Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Tıp Öğrencileri İçin 10 Faydalı Mobil Uygulama

Tıp Öğrencileri İçin En Faydalı Mobil Uygulamalar

Günümüz dijital çağında hemen hemen her şey için bir uygulama varken bunlardan faydalanmamak çok da akıllıca değil gibi görünüyor. Dünyanın en çok tercih edilen bölümlerinden biri olan tıp, bugün öğrenciler için saygınlık, prestijli bir kariyer ve yüksek kazançlar sunar. Daha iyi bir doktor, cerrah ya da sağlık çalışanı olmak için bugün dünya çapında yapılan araştırmalar, en güncel haberler ve tıp alanında verimliliğinizi arttırabileceğiniz her türlü doğru ve güvenilir bilgi hayati önem taşır. Bunları göz önünde bulundurarak size küresel bilginin kapılarını aralayacak mobil uygulamalarından faydalanmak yapacağınız en doğru karar olacaktır. Çoğu ücretsiz olan bu araçlar sayesinde sosyal ağınızı güçlendirmiş, araştırmaları yakından takip etmiş, uzman önerileri ilk elden almış olursunuz. Yazımızda tıp öğrencileri için en iyi 10 uygulama ve ayrıntılara yer verdik! 

 

1-Complete Anatomy

 

Öğrenciler ve profesyoneller için insan vücudunun anatomisini 3D olarak keşfetmenize olanak sağlayan bir platformdur. Complete Anatomy, tıp öğrencileri için dünyanın önde gelen ve en iyi 3D anatomik teknoloji ve yazılım geliştirici uygulamalarından biri olarak görülür. Dünya çapında aralarında Stanford University, The University of Sydney, The Hong Kong Polytechnic University gibi uluslararası tanınırlılığa sahip 250’den fazla üniversitenin kullandığı uygulama, anatomi öğrenmek için profesyonel bir yardımcıdır. 1,500’den fazla video, 100’den fazla ders ve testlerle harika bir öğrenme ortamı sizi bekliyor. 

 

Fiyat: Ücretli plan (Ücretsiz deneme sürümü mevcut).

İndirmek İçin: IOS, Android. 

 

2-Medscape

 

Tıp öğrencileri için en faydalı uygulamalardan biri de Medscape’tir. Tüm dünyadan öğrenciler, sağlık ve tıp alanına ilgi duyanlar, doktorlar ve sağlık sektöründeki profesyoneller için en son medikal haberler ve uzman bakış açıları sunar. Çeşitli tıbbi konularla ilgili haberler, 8 binden fazla ilaç reçetesi, eğitim videoları, resimler, tıbbi prosedür yönergeleri, ilaçlar ve hastalıklar hakkında klinik temel bilgiler sağlayan Medscape, İngilizcenin yanında Almanca, Fransızca, İspanyolca gibi dilleri de destekler. 

 

Fiyat: Ücretsiz.

İndirmek İçin: IOS, Android.

 

3-Epocrates

 

Bilinen en eski tıbbi uygulamalardan biri olan Epocrates, Amerika’da doktorların %50’si, dünyada ise 1 milyondan fazla sağlık personeli tarafından kullanılmaktadır. Uygulama sayesinde tıp eğitimi alan öğrenciler ve profesyoneller, en güncel ve güvenli teşhis ve tedavi yöntemlerini sunar. Genel olarak tıp okulları için de çeşitli çözümler geliştiren uygulama sayesinde tıp öğrencileri, eczacılık ve hemşirelik bölümlerinde okuyan sağlık öğrencileri, öğretim üyeleri, asistanlar ve araştırma görevlileri faydalanır. Epocrates, 1998 yılında Stanford Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulmuştur. 

 

Fiyat: Ücretsiz (Uygulama içi satın alma mevcut).

İndirmek İçin: IOS, Android.

 

4-Brainscape

 

Tıp eğitimi alan öğrenciler için en iyi mobil uygulamalar arasında ilk sırada yer alan Brainscape, 2010 yılında kurulmuştur. Uygulama içerisinde yer alan flash kartlar sayesinde, öğrencilerin daha kolay ve verimli bir şekilde öğrendikleri bilimsel olarak kanıtlanmışken, aralıklı tekrarlar sayesinde daha hızlı öğrenme imkanı bulursunuz. Özellikle tıp ve hemşirelik alanlarında öğrenciler, öğretmenler, öğretim üyeleri ve yayıncılar tarafından oluşturulup geliştirilen kartlar, aralarında anatomi, odyoloji, ortodonti, biyokimya, kardiyoloji, farmakoloji ve fizyolojinin de olduğu çok sayıda konuyu keşfetmenize olanak sağlar. Bugün Brainscape uygulamasını kullanan öğrenciler, sadece sağlık ve tıp alanın da değil, yabancı dil, bilim, teknoloji ve mühendislik, finans gibi konuların yanı sıra GRE, MCAT gibi sınavlara hazırlık ve kelime haznenizin artması için öğrenmelerini hızlandıracak çözümler üretmektedirler. 

 

Fiyat: Ücretsiz (Uygulama içi satın alma mevcut).

İndirmek İçin: IOS, Android.

 

5-PEPID

 

Pepid, 25 yıllık deneyimi ile sağlık ve tıp alanında hastaneler ve okullar için lider mobil uygulama geliştiricilerinden biridir. Hastalık belirtileri, laboratuvar sonuçları ve hastalığın tanısını koymada en iyi uygulamalardan biri olduğu kadar, bugün Pepid sayesinde ilaç içerikleri ve etkileşimleri gibi konularda öğrenciler, hemşireler, eczacılar ve sağlık görevlileri bu mobil uygulamadan yararlanabilir. Pepid ürünleri, dünya çapında klinikler, hastaneler ve üniversiteler için entegre edilmiş çok kapsamlı bilgilere sahiptir. 

 

Fiyat: Ücretsiz.

İndirmek İçin: IOS, Android.

 

6-Prognosis

 

Günümüzde tıp öğrencileri ve profesyoneller için en iyi 10 uygulama arasında yer alan Prognosis, bugüne kadar 220 ülkede 6 milyondan fazla kez indirilmiştir. 5 dil seçeneği ile becerilerini geliştirmek isteyen tıp çalışanları ve öğrencilere, ilgi çekici ve kanıta dayalı kaynak sağlayan Prognosis, aralarında University of Cambridge, Monash University, The University of Arizona gibi okullar tarafından da tavsiye edilen zengin içerikli bir sağlık bilgi platformudur. 

 

Fiyat: Ücretsiz.

İndirmek İçin: IOS, Android.

 

Yurtdışında Sağlık ve Tıp alanında eğitim veren üniversiteler hakkında daha ayrıntılı bilgi için broşürlerini indirin!

7-Case

 

Doktorlar, araştırmacılar ve tıp öğrencileri için en güncel sağlık bilgilerini bulabileceğiniz Case, aralarında Çince, Hintçe ve İspanyolca’nın da olduğu 100 dilde okunabilme özelliğine sahiptir. Son teknoloji tıbbi araştırma videolarını izleyebileceğiniz, 19 milyondan sağlık ve tıp alanında makalelere ulaşabileceğiniz Case, aynı zamanda kaydettiğiniz makaleleri daha sonra çevirim içi olmadığınızda da okuma imkanı sunarken, 100 binden fazla anahtar kelimeyi takibi sağlar. Örneğin, kanser, protein, gen gibi kelimeleri kaydederek, uzmanlık alanınızla ilgili en son araştırmalara ulaşabilirsiniz. 

 

Fiyat: Ücretsiz.

İndirmek İçin: IOS, Android.

 

8-Figure 1

 

Sağlık ve tıp alanında eğitim alan öğrenciler için en iyi mobil uygulamalar arasında yer alan Figure 1, 2013 yılında Kanada’da Dr. Joshua Landy, Richard Penner ve Gregory Levey tarafından kurulmuştur. Tıpta her şeyi bilmenin mümkün olmadığı durumlarda profesyoneller ve sağlık çalışanları tarafından bilgi paylaşımını yaygınlaştıran ve doğru klinik bilgiye ulaşmanızı sağlayan uygulama, çeşitli hastalıklar ve tedaviler hakkında güncel bilgileri yakalayabileceğiniz harika bir platformdur. Hekimler ve dünya çapında kurumlar tarafından kullanılan Figure 1, klinik becerileri geliştirmek için tasarlanmış online sosyal ağ servisidir. 

 

Fiyat: Ücretsiz.

İndirmek İçin: IOS, Android.

 

9-The Free Dictionary

 

Tıp eğitimi alıyorsanız, kesinlikle elinizin altında olması gereken en iyi 10 uygulama arasında The Free Dictionary olmalıdır. İngilizce dışında Çince, Almanca, Türkçe, İtalyanca ve Norveççe gibi çok sayıda dilde de, tıpla ilgili milyonlarca kelimeye uygulamayı indirerek çevirim dışı olduğunuzda da ulaşabileceğiniz sözlük, aynı zamanda tıp terimlerini doğru öğrenmenize, nasıl söylendiklerini sesli olarak duymanıza ve her gün yeni bir terimi kelime haznenize eklemenize olanak sağlar. 

 

Fiyat: Ücretsiz.

İndirmek İçin: IOS, Android.

 

10-Human Anatomy Atlas

 

Öğrenciler, sağlık çalışanları ve profesörler için insan vücudunun içinde sınırsız görüntülere sahip anatomi atlası, kesinlikle telefonunuzda olması gereken faydalı uygulamalardan biridir. Kapsamlı 3D görüntüler, doku türleri, hareketli kas ve kemik modellerine sahip uygulama sayesinde insan vücudunun bölgelerini yakınlaştırma ve döndürerek inceleme fırsatı sunar. Eğer anatomiye ilgi duyuyor ve bedeninizi daha yakından tanımak istiyorsanız, Human Anatomy Atlas, iskelet, dolaşım, kas, sindirim gibi tüm vücut sistemleri ile göz, kulak ve dil de dahil olmak üzere özel organ ve dokular hakkında bilgi veren kapsamlı bir uygulamadır. Uygulama İngilizce, İtalyanca ve Almanca gibi dil seçeneklerine sahiptir. 

 

Fiyat: Ücretli.

İndirmek İçin: IOS, Android.

 

Sağlık ve tıp alanında en çok okunan yazılarımıza göz atın;

Avrupa’nın en iyi tıp okulları

Yurtdışında tıp eğitimini hangi ülkede almalısın?

Sağlık ve tıp alanında eğitim alacak öğrenciler için burs imkanları