Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Trinity College Dublin Hakkında Bilgi

İrlanda’da eğitim almaya mı karar verdiniz? Peki, Trinity College Dublin’in İrlanda üniversiteleri arasında bir numara olduğunu biliyor muydunuz? Daha fazlası yazımızda.

Trinity College Dublin

Trinity College Dublin, bugün hala faaliyette olan İrlanda’nın en eski üniversitesi ve sıralama açısından en iyisidir. Tarihi kolej, Dublin manzarasının kaçırılmayacak bir parçasıdır ve şehrin tam merkezinde yer alırken 400 yılı aşkın bir süredir İrlanda'nın en ünlü isimlerinden bazılarını mezun etmiştir: Oscar Wilde ve Samuel Beckett en tanınmış edebi yazarlardan birkaçıdır. İrlanda'nın en eski yüksek öğrenim kurumu olan Trinity College Dublin, bugün özellikle Nanoteknoloji, Bilgi Teknolojisi, İmmünoloji, Matematik, Mühendislik, Psikoloji, Politika, İngilizce ve daha birçok alanda en iyi uluslararası araştırma merkezi ve dünya lideri olarak tanınmaktadır. Rehberimiz, Trinity College Dublin üniversitesinde eğitim almak isteyen öğrenciler için ilginç bilgileri sizin için araştırdı. 

 

Trinity College, Dublin hakkında bilgiler

 

1. Trinity College Dublin, Kraliçe tarafından kurulmuştur

 

Trinity College Dublin üniversitesinin, 1592 yılında Kraliçe Elizabeth tarafından kurulduğunu biliyor muydunuz? İrlanda’nın en prestijli üniversitesi olan Trinity Koleji, genellikle İrlanda’nın en eski üniversitesi olarak bilinir, ama öyle değildir. İrlanda’nın en eski eğitim kurumu 1320 yılında kurulan Dublin Ortaçağ Koleji’dir, ancak Protestan Reformu sırasında fon eksikliği ve değişen siyasi baskılar nedeniyle kapatılmıştır. Trinity Koleji ise bundan neredeyse 300 yıl sonra kurulurken tarihi boyunca bir iç savaşa, devrime, Büyük Britanya'nın birleşmesine ve bağımsızlığına ve yaklaşık 20 hükümdara tanık olmuştur. Trinity tarihi hakkında ilginç bilgiler arasında okulun uzun geçmişine rağmen ancak 1904 yılında ilk kadınların üniversitede okumasına izin verildiğidir. 

 

Yurtdışında üniversite okumak istediğiniz okullar, bölümler ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza ücretsiz sorarak yurtdışı eğitim danışmanlığı alabilirsiniz. 

 

2. Trinity Koleji, ünlü mezunları ile tanınır

 

Trinity Koleji, kapılarını ilk açtığından bu yana birçok ünlü bilim adamı, yazar, siyasetçi Trinity salonlarını dolaştı. En dikkate değer mezunlardan bazıları Nobel Fizik Ödülü sahibi Ernest Walton ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Samuel Beckett yer alır. Beckett'in yanı sıra Trinity'de eğitim görmüş dünyaca ünlü diğer yazarlar arasında Jonathan Swift, Oscar Wilde, Bram Stoker, Sally Rooney sayılabilir. Aynı zamanda İrlanda’nın yedinci ve ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı Mary Robinson, Trinity College Dublin’de hukuk eğitimi almıştır. 

 

3. Ünlü çan kulesi altından geçmek kötü şans getirir

 

Trinity College Dublin ön cephesindeki ikonik granit çan kulesi, Armagh Başpiskoposu tarafından bağışlanmış ve 1853'te tamamlanmıştır. 100 metreden uzun olan çan kulesi, her yıl çok sayıda turist, Trinity Üniversitesi ön kapısına bakan bu pitoresk anıta akın ediyor. Ancak öğrenciler, çan kulesi çalarken altından geçecek kadar talihsiz olan herhangi bir öğrencinin üniversite sınavlarında başarısız olacağına dair batıl bir inanca sahiptirler.

 

4. Trinity College Dublin, ünlü Kells Kitabı’na ev sahipliği yapar

 

Dünyanın en ünlü kitaplarından biri olan Kells Kitabı, 9. yüzyıldan kalma bir İncil’dir ve Trinity College Dublin kütüphanesinde yer almaktadır. El yazması parşömen kağıdından yapılmış 340 yapraktan oluşan Kells Kitabı, demir safra mürekkebiyle yazılmıştır. Sayfalarında Latince metinlerin yanı sıra canlı renklerde birçok tam sayfa hayvan çizimi ve portre bulunan ve dört İncil'i içeren resimli el yazması, 1661'den beri kolejin eski kütüphanesinde sergilenmektedir. Kells Kitabı'nın dört cildinden biri halka açık sergilenirken gösterilen ciltler ve sayfalar düzenli olarak değiştirilmektedir. Görmek için giriş, 9 €'dan başlarken Trinity Koleji öğrencileri ücretsiz ziyaret edebilir. 

 

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen bu linkten kayıt olun.

 

5. Dünyanın en güzel kütüphanesi Trinity Koleji’ndedir

 

Dünyanın en güzel kütüphaneleri arasında yer alan Trinity College Kütüphanesi, büyüleyici atmosferiyle Kells Kitabı'na ve İrlanda'nın ulusal sembolü olan Brian Boru arpına ev sahipliği yapmaktadır. Trinity Koleji’nin 1592 yılında kurulmasıyla başlayan kütüphane tarihinin en ünlü binası içerisinde Long Room adı verilen gösterişli bir salonu da barındıran Eski Kütüphane binasıdır. Thomas Burgh tarafından 1732 yılında tamamlanan Eski Kütüphane, aynı zamanda Birleşik Krallık ve İrlanda'da basılan her kitabın bir kopyasını saklar. Trinity Kütüphanesi yasal bir emanet kütüphanesidir ve şu anda yaklaşık 7 milyon kitap içeriyor. 

 

6. Trinity Üniversitesi, İrlanda üniversiteleri arasında bir numaradır

 

Trinity Üniversitesi, İrlanda’da üniversite okumak isteyenler için en iyi okuldur. QS World University Ranking 2023 ve Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması 2022 sıralamalarında İrlanda’nın en iyi üniversitesi olarak yer almıştır. Aynı zamanda Trinity College Dublin, QS 2023 dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 98. sırada yer almıştır. Aynı zamanda mezunlara istihdam imkanı sunan en iyi üniversiteler arasında da gösterilen Trinity, girişimci yetiştiren Avrupa’nın en iyi, dünyada ise ilk 50’dedir. 

 

Aynı zamanda üniversite, QS konu sıralamalarında 4 bölümle dünyanın en iyi ilk 50’sinde yer alıyor: İngiliz Dili ve Edebiyatı ile 25., Eczacılık ve Farmakoloji ile 25., Hemşirelik ile 42., Klasik ve Antik Tarih ile 45.

 

7. Dublin’in tam kalbindedir

 

Trinity Kolej’de eğitim almanın en güzel yanlarından biri de dünyanın en büyüleyici ve güzel şehirlerinden birinde eğitim almak olacaktır. Tarih ve kültür açısından zengin ve heyecan verici Dublin, İrlanda'nın en büyük şehridir ve ülke nüfusunun yaklaşık dörtte birine ev sahipliği yapmaktadır. 

 

Uluslararası öğrenciler için otantik barlar, mükemmel restoranlar ve alışveriş bölgeleriyle eksiksiz bir öğrenci şehri olarak karşımıza çıkan Dublin, her türlü ilgi alanına sahip öğrencilere uygun çok sayıda aktivite ve etkinlik sunar. İrlanda’da üniversite okurken Rembrandt ve Velazquez'in eserlerini içeren geniş koleksiyona hayranlıkla bakmak için National Gallery’e gidebilir, göz alıcı mimari yapılarının en etkileyici örneklerini görebileceğiniz Merrion Meydanında gezebilir ya da kendinizi parklar ve kırsal alanda dolaşırken bulabilirsiniz. 

 

Yurtdışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsunuz? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsiniz. 

 

Trinity College Dublin hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumuza göre İrlanda'da üniversite okumak ister misiniz? İrlanda, yurtdışında okumak için en iyi ülkelerden biridir ve uluslararası öğrencilere neler sunabileceğini, İrlanda üniversite fiyatları ve İrlanda’da yaşam maliyetleri hakkında merak edilenleri web sitemizden keşfedin.

 

Bölüm ara

Ülke seçin
Lisans