Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

TEFL Sertifikası Nedir?

Dünyanın dört bir yanındaki insanların hayatlarında gerçek bir fark yaratmakla ilgileniyor, ancak becerilere sahip olup olmadığınızdan emin değil misiniz? O halde TEFL sertifikası tam size göre olabilir!

TEFL Sertifikası Nedir?

Günümüzde toplumlar, İngilizce olmak üzere yabancı dil öğrenme konusunda giderek daha fazla bilinçleniyor. İnsanlık tarihinin en hızlı yayılan dillerinden biri olarak kabul edilen İngilizce, küresel ortak dil olarak eğitim, iş ve siyaset gibi alanlarda kullanılır. Bu nedenle de İngilizce dilinde üst düzey bireyler yetiştirmek için dünyanın birçok ülkesinde, İngilizce öğretiminde nitelikli yabancı dil öğretmenlerine olan talep her geçen gün artmaktadır.

 

Bugün, ana dili İngilizce olmayanlara İngilizce öğretme becerisi kazandıran birçok sertifika programı vardır. TEFL sertifikası da bunlardan biridir. Peki TEFL nedir, TEFL sertifikası ne işe yarar gelin daha yakından inceleyelim!

 

TEFL nedir?

 

TEFL, ana dili İngilizce olmayan kişilere İngilizce öğretmenizi sağlayacak olan, dünya çapında akredite edilmiş en ünlü sertifikalardan biridir. TEFL açılımı, Teaching English as a Foreign Language yani Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi olarak basitçe tanımlanabilir. 

 

TEFL sertifika programları, İngilizceyi ikinci dil olarak öğretmek için profesyonel olarak öğretme becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olur. Üstelik bunun için ana dilinizin İngilizce olması gerekmez. Ancak İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabilmeniz ve gerekli temel İngilizce becerilerine sahip olmanız, TEFL sertifikası almanız için uygun olacaktır.

 

TEFL sertifikası yurt dışında İngilizce öğretmek için yeterli mi?

 

Yabancı bir ülkede ya da ana dili İngilizce olmayan bir ülkede Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretmek için okullar ve dil enstitüleri uygun eğitimi almış öğretmenleri işe almak istedikleri için genellikle bir TEFL Sertifikası gereklidir. 

 

Bu açıdan TEFL sayesinde, yurtdışında İngilizce öğretmek için bir İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun olmanıza, daha önce öğretmenlik deneyimine ya da üniversite diplomasına sahip olmanıza bile gerek yoktur. Özel dil okulları, online eğitim şirketleri ve devlet programları, yurt dışında eğitim vermek için belirli bir derecede profesyonel düzeyde eğitim almış kişileri işe almayı amaçlamaktadır.

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

TEFL programı size ne kazandıracak?

 

Daha geniş bir konu yelpazesiyle, bir TEFL kursu size ders hazırlama, sınıf planlama, sınıf eğitimi ve değerlendirme dahil olmak üzere ihtiyacınız olan araçları ve pedagojik becerileri sağlar. Böylelikle İngilizce eğitim vereceğiniz bir sınıfın önünde güvenle durmanıza yardımcı olacak, her öğrenciye uygun ders planlarını nasıl hazırlayacağınızı öğretecek, ayrıca materyalleri seçmenize ve etkinlikleri daha kolay oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

 

Genel olarak bir TEFL programı ile hangi konularda yetkinliklere sahip olursunuz?

 

  • Dil öğrenmenin beş ana unsurunu öğrenirsiniz: okuma, yazma, konuşma, dinleme ve telaffuz.
  • Dilbilgisini nasıl basitleştireceğiniz konusunda gerekli kritik becerileri verir.
  • Ders planının nasıl hazırlanacağı ve içindeki etkileşimli unsurların neler olduğu, eğitim sürecinin başarısını sağlayan, derslerin nasıl hazırlanıp planlanacağını öğrenirsiniz.
  • Etkili bir öğrenme ortamı yaratmak için sınıf yönetimi konusunda yetkinlik kazanırsınız. 
  • Farklı öğrenme stillerini belirleyebilmek.
  • Değerlendirme yöntemleri, testler ve öğrencilerin seviyesini ölçebilmek.

 

Standart bir TEFL kursu, aşağıdaki ön koşulları sağlamalıdır:

 

  • 100 saatlik eğitim ve öğretim (4 haftalık bire bir, tam zamanlı, yoğun kurs veya eşdeğeri yarı zamanlı veya online kurslar)
  • 6-20 saat uygulama (izleme süresi) gerçek öğrencilere ders verme (aynı dersin öğretmenlerine ders vermeme)
  • Bağımsız bir kuruluş tarafından denetlenen ve onaylanan saygın eğitim programı.
  • Dersler yüksek kaliteli üniversite öğretim görevlileri tarafından yürütülmektedir.

 

Yurt dışı eğitim için girebileceğiniz sınavlar hakkında daha fazla bilgiyi bu yazılarımızdan alabilirsiniz: Yurtdışı Üniversite Başvurusu İçin Hangi Dil Sınavına Girmeliyim?, TOEFL Sınavı Nedir ve Nasıl Hazırlanılır, IELTS Nedir ve Nasıl Hazırlanılır, First Certificate Sınavı Nedir, Nasıl Hazırlanılır?PTE Sınavı Nedir?

 

Prestijli TEFL eğitimi veren ülkeler hangileri?

 

Uluslararası alanda tanınan en ünlü iki TEFL sertifikası, Cambridge Celta ve Trinity CertTesol'dur. Bunlar aynı zamanda işverenler tarafından en çok tercih edilen programlardır. Bu kursların itibarında önemli bir faktör, Cambridge Üniversitesi ile Trinity College London'dan uzmanların Sınav Konseyi'nde bulunmasıdır. 

 

Aynı zamanda İngiltere'ye ek olarak, diğer birçok ülke ve Türkiye’deki prestijli TEFL programlarına başvurabilirsiniz. Ana dili İngilizce olmayanlara İngilizce öğretiminde size akredite bir sertifika veren birçok üniversite ve eğitim kurumu var, ama her şeyden önce sertifikanın güvenilirliğini ve orijinalliğini garantilediklerinden emin olun. Ayrıca TEFL okumak, kursunuzla benzersiz bir seyahat fırsatını birleştirmenize yardımcı olabilir. Birçok uluslararası kuruluş artık gönüllü çalışma, seyahat ve birçok ilginç aktivite ile entegre eğitim programları sunuyor. 

 

Lisans derecesinde TEFL eğitimi alabileceğiniz eğitim programlarına bu linkten göz atabilirsiniz. 

 

TEFL sertifikalarının sunduğu kariyer fırsatları neler?

 

TEFL programını tamamladıktan sonra yurt dışında Kamboçya'dan Çek Cumhuriyeti'ne kadar okul öncesi, ilkokul ve liseden üniversiteye kadar her seviyedeki eğitim kurumlarına iş başvurusu yapma şansınız yüksektir. Bir TEFL sertifikasıyla, üç genel öğretmenlik işi kategorisi bekleyebilirsiniz: resmi bir okulda, özel derste ve özel bir kuruluş veya şirkette öğretmenlik.

 

TEFL kursu maliyetleri nedir?

 

TEFL sertifikası almak söz konusu olduğunda genellikle üç seçeneğiniz vardır: online bir kursa katılmak, bulunduğunuz ülkede yerinde kursa katılmak veya yurtdışında sertifika almak. TEFL kursu ücretleri, eğitim alacağınız ülkeler ve sertifika programlarına sahip kurumlara göre değişiklik gösterebilir, hatta pahalı bile gelebilir. Ancak TEFL Certification kurslarının başarısızlık oranı genellikle oldukça düşüktür ve size hem yurt içi hem de yurt dışında sağlayacağı ikinci bir kariyer fırsatının değeri paha biçilemez.

  

Sertifika sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler neler? 

 

Türkiye gibi İngilizce konuşulmayan bir ülkedesiniz ve TEFL programına katıldıysanız, bu meslek hakkında temel bir fikir edinmek için TEFL ile ilgili bazı kitapları önceden okuyabilirsiniz. Ayrıca, bir yabancı dil öğretmenliği mesleğine uygun olup olmadığınızı "test etmek" için, bazı gönüllü faaliyetlere katılabilir, farklı kitlelere ders verebilir, dil merkezleri için asistanlara öğretebilir veya sadece bir kalabalığın önünde durup diğer öğretmenleri gözlemleyerek pratik yapabilirsiniz. Dersler vermek ve deneyim alışverişinde bulunmak ve paylaşmak, size İngilizce öğretimi konusunda yetkinlik kazandıracaktır.

 

TEFL kursu seçmekte zorlanıyorsanız, dikkat etmeniz gereken öncelikler;

 

Kişisel koşullarınıza ve planlarınıza bağlı olarak yüz yüze, tam zamanlı, yarı zamanlı, çevrimiçi veya yurtdışında eğitim gibi çok çeşitli kurslar arasından seçim yapabilirsiniz. Kursun formatı ne olursa olsun, kursun kalitesinin yeterli olduğundan ve kurs sonrası verilen sertifikanın geniş kitlelerce kabul edildiğinden emin olmanız yeter. 

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Mesleki