Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Bölüm Rehberleri

Uzaktan Eğitim Nedir, Avantajları Nelerdir?

Dünyanın en iyi üniversiteleri ve okullarının yurtdışı eğitim almak isteyen öğrencilere uzaktan eğitim imkanı sunduğunu biliyor muydunuz? Peki, nedir bu uzaktan eğitim, avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Uzaktan Eğitim Nedir, Avantajları Nelerdir?

Yurtdışı eğitim almak istiyor, ancak başka bir ülkede okumak ya da yaşamak için yeterince maddi imkanınız ve zamanınız yok mu? Geçmişi uzun yıllara dayanan uzaktan eğitim, özellikle son yıllarda artan teknolojik gelişmeler, yurtdışında ya da bulundukları şehrin dışında bir üniversitede eğitim almak isteyenler ve kariyer meraklılarının gözde sistemleri arasında yer almaktadır. Yazımızda uzaktan eğitim hakkında detaylı bilgi verirken avantajları ve dezavantajları hakkında merak edilenleri inceleyeceğiz. 

 

Uzaktan eğitim nedir?

 

Uzaktan öğretim nedir sorusunun en yalın haliyle cevabı, geleneksel sınıf ortamında değil de bilgisayar, tablet veya cep telefonu gibi teknolojik cihazlar aracılığıyla yapılan eğitimdir denilebilir. Bunun yanında uzaktan eğitim denilince, fiziksel olarak öğrenci ve öğretmenlerin aynı mekanda olmasını gerektirmeyen ve bir internet ortamında eş zamanlı ya da eş zamanlı olmadan video, ses, grafik, bilgisayar, CD, kitap, dergi gibi araçların yardımıyla ders işledikleri öğrenim şeklidir. Uzaktan eğitim, video konferanslar, online dersler, e-kitaplar ve öğrenme yönetim sistemleri gibi çeşitli teknolojileri kullanabilir. Günümüzde online eğitim genellikle işletmeler, üniversiteler, okullar, hükümetler ve bireysel öğrenciler tarafından kullanılmaktadır.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Uzaktan eğitimin avantajları nelerdir?

 

Uzaktan eğitimin en büyük avantajlarından biri, öğrencilerin coğrafi konumlarına bağlı kalmadan eğitim alabilmeleridir. Bu, öğrencilere zaman ve para tasarrufu sağlar. Ayrıca, öğrencilerin kendi hızlarında öğrenmelerine izin verilir, böylece bazı öğrenciler daha hızlı ilerleyebilirken, bazıları daha yavaş gidebilir.

 

 

Uzaktan eğitim, öğrencilere daha fazla esneklik sağlar. Öğrenciler, kendi programlarına göre derslerini planlayabilirler ve diğer sorumluluklarını eğitimleriyle uyumlu hale getirebilirler. Ayrıca, uzaktan eğitim, öğrencilerin farklı ülkelerden öğretmenlerle ve öğrencilerle etkileşim kurmalarını sağlar, bu da öğrencilerin kültürel farklılıkları keşfetmelerine ve farklı bakış açılarına maruz kalmalarına yardımcı olur.

 

Uzaktan eğitim sisteminde mekan avantajı nedir?

 

Geleneksel eğitim sisteminde karşımıza çıkan ve öğrenciyle öğretmenin aynı mekanda yani bir eğitim kurumunda bulunmasını gerektiren öğrenim anlayışındaki zorunluluk, uzaktan üniversite eğitimi sisteminde karşımıza çıkmaz. Öğrenci, ister lisans ister master ve doktora programlarına uzaktan eğitim veren üniversitelerde devam ederek, bir yandan eğitim alırken bir yandan da kariyer hayatını sürdürebilir.

 

Mekan avantajı, genel olarak içinde bulundukları ortamın bir üniversitede eğitim almasını engelleyen öğrenciler için temel gereksinimdir. Özellikle internet üzerinden istedikleri eğitim kurumlarında yer alan programlara başvurarak sertifika ve diploma programlarından faydalanabilirler.

 

 

Aynı zamanda internetin bulunduğu her ortamda çalışma imkanı bulur ve kendinize uygun çalışma sistemini gerçekleştirebilirsiniz. Kariyer hedeflerine bir an önce ulaşmak isteyen lisans öğrencileri, son yıllarda özellikle uzaktan eğitim veren üniversitelerde master programlarına, bir işte çalışırken kayıt olarak akademik anlamda da kendilerini ilerletmektedirler.

 

Uzaktan eğitim modülünde zaman ve plan avantajı nedir?

 

Uzaktan eğitim ile öğrenci, zamanı iyi kullanma ve disiplinli çalışma konusunda kendisini geliştirerek öğrenme imkanına sahiptir. Belli bir ders ve eğitim saatine bağlı kalmadan, istediğiniz kadar konu ile anlatımı içinde bulunduğunuz zamana göre ayarlayabilir ve planladığınız gibi çalışabilirsiniz. Özellikle tam zamanlı ya da part-time çalışanların ve çalışırken kariyer anlamında kendini geliştirmek adına yurtdışında bir üniversiteden master eğitimine kaydolanların tercih ettiği uzaktan eğitimin avantajları içerisinde en önemli etkenlerden biri zaman kavramıdır.

 

Uzaktan eğitim anlayışında sınavlar, geleneksel eğitimde olduğu gibi dönem sonlarında yapılır ve bazen de ara sınavlar olur. Genel olarak eğitim alacağınız ülke, üniversite ve programa göre değişen sınav tarihlerine göre kendinizi ayarlayarak uygun bir ders çalışma planı çıkarabilirsiniz.

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

Uzaktan eğitim maliyetleri yüksek mi?

 

Online eğitim denilince ilk akla gelenlerden biride maliyettir. Geleneksel eğitimle karşılaştırıldığında uzaktan eğitim fiyatları daha hesaplıdır diyebiliriz. Ancak bazı durumlarda eğer eğitim almak istediğiniz üniversite yurt dışında ve tanınır bir kurumsa size maliyet açısından biraz pahalıya gelebilir. Bu yüzden uzaktan eğitim alacak öğrencilerin üniversitelere başvururken ve programlarını seçerken bu olasılıkları göz önünde tutarak, iyi araştırmalarını öneririz. Uzaktan eğitim alırken;

 

  • Ulaşım için herhangi bir harcama yapmazsınız,
  • Evinizin rahatlığında veya gittiğiniz her yerde kolayca ders çalışabilirsiniz,
  • Yemek ve konaklama gibi ek giderleriniz olmaz,
  • Öğrenci kimliğine sahip olur ve imkanlarından faydalanırsınız,
  • Eğitimlerinizi bilgisayarınız olduğu sürece internet yardımıyla alabildiğiniz gibi, çoğu ders içeriklerine ve konu anlatımlarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Uzaktan eğitim ile teknolojinin faydaları neler?

 

Geleneksel eğitimde karşımıza çıkan araştırma, etüt, aynı mekanda ve saatte bir arada yapılan ders alma gibi etkenlerin zorunluluk olmadığı uzaktan eğitimde, öğrenciler eğitim alacakları kurumların siteleri ve online platformları üzerinden diğer öğrencilerle iletişime geçebilir, kendileri gibi dünyanın çeşitli ülkelerinden eğitim alan öğrencilerle tanışarak İngilizcelerini geliştirebilir ve sosyal bir ağ kurmuş olurlar.

 

 

Uzaktan eğitimin avantajları içinde en önemli kısmın, örgün eğitimde alınan derslerle paralellik göstermesi ile içerik ve zorluk açısından aynı olduğunu söylemekte fayda var. Öğrenciler internet üzerinden dersleri canlı olarak seyredebildiği gibi bazı eğitim programlarında eş zamanlı öğretim elemanına yazılı ve sözlü olarak sorularını yöneltebilir. Öğretim elemanının akıllı tahta, mikrofon ve kamera ile katıldığı dersleri kaçırmanız ya da çalışırken izlemeye fırsat bulamadığınız durumlarda, bu video ve ders notlarına uygun olduğunuz bir zamanda ulaşıp, bilgisayarınıza indirebilir ve çalışabilirsiniz. Bu nedenle internetin ve bilgisayarın temel alınarak uygulandığı uzaktan eğitimin avantajları açısından teknolojinin olmazsa olmaz bir kavram olduğunu söylemek gerekir.

 

Gelecekte teknolojinin daha da gelişmesi, ticarette uluslararası rekabetler, üniversite okuyan öğrencilerin sayısındaki artış, ekonomik gelişmeler, globalleşme süreci gibi unsurlar uzaktan eğitim almak isteyenlerin yaygınlaşmasına ve eğitim sistemleri içerisinde önemli bir alternatif olmasına neden olacaktır.

 

Uzaktan eğitim alanlar için kariyer avantajları neler?

 

Uzaktan eğitim için daha çok çalışan profesyonellerin tercih ettiği bir sistem dersek yanlış olmaz. Öğrenci, özellikle MBA, pazarlama, insan kaynakları ve IT programları için dünyanın birçok ülkesindeki online eğitim veren kurumlara kayıt olup başarılarını belgelendirerek, kariyer yarışında bir adım öne geçme fırsatı bulur.

 

 

Uzaktan eğitim anlayışının yaygınlaştığı günümüz dünyasında işverenler artık öğrencinin bir üniversitede örgün öğretime katılıp katılmadığına bakmaksızın diploma, yabancı dil seviyesi ve çeşitli mesleki yeterlilik sertifikalarını temel alır. Bu nedenle gelişen teknoloji ve büyüyen iş sahalarına göre kendinizi geliştirirken kariyer rekabetinde üst seviyelere adım atmak için bir yandan da uzaktan eğitimin avantajlarından faydalanabilirsiniz. Özellikle alacağınız uluslararası diplomalar sizin için önemli bir fırsat olmanın yanında bilgisayar ve programlar konusunda ilerlemiş olmanız, internette sürekli yenilikleri takip etmeniz ve global olarak farklı kitlelerle etkileşime geçme yeteneğiniz işverenlerin gözünde olumlu bir etki yaratacaktır.

 

Uzaktan eğitimin dezavantajları var mı?

 

Uzaktan eğitimin dezavantajları arasında, teknik sorunlar, öğrencilerin eğitimlerine tam olarak odaklanamaması ve öğrencilerin yalnız hissetme olasılığı yer alır. Teknik sorunlar, internet bağlantısı kesintisi, cihaz sorunları ve diğer teknik sorunlar nedeniyle öğrencilerin eğitimlerine erişememesine veya derslerinde sorun yaşamasına neden olabilir. Ayrıca online eğitim, geleneksel sınıf ortamından farklı olarak öğrencilerin fiziksel etkileşimini azaltabilir, bu da bazı öğrencilerin yalnız veya izole hissetmelerine neden olabilir.

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

Uzaktan eğitim kimler için uygun?

 

Uzaktan eğitim, özellikle çalışanlar, aileleri olan öğrenciler ve coğrafi olarak uzak yerlerde yaşayan öğrenciler için idealdir. Çalışan öğrenciler, işleri ile eğitimlerini uyumlu hale getirebilir ve aynı zamanda işlerinde kalmaya devam ederken yeni beceriler öğrenebilirler. Aileleri olan öğrenciler, çocuk bakımı gibi diğer sorumluluklarına devam ederken öğrenmeye devam edebilirler. Coğrafi olarak uzak yerlerde yaşayan öğrenciler ise geleneksel sınıflara katılmak için seyahat etmek yerine, online eğitim alarak evlerinde tamamlayabilirler.

 

Uzaktan eğitim hakkında yeterince bilgi aldığımıza göre online eğitim ve üniversiteler konusunda biraz daha bilgi almaya ne dersiniz? Online Eğitim Alabileceğiniz Üniversiteler ve Bölümler Hangileri?, Uzaktan Eğitime Nasıl Başvurulur ve Dünyanın En İyi Online Eğitim Veren Üniversiteleri için linke tıklayın. Ayrıca üniversiteler ve uluslararası eğitim sektöründen canlı güncellemeleri takip etmek için bültenlerimize abone olun

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans