Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

TOEFL'da Yüksek Puan Almak İçin İpuçları

TOEFL Sınavı

İngilizce konuşulan bir ülkede üniversiteye gitmeyi düşünüyorsanız eğer, büyük olasılıkla okullara başvuru aşamasında TOEFL testi önemli rol oynayacaktır. Yurtdışı eğitim almak isteyen öğrenciler için TOEFL, en zor testlerden biriyken, dünya çapında prestijli ve saygın üniversitelere girmeyi düşünüyorsanız eğer, mümkün olan en yüksek skoru almanız gerekir. Gelin yurtdışında okumak, mezuniyetten sonra uluslararası geçerli bir diploma ve global bakış açısına sahip olmak için TOEFL’da yüksek puan almanızı sağlayacak ipuçlarına birlikte göz atalım!

 

TOEFL Testini Daha Yakından Tanı

 

TOEFL (Test of English as a Foreign Language) yani Yabancı Dil Olarak İngilizce Sınavı, ilk olarak 1964 yılında Amerika’da kullanılmaya başlarken, günümüzde dünya çapında 130 ülkede eğitim almak, çalışmak ve göçmenlik gereksinimlerinde yabancıların İngilizce bilgisini ölçmek amacıyla yapılan testtir. Merkezi New Jersey, Amerika’da bulunan ETS (Educational Testing Service) tarafından düzenlenen sınavlar, TOEFL PBT ve TOEFL IBT olmak üzere 2 şekilde yapılır. PBT kağıt üzerinde yapılırken, günümüzde en çok tercih edilen IBT ise internet üzerinden 2006 yılından beri uygulanır ve okuma, dinleme, konuşma, yazma olarak dört bölümden oluşur. Her bölüm 30’ar puandan toplamda 120 puan üzerinden değerlenirken, yaklaşık 4 saat sürer. Sınav, 2 yıl geçerli olmakla beraber, giriş sayısı sınırsızdır ve sınavlar her yıl 50’den fazla kez yapılmaktadır. 

 

Yurtdışı üniversitelerle iletişime geçin ve giriş koşulları, fakülteler, konaklama, başvurular hakkında detaylı bilgi alın.

Plan Yap

 

Yurtdışı üniversite başvurusu yapmayı düşünen öğrencilerin girmeleri gereken sınavların başında gelen TOEFL testine, ileri bir İngilizce seviyesine sahip herkes katılabilir. Eğitim alacağınız program ve üniversite belliyse eğer, atmanız gereken ilk adım İngilizce seviyenizi test etmek olmalıdır. Bu aşamadan sonra TOEFL testi için gerekli yabancı dil yeterliliğine sahip olmak için sınava kadar nasıl bir program izleyeceğiniz konusunda bir plan yapmanız önemlidir. Genel olarak teste hazırlık aşaması öğrenme ve İngilizce yetkinliğinize bağlı olarak 3 ila 6 aylık bir zamanı kapsar. 

 

Sınava Hazırlan

 

TOEFL sınavı hazırlık aşaması zorlu bir süreçtir ve yurtdışında okumak için bu teste en iyi şekilde hazırlık yapmanız önemlidir. Öncelikle hedefe ulaşmak için eğitim almak istediğiniz bölüm ve üniversitenin en düşük TOEFL puanının kaç olduğunu bilmeniz gerekir. Zira bu ortalama puanları ne kadar aşarsanız, üniversitelere kabul edilme şansınız o kadar artar. Sınava hazırlanmak için kendinize zaman yaratmanız ve belli bir rutinde ilerleyerek düzenli olarak çalışmanız önemlidir. Bu süre içerisinde, bol bol İngilizce alt yazılı filmler, diziler izleyebilir, şarkılar dinleyebilir, internette sıkça rastlayacağınız TOEFL’a hazırlık videolarından, kitaplardan ve hazırlık kurslarından faydalanabilirsiniz.

 

İngilizce Konuşan Arkadaşlar Bul

 

Yurtdışında okumak istiyorsanız eğer TOEFL testine girmek için İngilizcenizin her halükarda belli bir seviyede olması gerekirken, yabancı dilinizi geliştirebilmenizin en kolay yollarından biri de İngilizce konuşan arkadaşlar bulmaktır. Olabildiğince yaşadığınız ülkede ya da internetten arkadaş çevrenizi genişleterek, bol bol pratik yapabilir, böylece sınavlarda karşılacağınız sorulara daha seri ve hızlı bir şekilde yanıt verme becerisi kazanabilirsiniz. Aynı zamanda sınava hazırlık ya da İngilizce konuşma kurslarına katılarak da testlerde yaşayabileceğiniz heyecan ve streslere karşı da deneyimli olabilirsiniz. 

 

Daha Önce Çıkmış Soruları Çöz

 

TOEFL sınavına girdiğinizde bilgisayar başında sürprizlerle karşılaşmamak için okuma, dinleme, konuşma ve yazma aşamalarını bilmeniz, sorulan sorulara düzgün ve doğru cevaplar vermek açısından önemlidir. Testin her bölümü için bir zaman sınırı olduğunu ve sınavda nelerle karşılaşacağınızı görmek için daha önce çıkmış sorulara göz atmanız gerektiğini bilmek, size hem pratiklik kazandırır hem de yüksek puanlar almanızı sağlayabilir. 

 

Hatalarını Analiz Et

 

Yurtdışında okumak istiyorsanız TOEFL testinin öğrenciler için büyük bir gereklilik olduğundan bahsetmiştik. Aynı zamanda günümüzde sadece eğitim için değil, yabancı bir ülkeye yerleşmek ve kariyer yapmak isteyenlerinde sıklıkla girdiği sınavlar, eksikliklerinizi görmek açısından da oldukça önemlidir. Sınava daha önce girip istediğiniz puanı alamadıysanız eğer bunu bir başarısızlık olarak görmekten ziyade, eksik olduğunuz bölümlerde kendinizi geliştirerek ve hatalarınızı analiz ederek zayıf olduğunuz noktalara yoğunlaşabilirsiniz.  

 

Kelime Hazneni Geliştir

 

Kelime ezberlemek ve her gün yeni bir tane öğrenmek, sadece TOEFL sınavı için değil, İngilizce öğrenmeye çalışan herkesin yapması gerekenlerin başında gelir. TOEFL, büyük bir kısmı akademik olan çok sayıda İngilizce kelimeyi öğrenmenizi ve bunun sonucunda da sınava hazırlanmış olmanızı gerektirir. İnternetten sıklıkla kullanılan TOEFL’da çıkmış kelime listelerine göz atabilir, onları not alabilir, böylelikle dil öğrenme ve geliştirme aşamalarınızı daha rahat atlatabilirsiniz. Aynı zamanda kelime dağarcığınız ne kadar çok gelişirse, yazma, okuma, dinleme ve konuşma aşamalarında o kadar başarılı olursunuz. 

 

Becerilerini Geliştir

 

Yurtdışında eğitim almak isteyen çoğu öğrencinin yaptığı en büyük hatalardan biri TOEFL sınavına girerken yeterince çalışmadan ve her aşamada becerilerini geliştirmeden teste erken girmeleridir. Ülkemizde de neredeyse ayda 1-2 kez yapılan TOEFL sınavına her alanda belli bir yetkinliğe ulaşmadan girmek, boşuna bir çabadır. Testin bir bölümünde başarısız olursanız, tüm sınava tekrar gireceğinizi ve tek bir bölüm için ayrı sınav yapılmadığını bilmeniz önemlidir. Sınava girerken tüm alanlarda hazır olduğunuzdan emin olmanızda fayda var. 

 

İnternette Gezin

 

İngilizcenizi en pratik şekilde geliştirme yöntemlerinizden birinin de internette gezinmek olduğunu unutmayın. İnternette bolca zaman harcadığımızı düşünürsek, bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonları sayısız dil öğrenme uygulamalarına ve sitelerine sahiptir. TOEFL sınavı hazırlık aşamasında bu yöntemi tercih etmenizde fayda var. Aynı zamanda internet üzerinden BBC Learning English, Duolingo, English Grammer, Babbel gibi İngilizcenizi geliştirebileceğiniz sitelere abone olabilir, kelime haznenizi geliştirebilir, gramer bilginizi artırabilirsiniz.

 

İdeal Çalışma Alanları Bul

 

İyi bir çalışma ortamına sahip olmak, istediğiniz puanları elde etmeniz açısından oldukça önemlidir. TOEFL sınavına hazırlanırken öncelikle yapmanız gereken, kendinize sessiz, sakin ve rahat bir ortamda olacağınız ideal çalışma ortamları bulmaktır. Bu odanızın yanı sıra bir kütüphane, ofis, kafeterya ya da park olabilir. Ancak bu mekanlarda kendinizi rahat hissetmeniz, dikkat dağıtıcı telefon, tablet, sosyal medya gibi unsurlardan uzak olmanız, zihni temizlemeye yönelik yoga, meditasyon gibi egzersizleri yapmanız önemlidir.

 

Kendinize en iyi üniversite ve eğitim programını bulmak için üniversite broşürlerini indirin!