Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Fizik Alanında En İyi Üniversiteler

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz bölüm fizik mi? O halde dünya çapında fizik alanında en iyi üniversiteler hangileri, en popüler fizik bölümleri neler hemen inceleyelim!

Fizik Alanında En İyi Üniversiteler

Bilime ve dünyadaki fiziksel olaylara ilgi duyuyor, maddenin zaman ve uzayla ilişkilendirilmesi konusu sizi çekiyorsa fizik bölümü eğitimi almak tam size göre olacaktır. Peki, dünya üzerindeki en eski bilim dallarından biri olan fizik alanında en iyi üniversiteler hangileri? Geçtiğimiz günlerde yayınlanan QS dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında konulara göre üniversite listelerinde fizik alanında en iyi üniversiteler yayınlandı. Buna göre MIT, fizik alanında en iyi üniversiteler sıralamasında birinci olurken onu Amerika’nın en iyi eğitim kurumları Harvard ve Stanford izliyor. Gelin, listenin ilk beşine daha yakından bakalım. 

 

1. Massachusetts Institute of Technology

 

Fizik alanında en iyi üniversiteler denildiğinde ilk sırada Massachusetts Teknoloji Üniversitesi’nin olması çok da şaşırtıcı değildir. Zira MIT, bugün birçok ortak araştırma fırsatıyla dünyanın önde gelen bilim okulu olarak görülüyor. 1861 yılında kurulan MIT, öğrencilere uygulamalı öğrenme deneyimleriyle fizik nedir, fizik konuları nelerdir gibi sorulara cevap ararken üniversite, Amerika’nın en iyi lisans fizik programlarından bazılarını sunuyor. Bu alanda dört Nobel Fizik Ödülü sahibi olan MIT'nin fizik bölümü, Haystack Radyo Gözlemevi, Kavli Astrofizik ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü ve Plazma Bilimi ve Füzyon Merkezi gibi 16 laboratuvar ve merkezden oluşur.

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

 

2. Harvard University

 

Harvard Fizik Bölümü, 1642 yılından beri en iyi lisans fizik programlarından bazılarını sunmaktadır. Bölümün üyeleri, yüksek basınçlı fizikteki çalışmaları ve nükleer manyetik hassas ölçümler için yeni yöntemlerin geliştirilmesiyle tanınmaktadır. Bölümdeki araştırmalar genellikle disiplinler arası bir yapıya sahip olduğu için fizik bölümleri astronomi, biyofizik, kimya ve kimyasal biyoloji, moleküler ve hücresel biyoloji bölümleriyle güçlü bağlantıları içerir.

 

Toplamda 10 Nobel Fizik Ödülü olan Harvard Üniversitesi, ayrıca Amerika’daki en eski fizik laboratuvarı olan Jefferson Laboratuvarı'na da ev sahipliği yapan fakültenin kampüsünde aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli araştırma merkezleri kurmuştur:

 

 • Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi - CfA
 • Max Planck Harvard Kuantum Optik Araştırma Merkezi - MPHQ
 • Parçacık Fiziği ve Kozmoloji Laboratuvarı - LPPC
 • Nano Ölçekli Sistemler Merkezi - CNS
 • Nano Ölçekli Bilim ve Mühendislik Merkezi - NSEC

 

Harvard Fizik Bölünü, aynı zamanda MIT ile yakın ilişkidedir ve bu Harvard/MIT Ultracold Atoms Merkezi tarafından temsil edilmektedir. Bunun yanında okulun öğretim üyeleri ve öğrencileri birçok kurumla araştırma ilişkileri geliştirmiştir: Fermi Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı, Cenevre’deki CERN, Stanford Lineer Hızlandırıcı Merkezi. 

 

3. Stanford University

 

Dünyaca ünlü araştırmalara ev sahipliği yapan Stanford Üniversitesi’nin, QS Dünyanın En İyi Üniversiteler sıralamasında fizik alanında üçüncü olması çok da şaşırtıcı değildir. Lisans öğrencileri için fizik ana dalları ve yan dallar ile astronomi yan dalları ve diğer konsantrasyonlar sunan Stanford Fizik Bölümü, Amerika’daki en iyi fizik lisans ve lisansüstü programlarından bazılarına sahiptir. Aynı zamanda lisans öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri ve doktora sonrası araştırmacılara fiziğin alt dalları astrofizik, kozmoloji, parçacık fiziği, atom ve lazer fiziği ile yoğun madde fiziği araştırmalarında rehberlik eden Stanford, fizik alanında toplamda 18 Nobel Ödülü almıştır. 

 

Stanford  fizik bölümüne bağlı araştırma merkezleri şunları içerir:

 

 • L. Ginzton Laboratuvarı
 • WW Hansen Deneysel Fizik Laboratuvarı
 • Malzeme ve Enerji Bilimleri Enstitüsü
 • Teorik Fizik Enstitüsü

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

4. University of Cambridge 

 

1209 yılında İngiltere’de bir araştırma üniversitesi olarak kurulan Cambridge Üniversitesi, dünyanın en eski ve en prestijli eğitim kurumlarından biridir. 31 kolej ve 150’den fazla fakülteden oluşan Cambridge, aralarında Isaac Newton, Stephen Hawking, Charles Darwin gibi önemli mezunları ile tarihin en büyük keşiflerine ev sahipliği yaparken fizik bölümü, 20’den fazla Nobel Ödülü sahibi ile ilişkilidir.  

 

Cambridge Fizik Bölümü, 1874'te Cavendish Laboratuvarı olarak açıldı ve o sırada mevcut olan en iyi fizik konuları ve fizik keşiflerini gerçekleştirdi. Adını İngiliz kimyager ve fizikçi Henry Cavendish'ten alan laboratuvarın fizik ve biyoloji disiplinlerindeki araştırmalar üzerinde büyük etkisi olmuştur. Bugüne kadar Cavendish Laboratuvarı'nda meydana gelen kayda değer buluşlar arasında elektron, nötron ve DNA yapısının keşfi yer almaktadır. Cambridge fizik bölümleri fakültesinde devam eden birkaç araştırma programı arasında Bilimsel Hesaplama İşbirliği Merkezi, Winton Sürdürülebilirlik Fiziği Programı ve Tıp Fiziği Merkezi vardır.

 

5. University of Oxford

 

1096 yılında kurulan Oxford Üniversitesi, İngilizce konuşulan ve halen öğretime devam eden dünyanın en eski üniversitesidir. 39 prestijli koleji ile dünya çapında üne sahip olan Oxford, mimarileri ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bu kolejlerde birçok ünlü isme ev sahipliği yapmıştır. 1930'larda Albert Einstein, ABD'ye göç etmeden önce kısa bir süre Christ Church Koleji'nde okumuş, Yüzüklerin Efendisi serisiyle tanınan JRR Tolkien, Exeter College'da eğitim görmüş, dünyanın en iyi yazarları arasında yer alan İrlandalı şair ve oyun yazarı Oscar Wilde Magdalen Koleji’ni bitirmiştir. Oxford’dan Mezun Olan Ünlüler kimler? 

 

Oxford Üniversitesi fizik bölümleri, çok çeşitli lisans ve lisansüstü fizik konuları hakkında uzman araştırma tesisleri ve ortak araştırma ağları ile dünya çapındaki en parlak beyinleri çekmektedir. Oxford’da fizik okumak isteyenler, güneş enerjisinden yararlanmanın yeni yollarını araştırıyor, dünyanın atmosferini gelecekteki iklimi tahmin etmek için modelliyor, kuantum fiziğinin bilgi teknolojilerinde devrim yaratma potansiyelini araştırıyor. Oxford’un fizik bölümleri, dünyanın en büyük fiziğin alt dalları bölümlerinden biridir ve aşağıdakiler gibi 100'den fazla araştırma grubu ve tesisi içerir:

 

 • İklim Dinamikleri Grubu
 • Mars Projesi
 • Oxford Yüksek Enerji Yoğunluğu Bilimi Merkezi 
 • Beecroft Parçacık Astrofiziği ve Kozmoloji Enstitüsü 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Fizik alanında en iyi üniversiteler hakkında yeterince bilgi aldığımıza göre fizik nedir, fiziğin alt dalları nelerdir sorularına yanıt bulabileceğiniz rehberimize göz atabilirsiniz. Aynı zamanda yurtdışında fizik eğitimi veren en iyi üniversitelere sitemizden göz atarak uzman tavsiyesi alabilir ya da merak ettiklerinizi sormak için kurumlarla direkt iletişime geçebilirsiniz. STEM Mezunları İçin En İyi 10 Kariyer, Mezuniyetten Sonra Çalışabileceğiniz En İyi Ülkeler ve Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm hakkında içeriklerimize göz atarak geleceğinizi planlayın. 

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans