Temel bilgiler
Yurtdışında eğitim : Üniversiteye Başvuru

Neden IELTS ya da TOEFL'a Girmelisiniz?

Neden IELTS ya da TOEFL?

Tüm dünyada Amerika, Birleşik Krallık, Avustralya, Kanada gibi İngilizce konuşulan ülkeler başta olmak üzere yurtdışı eğitim almak isteyen ve ana dili İngilizce olmayan uluslararası öğrencilerin, TOEFL ve IELTS testlerine girmesi bir üniversiteye başvuru aşamasının en önemli gerekliliklerindendir. Her iki testte, İngilizce seviyenizi tespit eden standart bir test olmalarının yanında, İngilizce dilini akıcı olarak konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerinizi artırır. TOEFL genel olarak Amerika ve Kanada’da daha yaygınken, IELTS testi çoğunlukla Birleşik Krallık, Avustralya ve Avrupa ülkelerinde kabul edilir. Gelin dünya çapında geçerliliği olan IELTS ya da TOEFL testlerine neden girmeniz gerektiği ve kazandıracağı avantajlara birlikte göz atalım!

 

Yurtdışında Eğitim Almak mı İstiyorsun?

 

Yurtdışında okumanın altın kurallarından ve gerekliliklerinden biri olan İngilizce dil testleri, günümüzde bir üniversiteye başvuruda bulunmak isteyen öğrenciler için not ortalamaları ve transcript kadar önemlidir. Bu nedenle çoğu öğrenci yurtdışı eğitim alacakları ülkeleri ve okulları seçmeden önce TOEFL ya da IELTS testlerinden birine girmek için hazırlanırlar. Her iki testte aralarında konuşma, yazma, okuma ve dinleme bölümlerinin yer aldığı 4 bölümden oluşur. Kelime bilginizin, yazma becerinizin, dilbilgisi ve akıcılığın puanlama da etkili olduğu sınavlardan hangisini tercih etmeniz gerektiğine ya da size en uygun olanı bulmanız için araştırmak oldukça önemlidir. 

 

Yurtdışı Eğitim Hakkında Uzmanlarımızdan Ücretsiz Danışmanlık Alabilirsiniz.

 

Dünya Çapında Tanınırlılığa Sahiptirler

 

Yurtdışında bir üniversiteye başvuran öğrenciler için TOEFL ve IELTS sınavı, dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin hem eğitim hem de mezun olduktan sonra iş hayatınızda size destek olacak uluslararası geçerliliğe sahip belgelerdir. Aynı zamanda TOEFL ve IELTS testi; değişim programları, kolejler, burslar ve öğrenci vizeleri içinde geçerlidir. Bu açıdan testleri sadece gireceğiniz bir sınav olarak değilde, dünya çapında size bir çok kapıyı açacak en önemli hedeflerden biri olarak görmenizde fayda var. Özellikle üniversite kayıt aşamasında vize gereklilikleri arasında yer alan testler, çalışma vizeleri içinde gereklidir. Zira göç amaçlı yurtdışına çıkmak için İngilizce becerilerinizi kanıtlamak istiyorsanız, yine IELTS ve TOEFL sınavı sonuçlarınız istenir. 

 

Uluslararası Bir Üniversite Programına Girersin 

 

Bir TOEFL ya da IELTS derecesi, dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına girmen için anahtardır. Hem lisans hem de lisansüstü programlar için başvurularınızın en büyük gerekliliklerinden olan bu testler, üniversitelerden kabul almanızda kesin bir avantaj sağlar. Bu açıdan girmek istediğiniz programa ve konulara göre istenilen TOEFL ya da IELTS başvuru puanlarını önceden kontrol etmenizde ve bu testlere en iyi şekilde hazırlanmanızda fayda var. Zira Harvard, Stanford, Oxford, MIT gibi üniversitelerde mühendislik, hukuk, tıp, bilişim gibi alanlarında dahil olduğu hangi konuyu tercih ederseniz edin akademik olarak en yüksek test ortalamalarını sizden isteyeceklerdir. Yurtdışında hangi ülkede, hangi bölümü okuyacağınıza karar veremediyseniz yazımız size yardımcı olacaktır. 

 

Hayatınızın Tüm Adımlarında Yanınızda Olur

 

Bir TOEFL ya da IELTS testi bugün hayatımızın en önemli gerekliliklerindendir. Zira günümüz eğitim, teknoloji ve iş dünyasının küresel ortak dili olarak görülen İngilizce, artık her alanda yaşamımızın bir parçası olarak giderek daha büyük bir yer kaplamaktadır. Bu açıdan anadili İngilizce olan öğrenci ve çalışan adayların yanında yer almak ve onlarla aynı çizgide buluşmak istiyorsanız, İngilizce dilindeki okuma, yazma, konuşma gibi becerilerinizin üst derecede olması önemlidir. Aynı zamanda çoğu öğrencinin yurtdışında bir üniversiteye başvurmaktan, vize işlemlerine, burslarla ilgili araştırmalarına ve mezuniyetten sonra ülkede kalma çabalarına kadar İngilizce bilginiz her zaman sizinle olacaktır. İngilizce konuşulan bir ülkede vatandaşlık elde etmek isterseniz bunun en önemli koşulu da iyi bir İngilizceden geçer. Zira ülke kültür ve yaşamına daha kolay adapte olmak için bu dili iyi anlamak ve bilmek önemlidir.

 

Özgeçmişin İçin Kilit Rol Oynar

 

TOEFL ya da IELTS gibi tanınmış bir sertifikaya sahip olmak, donanımlı bir özgeçmiş için en önemli gerekliliklerdendir. Üniversiteler, meslek kuruluşları, devlet kurumları ve şirketler dahil olmak üzere tüm dünyada binlerce kurum ve kuruluş tarafından kabul gören IELTS ve TOEFL testi göz alıcı bir özgeçmiş için kilit rol oynar. Zira bu testler objektif bir değerlendirme sunduğu ve İngilizce dil yeterliliğiniz, aldığınız puanlarla belgelendiği için sahip olduğunuz sertifika ve özgeçmişiniz dünya çapında tanınırlılığa sahiptir. Yurtdışı eğitim başvurusu yaparken CV’nizi nasıl hazırlamanız gerektiğini merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz. 

 

Dünyanın En Büyük Şirketlerinden Talep Görürsün

 

Eğer İngilizce konuşulan bir ülkede kariyer umutlarınız varsa, gerçekleştirmek için önce bunu yapmanızı sağlayacak bir çalışma vizenizin olması gerekir. Vize almanızın ilk adımlarından biri olan İngilizce dil yeterliliğinizi IELTS ya da TOEFL gibi bir testle kanıtlamanız beklenir. Aynı zamanda kariyerinizde ilerlemek, başarılı olmak ve yüksek kazançlar elde etmek istiyorsanız, yine bu testlerden alacağınız puanlara ihtiyacınız olacaktır. Her ülke belli bir puan almanızı gerektirirken, örneğin Birleşik Krallık başvuru sahiplerinden konuşma, yazma, dinleme ve okumadan oluşan dört bölümün her birinden 6.5 üzerinde puan almanızı ister ve farklı meslek gruplarına göre daha yüksek puanlar talep edilir. Ayrıca yurtdışında kariyer yapabileceğiniz teknoloji, mühendislik, sağlık gibi sektörlerde Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelerde iş arayanlar için testler; IBM, Google, Facebook, Shell, Apple, BP, Bayer gibi yabancı şirketlerde çalışma imkanı sunar. Yurtdışı eğitim ve mezuniyet sonrası işinize yarayacak ipuçları şu şekildedir;

 

 

İngilizce Dil Becerilerin Gelişir

 

IELTS testi ve TOEFL sınavı, yurtdışında eğitim almak ve mezuniyetten sonra bir iş bulup ülkede kalmak isteyenler için sayısız fırsatlar sunar. Zira bu testlerde başarı gösteren çoğu öğrenci aynı zamanda akıcı ve etkin bir İngilizce dil yeterliliğine sahip olacakları gibi pratiklikleri sayesinde yurtdışına çıktıklarında daha rahat olacaklardır. Testler; konuşma, dinleme, yazma ve okuma bölümlerinde becerilerin geliştirilmesi için tasarlandığından yurtdışı eğitiminizde öğretmenlerinizle, arkadaşlarınızla ya da stajlarınız süresince işverenlerinizle kolay iletişim kurmanıza neden olur. Aynı zamanda İngilizce eğitim veren üniversiteler, lisans ve yüksek lisans programlarında sizin daha başarılı olmanızı, dersleri anlamanızı, konferanslara katılabilmenizi ve grup çalışmalarında etkin olabilmenizi isteyecektir. İngilizce öğrenmek için kendinizi nasıl motive edebileceğiniz hakkında merak edilenler rehberimizde. 

 

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir;

IELTS’de Yüksek Puan Almak İçin İpuçları

TOEFL Sınavına Hazırlık İçin İpuçları

Yurtdışında Eğitim Alacağınız Ülkelere Göre Gireceğiniz Sınavlar