Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Oscar Ödüllü Oyuncular Hangi Üniversitelerde Okuyor?

Sinema ve televizyon denilince aklımıza genellikle dünyanın en prestijli ödülleri dolayısıyla da Oscar Ödülleri gelir. Peki, Oscar alan oyuncular hangi okullarda okudular?

Oscar Ödüllü Oyuncular Hangi Üniversitelerde Okuyor?

Oscar olarak bilinen Akademi Ödülleri, her yıl film endüstrisinin en iyilerini ödüllendirirken çok sayıda kategoride "Akademi Başarı Ödülü" adı verilen altın bir heykelciğin kopyası ödül olarak verilir. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi yani AMPAS üyeleri tarafından ilk olarak 16 Mayıs 1929’da dağıtılan Akademi ödülleri, dünya çapındaki en eski ve en prestijli eğlence sektörü  ödül törenidir. Amerika’nın Los Angeles şehrinde yer alan Dolby Theater’da gerçekleşen ödül töreni, 4 saat sürerken kazananların konuşma süresi sadece 45 saniyedir. 

 

Peki, Oscar’a aday olmak ya da kazanmak için sıkı çalışma, yetenek ya da şans ne kadar etkili? Yoksa iyi bir eğitim almak mı gerekir? Sizin için keyifle okuyacağınız bir rehber hazırladık. Dünyanın en iyi aktör ve aktrislerinin bir araya geldiği Oscar alan oyuncuların hangi okullarda okuduklarını araştırdık. 

 

Frances McDormand - Yale University

 

En çok Oscar alan oyuncular arasında yer alan Amerikalı aktris ve yapımcı Frances McDormand, özellikle küçük bütçeli ve bağımsız filmlerdeki rolleriyle tanınıyor. Bugüne kadar en çok Oscar ödülü kazanmış olan Katharine Hepburn’un ardından 3 kez, en iyi kadın oyuncu akademi ödülü alan Frances McDormand, özellikle aralarında Fargo, Three Bilboards Outside Ebbing Missouri ve Nomadland gibi Oscar ödüllü filmler ile adını duyurmuştur. 

 

Frances McDormand, ilk olarak Bethany College’da tiyatro alanında lisans derecesi almış, daha sonra ise Yale Üniversitesi School of Drama fakültesinde güzel sanatlar yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. Bu alanda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Yale, aynı zamanda Meryl Streep, John Turturro gibi ünlü mezunları ile tanınır. 

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

Matt Damon - University of Harvard

 

Amerikalı ünlü oyuncu, film yapımcısı ve senaryo yazarı Matt Damon, hem yakın arkadaşı hem de okul arkadaşı olan Ben Affleck ile birlikte yazdıkları ve rol aldıkları Good Will Hunting filmiyle En İyi Orijinal Senaryo dalında Oscar ödüllü kazananlar arasına girmişlerdir. Matt Damon, Harvard Üniversitesi’ne gitti, ancak bir filmde başrol oynamak için mezun olmadan ayrılmıştır. Yurt Dışında Sinema ve Televizyon Eğitimi hakkında ayrıntılı rehberimize göz atın.

 

Cate Blanchett - University of Melbourne

 

Avustralyalı ünlü aktris Cate Blanchett, bugün sahip olduğu iki Oscar Ödülü ile oyunculuk üzerine başarılarını ikiye katlıyor. İlk olarak başrolünü Leonardo DiCaprio ile paylaştığı Aviator filmi ile en iyi yardımcı kadın oyuncu akademi ödülü kazanan Cate Blanchett, 2013 yılında ise Blue Jasmine filmi ile en iyi kadın oyuncu akademi ödülü sahibi olmuştur. 

 

Dünyanın en çok kazanan aktrisleri arasında yer alan Blanchett, QS Dünyanın En İyi Üniversiteleri arasında 37. sırada olan Melbourne Üniversitesi’nde ekonomi ve güzel sanatlar eğitimi aldı ancak bir süre sonra okulu bırakmak zorunda kaldı. Sidney’e taşındıktan sonra National Institute of Dramatic Art-NIDA’dan güzel sanatlar lisans derecesi ile mezun oldu. 

 

Meryl Streep - Yale University

 

Güzelliği ve güçlü oyunculuğu ile tanıdığımız Meryl Streep, akademi ödülleri hakkında ilginç bir rekora sahiptir. Zira kendisi, 21 kez Oscar’a aday gösterilmiş ve sadece 3 heykelciği evine götürmüştür. Meryl Streep, ilk Oscar’ını en iyi yardımcı kadın oyuncu akademi ödülü dalında 1979 yılında Kramer Kramer’e karşı filminde almıştır. 1982 yılında ise Sophie’nin Seçimi ve 2011 yılında The Iron Lady filmleriyle en iyi kadın oyuncu akademi ödülü sahibi olmuştur. 

 

Meryl Streep’te Frances McDormand gibi Yale mezunu ünlüler arasındadır. İlk olarak 1969 yılında Vassar Koleji’nde tiyatro eğitimi aldıktan sonra Yale School of Drama okulunda lisans eğitimini tamamlayan oyuncu, aynı zamanda Dartmouth College’tan fahri doktora derecesi aldı. Dünyanın En İyi Oyuncuları Hangi Üniversitelerden Mezun olduğunu biliyor musunuz?

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

Casey Affleck - George Washington University

 

2016 yılında Manchester by the Sea filmi ile en iyi erkek oyuncu akademi ödülü kazanan Casey Affleck, abisi Ben Affleck ve yakın arkadaşları Matt Damon gibi başarılı bir oyunculuk kariyerine sahiptir. Ancak Matt Damon gibi o da önce siyaset okumak için George Washington Üniversitesi ile başlayan akademik eğitimini dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 19. sırada yer alan Columbia Üniversitesi’nde devam ettirmiş, ancak tamamlayamadan bırakmıştır. Sinema ve Tiyatro Eğitiminde Dünyanın Önde Gelen Okulları ve Giriş Şartları neler rehberimizde. 

 

Jodie Foster - Yale University

 

Amerikalı aktris ve yapımcı Jodie Foster, çok küçük yaşlarda annesinin yapımcı olması nedeniyle kendini film stüdyolarında bulmuştur. 1976 yılında henüz 14 yaşındayken başrolünü Robert De Niro ile paylaştığı Taksi Şöförü filminde yıldızı parlayan Jodie Foster, Kuzuların Sessizliği ve The Accused filmleri ile 2 kez en iyi kadın oyuncu akademi ödülü almıştır. 

 

İyi derecede Fransızca bilgisinin yanı sıra İtalyanca ve Almanca’da konuşan Jodie Foster’da Yale mezunu ünlüler arasındadır. 1985 yılında edebiyat yüksek lisans derecesini tamamlayan oyuncuya, 1997 yılında Yale Üniversitesi tarafından güzel sanatlar fahri doktora derecesi verilmiştir. Aynı zamanda 2018’de Yale Yaşam Boyu Başarı Ödülüne’de layık görülmüştür. 

 

Daniel Day Lewis - Bristol Old Vic Theatre School 

 

En çok Oscar alan filmler ve yapımlarda yer alan bir diğer oyuncu ise İrlanda kökenli İngiliz aktör Daniel Day Lewis’tir. 6 kez aday olup 3 kez en iyi erkek oyuncu akademi ödülü kazanan ünlü oyuncu, bu kategoride de bir rekora sahiptir. Zira en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü 3 kez kazanan tek aktördür. 1989 yılında Sol Ayağım, 2007’de There Will Be Blood ve 2012’de Lincoln filmleri ile en çok oscar ödülü kazanan aktör, aynı zamanda Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, In the Name of the Father, Son Mohikanlar gibi kült filmlerle tanınır. 

 

Daniel Day-Lewis, Bristol Old Vic Theatre School mezunudur. İngiltere’nin Bristol şehrinde yer alan Old Vic; film, televizyon ve tiyatro alanında eğitim veren bir drama okuludur. 1946 yılında kurulan okul, aralarında Jeremy Irons, Pete Postlethwaite, Olivia Colman, Sir Patrick Stewart gibi dünyanın en iyi oyuncularının olduğu ünlü mezunları ile bilinir. 

 

Natalie Portman - Harvard University

 

İsrail doğumlu Amerikalı aktris Natalie Portman, Oscar ödüllü oyuncular arasında güzelliği ve kült filmleri ile tanınır. Oyunculuk kariyerine henüz 12 yaşındayken Leon filmiyle başlayan aktris, 2010’da Black Swan filmiyle en iyi kadın oyuncu akademi ödülü kazanmıştır. 

 

Harvard mezunu ünlüler arasında olan Natalie Portman, 2003 yılında Harvard Üniversitesi’nden psikoloji lisans diploması almıştır. Sonrasında ise 1918 yılında İsrail’de kurulan ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk 200’de yer alan Hebrew University of Jerusalem'den yüksek lisans dersleri almıştır. 

 

Yurtdışında eğitim almak istediğiniz üniversiteler, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorun!

Eddie Redmayne - University of Cambridge 

 

İngiliz aktör Eddie Redmayne, Cambridge Üniversitesi’ne bağlı Trinity College’da sanat tarihi eğitimi almıştır. Trinity College, 1546 yılında Kral VIII. Henry tarafından kurulmuş, Cambridge’teki en eski ve en büyük kolejlerden biridir. Mezunları arasında Isaac Newton, Bertrand Russel, Lord Byron gibi ünlü isimlerin olduğu Trinity, Oxford Üniversitesi’ndeki kardeş koleji Christ Church kadar popülerdir. 

 

Eddie Redmayne, en iyi erkek oyuncu akademi ödülünü efsane fizikçi Stephen Hawking’in hayatını canlandırdığı 2014 yapımı The Theory of Everything filmi ile almıştır. Tiyatro oyunları ile de izleyici karşısına sık sık çıkan oyuncu, özellikle Fantastik Canavarlar filmi ile popüler hale gelmiştir. Sanat Alanında Eğitim Alacak Öğrenciler İçin Film Önerileri rehberimize hemen göz atın. 

KURS EŞLEŞTİRİCİ
Size en uygun programın?
hangisi olduğunu yeni "Kurs Eşleştirme" aracımızla öğrenin!
EŞLEŞTİRMEYE BAŞLA