Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Dünyanın En İyi Online Eğitim Veren Üniversiteleri

Dünyanın En İyi Online Üniversiteleri

Yurtdışında bir üniversitede lisans ya da lisansüstü derecelerde eğitim almak istiyor, ancak evinizden de ayrılamıyorsanız, uzaktan eğitim programları sizin için mükemmel bir seçenek olacaktır. Özellikle koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada uygulanan eğitime ara verilmesi ve seyahat kısıtlamaları bu süreçte yurtdışı eğitim almayı düşünen öğrencilerin online eğitim veren üniversitelere yönelmelerine neden oldu.

 

Online ya da uzaktan eğitim sistemi, uzun yıllardır dünya çapında çok sayıda üniversitede uygulanırken, hem öğrenciler hem de çalışma hayatına erken atılanlar için büyük avantajlar sunmaktadır. Bugün özellikle mekan, zaman ve maliyet açısından son derece uygun olan bu sistem, koronavirüs ile birlikte daha fazla gündeme geldi. Zira birçok okul, bu süreçte öğrenciler için çevirim içi öğrenme yöntemlerine geçmeyi planlarken gelecek dönemler için de lisans ve yüksek lisans online program başvuruları almaya hazırlanıyorlar. 

 

Rehberimizde sizin için en iyi 12 online üniversiteyi ve eğitim alabileceğiniz programları araştırdık.

 

12- Wageningen University and Research 

 

Hollanda’nın en iyi araştırma kurumlarından biri olan Wageningen University and Research, 1918 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Ülkenin en iyi okullarından biri olmasının yanında çok uluslu gıda şirketlerinin de merkezi konumunda olan Hollanda’nın Gıda Vadisi’nde yer alan WUR, tüm dünyadan öğrencilere bu alanda iş imkanı sunar. Genellikle master seviyesinde online eğitim veren üniversitenin başvuruda bulunabileceğiniz programları şu şekildedir;

 

 • Gıda Teknolojisi Master Programı - Yarı zamanlı 3 yıl
 • Bitki Üretimi Master Programı - Yarı zamanlı 2 yıl

 

11- Stockholm University

 

Uluslararası araştırma çalışmalarıyla adından söz ettiren Stockholm University, İsveç’in en eski ve prestijli üniversitelerinden biridir. Bilim alanında birçok araştırma ve geliştirmenin yapıldığı okulda, uzaktan eğitim programları daha çok yüksek lisans derecesindedir ve özellikle bilgisayar bilimi, işletme ve çevre çalışmaları üzerinedir. 

 

 • Biyoçeşitlilik ve Sistematik Master Programı - 2 yıl
 • BT Proje Yönetimi Master Programı - 2 yıl

 

10- University of Birmingham Distance Learning 

 

Yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler için modern ve esnek online öğrenme platformuna sahip olan University of Birmingham Distance Learning, geleneksel kampüs ortamının ötesinde sınırsız ve mükemmel imkanlar sunuyor. 1900 yılında İngiltere’de Kraliçe Victoria tarafından kurulan üniversite, Birleşik Krallık’ta yer alan en iyi kamu araştırma kurumlarından biridir. Dünya genelinde 100 binden fazla çevirim içi öğrenci ve 300 bin mezunla en iyi 100 üniversite arasında yer alan okulun uzaktan eğitim programları şu şekildedir;

 

 • Online MBA - 2,5 yıl
 • Yaratıcı Yazarlık Doktora Programı - 3 yıl
 • Tarih Yüksek Lisans Programı - 2 yıl

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

9- University of South Australia Online

 

25 yıldan fazla bir süredir Avustralya’da uzaktan / online eğitim imkanı sunan University of South Australia Online, dünyanın her yerinden öğrencilere diploma imkanı sunmaktadır. Times Higher Education tarafından 2019 yılı Genç Üniversiteler Sıralamasında ilk üçte yer alan okul, esnek online ve kariyer odaklı eğitim programları ile sizin için mükemmel bir seçim olacaktır. Öğrenciler yıl içerisinde açıklanan Ocak, Nisan, Haziran ve Eylül aylarındaki dört başlangıç tarihinden birini seçebilecekleri gibi hem yarı zamanlı hem de tam zamanlı olarak eğitim alabilirler. 

 

 • İşletme Lisans Programı - 3 yıl 
 • Mühendislik Yüksek Lisansı - 2 yıl
 • Pazarlama ve İletişim Lisans Programı - 3 yıl 

 

8- Florida International University Online

 

Çevirim içi eğitimde 20 yıllık deneyime sahip Florida International University Online, öğrencilere bir eğitim dereceden fazlasını kazanma fırsatı sunuyor. Amerika’nın çevirim içi eğitim veren okulları arasında ilk üçte yer alan FIU Online, 33 ülkeden 200 binden fazla mezuna sahiptir. Modern öğrenme uygulamaları ile öğrencilere esnek ve rahat bir uzaktan eğitim imkanı sağlayan üniversitenin 100’den fazla online programları arasında en popülerleri şu şekildedir;

 

 • Pazarlama Master Programı - 1 yıl
 • Uluslararası İşletme Master Programı - 1 yıl

 

7- University of York 

 

Birleşik Krallık’ın araştırmalarıyla küresel itibara sahip en iyi üniversitelerinden biri olan University of York, son yıllarda dünyanın her yerinden öğrencilere esnek bir çalışma ortamı sunar. Tüm kurslar, uzaktan eğitim alacak öğrencilere yönelik sanal öğrenme ortamına sahiptir ve hem mobil cihazlardan hem de bilgisayardan takip edebileceğiniz bir sistem kullanmanıza olanak verir. 

 

 • Yaratıcı Yazarlık Master Öncesi Diploma Programı - Yarı zamanlı 2 yıl
 • Bilgisayar Bilimi Yüksek Lisans Programı - Yarı zamanlı 2 yıl

 

6- University of New England

 

100 yıllık bir tarihe sahip Avustralya’nın en iyi devlet üniversitelerinden biri olan University of New England; lisans, lisansüstü ve araştırma düzeyinde 200’ü aşkın program sunarken, bunların çoğu çevirim içidir. Yenilikçi yaklaşımı ile esnek online eğitim anlayışının Avustralya’daki önde gelen temsilcilerinden biri olan UNE Online’da uzaktan eğitim alabileceğiniz programlar şu şekildedir;

 

 • Online MBA - Yarı zamanlı 6 yıl
 • Hukuk Lisans Programı - 4 yıl

 

Bu süreçte Avustralya, Birleşik Krallık, Kanada, İrlanda ya da Yeni Zelanda’da eğitim almak için sitemiz üzerinden dolduracağınız form ile IDP uzmanlarımızdan ücretsiz destek alabilirsiniz.

5- The University of New Orleans

 

1958 yılında kurulan ve 130 ülkeden uluslararası öğrenciye zengin akademik programlar sunan University of New Orleans, öğrencilerinin iş hayatına hazır olarak mezun olabilecekleri sektör  odaklı alanlar sunuyor. Yaratıcı ve ilgi çekici öğretim yöntemlerine sahip okul, özellikle işletme, fen ve mühendislik fakülteleri ile öğrencilere online eğitim veriyor. 1956 yılında kurulan UNO, yurtdışı eğitim almak isteyen, ancak gitme fırsatı bulamayan tüm dünyadan öğrencilere lisans ve master derecelerinde çevirim içi eğitim imkanı sağlıyor. 

 

 • Mühendislik Yönetimi Master Programı - 2 yıl
 • Yaratıcı Yazarlık Master Programı - 2 yıl

 

4- Fanshawe College

 

Kanada’nın en popüler okullarından biri olan Fanshawe College, 1967 yılından beri dünya çapında 100 ülkeden uluslararası öğrenciye hizmet veriyor. Üniversite, 200’den fazla lisans, diploma ve sertifika programı sağlarken, akademik eğitim ile istihdamı birleştirerek öğrencilerine öğrenirken kazanabilecekleri kariyer merkezli eğitime odaklanır. Okulun online öğretim ve öğrenme sistemi, hem pratik hem de teknoloji tabanlı iyi organize edilmiş çevirim içi kurslara sahiptir.

 

 • İnsan Kaynakları Yönetimi Master Programı - 1 yıl
 • Pazarlama Yönetimi Master Programı - 1 yıl

 

3- Trinity College Dublin

 

1592 yılında kurulmuş Avrupa’nın en eski okullarından biri olan Trinity College Dublin, çok sayıda Nobel Ödülü almış mezunu ile İrlanda’nın en saygın okullarından biridir. Çok uluslu şirketlerle işbirliği çalışmaları içerisinde olan üniversite her fırsatta öğrencileri için girişimcilik ve inovasyonu teşvik ederken, okulun mezunları ilk 6 ayda istihdam imkanı buluyor. Trinity College Dublin’de sunulan çevirim içi kurslar, yüksek lisans seviyesindedir.

 

 • Risk Yönetimi ve Sistem Değişikliği Master Programı - Yarı zamanlı 2 yıl
 • İleri Radyoterapi Uygulaması Master Programı - Yarı zamanlı 1 yıl

 

2- University of Oxford

 

Dünyanın en iyi ve en prestijli üniversitelerinden biri olan University of Oxford, zorlu giriş şartları ve ünlü mezunları ile dikkat çeker. 1096 yılında İngiltere’de kurulan üniversite, tarihi boyunca Oscar Wilde, Stephen Hawking, J.R.R. Tolkien gibi isimlere ev sahipliği yapmış, matematik, fizik, tıp gibi alanlarda önemli başarılara imza atmıştır. Üniversitenin çevirim içi kurslarının çoğunluğu yüksek lisans seviyesindedir ve lisans derecesinde diploma programlarına sahiptir. 

 

 • BT Sistem Analizi ve Tasarımı Lisans Diploması - Yarı zamanlı 1 yıl
 • Hassas Tıp Master Programı - Yarı zamanlı 2 yıl
 • Yaratıcı Yazarlık Lisans Diploması - Yarı zamanlı 2 yıl

 

1- Stanford University

 

Bugün dünyanın en iyi ilk 3 üniversitesinden biri olarak uzun yıllardır yerini koruyan Stanford University, Silikon Vadisi'nin kurulmasındaki rolü ve aralarında Sergey Brin, Elon Musk gibi ünlü mezunları ile tüm dünyadan öğrencilerin hedef eğitim rotalarından biridir. 1885 yılında kurulmasından bu yana inovasyon yatırımları, araştırma çalışmalarının zenginliği ve HP, Google, IBM gibi şirketlerde öğrencilerine sunduğu staj ve iş fırsatları ile göz doldurur. Peki, dünyanın en iyilerinden biri olan Stanford’da online eğitim almak ister misiniz? Okulun, yüksek lisans derecesinde yarı zamanlı uzaktan eğitim programları şu şekildedir;

 

 • Kimya Mühendisliği - 3 ya da 5 yıl
 • Bilgisayar Mühendisliği - 3 ya da 5 yıl

 

İlginizi çekebilecek yazılarımıza göz atın;

Uzaktan eğitimin avantajları

Üniversite öğrencileri için 10 freelance iş 

Dünyanın en iyi 10 üniversitesinde ücretsiz dersler