Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Erasmus’un Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için en popüler öğrenci değişim programlarından biri olan Erasmus nedir, Erasmus’un avantajları ve dezavantajları neler rehberimizde.

Erasmus’un Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Üniversite öğrencilerine uluslararası hareketlilik sağlayan Erasmus, yurtdışı eğitim almak isteyenler için en önemli değişim programlarından biridir. Bugün, Erasmusun avantajları sayesinde Avrupa Birliği ülkeleri ile aday ülkelerden öğrenciler, 12 aya kadar üniversiteler arası değişim programlarından faydalanarak farklı kültür ve insanları tanıma, yurtdışı yaşam deneyimi kazanma ve global bakış açısına sahip olma fırsatı elde ederler. Avrupa Birliği tarafından yürütülen program, ilk olarak 1987 yılında başladığından bu yana yaklaşık 3 milyon öğrencinin Erasmus programına katıldığını düşünürsek eğer, bu eşsiz fırsatı kaçırmamak üniversite hayatınızın en önemli deneyimi olacaktır. Gelin Erasmusun avantajları neler, Erasmus nedir, Erasmus şartları neler rehberimizden inceleyelim. 

 

Öncelikle Erasmus nedir?

 

Sıklıkla Fulbright ya da Chevening gibi burs programları ile karıştırılan Erasmus bir burs programı değildir. Aynı zamanda araştırma ya da diploma programı ya da yabancı dil öğrenme programı değildir. Erasmus başvuru yapmayı düşünüyorsanız öncelikle Erasmus nedir sorusunun tanımını doğru anlamanız da fayda var. Zira Erasmus nedir sorusunun en doğru yanıtı dünyanın en popüler öğrenci değişim programlarından biridir diyebiliriz. Yurt Dışı Eğitim Almak İsteyenler İçin Kaçırılmayacak Öğrenci Değişim Programları ve Erasmus nedir, neden önemlidir sorularınız ve ayrıntılı bilgi için yazımıza göz atın. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

Erasmusun Avantajları Neler?

 

Erasmus öğrenci değişim programı ile öğrenciler, üniversite lisans programlarının birinci yılını tamamladıktan hatta yüksek lisans ve doktora yaparken bile eğitim ve staj programlarından yararlanabilirler. Toplamda 12 aya kadar hibe almanın mümkün olduğu Erasmusun avantajları hakkında merak edilenlere daha yakından bakalım. 

 

1. Seyahat eder ve yeni yerleri keşfedersin

 

Erasmusun avantajları denildiğinde, aklımıza ilk olarak Avrupa’nın birbirinden güzel ülkelerini seyahat etmek gelir. Zira Erasmus, 33 Avrupa ülkesinden birinde öğrencilere eğitim ve yaşam deneyimi sunar. Değişim programınız süresince seyahat günlük yaşamınızın en önemli parçalarından biri olur ve gittiğiniz ülke ve şehri derinlemesine keşfetme, bir yandan da komşu Erasmus ülkeleri ve şehirlerine de seyahat yapma imkanı bulursunuz. 

 

Yeni yerler görüp yeni kültürleri keşfedeceğiniz ve bunu yaparken Avrupa’nın birçok ülkesinden yeni arkadaşlar edineceğiniz Erasmus sayesinde eğitim ve iş yaşamınıza olumlu katkılar sağlayacak beceriler elde edersiniz. Bu nedenle Erasmus süresince bol bol seyahat ederek olabildiğince uluslarası deneyim kazanma fırsatından faydalanın. Yurtdışında eğitim sürecini en iyi şekilde değerlendirme yolları hakkında yazımıza göz atın. 

 

2. İngilizcenin yanında ikinci bir yabancı dil öğrenirsin

 

Erasmus kursları genel olarak İngilizce olarak verilir ve siz gittiğiniz ülkenin yabancı dilini bilmek zorunda kalmazsınız. Ancak Erasmusun faydaları arasında en güzel tarafı, İngilizce dışında yeni bir dili daha öğrenerek dil becerilerinizi geliştirirsiniz. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi Erasmus nedir denildiğinde yabancı dil öğrenme programıdır diyemeyiz. Mevcut olan İngilizce bilginizi geliştirebilir, aynı zamanda gittiğiniz ülkenin yabancı dilini de eğer öğrenmeyi seviyorsanız, öğrenebilirsiniz. 

 

 

Erasmus programı ile öğrenim görmeye başladığınız üniversiteler, uluslararası öğrencilere ücretsiz dil kursları sunar. Aynı zamanda yaşadığınız şehirde insanlarla ve yerel arkadaşlarınızla İtalyanca, İspanyolca, Almanca ya da İsveççe gibi çok sayıda dilden birini öğrenme fırsatınız olur. Unutmamanız gereken en önemli nokta ise Erasmusun avantajları arasında İngilizce dilinde akıcılık ve yetkinlik sunmasının yanı sıra hangi dili kullanırsanız kullanın iletişim becerilerinizi geliştireceğidir. İkinci bir yabancı dil öğrenmek için 8 sebep yazımızda. 

 

3. Etkili bir özgeçmiş sahibi olursun

 

Erasmus ile başka bir şekilde elde edemeyeceğiniz ve hayatınız boyunca belki bir daha yaşamayacağınız akademik bir eğitim ve kültürel deneyime sahip olursunuz. Böylelikle birçok işveren tarafından takdir gören uluslararası deneyime sahip mezunlar arasına gireceğiniz gibi göz alıcı bir özgeçmiş hazırlama imkanınızı arttırırsınız. 

 

Erasmus değişim programlarının temel nedenlerinden ve Erasmusun avantajları arasından biri olarak bu programın CV hazırlarken size katacağı artıları sayabiliriz. Zira bugün işverenlerin %64’ü uluslarası deneyimin işe alım sürecinde en önemli etken olduğunu ve iş piyasasında öne çıkmak için fayda sağladığını göstermektedir. Özgeçmiş ve kapak yazıları hakkında kapsamlı yazımıza göz atın.

 

4. Mali destek alırsın

 

Bugün, Avrupa’da eğitim almak isteyen öğrencilere eşsiz bir deneyim sunan Erasmusun avantajları arasında bunu yaparken masraflarınızı karşılayarak size mali destek sunduğunu söylemek de fayda var. Ancak gittiğiniz program ülkelerinin Avrupa’nın doğusunda mı yoksa batısında mı olduğuna dikkat etmek gerekir. Zira Danimarka, İrlanda, Belçika, İspanya gibi ülkelerdeki aylık hibe Erasmus ücretleri ile Bulgaristan, Letonya, Polonya gibi ülkelerdeki farklı olabilir. 

 

 

Unutmayın, Erasmus programı bir burs programı değildir ve öğrencilerin gittikleri ülkelerde öğrenim ücretlerinden muaf olmalarını sağlar. Aynı zamanda Erasmus ücretleri, aylık olarak verilen yaşam için destek hibesini de kapsar. Erasmus’un avantajları arasında alacağınız mali yardım en önemli noktadır ve yurtdışı eğitim deneyiminizi rahat bir şekilde geçirmenizi sağlar. Yurtdışında okumak için ücretli ve ücretsiz yollar hangileri, ayrıntılar rehberimizde. 

 

5. Dünyanın her yerinden arkadaşlarınız olur

 

Yurtdışı eğitim deneyiminin en güzel tarafı, sizin gibi dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencileri tanıma ve yeni arkadaşlara sahip olmadır diyebiliriz. Erasmus sayesinde Avrupa’nın çok sayıda ülkesinden öğrencilerle tanışıp dil, kültür, din veya etnik kökene bakmadan mükemmel bir deneyim yaşarsınız. Geri döndüğünüzde yaşadığınız Erasmus faydaları ile sınırların ötesinde her zaman ziyaret edebileceğiniz ya da onların sizi ziyarete gelebileceği ömür boyu süren dostluklar kurabilirsiniz. Diğer öğrencilerle nasıl diyalog kurmaya başlamak konusunda rehberimize göz atın. 

 

6. Kültürel farkındalık kazanırsın

 

Erasmusun avantajları arasında çok kültürlü bir ortamda yaşamaya başlayarak diğer kültürlerden ister istemez etkilenme ve yeni bir şeyler öğrenme imkanını sayabiliriz. Dünyanın farklı ülkelerinden insanlarla tanışmak, size farklı kültürleri anlama, önyargılarınızı ortadan kaldırma, açık fikirli, hoşgörülü ve anlayışlı olma gibi beceriler kazandırır. Kültürel farkındalık, iş yaşamınızda çok uluslu şirketlerde çalışmaya başladığınızda en çok ihtiyaç duyacağınız özelliktir. Öğrenciyken katılabileceğiniz Avrupa Gönüllü Hizmeti projeleri hakkında merak edilenler rehberimizde. 

 

7. Kendinizi yeniden keşfeder, güvenmeyi öğrenirsiniz

 

Yurtdışı eğitim deneyimi alan çok sayıda öğrencinin kazandığı kişisel beceriler ve Erasmusun avantajları yadsınamaz. Yabancı bir ülkede okurken, yeni şeyler öğrenecek, yeni alışkanlıklar edinecek, yeni bir toplumun parçası olmak için uyum sağlamaya çalışacaksınız. Ve bunları yaparken tek başınıza olacak, dolayısıyla konfor bölgenizden uzakta, sorunlarla başa çıkmayı öğrenmeye çalışırken kendinize olan güveniniz de artacaktır. Bu deneyim sonrası Erasmusun avantajları arasında en önemli becerilerden daha fazla özgüven sahibi olacak ve gelecekte ne yapmanız gerektiğini bileceksiniz. Yurtdışında okumanın avantajları neler, ayrıntılar rehberimizde. 

 

8. Farklı öğrenme ve öğretme metodlarını deneyimlersin

 

Yabancı bir ülkede bir üniversitede okumak, tüm hayatını aynı ülkede okuyarak geçiren öğrencilere göre bir adım önde tamamlamanızı sağlayacaktır. Bu nedenle Erasmus programı size çok farklı öğrenme ve öğretme metodlarını deneyimleme, ülkeden ülkeye ne kadar farklı olduklarını görme ve olaylara farklı bir perspektiften bakma imkanı sunacaktır. 

 

 

9. İlham alır, motive olursunuz

 

Sürekli aynı şeyleri yapmak bir süre sonra sadece öğrenciler değil, hepimiz için geçerli olan belirli bir noktada motivasyon kaybına neden olur. Erasmusun faydaları arasında size kazandıracağı en olumlu avantajlardan biri de yurtdışında geçireceğiniz süre boyunca size ilham kaynağı, dolayısıyla gelecek planlarınız ve kariyeriniz için bir dönüm noktası olacağıdır. Kendi ülkenizden, yaşadığınız ortamdan ayrılmak ve dünyayı keşfetme şansı elde etmek büyüleyici bir serüvendir. 

 

10. Gelecekte yaşamayı düşündüğünüz bir ülkede kalırsınız

 

Birçok insanın başka bir yerde nasıl yaşanacağı ya da orası hakkında ne gibi bilgilere sahip olması gerektiği konusunda az çok bilgisi vardır. Zira bugün internet sayesinde istediğimiz çoğu bilgiye ulaşabiliyoruz. Ancak gidip deneyimlemeden ve kendiniz bunu görmeden nasıl uyum sağlayacağınızı, yaşam koşullarını, iş imkanlarını bilemezsiniz. İşte Erasmusun avantajları arasında geleceğiniz için en kritik olan bu konuda size harika bir fırsat sunuyor. Unutmayın; bugün değişim öğrencilerinin %50’ye yakını mezun olduktan sonra kendi ülkelerinin dışında bir ülkede çalışmaya başlarken, elde ettikleri yurtdışı deneyim ve yabancı dilde yetkinlik onların istihdam edilebilirliklerini arttırmıştır. Lisans eğitimi alabileceğiniz en iyi 10 Avrupa ülkesi hangileri yazımızda.   

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Erasmusun avantajları yanında dezavantajları var mı?

 

Aslında Erasmusun avantajları arasında ve öğrenciler için sağlanan yurtdışı eğitim fırsatlarından bahsettikten sonra dezavantajları var mı, sorusu kafanızda soru işaretlerine neden olabilir. Ancak bilmelisinizki hareketliliği deneyimledikten sonra olumlu ya da olumsuz, asla aynı olmayacağınız ve döndükten sonra kendinizi tamamen farklı hissedeceğinizdir. 

 

  • Program boyunca arkadaşlarınızdan ve sevdiklerinizden uzakta olursunuz. 
  • Erasmus yaparken sürekli olarak İngilizce ya da gittiğiniz ülke dilini konuşmaya alışırsınız ve ülkenize döndüğünüzde anadilinizi konuşmakta zorlanabilirsiniz. 
  • Uluslararası atmosfere bağımlı hale gelirsiniz. Geri döndüğünüzde kendinizi şehrinizde yabancıymış gibi hisseder, yabancı arkadaşlarınızı özlersiniz. 
  • Erasmus, bir zamanlar sahip olduğunuz sakin ve rahat yaşama, heyecan ve karmaşıklık getirir. 

 

Yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için Erasmusun avantajları, dezavantajları neler, Erasmus nedir ya da Erasmus şartları neler öğrenciğimize göre yurtdışı eğitim almak istiyenler, üniversite ve bölüm seçimi yapma konusunda karasız kalanlar için hazırladığımız faydalı linklerimize göz atabilirsiniz: Hotcourses Turkey İle Yurt Dışı Bölüm ve Üniversite Seçimi Nasıl Yapılır?, Mükemmel Bir Bölüm Araştırma Yöntemi Şimdi Sizinle!, Hangi Bölüm Mezunları Ne Kadar Kazanıyor?

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans