alanlarında öğrenciler arasında oldukça popülerdir. Üniversitedeki lisans öğrencilerine yönelik bir mezun istihdam anketi, mezunların %76,1’inin tam zamanlı bir işte çalıştıklarını ve %13,7’sinin lisansüstü eğitimlerine devam ettiklerini göstermiştir. 

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

2. Nanyang Technological University - Singapur

 

1991 yılında kurulan Nanyang Teknoloji Üniversitesi, sadece dünyanın en genç üniversiteleri arasında ikinci sırada yer almakla kalmıyor, Times Higher Education Dünyanın En İyi Üniversiteleri arasında da ilk 50’de kendine yer buluyor. Dijital teknolojiler konusunda uzmanlaşmış olan NTU, Asya’daki en iyi üniversitelerden biridir. 

 

Öğrenme ve yaşam deneyimlerini iyileştirmek için yapay zeka, bilim ve teknoloji kullanılarak oluşturulan dijital teknolojiyi kullanmaya çalışan akıllı kampüsüyle sıklıkla dünyanın en güzel 15 kampüsü arasında yer alan NTU, öğrencilere mükemmel bir deneyim sunuyor. 100'den fazla ülkeden 25.000 kişilik bir öğrenci grubuna sahip olan NTU, ayrıca Imperial College London, Stanford University ve  Peking University dahil olmak üzere dünya çapındaki birçok üniversiteyle güçlü bağlara sahiptir. 

 

3. Paris Sciences et Lettres – PSL Research University Paris - Fransa

 

PSL, yalnızca 2010 yılında kurulmasına ve 2019'da üniversite statüsü kazanmasına rağmen en iyi üç genç üniversite arasında etkileyici bir yükselişe sahiptir. Dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olma hedefiyle yola çıkan üniversite, başlangıçta 5 kurumdan oluşurken bugün, 25 kendi kendini yöneten akademik ve araştırma kurumunu içerecek şekilde büyümüştür. Aynı zamanda New York University, University of Cambridge ve Tsinghua University gibi eğitim kurumları ile ortaklıklara sahiptir. 

 

4. Sant’Anna School of Advanced Studies - İtalya

 

1987 yılındaki kuruluşundan bu yana Sant’Anna School of Advanced Studies, uygulamalı bilimlerdeki uzmanlığıyla ün kazanmış bir devlet üniversitesidir. Sant'Anna'daki kabul sürecinde, öğrencilerden iki dilde yeterliliklerini ve giriş sınavlarında en yüksek notları kanıtlamaları beklenir. Bu açıdan oldukça zorlu giriş gereksinimlerine sahiptir. Üniversiteye başvuruda bulunan öğrenciler arasında en popüler bölümler; işletme, tıp, hukuk, endüstri mühendisliğidir. 

 

5. Korea Advanced Institute of Science and Technology - Güney Kore

 

THE Dünyanın En İyi Üniversiteleri arasında 96. sırada yer alan KAIST, dünyanın en iyi genç üniversiteleri arasında ise ilk beşte bulunmaktadır. Bilimsel öğretim ve araştırma alanında bir lider olarak kabul edilen KAIST, 1971’den beri hızla yükselerek, bugün bilim, teknoloji, matematik, mühendislik gibi alanlarda popüler bir üniversite olarak karşımıza çıkıyor. Daejeon ve Güney Kore başkenti Seul'de bulunan 2 büyük kampüsten oluşuşan KAIST, beş kolejinde 10,000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapar.

 

 

Dünyanın en iyi üniversiteleri hakkında rapor veren diğer listelerimize de göz atmak ister misiniz? QS World University RankingsWhatUni Student Choice AwardsComplete University Guide League TablesTimes Higher Education ve U21 Higher Education System sıralamalarının ayrıntılı analizlerini görebilirsiniz. 

 

İlk 20’de yer alan diğer üniversiteler hangileri?

 

Times Higher Education Young University Rankings 2020 sıralamasında dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise ilk 10’da hızlı bir yükseliş gösteren Maastricht Üniversitesi’dir. Hollanda’daki en uluslararası öğrenci topluluğuna sahip üniversite 1976 yılında kurulmuştur ve 10. sıradan altıncılığa gelmiştir. 

 

6. Maastricht University - Hollanda 

7. City University of Hong Kong - Hong Kong

8. Pohang University of Science and Technology - Güney Kore

9. Sorbonne University - Fransa

10. Pompeu Fabra University - İspanya

 

 

Dünyanın en genç üniversiteleri listesinin en çarpıcı yükselişi Fransa’nın en genç üniversitelerinden biri olan Paris Üniversitesi’nden geldi. 2019 yılında kurulan üniversite, listeye 11. sıradan yeni giriş yapmıştır. Onu, Luxemburg ve Antwerp üniversiteleri izliyor. 

 

11. University of Paris - Fransa

12. University of Luxembourg - Lüksemburg 

13. University of Antwerp - Belçika 

14. Queensland University of Technology - Avustralya 

15. University of Technology Sydney - Avustralya 

16. University of Duisburg-Essen - Almanya

17. Ulsan National Institute of Science and Technology - Güney Kore

18. University of Canberra - Avustralya

19. Hong Kong Polytechnic University - Hong Kong

20. Aalto University - Finlandiya 

 

Peki, Türkiye üniversiteleri dünya sıralaması nasıl?

 

Yurt dışı üniversiteler arasında sıralamalarda ilk 100’de dikkat çeken okullar arasında Türkiye’den 3 üniversite yer alıyor. Geçen yıl 48. sırada yer alan Sabancı Üniversitesi ve 70.sırada bulunan Koç Üniversitesi, bu yıl listede gerilerken, Çankaya Üniversitesi, 88.sıradan yeni giriş yapmıştır. 

 

69. Sabancı Üniversitesi

88. Çankaya Üniversitesi

90. Koç Üniversitesi 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans