Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Yurtdışında Okumak İsteyen Türk Öğrenciler İçin Pathway / Hazırlık Kursları Neden Önemli?

Pathway Kursları

Son yıllarda yurtdışı eğitim almayı düşünen Türk öğrenci sayısında daha çok artış gözlemlenmiştir. Yeni deneyimler ve yepyeni kültürlerle tanışacağınız, dünyanın en iyi üniversiteleri, sizlere sıradışı ortamlar sunarken mezuniyetten sonra çalışma imkanları ile de dikkat çekerler. Peki yurtdışında okumak için neler yapmalıyız? Yurtdışında bir üniversiteye başvurmak için öğrencilerin yerine getirmesi gereken birkaç önemli prosedür vardır ve bunlardan en önemlisi ise IELTS ya da TOEFL gibi İngilizce dil bilginizi kanıtlamanız gereken sınavlardır. Bu testler için İngilizcenizin belli bir seviyede olması gerektiği gibi sizleri konuşma, yazma, anlama ve dinleme gibi aşamalar için de test ederler ve ciddi bir hazırlığa tabii olursunuz. Peki bu testleri geçemezseniz yurtdışında okuyamaz mısınız? Tabii ki hayır. İngilizce bilginizin yeterli seviyede olmadığı durumda, hazırlık eğitimi yani pathway kursları ile yurtdışında üniversite okuyabilirsiniz. 

 

Pathway Programı Nedir?

 

Bugün Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada, Malezya gibi ülkelerde eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler, İngilizce dil bilgilerinin yeterince güçlü olmadığı durumlarda yurtdışı eğitim almalarına olanak sağlayacak köprü programlar olan pathway kurslarına kayıt olurlar. Kurslar, uluslararası öğrencilere, üniversite eğitimi ile beraber hazırlık eğitimi sunar. Bu eğitim, standart İngilizce dil eğitimi programlarından farklı olarak sürükleyici bir ortamda, İngilizce becerilerinizi geliştirmeye ek olarak bölgeye özgü kültürel ve akademik becerileri de öğrenerek yeterli seviyeye gelmenizi sağlar. Pathway kursları hakkında daha ayrıntılı bilgiye yazımızdan göz atabilirsiniz. 

 

Yurtdışında Pathway Hazırlık Programları İle İlgili Uzmanlarımızdan Bilgi Alabilirsin!

Neden Pathway Programını Seçmelisiniz?

 

Yurtdışı üniversite başvurusu yapacak uluslararası öğrencilerin lisans ya da yüksek lisans programlarına girmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış pathway programları; beceri, bilgi ve niteliklerinizi geliştirmeye yöneliktir. Bu programlar, genellikle bir akademik yılda tamamlanır ve çoğu zaman lise not ortalaması yüksek olan öğrenciler pathway kurslarını tamamladıktan sonra eğitim alacakları üniversitelerin ikinci sınıfından başlarlar. Böylelikle Amerika ve Kanada’da eğitiminizi 4 yılda normal sürede tamamlarken İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde ise normal eğitim süreleri olan 3 yılda tamamlarsınız. 

 

Hazırlık kursları genellikle üniversite tarzı akademisyenlerden öğretim alma imkanı sunar. Pathway programı kapsamında öğrenciler, genellikle mühendislik, bilim, hemşirelik, görsel sanatlar, işletme gibi konularda dersler alırken, yıl boyunca zorunlu ve seçmeli dersler ve dil eğitimi odak noktadır. 

 

Yurtdışında Pathway Hazırlık Programı Sunan Tüm Üniversitelere Bu Linkten Ulaşabilirsiniz!

 

Doğru Pathway Programını Bulmak

 

Yurtdışı pathway programına katılmayı düşünüyorsanız, kursların lisans ve lisansüstü derecelerde olduğu gibi online pathway programları olduğunu da belirtelim. Lisansüstü pathway kursları, pre-master programı olarak da bilinir ve öğrencilerin İngilizce dil bilgilerini, ders çalışma alışkanlıklarını ve test puanlarını geliştirmeye yardımcı olur. Bugün yurtdışı pathhway programları çok çeşitlidir ve öğrenciler arasında en çok tercih edilenler arasında bilgi teknolojileri, bilgisayar bilimleri, ekonomi, işletme gibi konular yer alır. Dünya çapında pathway hazırlık kursları sunan en popüler ülkeler arasında ise;

 

 

Pathway Kurslarının Öğrenciler İçin 5 Faydası

 

Uluslararası öğrencilere pratik ve kanıtlanmış avantajlar sunan pathway kurslarının yurtdışı üniversite başvuruları yaparken çok sayıda faydası vardır. Gelin pathway programlarının öğrenciler için 5 avantajına birlikte göz atalım!

 

1- Uluslararası Öğrencilere Yöneliktir

 

Pathway kursları sadece Türk öğrencilerin değil, tüm dünyadan uluslararası öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanmıştır ve eğitim sonunda tüm öğrenciler eşit seviyeye gelirler. Program, öğrencilere deneyimli öğretmenlerden ders alma imkanı sunar. Başarıya ulaşmanıza yardımcı olacak, görsel ve interaktif ders planları ile öğreneceğiniz öğretim yöntemleri ile ikinci bir yabancı dil öğrenmek çok daha kolay olacaktır. 

 

2- Ülke Kültürüne Adapte Olmak İçin Şanstır

 

Yurtdışı eğitim kararı veren öğrencilerin en çok düşündüğü konulardan biri gittikleri ülkenin kültür ve geleneklerine adapte olup olamayacaklarıdır. Zira çoğu öğrenci ilk 1-2 ay okula ve çevreye alışmaya çalışırken bir kültür şoku yaşar. Bazı öğrenciler, sosyalleşme konusunda daha etkin ve aktif olarak, kültür şoku dediğimiz durumu daha çabuk atlatırken bazılarımız bu konuda çok da şanslı olamayız. Bu açıdan pathway hazırlık kursları, ülke kültürünü entegre etmek için büyük bir fırsat sunar. Yeni kültürleri, yaşam tarzlarını daha yakından tanır ve lisans derecenize başlamadan önce uyum sağlamış olursunuz. Aynı zamanda unutmayın ki, dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilerde sizin gibi aynı durumları yaşayacak ve birlikte yeni ortamları keşfetme şansınız olacaktır. 

 

3- Gerekli Akademik Dil Becerilerin Gelişir

 

Amerika, İngiltere, Avustralya gibi ülkelerde eğitim almak için uluslararası öğrencilerin İngilizce dil yeterliliklerinin belirli bir düzeyde olması gerekir. Bu düzeyleri ise karşılamak için öğrencilerden TOEFL ya da IELTS gibi standart testlerden belli puanlar almaları beklenir ve başarısız olan öğrenciler yurtdışı eğitim alamayacaklarını düşünürler. Ancak pathway kursları, güçlü İngilizce becerileri olamayan uluslararası öğrencilere TOEFL/IELTS gibi sınavlara girmeden eğitim alma imkanı sunar. Program sayesinde İngilizce konuşma konusundaki korkularınızı aşacağınız gibi günlük olarak alacağınız konuşma, okuma, yazma pratikleri ile İngilizce dil becerilerinizde iyileştirme göreceksiniz. Bunun yanında arkadaşlarınızla yapacağınız sosyal aktiviteler dilde pratiklik kazanmak için büyük fırsatlar sunacaktır. Pathway hazırlık programları aynı zamanda dil becerilerinizin, eğitim alacağınız konulardaki akademik İngilizcenizin de gelişmesine yardımcı olacaktır. 

 

4- Bilginizi Geliştirir

 

Yurtdışı pathway hazırlık programları, lise ve üniversite arasındaki bilgi boşluklarını doldurmak için ideal bir yoldur. Zira kurslar, öğrencilerin yurtdışı eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Akademik olarak lisans derecenize başlamaya hazır olmanızda yardımcı olurlar. Programlar, üniversitede eğitim alacağınız konuya özgü modüllere yönelik, çekirdek ve devam eden bilgileri artırmayı hedefler. 

 

5- Üniversite Tarzı Öğretim ve Çalışmaya Alışırsın

 

Yurtdışı üniversiteye giriş anahtarı olarak görebileceğiniz pathway programı, sadece yeni bir dil ve kültürü öğrenmeye yönelik eğitim almanızı sağlamaz, aynı zamanda üniversite tarzı akademik öğretime de adapte olmanızı sağlar. Böylelikle üniversiteye pathway kurslarına katılmadan giren öğrencilere göre büyük bir avantaj sağlayacaktır. Zira akademik disipline, çalışma becerilerine, konferans, eğitim ve seminer sınıflarına katılmış olacak ve işleyişi öğrenmiş olacaksınız. Aynı zamanda seçtiğiniz programa yardımcı olacak temel çalışma becerilerinizi geliştirmeyi öğrenir, proje çalışmalarında yer alır, araştırma konusunda yetkinlik kazanırsınız. 

 

Ayrıca bakınız;

Neden IELTS ya da TOEFL’a girmelisiniz?

Yurtdışında Hangi Ülkede, Hangi Bölümü Okumalısınız?

Yurtdışında Eğitim Alacağınız Ülkelere Göre Gireceğiniz Sınavlar