Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Londra mı, New York mu? Hangi Şehirde Eğitim Almalı?

Londra mı, New York mu? Hangi Şehirde Eğitim Almalı?

Yurtdışında bir üniversiteye başvurmayı düşünen öğrenciler için en popüler destinasyonlar arasında gelen Amerika ve İngiltere, dünyanın en iyi öğrenci şehirlerine ve üniversitelerine ev sahipliği yapar. Çoğu öğrencinin özellikle İngilizce dilini öğrenmek ya da geliştirmek için tercih ettiği bu iki ülkede, Londra ve New York şehirleri, yüksek yaşam standartları ve iş imkanları ile dikkat çeker. Peki, hangi şehirde eğitim almalı? Londra mı New York mu?

 

Neden New York’ta eğitim?

 

Amerika’da eğitim almak isteyen öğrenciler için ilk akla gelen şehir New York olduğu gibi ülkenin de bir nevi sembolüdür. Bir zamanların Amerika’ya göç etmek için gelenlere merkezi bir istasyon olarak kullanıldığı uzun tarihi ile tanınan New York, bugün Amerika’nın özgürlükler ya da fırsatlar şehri yani ‘’big apple’’ olarak karşımıza çıkar. Şehrin eşsiz kültürel çeşitliliği, her türlü etnik köken ve kültürden dünyanın her yerinden insanların bir araya gelmesinde rol oynarken farklı yiyecekler, kültürel etkinlikler, gelenekler ve fikirlerde buluşur. 

 

New York’ta okumak gibi bir düşünceniz varsa eğer öğrenciler için her zaman yapılacak bir şeyler olduğunu söylemek mümkün. Konferanslar, müzikaller, tiyatro gösterileri, sanat etkinlikleri ve daha birçok sosyal aktivite, hareketli sosyal hayat, yüksek gökdelenler, renkli mekanlar ve yeşil alanları ile ülkenin kültür, ticaret ve finans başkentine ziyaretçileri çeker. New York’ta öğrenci olmak hakkında daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Neden Londra?

 

Aslında Londra mı, New York mu yerine İngiltere mi, Amerika mı demek daha doğru olabilir. Zira, iki şehir de yer aldıkları ülkelerin sembolleridir ve İngiltere’de eğitim denilince aklımıza ilk olarak Londra gelir. Ülkenin eğlence, medya, sanat, moda, finans başkenti olan Londra, bugün aralarında Hindistan, Pakistan, Çin, Nijerya, Avustralya, Malezya gibi ülkelerin ağırlıkta olduğu göçmenlerin yaşadığı çok kültürlü bir şehirdir. New York’a göre bakıldığında tarihi açıdan nefes kesen mimari öğelere sahiptir. UNESCO dünya mirası listesinde de yer alan Londra Kulesi, Westminster Sarayı, Greenwich, Kew bahçeleri gibi alanları bin yıllık tarihleri ile göz doldurur. 

 

Bugün Londra’da okumak isteyen uluslararası öğrenciler için şehrin, dünyanın en iyi üniversitelerinin en yoğun olduğu kent olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aynı zamanda aralarında British Museum, Tate Modern ve National Gallery’nin de olduğu binden fazla müze ve sanat galerisi, kütüphane ve tiyatro, sadece British Library’de bile 150 milyon kitabın olduğunu düşünürsek eğer, verilen eğitim ve kalabalık öğrenci nüfusu Londra’yı dünyanın en havalı şehirlerinden biri yapıyor. Öğrencilerin gözünden Londra’da yaşam ile ilgili ayrıntılar rehberimizde.

 

İki İngilizce konuşulan şehir

 

Günümüzde Amerika ve İngiltere, özellikle dil eğitimi almak isteyen öğrenciler açısından dünyanın en popüler iki ülkesidir. Dolayısıyla Londra ve New York’ta İngilizce dilini geliştirmek ve öğrenmek isteyenlerin gözdesidir. Dünya üzerinde bir milyardan fazla insanın kullandığı ve internet, havacılık, diplomasi, bilim, medya gibi birden fazla alanda küresel ortak dil olarak kabul edilen İngilizce, artık iş ve eğitim dünyasının en büyük gerekliliği durumundadır. 

 

Peki, hangi şehirde İngilizce eğitim almalıyız? İngilizcenin ortaya çıkması yüzlerce yıl öncesine dayanırken gelişimine katkıda bulunanlar yine İngilizler olmuştur. Özellikle edebiyat sektöründe etkin olarak kullanılan İngiliz İngilizcesi, film ve müzik sektöründe yaygın olarak kullanılan Amerikan İngilizcesine göre daha geleneksel kurallara ve kalıplara sahiptir. Bugün Birleşmiş Milletler, Olimpiyat Komitesi, Dünya Ticaret Örgütü gibi uluslararası kuruluşlar İngiliz İngilizcesini kullanır. 

 

Sonuç olarak, benzer alt yapıları ile İngiliz ve Amerikan İngilizcesini ister New York, ister Londra’da öğrenmeye çalışın, dünyaca ünlü dil okulları ve kaliteli bir eğitim sizi bekliyor olacaktır. İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi arasındaki farklar hakkında daha ayrıntılı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.  

 

Hangi üniversiteyi seçmeli?

 

New York’ta eğitim almak isteyen öğrenciler için dünyanın en ilerici ve yaratıcı topluluklarına ev sahipliği yapan üniversiteler buradadır. Özellikle bilim, finans, işletme, medya ve sanat gibi alanlarda lisans ve yüksek lisans çeşitliliği ile dikkat çeken ve QS dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 14. sırada bulunan Cornell University, 18. sırada yer alan Columbia University ile 39. sıraya yerleşen New York University-NYU en popüler eğitim kurumları arasındadır. 

 

Londra’da ise durum biraz daha farklıdır. Zira şehir, bugün dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesi arasında yer alan University College London-UCL ve Imperial College London’a ev sahipliği yapar. Dünya çapında fizikçiler, matematikçiler ve akademisyenlere ev sahipliği yapan Londra üniversiteleri, eğlenceli ve sofistike ortamları ile öğrencileri kendine çekerken özellikle tıp, mühendislik, ekonomi, moda tasarımı, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi gibi alanlarda popüler lisans ve lisansüstü programlara sahiptirler. 

 

Londra ve New York’ta okumanın avantajları

 

Aslında yurtdışı eğitim almanın öğrencilere sağladığı sayısız fırsat vardır. Ancak buna bir de dünyanın en iyi metropolleri arasında yer alan New York ve Londra’da eğitim almayı eklersek eşsiz bir deneyim olacağı kesindir. Bugün çığır açan buluşlara teknoloji alanında yeniliklere imza atan New York’un yanında özellikle bilimsel araştırmalara imza atan Londralı üniversiteler ve Nobel ödüllü akademisyenlerin eğitim döneminiz boyunca size sunacağı sayısız katkısı olacaktır. 

 

Özellikle mezuniyetten sonra zengin iş fırsatları sunan her iki şehirde, kariyerlerinde başarılı insanlarla doludur. Birleşmiş Milletler genel merkezinin bulunduğu New York şehri, her daldan iş türünü temsil ederken yenilikçi bir fikir ya da projeye sahipseniz, hayata geçirebileceğiniz en iyi şehirlerden birindesiniz demektir. Londra ise dünyanın finans başkentlerinden biri olarak karşımıza çıkarken, lisansüstü iş fırsatları, bankacılık ve sigorta sektörleri oldukça gelişmiştir. New York, Amerika’nın ve dünyanın en önemli ekonomisinin merkezi olabilir, ancak dünya Londra ile iş yapıyor ve iş piyasasının kalbi buradadır. 

 

Hangisi daha pahalı?

 

New York ve Londra için kesinlikle gezegendeki en büyüleyici iki şehir diyebiliriz. Genel olarak çoğu sıralamalarda önde gelen küresel şehirler olarak görülürken, geçmişten günümüze dünyaya yeraltı taşımacılığından elektrikli sokak lambalarına, gökdelenlerden trafik ışıklarına kadar birçok yeniliği getirmekte öncü olmuştur. Bu da her yıl birçok yetenekli insanın Londra ve New York’ta okumak ya da yaşamak istemelerine neden olur. 

 

Bugün ne New York Londra’dan, ne de Londra New York’tan daha pahalı diyebiliriz? Çünkü ikisi de, dünyanın her yerinden insanlar için son derece pahalıdır, ancak bazı ilginç ayrıntılar da yok değil. Örneğin, taksiler, metro ve otobüsler New York’ta daha ucuz. Yaşam maliyetine bakıldığında New York biraz daha az pahalı diyebiliriz. 

 

Yurtdışında burslu okuyabileceğiniz üniversiteler hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, ücretsiz broşürlerimizi indirin

 

Ücretsiz fırsatlar var mı? 

 

Londra ve New York’u derinlemesine incelediğinizde, iki şehir arasında ince zıtlıklar olduğunu ve bunun da yurtdışı eğitiminizde büyük farklılıklar yaratacağını bilmenizde fayda var. Londra, ücretsiz yapılacak şeyleri sunma konusunda harikadır ve öğrenci bütçenize de uygundur. British Museum, National History Museum, Tate Modern, Victoria and Albert Museum size bir poundun altında mükemmel seçenekler sunarken, bazı tiyatro ve konserleri de ücretsiz izleyebilirsiniz. New York, bunlarla rekabet edemez, ancak bazı müzeler, galeriler ve konserler belirli günlerde size ücretsiz imkanlar sunar. Yurtdışında okurken yapılacak en uygun ve ucuz şeyler için yazımıza göz atın.

 

Bir diğer alternatifte çok bilindik bu şehirlerin, klişeleşmiş yemek lezzetlerinin ötesinde farklı sokak yemekleri ve lezzetli yiyecek satıcılarını keşfetmeniz olacaktır. Londra’da kızarmış balık ve patatesten oluşan fish&chips ya da New York’ta meşhur sosisli sandviçlerin yani hot dogların tadına ucuz fırsatlarla bakabilirsiniz. 

 

Londra ve New York şehir yaşamı

 

Londra, denilince genellikle aklımıza, çok yağmur yağdığı gelir. Aslında hiç güneş almayan kasvetli şehre, sanılanın aksine yılda 23 inç yağış düşerken, New York’a ise 47 inç. Londra’da hava koşulları sürekli olarak değişir ve güneş, yağmur, kar ve bulutları aynı gün hatta saatler içerisinde görebilirsiniz. Bunun yanında genel olarak Londra’ya baktığınızda binaların, yolların ve devam eden inşaatların arasında az yeşil alan varmış gibi görebilirsiniz, ama şehrin üçte birini büyük ve küçük, bakımlı, çok çeşitli parklar ve yeşil alanlar kaplar. 

 

New York ise ilham verici Amerikan manzaralarına sahip doğu kesimi çarpıcı dağ manzaraları, Hudson Nehri ve yakınında nefes kesen Niagara Şelalesi ile eğlenceli ve heyecan verici bir deneyim sunar. Dünyanın en nefes kesici şehirlerinden biri olan New York, özellikle Manhattan ve Brooklyn semtleri, muhteşem gökdelenlerin yer aldığı panoramik manzaraları, eğlence ve ticaret merkezi olarak filmlere konu olan parıltılı Times Meydanı ile göz alıcıdır. New York denilince ilk aklımıza gelenlerden bir diğeri de şehrin ortasında bir ormanı andıran ve herkesin kaçış noktası olan Central Parktır. 25 binden fazla ağaç, bir şelale, yüzlerce kuş, bitki ve hayvan türünü barındıran park, dünyadaki ilk peyzaj çalışması olarak tarihe geçmiştir. 

 

Şehirdeyken işinize yarayacak detaylar;

 

  • Londra’da yaya geçidindeki düğmeye basmazsanız ya da yaya geçidini kullanmazsanız eğer, asla karşıdan karşıya geçemezsiniz. Ve yeşil sinyalinin de öyle hemen görüneceğini zannetmeyin ki, bu 5 ila 8 dakika sürebilir. New York’ta ise bu süre 30 saniyenin altındadır. 
  • New York’ta hangi caddede bulunduğunuzu unutursanız eğer, tek yapmanız gereken yeşil sokak tabelalarını takip etmek olacaktır. Londra’da ise kafanızı gökyüzüne kaldırıp kuşları takip etmek, daha akıllıca olabilir. İngiltere’de sokak levhaları binaların yanlarında yer alır ve yönünüzü bulmaya çalışırken binalara bakmayı unutmayın. 
  • Asla uyumayan şehir, olarak adlandırılan New York’ta yaşam, gerçekten de geceleri oldukça hareketli. Gecenin bir yarısı şehir sokaklarından gelen kahkahaları, müzik seslerini duyabilir, sabahın erken saatlerine kadar açık olan bir dükkandan alışveriş yapabilirsiniz. Londra’da ise dükkanlar ve restoranlar gece yarısından önce kapanır, Tube adı verilen metroları ise gece yarısı kapanır. Sadece hafta sonu 7/24’tür. 
  • Londra’da New York’tan iki kat daha fazla kitapçı var. 
  • Londra, 240 müzeye sahipken New York sadece 83.

 

Nerede eğitim alacağınıza karar veremiyorsanız; üniversite broşürlerini indirin, fakülteler, konaklama koşulları ve fınansal destek hakkında bilgi alın.

Popüler öğrenci şehirlerimize göz atın;

Öğrenci şehri: Zürih

Öğrenci şehri Paris

Öğrenci şehri: Helsinki