Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Lisans Eğitimi Alabileceğiniz En İyi 10 Avrupa Ülkesi

Lisans Eğitimi Alabileceğiniz En İyi 10 Avrupa Ülkesi

Yurtdışı eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği Avrupa üniversiteleri, bugün dünya çapında Amerika’dan sonra en iyi yüksek kaliteli eğitim alma imkanı sunar. Peki, üniversite kalitesi bir ülkeyi tercih etmekte ilk neden olabilir mi? Zira yurtdışında okumak istediğimiz ülkeyi seçerken ilk neden bazen üniversitelerin dünya sıralamalarındaki yerinden ziyade, eğitim alacağımız şehir, yaşam koşulları, öğrenim ve konaklama ücretleri, öğrencilere sunulan burs ve staj imkanları ve mezuniyetten sonra iş imkanları ya da çalışma koşulları olabilir.

 

Günümüzde Türk öğrenciler için Avrupa ülkeleri, hem yakınlık hem de birden çok ülkeye erişim açısından en popüler eğitim destinasyonları arasında yer alır. Bu nedenlede lisans eğitimi için İtalya, Almanya ya da Hollanda’yı tercih etmek oldukça yaygın hale gelmiştir. Yazımızda Türk öğrenciler arasında lisans eğitimi veren en iyi Avrupa ülkelerine yer verdik! 

 

1- ALMANYA

 

Lisans eğitimi alabileceğiniz en iyi ülkeler arasında Almanya, ilk sıradaki yerini koruyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri olarak tüm dünyadan uluslararası öğrencilere sunduğu devlet üniversitelerinde ücretsiz eğitim alma imkanını sayabiliriz. Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip ülke, hem yurtdışı eğitim için hem de para kazanma ve çalışma umudunuz varsa özellikle otomotiv, kimya ve tekstil sektörlerinde Berlin, Frankfurt, Münih, Hamburg gibi şehirlerde kazançlı bir gelecek sunar. Almanya’da öğrenciler arasında en popüler bölümlerin başında mühendislik gelir. Özellikle endüstri, makine ve otomotiv mühendisliğinin gelişmesinde ülkedeki BMW, Mercedes Benz, Audi, Opel, Volkswagen, Adidas gibi dünyaca ünlü şirketlerinin payı büyüktür. 

 

En İyi Üniversiteler: Technical University of Munich, Ludwig Maximilian University of Munich, University of Heidelberg 

En Çok Tercih Edilen Bölümler: Mühendislik, Kimya, Tıp

 

2- İNGİLTERE

 

Her yıl, dünyanın her yerinden çok sayıda öğrenci Avrupa’da lisans eğitimi almak için İngiltere’yi tercih eder. Amerika’dan sonra Oxford, Cambridge, UCL gibi dünyanın en iyi eğitim kurumlarına sahip İngiltere, aynı zamanda Londra şehri ile öğrenciler için sayısız fırsatlar sunar. Geçmişten günümüze dünyanın en inovatif ülkelerinden biri olarak anılan İngiltere, aralarında Stephen Hawking, Alan Turing, Charles Darwin, Isaac Newton gibi sayısız bilim adamına ve mucide ev sahipliği yapmıştır. İngiltere’nin bu denli popüler olmasında, bankacılık ve sigorta sektörü ile moda tasarım ve tıp gibi alanlar ile Shell, BP, Tesco, Vodafone, HSBC gibi şirketlerin varlığının payı büyüktür. Aynı zamanda İngiltere, özellike Londra şehri ile İngilizce öğrenmek ve ilerletmek isteyenlerin uğrak yeridir.  

 

En İyi Üniversiteler: University of Oxford, University of Cambridge, Imperial College London

En Çok Tercih Edilen Bölümler: Ekonomi, Hukuk, Matematik, Mühendislik

 

3- FRANSA

 

Yurtdışı eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olmasında Fransa’nın Almanya gibi devlet üniversitelerinde ücretsiz eğitim sunmasının payı büyüktür. Ancak 2019 Eylül ayı itibariyle yapılacak düzenleme ile artık AB ya da AEA üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için lisans eğitim ücreti 2.770€ olacaktır. Fransa, günümüzde  özellikle MBA ve moda tasarım eğitimi alabileceğiniz okulları ile başta dünyanın en çok ziyaret edilen şehri Paris olmak üzere Toulouse, Lyon gibi öğrenci şehirlerinde Renault, Michelin, Airbus, Sanofi, L’Oreal, Danone, LVMH gibi dünyaca ünlü şirketlerde kariyer imkanları ile göz doldurur. Aynı zamanda bilim ve teknoloji alanında ilerlemek istiyorsanız, Fransa modern laboratuvarları, nükleer fizik, nanobilim alanındaki araştırmaları, kanser ve HIV virüsü gibi buluşları ile de göz doldurur. 

 

En İyi Üniversiteler: University PSL, Ecole Polytechnique, Sorbonne University

En Çok Tercih Edilen Bölümler: MBA, Mühendislik, Farmakoloji, Sanat ve Tasarım

 

4- İTALYA

 

Avrupa’da okumak isteyen öğrencilerin ilk aklına gelen ülke, hiç şüphesiz İtalya olacaktır. Dünyaca ünlü pizzası, zengin tarihi, büyüleyici sanatı, samimi insanları, Roma, Venedik, Floransa, Milano gibi muhteşem şehirleri, aralarında Ferrero, Armani, Bulgari, Benetton, Prada, Indesit, De’Longhi, Alfa Romeo, Lamborghini, Maserati, Ferrari, Ducati gibi moda, gıda, mobilya ve otomotiv gibi çoğu sektördeki tanınmış markaları ile İtalya, öğrencilere fırsatlarla dolu bir eğitim deneyimi sunar. İtalya’da eğitim almayı düşünüyorsanız, ülkenin bilim, müzik, sanat, edebiyat ve felsefe gibi alanlarda Galileo, Enrico Fermi, Fibonacci, Volta, Puccini, Leonardo da Vinci gibi ilham veren isimlere ev sahipliği yaptığını söylemekte fayda var. 

 

En İyi Üniversiteler: Politecnico di Milano, Scuola Normale Superiore di Pisa, University of Bologna

En Çok Tercih Edilen Bölümler: Endüstriyel Tasarım, Mimarlık, Tıp, Fizik, Hukuk

 

5- İSVEÇ

 

Avrupa’da lisans eğitimi için en iyi ülkeler arasında popüler bir tercih olan İsveç, dünyanın en inovatif ülkelerden biri olarak her yıl parlak ve yaratıcı fikirlere sahip öğrencileri kendine çekiyor. Aralarında ilaç, enerji, savunma ve teknolojinin de olduğu pek çok alanda çığır açan buluşlara imza atan İsveç, bugün kalp pilinden fermuara, dinamitten bilgisayarlar için mouse’a, üç noktalı emniyet kemerinden ilk ultrasona, cep telefonundan karton süt ve meyve kutusuna kadar birçok icadın öncüsü olmuştur. Bugün İsveç, ülkeye gelen uluslararası öğrencilere H&M, Tetra Pak, Ericsson, AstraZeneca, Volvo, Electrolux gibi şirketlerde mezuniyetten sonra sunduğu iş imkanları ile göz doldurur.  

 

En İyi Üniversiteler: Lund University, KTH Royal Institute of Technology, Uppsala University

En Çok Tercih Edilen Bölümler: Kimya, Mühendislik, Endüstriyel Tasarım, Moda Tasarımı

 

6- NORVEÇ

 

Norveç’te eğitim, devlet üniversitelerinde tüm uluslararası öğrenciler için ücretsizdir. Avrupa’da eğitim almak için en iyi ülkelerden biri olan Norveç, yüksek yaşam kalitesi ve ekonomik refahı ile öğrencilere rahat bir öğrenim deneyimi sunarken, Avrupa’nın diğer ülkelerine göre pahalı yaşam koşullarına ve konaklama masraflarınıza burslar ve fonlar sayesinde destek bulabilirsiniz. Gece yarısı güneşi, kuzey ışıkları, fiyortları, buzulları, yemyeşil doğası ile büyüleyici manzaralara sahip ülke, aynı zamanda başkent Oslo şehrinde canlı ve hareketli kampüs yaşamı ile göz doldurur. 

 

En İyi Üniversiteler: University of Oslo, University of Bergen, Norwegian University of Science and Technology

En Çok Tercih Edilen Bölümler: Finans, Kimya Mühendisliği, İşletme

 

7- FİNLANDİYA

 

Finlandiya, lisans eğitimi almak isteyen yabancı öğrenciler için saygın kurumları, uluslararası ortamı, İngiltere ve Fransa gibi ülkelere göre daha makul öğrenim ve yaşam ücretleri ile dikkat çeker. İskandinav ülkelerinin geneline hakim olan, muhteşem doğal güzellikler, göller ve ormanlık alanlara sahip Finlandiya aynı zamanda hareketli ve canlı Helsinki, Turku ve Tampere gibi şehirlerde öğrenim ve çalışma imkanları ile göz doldurur. Finlandiya’da, İsveç gibi inovasyona yapılan yatırımlar ve teknoloji konusundaki gelişmeleri ile öğrencileri kendine çekerken, güçlü lisans programlarına sahip üniversiteleri zengin araştırma fırsatları ile doludur. 

 

En İyi Üniversiteler: University of Helsinki, Aalto University, University of Turku

En Çok Tercih Edilen Bölümler: Mimarlık, Çevre Bilimleri, Biyoteknoloji, Sanat ve Tasarım

 

8- HOLLANDA

 

Avrupa’nın en güvenli ve en düşük işsizlik oranına sahip ülkelerin başında gelen Hollanda, yüksek asgari ücretleri, kısa çalışma saatleri, iş ve yaşam dengesi, aralarında Philips, Unilever, Tamoil, C&A, Heineken, KLM gibi dünyaca ünlü şirketlerde mezuniyetten sonra çalışma fırsatları ile öğrenciler için harika bir eğitim rotasıdır. Hollanda, günümüzde özellikle Amsterdam şehri ile öğrenim ve kariyer hedefleri olan öğrenciler için ilk sıralarda yer alsa da ülke, aralarında Rotterdam, Delft, Leiden, Utrecht, Groningen gibi çok sayıda öğrenci şehrine de ev sahipliği yapar. 

 

En İyi Üniversiteler: Delft University of Technology, University of Amsterdam, Eindhoven University of Technology

En Çok Tercih Edilen Bölümler: Sanat ve Tasarım, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik

 

9- İSVİÇRE

 

İsviçre denilince aklımıza ilk gelenler arasında Alp Dağları, leziz çikolataları, bankacılık, lüks saat markaları, Lozan şehri yer alır. Avrupa’da lisans eğitimi alabileceğiniz en iyi ülkelerden biri olan İsviçre, aslında bunlardan çok daha fazlasına sahiptir. Çığır açan araştırmalar ve kariyer odaklı eğitim veren ETH Zurich ve EPFL gibi dünyanın en iyi 2 okuluna ve yüksek öğretim sistemine sahip İsviçre, yetenekli öğrencileri ve bilim adamlarını ülkeye çekme konusunda oldukça başarılıdır. Bugün Nestle, Novartis, Roche, Swatch, Rolex gibi şirketler ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Kızılhaç, CERN, Dünya Ticaret Örgütü gibi çok sayıda uluslararası kuruluşa ev sahipliği yapan ülke, aynı zamanda Zürih, Cenevre, Basel gibi çok sayıda şehirde zengin kariyer fırsatları sunar. 

 

En İyi Üniversiteler: ETH Zurich, EPFL, University of Zurich 

En Çok Tercih Edilen Bölümler: Mühendislik, Finans, Kimya, Mimarlık

 

10- İRLANDA

 

Avrupa’da eğitim almak istiyorsanız, kaliteli ve güvenli bir öğrenci yaşam deneyimi sunan İrlanda’yı seçmek için birçok neden vardır. Günümüzde Google, Twitter, E-Bay, Apple ve Facebook gibi küresel üne sahip bilişim şirketlerinin Avrupa genel merkezlerine sahip ülke, makul eğitim ve yaşam masrafları ve İngilizce eğitim alma imkanları ile göz doldurur. Aralarında Avrupa’nın kültür başkenti olarak bilinen Dublin şehrinin de olduğu Galway, Belfast, Cork gibi öğrenci şehirlerine ev sahipliği yapan İrlanda, yüksek kaliteli eğitim kurumları ve iş imkanları ile göz doldurur.

 

En İyi Üniversiteler: Trinity College Dublin, University College Dublin, National University of Ireland, Galway

En Çok Tercih Edilen Bölümler: İngiliz Dili ve Edebiyatı, Gazetecilik, Kimya, Bilgi Teknolojisi 

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız; 

Mezuniyetten Sonra Çalışabileceğiniz En İyi Ülkeler

Avrupa’da Eğitim Alabileceğiniz En Popüler Üniversiteler

Yurtdışında Lisans mı Yoksa Yüksek Lisans mı Yapmalı?