Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Yurtdışı İş İmkanı Sağlayan En İyi Üniversiteler

Mezunları En Hızlı İş Bulan Üniversiteler

Yurtdışında öğrenim görmek her öğrencinin hayali olduğu kadar, günümüzde bu hayali gerçekleştirebilen öğrenci sayısı da oldukça fazladır. Bunda eğitim almayı düşündüğünüz ülkelerin ve üniversitelerin sunduğu burs, hibe ve fon imkanlarının etkisi göz ardı edilemezken, bir de mezun olduktan sonra iş bulma imkanları ile dikkat çekerler. Zira çoğu eğitim kurumu istihdam imkanı sağlayan işverenler, sektörler ve iş kolları ile ortak çalışmalar ve işbirliği içinde hareket ederken, öğrencilerinin en kısa zamanda kariyer hayatlarına hazırlanmalarını sağlarlar. Gelin dünyanın farklı ülkelerinde iş imkanı sağlayan üniversitelere birlikte göz atalım!

 

AMERİKA

 

Yurtdışında eğitim, yaşam ve kariyer üçlüsünün yıllardır değişmeyen ilk adresi tabii ki Amerika’dır. Ülke, hem yüksek kaliteli eğitim kurumları hem de uluslararası platformlarda sundukları çalışma ortamları ile göz doldurur. Bir üniversiteye başvuranlar için Amerika, yüksek kazançlar sağlayan çalışma alanları ile dikkat çekerken sağlık ve tıp, mühendislik, hukuk gibi alanlarda eğitim görenler, en çok iş imkanına sahip bölümlerdir. Bu açıdan Amerika’daki okulları, dünyada iş imkanı sağlayan üniversiteler bakımından ilk 10’da sıralamakta fayda var. Zira çoğu uluslararası şirket bu üniversitelerden mezun olacak öğrencilere çoktan ulaşarak bazen de okurken çalışma fırsatı bile sunabiliyorlar. Bunda eğitim alacağınız bölümünde etkisi fazla olacaktır. Şu anda dünya teknoloji devi olarak görülen IBM, Microsoft, Intel, Facebook, Google, Apple gibi Amerikan şirketlerinde özellikle yazılım mühendisliği, bilişim ve bilgisayar mühendisliği gibi alanlarda iş imkanı bulan mezunların bir çoğu bu okullarda eğitim almışken, özellikle HP olarak bilinen Hewlett-Packard şirketinin kurucuları ve Silikon Vadisi’nin temellerini atan David Packard ve William Hewlett, Stanford Üniversitesi mezunlarıdır. 

 

 

 • Harvard Üniversitesi; 1636 tarihinde kurulmuş ülkenin en eski eğitim kurumudur. Harvard, günümüzde mükemmel bir markadır. Bu okuldan mezun olarak anılmak dünya çapında istediğiniz her kapının size açılmasını sağlar. 
 • Stanford Üniversitesi; QS sıralamalarında mezunlara %100 istihdam olanağı sağlaması, işverenlerle olan bağlantısı ve öğrenci memnuniyeti ile birinci sıradadır. Ülkenin en prestijli üniversitesidir ve San Francisco’da Silikon Vadisi’ne yakınlığı ile de teknoloji meraklılarının ilk tercihidir. Aynı zamanda Stanford Üniversitesi hukuk mezunu öğrencilerinin ortalama %93’ü okul bittikten sonra iş imkanı bulur. 
 • Massachusetts Teknoloji Enstitüsü-MIT; Stanford’un ardından sıralamalarda ikincidir. 1861 yılında kurulan üniversite özellikle Google, Oracle, Apple, Boing ve Microsoft gibi işverenlerle olan ortaklıkları ve yürüttükleri projelerle dikkat çeker. Mezunların ortalama başlangıç maaşları 80,000$ civarındadır. 
 • Yale Üniversitesi; 1701 yılında kurulmuş, Amerika’nın en prestijli ve en eski üçüncü eğitim kurumudur. Aralarında Meryl Streep, George Bush ve Hillary Clinton gibi ünlü isimlerin olduğu Yale mezunları, ortalama 75,000$ gibi bir başlangıç maaşı alırlar.
 • Princeton Üniversitesi; 40’dan fazla Nobel Ödülü’ne sahiptir ve 1746 yılında kurulmuştur. Araştırma ağırlıklı eğitim sistemleri ve uzman akademisyenleri ile öğrencilerinin %89’u iş imkanı bulur.
 • Columbia Üniversitesi; 1754 yılında kurulmuş, Amerika’nın en eski üniversitelerinden biridir. New York şehrine ve işverenlere olan yakınlığı ile yabancı öğrencilerin ilk tercihlerinden biridir. Günümüzün yaşayan milyarderlerinin çoğu bu okul mezunuyken, öğrencilerinin iş bulma sıkıntısı olmadığını belirtmekte fayda var. 
 • California Teknoloji Enstitüsü-Caltech; Amerika’da küçük bir özel üniversite gibi görünen Caltech, yaptığı işlere bakıldığında dünya sıralamalarında ilk 10 arasında olmayı hak ediyor. Okul, 35 Nobel Ödülü ve bilimsel çalışmaları ile özellikle mühendislik ve teknoloji alanlarında mezunlarına iş imkanı sağlar.

 

Yurtdışı Eğitim Hakkında Uzmanlarımıza Ücretsiz Danışın!

İNGİLTERE

 

Amerika’dan sonra 500 binden fazla uluslararası öğrenci ile dünyanın en çok tercih edilen ülkesi İngiltere’dir. Bunda ülkenin Londra, Manchester, Birmingham, Glasgow gibi öğrenci şehirlerinin etkisi büyüktür. İngiltere her ne kadar yüksek yaşam ve eğitim masrafları ile öğrencilerin bütçesini zorlasa da mezun olduktan sonra dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin mükemmel İngilizceniz ve diplomanız ile işverenler için ilk tercih olacağınız garantidir. Bu açıdan bakıldığında İngiltere’de bir üniversitede okumayı geleceğinize yapacağınız yatırım olarak görebilirsiniz.

 

 • Oxford Üniversitesi; dünyanın en eski İngilizce eğitim veren üniversitesidir. Her yıl 140 farklı ülkeden uluslararası öğrenciye hizmet veren okul, 50 Nobel Ödülü ve aralarında Indira Ghandi, Stephen Hawking, Oscard Wilde gibi ünlü mezunlara sahiptir. Mezunları en hızlı iş bulan üniversiteler arasında Oxford, dünya çapında ilk beştedir. 
 • Cambridge Üniversitesi; 1209 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir ve dünyanın dördüncü en eski eğitim kurumudur. Yüksek standartlardaki eğitim anlayışı ve zorlu giriş sınavları ile her yıl dünyanın en başarılı öğrencilerine hizmet veren Cambridge, mezun olduktan sonra da hem İngiltere hem de yurtdışında öğrencilerine sağladığı iş imkanları ile bilinir. 
 • London School of Economics; girişimci öğrenciler ve uluslararası şirketlerle ilişki kurmak isteyenlerin en çok tercih ettiği üniversitelerden biridir. Mezuniyet sonrası ilk 6 ayda %90 işe yerleşebilen öğrencilerin çoğu özellikle bankacılık, finans ve siyaset gibi alanlarda kariyer yapmaktadır. LSE mezunu bir öğrencinin başlangıç maaşı ortalama 30,000£’dir. 
 • Imperial College London; bilime dayalı eğitim veren dünyanın en iyi okullarından biridir. Prestijli bursları ile dikkat çeken üniversite özellikle bilim, mühendislik, tıp ve işletme alanlarında İngiltere’de ilk sıradadır. 

 

 

KANADA

 

Kanada, son yıllarda Amerika ve İngiltere’ye alternatif olarak yüksek kaliteli eğitim kurumları, uygun maliyetleri ve mezuniyetten sonra kariyer imkanları ile göz doldurur. Kültür ve yaşam çeşitliliği, göçmenlere uyguladıkları ılımlı politikaları ve iş-yaşam dengeleri ile dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı ülkelerden biridir. Kanada’da özellikle petrol mühendisliği ve bilgisayar bilimleri alanlarında eğitim gören öğrencilere iş imkanı sağlayan üniversiteler; Montreal, Vancouver, Toronto gibi dünyanın en iyi öğrenci şehirlerinde yer alırlar. 

 

 • Toronto Üniversitesi; Kanada’nın en iyi eğitim kurumlarından birdir ve uluslararası işletmelerle olan ticari ortaklıkları ile dikkat çeker. Mühendislik ve tıp alanlarında dünya lideri akademisyenleri ve çığır açan araştırmaları ile göz dolduran üniversite, öğrencilere sunduğu kariyer imkanları ile ilk sıralardadır. 
 • McGill Üniversitesi; özellikle start-up yarışmalar, teknoloji tabanlı projeler ve danışmalık konularında öğrencilere dünyada iş imkanı sağlayan en iyi üniversiteler arasındadır. 1821 yılında kurulan üniversitenin özellikle tıp fakültesi ve klinik çalışmaları  dünya çapında üne sahiptir.
 • British Columbia Üniversitesi; bugün Kanada başbakanı Justin Trudeau gibi ünlü bir mezuna sahipken, 7 Nobel ödülü ve 65 Olimpiyat madalyasına layık görülmüştür. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan okul, öğrenciler için çok sayıda burs seçeneği ile hem eğitim hem de yaşam masraflarını karşılar. 

 

 

ÇİN

 

Her yıl 300 binden fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Çin, önümüzdeki yıllarda Amerika’dan sonra dünyanın en büyük eğitim ağına sahip olmayı hedefliyor. Teknoloji ve finans alanındaki gelişimini MBA, mühendislik, tıp ve bilim alanlarında öğrencilere sunduğu yüksek kaliteli eğitim ve iş imkanları ile taçlandıran ülkenin başta Pekin olmak üzere, Shangay, Xi’an ve Shandog gibi hem modern hem de egzotik güzelliklere sahip şehirleri göz doldurur. 

 

 • Tsinghua Üniversitesi; 1911 yılından beri özellikle mühendislik ve teknoloji alanlarında eğitim veren, Çin’de ve dünyada mezunları kolay iş bulan üniversiteler arasında ilk sıralarda yer alır.
 • Pekin Üniversitesi; dünyanın en iyi üniversiteleri arasında ilk 50’de yer alır. Mühendislik ve bilim alanlarında araştırma odaklı eğitim anlayışları ile uluslararası öğrencilere hizmet veren Pekin Üniversitesi, öğrencilere iş imkanı sağlayan üniversiteler arasında ilk 10’dadır. 
 • Fudan Üniversitesi; 1905 yılında Çin’in en büyük şehri Şanghay’da kurulmuştur. Araştırma odaklı üniversite; özellikle modern diller, kimya, dişçilik ve mühendislik alanlarında zengin program çeşitliliğiyle dikkat çeker.

 

 

HOLLANDA

 

Öğrencilere iş garantisi veren üniversiteler içerisinde Hollanda’dan ve prestijli üniversitelerinden bahsetmemek olmaz. Zira ülke yüksek yaşam standartları, ticarete dayalı güçlü ekonomisi, kariyer imkanları, düşük işsizlik oranları ve güvenli şehirleri ile dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. Hollanda’da eğitim almayı düşünüyorsanız, ülkede sağlık ve tıp mezunlarının yıllık ortalama 126,000€, avukatların 105,000€, yazılım mühendislerinin de 75,000€ gibi bir maaş aldıklarını belirtmekte fayda var. 

 

 • Delft Teknoloji Üniversitesi; Hollanda’nın en iyi üniversitesilerinden biridir ve dünya çapında sanayi ve ticaret kollarında işverenlerle olan ortaklıklarıyla dikkat çeker. 1842 yılına dayanan köklü tarihi, Nobel ödülleri, mühendislik ve bilim alanlarındaki lisans ve lisansüstü programları ile Delft her yıl çok sayıda mezununa iş imkanı sunar.
 • Rotterdam Erasmus Üniversitesi; 1973 yılında kurulmuştur ve özellikle tıp, işletme, ekonomi, hukuk alanlarında lisans ve lisansüstü programları ile bilinir. Öğrencilerine kariyer gelişim destekleri sunan üniversite, mezunlarının iş bulabilme ve iş kurabilme hayallerini gerçeğe dönüştürmeyi hedefler. 

 

 

Yurtdışındaki Üniversitelerin Broşürlerini Ücretsiz İndirin!

Ayrıca Bakınız:

Mezun Olduktan Sonra Kolay İş Bulmanızı Sağlayacak 10 Bölüm

Mezuniyetten Sonra Kariyer Yapabileceğiniz En İyi Ülkeler

Öğrenciler İçin En Çok Kazandıran Meslekler